Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 214 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
#61 PostWysłany: 11 Cze 2016 08:31 

Takie pytanie odnośnie odszkodowania za overbooking. Jak te pieniądze mają się do prawa podatkowego w Polsce? Tzn, czy trzeba je uwzględnić jako przychód. Czy sytuacja wygląda tak samo, zarówno kiedy sami zgłaszamy się na overbooking, jak i kiedy linia sama nas nie wpuszcza na pokład?
 Relacje PM off  

#62 PostWysłany: 11 Cze 2016 08:58 

Co do zasady, jest opodatkowane. Chyba, że wygrasz sprawę/ ugodę w sądzie (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a-g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Było tutaj odszkodowanie-za-opozniony-lot-a-podatek-dochodowy,15,41222
 PM off
Norday lubi ten post.
Norday uważa post za pomocny.

#63 PostWysłany: 11 Cze 2016 10:44 

@MacKoz
Podsumowując wywody z podanego przez Ciebie tematu:
Jeżeli linia lotnicza sama z siebie daje mi odszkodowanie w formie gotówki - jest to opodatkowane.
Jeżeli linia lotnicza sama z siebie daje mi odszkdowanie w formie vouchera o jakiejś tam wartości, który mogę wykorzystać na zakup biletów tej lini - nie jest to opodatkowane.
Jeżeli linia lotnicza odmawia mi odszkodowania (chociaż za overbooking to się raczej nie zdarza), ale ULC przyznaje mi odszkdowanie - jest to opodatkowane, ponieważ ULC nie jest sądem.

Dobrze to zrozumiałem?
 Relacje PM off  

#64 PostWysłany: 11 Cze 2016 10:49 

Zakładam, że voucher też powinien być opodatkowany, bo traktujemy to jako rekompensatę a nie np. srzedaż premiową. Ale Naczelnikiem US nie jestem :D
 PM off  

#65 PostWysłany: 11 Cze 2016 11:03 

Loty: 44
Kilometry: 65 890
srebrny
@Norday
Rozumiem ze chcesz od tego zapłacić podatek? :D to pamiętaj ze od prezentów ślubnych tez powinieneś xD Kiedyś widziałem statystykę że w naszym systemie prawnym przecietnie Polak płaci około 55% podatków jakie powinien. Także wydaje mi sie ze zbyt nadgorliwe pilnowanie kwesti podatkowych jest nie potrzebne.

#66 PostWysłany: 11 Cze 2016 11:12 

@gruby_inversia To zależy od kogo ten prezent i ile jest wart :D Co do zasady, uważam że podatek jest należny. Jest to niesprawiedliwe i zwyczajnie głupie, bo bardziej się opłaca iść do sądu niż zawrzeć ugodę pozasądową. No ale tak to w PL jest.
 PM off
gruby_inversia lubi ten post.

#67 PostWysłany: 11 Cze 2016 11:20 

@MacKoz
Dzięki za pomoc. Wychodzi na to, że najlepiej złożyć wniosek o interpretację i mieć święty spokój

@gruby_inversia
Nie rozliczam się sam z podatku, więc przekroczenie kwoty wolnej od podatku nie jest mi na rękę. Wolę mieć jasność w tym temacie ;)
 Relacje PM off
gruby_inversia lubi ten post.

#68 PostWysłany: 11 Cze 2016 12:32 

@Norday Złożenie wniosku to najbezpieczniejsze rozwiązanie.
 PM off  

#69 PostWysłany: 27 Cze 2016 17:17 

Tydzień temu miałem lecieć z Warszawy do Baku, z przesiadką w Kijowie (UIA). Z powodu overbookingu odmówiono mi wejścia na pokład, zostałem rozdzielony z osobą towarzyszącą, dla której miejsce się jeszcze znalazło. Po ciężkich bataliach i dużym zamieszaniu na lotnisku zostałem przebukowany na lot przez Moskwę i ostatecznie wylądowałem w punkcie docelowym z ok. 4-5 godzinnym opóźnieniem względem godziny lądowania UIA.
I tu teraz pytanie - czy walczyć o odszkodowanie za overbooking (jeśli tak, to w sumie w jakiej kwocie)? Czy wyklucza już to możliwość ubiegania się o inną rekompensatę za późniejsze dotarcie do celu?
Zapewne ktoś z forumowiczów przechodził przez walkę z overbookingiem w UIA - podobno zdarza się bardzo często.
 Relacje PM off  

#70 PostWysłany: 27 Cze 2016 17:40 

złoty
Jeśli rozdzielono was w Kijowie, to z tytułu EC261/2004 nic się nie należy, jeśli w Warszawie to 400 EUR.
Nie wyklucza to możliwości ubiegania się o inną rekompensatę, o ile poniosłeś o będziesz w stanie wykazać straty wyższe niż ryczałtowe odszkodowanie.

#71 PostWysłany: 27 Cze 2016 18:08 

Loty: 149
Kilometry: 196 315
HON fly4free
SPLDER napisał(a):
Jeśli rozdzielono was w Kijowie, to z tytułu EC261/2004 nic się nie należy

Jesteś pewny? Wydaje mi się, że skoro miał kupiony bilet z Warszawy do Baku, to unijna dyrektywa ma zastosowanie, bo zaczął podróż na terenie UE.

#72 PostWysłany: 27 Cze 2016 18:16 

złoty
Nie jestem - w sprawach sądowych zapadały korzystne orzeczenia przy lotach łączonych, jeśli wskutek opóźnienia lotu na terenie EU utracone zostało połączenie w porcie poza EU. Wtedy liczony był czas opóźnienia w dotarciu do ostatecznego celu podróży poza EU. Niemniej pierwotną przyczyną opóźnienia był lot wykonywany z lotniska na terenie wspólnoty.

Jeśli overbooking miał miejsce poza EU , a przewoźnik jest też spoza uni to moim zdaniem odszkodowanie z tytułu EC261/2004 nie przysługuje, aczkolwiek nadal można dostać jakąś rekompensatę od linii i reklamację warto złożyć.
J29 lubi ten post.

#73 PostWysłany: 27 Cze 2016 18:18 

Rozdzielenie miało miejsce w Warszawie i napisałem już do UIA o odszkodowanie w wysokości 400 euro. Zastanawiałem się głośno czy w związku z [1] overbookiniem i [2] późniejszym przylotem do punktu docelowego należą się 2 odszkodowania czy jedno.
 Relacje PM off  

#74 PostWysłany: 27 Cze 2016 18:24 

złoty
Jedno, chyba że lot alternatywny na który zmieniono rezerwację byłby opóźniony (albo ponownie byłby overbooking).

#75 PostWysłany: 27 Cze 2016 19:41 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Loty: 166
Kilometry: 183 215
Czy na Twojej rezerwacji @Mozart były dwie osoby? Jeśli tak to ja bym napisał skargę do ULC gdzie ubiegałbym się o odszkodowanie za dwoje pasażerów, powołując się na VII SA/Wa 276/14 (niedawno została oddalona skarga kasacyjna).

Tutaj wyrok: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/C74AF13E89

Ostatnio edytowany przez klapio, 28 Cze 2016 00:42, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off
Mozart lubi ten post.

#76 PostWysłany: 27 Cze 2016 23:42 

klapio napisał(a):
Czy Twojej rezerwacji @Mozart były dwie osoby? Jeśli tak to ja bym napisał skargę do ULC gdzie ubiegałbym się o odszkodowanie za dwoje pasażerów, powołując się na VII SA/Wa 276/14 (niedawno została oddalona skarga kasacyjna).

Świetnie, @klapio, bardzo dziękuję! Poczekam na odpowiedź ws. złożonej już skargi dla jednej osoby, ale zawalczę także dla drugiej. Bilety były kupione w ramach jednej rezerwacji. Dam znać jakie rezultaty.
 Relacje PM off  

#77 PostWysłany: 28 Cze 2016 00:15 

platynowy
Cytuj:
Świetnie, @klapio, bardzo dziękuję!

Przecież to się ma nijak do Twojej sprawy. U Ciebie druga osoba nie odmówiła boardingu...

#78 PostWysłany: 28 Cze 2016 00:40 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Loty: 166
Kilometry: 183 215
No i co z tego, miał dwie osoby na jednej rezerwacji więc można domniemywać że chciał żeby obie dostały się do miejsca docelowego tym samym lotem o tym samym czasie. Kwestia tego jak to uargumentuje. Zresztą podejrzewam że przedstawiciel PS też nie szukał chętnych na inny lot wśród pojedynczych rezerwacji tylko wytypował ostatnich na bramce albo przy odprawie (ale tego nie wiem).
 Relacje PM off  

#79 PostWysłany: 28 Cze 2016 01:37 

Oczywiście, że chcieliśmy lecieć razem. Obsługa powiedziała jednak, źe jeśli druga osoba, dla której jest miejsce nie wsiądzie do samolotu to jest to dla UIA jednoznaczne z no show. I rzeczywiście, byliśmy ostatnimi przy odprawie.
 Relacje PM off  

#80 PostWysłany: 28 Cze 2016 06:28 
Awatar użytkownika

Loty: 217
Kilometry: 441 632
złoty
No show?! A jeśli leciałbyś z małoletnim dzieckiem na jednej rezerwacji, to zostawiłbyś je na lotnisku, a sam wsiadł do samolotu, bo powiedzieli ci, że to no show?! A może wysłałbyś dziecko samotnie na drugi koniec świata?!? I doleciał później. Wg mnie nie mieli prawa was rozdzielać, jeśli tego nie chcieliście. Wiem, że wymądrzanie się po fakcie nic nie da, ale może wypowie się ktoś bardziej kompetentny. Czy rzeczywiście linie lotnicze odmowę rozdzielenia się rodziny czy przyjaciół (na wspólnej rezerwacji) mogą potraktować jako no show?
dj3500 lubi ten post.

[ 214 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 2 gości