Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 51 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 11 Cze 2019 11:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Maj 2016
Posty: 1123
Loty: 207
Kilometry: 364 581
platynowy
Hej hej! Czas rozruszać towarzystwo oraz poznać zdanie innych osób, którego sam osobiście jestem bardzo ciekaw i myślę, że wy również.

Widziałem już rankingi wysp, najniebezpieczniejszych miast Europy, ranking piwosza, ranking lotnisk do spania, ranking cenowy, a Awardsów i innych takich już chyba nie ma i nie będzie.
Nawet jeżeli taki ranking był powiedzmy w 2015, to od tego czasu trochę też się już pozmieniało.

Jasne, że jest to subiektywny ranking i każdy ocenia według własnych kryteriów oraz nie każdy miał okazję zwiedzić wszystkie miejsca na Ziemi, ale może dzięki niemu chociaż jeden z nas odwiedzi miejsce, o którym nigdy wcześniej nie myślał, żeby tam pojechać i wróci zadowolony. Zatem zaczynamy!

Ranking jest raczej luźny i nie chcę tutaj zawężać wyboru. Każdy podaje więc TOP 5 miejsc, w których był, bez względu na to, czy jest to element przyrody, park narodowy, budowla, miasto. Wybór swój możecie krótko uzasadnić. Jako, że jestem pierwszy, to posłużę jako przykład. W porównaniu do Was jestem raczej początkującym podróżnikiem, więc lista nie będzie nad wyraz imponująca, ale lecimy:

1. Stambuł - Przepiękne miasto w jeszcze piękniejszym położeniu na styku kontynentów, z ogromną historią i masą rzeczy do zobaczenia. Na dodatek pyszne jedzenie, mili ludzie i mieszanka kulturowa. Moje największe zaskoczenie.
2. Malezja - trochę szeroko ujęte, ale wrzucam do jednego worka moje dwie wizyty w tym kraju. Dżungla, zwierzęta, Kuala Lumpur i jego panorama, ceny, jedzenie, bezpieczeństwo. Idealne Państwo na pierwsze dalekie wyprawy.
3. Plac Czerwony - zbierałem gębę z podłogi. Wspaniały przykład geniuszu architektonicznego.
4. Koloseum - tu nic nie muszę dodawać. Kawał historii.
5. Luang Prabang i okolice - zaczyna się robić coraz bardziej turystycznie (jak prawie wszędzie), ale naprawdę warto. Sztuka buddyjska, piękne miasto, fajny, powolny klimat, góry, Mekong.

EDIT: jajcarskich odpowiedzi oczywiście nie unikniemy, więc również są mile widziane :)
_________________
Wasil10

Relacja Brunei, Singapur, Malezja


Ostatnio edytowany przez wasil10, 11 Cze 2019 11:40, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
Mareckipl uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 11 Cze 2019 11:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Węgry na początku lat 80-tych, można było wejść do sklepu i normalnie kupić czekoladę. Nie do uwierzenia!!!

będę uzupełniał
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
wasil10 uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 11 Cze 2019 12:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
Zatem:
1. Gwatemala - caly kraj i natura, ludzie, jedzenie, pogoda, ceny, brak hoteli, sieciówek..
2. Palawan - bylem dobrych wiele lat temu wiec rowniez ze wzgledu na powyzsze
3. Big Island Hawaje - rowniez ze wzgledu na nature, tudziez tu na ja przeogromna rozmaitosc
4. Islandia jesienia - szarosc, snieg, zorze i ciemnosc
5. Tanzania - tu glownie chodzi mi o Safari, robilem Krugera - ale tam raczej jedna wielka laka gdzie w Tanzani jest wygasly wulkan, las, ogolnie krajobraz bardziej rozmaity i czuje sie tak bardziej dziko
Góra
 Profil Relacje PM off
wasil10 lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 11 Cze 2019 12:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Sie 2016
Posty: 650
Loty: 146
Kilometry: 358 646
niebieski
1) USA Zachód - Parki Narodowe, w szczególności Bryce, Zion, Yosemite, GC
2) Park Krugera w RPA - z uwagi na zwierzynę :)
3) Włochy - w szczególności Rzym i okolice Bergamo bo zabytki, jedzenie, widoki :)
4) Nowy Jork - Klimat, muzea, jedzenie
5) Wietnam - bo zjadłem najlepsze dania w moim życiu i było bardzo, bardzo tanio i dużo do zobaczenia :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
wasil10 lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 11 Cze 2019 13:06 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4038
złoty
Moje top 5, ale po jednym miejscu na kategorię.
1.Wenezuela-natura, jej różnorodność, we wszelakiej postaci.
2.Myanmar-kultura i zabytki w najmniej ucywilizowanej formie (wg stanu z 2014)
3.Mongolia- tradycje, kultywowanie stylu życia minionych pokoleń, totalne odcięcie od cywilizacji.
4.Norweskie fiordy-dbałość o nieskazitelnie środowisko i jedno z niewielu zimnych miejsc, gdzie byłem wniebowzięty.
5.Berlin-kategoria-mieszkańcy i puls miasta. Miasto pod wieloma względami niezwykłe.

Przy wyborze kierowałam się raczej skalą makro, niż wybranymi, znanymi obiektami z przewodników.


Ostatnio edytowany przez jacek96, 11 Cze 2019 19:01, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
wasil10 lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 11 Cze 2019 13:59 

Rejestracja: 20 Gru 2011
Posty: 3045
złoty
To i moje:
1. Wenezuela - jako, że byłem z @jacek96 w 100% podzielam jego zdanie, dodatkowo uważam, że Delta Orinoco jest jednym z najfajniejszych widokowo miejsc na świecie
2. Dżungla Cuyabeno (pogranicze Ekwador-Kolumbia) , za niesamowite otoczenie, w którym turysta porusza się jak słoń w składzie porcelany
3. Ilha de Mocambique - niepowtarzalny klimat afrykańskiego postkolonializmu
4. Bukit Lawang - za wspominienia zbyt bliskiego kontaktu z orangutanem :)
5. Mongolskie stepy - za niezwykłą serdeczność poznanych ludzi

i w zasadzie równorzędnie mógłbym wymienić 5 innych
Góra
 Profil Relacje PM off
wasil10 lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 11 Cze 2019 14:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2017
Posty: 716
Loty: 27
Kilometry: 45 291
Zbanowany
niebieski
1. Bory Tucholskie, Polska - piękne miejsce na weekendowy wypad, dużo jezior, kaszubska marszruta...
2. Lofoty, Norwegia - wystrzałowe fiordy wyrastające prosto z morza. Do tego dzień polarny w czerwcu i na początku lipca.
3. Alpy. Tu chyba nie będę wskazywał konkretnego regionu, bo Alpy rozciągają się na tyle szeroko, że wybór miejsc jest przeogromny. Ogólnie te góry są piękne i nieważne, czy ktoś jeździ na nartach czy nie - każdy znajdzie coś dla siebie! Ja odwiedziłem region Salzburga, Dolinę Gastein i Karyntię w Austrii oraz region Wenecja Julijska we Włoszech.
4. Wybrzeże Algarve, Portugalia - świetnie uformowane skały na plażach, ich kształty są przeróżne.
5. Wiedeń, Austria - Piękne miasto z licznymi zabytkami i miejscami do odpoczynku, a do tego pyszny regionalny sznycel!

Ogólnie dużo innych ciekawych miejsc również jest, jednak skoro ma być 5 to będzie 5 tych najciekawszych ;)
_________________
Rowerowe podróże i nie tylko: https://www.facebook.com/rowerowepodrozetuitam
Zapraszam do polubienia (:
Góra
 Profil Relacje PM off
wasil10 lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 11 Cze 2019 14:32 

Rejestracja: 13 Lis 2018
Posty: 2871
złoty
Ja zrobię miks wcześniejszych "jedynek", z którymi się w 100% zgadzam:

1. Stambuł - Fantastyczne miasto.
1. USA Zachód - Utah... Najlepszy śnieg na świecie, dla tych, którzy lubią ze śniegu korzystać
1. Wenezuela - Ludzie niesamowici oraz niezapomniane widoki
1. Bory Tucholskie - Jak dla mnie, to najpiękniejsze miejsce w Polsce.
1. Meksyk - stan Oaxaca. Tak na koniec, od siebie. Byłem w Meksyku kilka razy, w różnych miejscach, ale Oaxaca jest w czymś najfajniejsze.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 11 Cze 2019 14:51 

Rejestracja: 16 Sty 2013
Posty: 160
1. Yellowstone - po 3 dniach spędzonych marzę o powrocie i inne miejsca nieco zbladły w mojej pamięci po wizycie tamże.
2. Okolice Alice Springs, w tym cudowne Palm Valley - dzika przyroda, trudny dojazd, w zasadzie bezludne tereny.
3. Dolina Śmierci - nie do końca potrafię wytłumaczyć czemu, ale urzekła mnie tamtejsza cisza, bezruch, majestatyczność.
4. Rejon Banff/Jasper późną wiosną - dziki, czysty krajobraz, połączenie śniegu, budzącej się do życia roślinności i braku tłumów.
5. Park Narodowy Nikko jesienią - bardzo charakterystyczna, zróżnicowana przyroda, piękne kolory.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 11 Cze 2019 15:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
W zasadzie należałoby doprecyzować, czego dotyczy ten ranking (dla kogo ten wywiad?). Bo chyba inaczej będzie wyglądała lista top 5 z punktu widzenia turysty zwiedzacza, a inaczej z punktu widzenia (subiektywnej) fajności ogólnej, w tym niekoniecznie turystycznej. Piszę to z perspektywy osoby która długie tygodnie, czy miesiące spędzała w różnych miejscach, co daje ciut inną percepcję, niż kilkudniowa przebieżka po głównych zabytkach.

Nie mam w pełni sprecyzowanej kolejności, ale niech będzie tak:

1) Norwegia - za wszystko, przeprowadziłem się tam wczoraj
2) Rzym (a tak naprawdę również parę innych miast w Italii) - również za całokształt, mogę się tam przeprowadzić, choćby jutro
3) Alpy niemieckie/Bawaria (GaPa i szerokie okolice) - dobre miejsce na emeryturę, ale gdyby była okazja to też jutro, może pojutrze ;-)
4) Hiszpania (ciężko wskazać jedno miejsce) - ale żeby od razu mieszkać? hmm...
5) Francja (północna/zachodnia)?

Tak sobie myślę, że z mojej osobistej listy spadły chyba Stany, muszę się nad tym pochylić i przeanalizować....
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
wasil10 lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 11 Cze 2019 15:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
1. Rawenna - może to niektórych zdziwić, ale to jest miejsce magiczne
2. Moskwa - za całokształt i mnóstwo dziejących się tam rzeczy
3. Istambuł - za rozmiar, położenie i różnorodność
4. Belgrad lub Skopje - za bloki, w tym drugim przypadku jest jeszcze ekstra fun w postaci pomnikozy antykozy
5. Mazury - za to, że pięknie i bliski

Wyszło mocno europocentrycznie


Ostatnio edytowany przez pabien, 11 Cze 2019 16:55, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 11 Cze 2019 16:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2017
Posty: 716
Loty: 27
Kilometry: 45 291
Zbanowany
niebieski
BrunoJ napisał(a):
W zasadzie należałoby doprecyzować, czego dotyczy ten ranking (dla kogo ten wywiad?). Bo chyba inaczej będzie wyglądała lista top 5 z punktu widzenia turysty zwiedzacza, a inaczej z punktu widzenia (subiektywnej) fajności ogólnej, w tym niekoniecznie turystycznej


Coś w tym jest, z mojego punktu widzenia jakbym oceniał miejsca pod względem ciekawych tras rowerowych to by ten ranking wyglądał zupełnie inaczej. A tak to starałem się wskazywać miejsca w miarę ogólne, które każdy powinien zobaczyć, bez znaczenia jakie preferencje ma dana osoba ;)
_________________
Rowerowe podróże i nie tylko: https://www.facebook.com/rowerowepodrozetuitam
Zapraszam do polubienia (:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 11 Cze 2019 18:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
1. Antarktyda - trzeba zobaczyć by zrozumieć.

długo nic...

2-5 to właściwie mogłaby być dowolna kolejność

2. Yellowstone - miałem festiwal gejzerów, odlot krajobrazowy
3. Banff/Jasper/Yoho - odlot krajobrazowy
4. NZ, południowa wyspa - odlot krajobrazowy
5. Namibia - odlot krajobrazowy
5. RPA - Drakensberg - odlot krajobrazowy :D :mrgreen:
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
wasil10 lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 11 Cze 2019 22:15 

Rejestracja: 26 Sty 2013
Posty: 426
Loty: 263
Kilometry: 327 709
niebieski
1. Katmandu- za klimat, niesamowite miejsca, ludzi, za to, że się jedzie w Himalaje. I, że z Katmandu zaczęła się moja pierwsza długa i daleka podróż,
2. Istambuł- najpiękniejsze miasto, w którym byłem, tak odmienne od europejskich miast. Wschód łączy się z zachodem, historia, zabytki i jedzenie,
3. Paje, Zanzibar- za plaże i tuk tuki, i możliwość bycia jedynym białym wewnątrz. Za odpoczynek, nawet jeśli leci się na dwa dni :) ,
4. Yazd- uwielbiam Bliski Wschód,
5. Bielsko-Biała- fajne miasto i dobrze się mieszka ;) i wyprowadzać się nie mam zamiaru (jakby nie to wpisałbym Ateny za historię, i że @Zeus mnie zainspirował :roll: ).
Góra
 Profil Relacje PM off
wasil10 lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 11 Cze 2019 22:41 

Rejestracja: 21 Lut 2011
Posty: 877
Loty: 284
Kilometry: 598 745
złoty
Moje topowe miejsca, kolejnosc dowolna bo kazde jest inne:
- RPA, okolice Kapsztadu, Garden Route, za krajobrazy, klimat, tam jest magia
- Japonia, za odmiennosc kulturowa
- Indonezja (poza kurortami Bali) za przyrode, ludzi, jedzenie
- NZ wyspa poludniowa, za czystosc i widoki

Mam osobna kategorie na same duze miasta:
1. Sydney
2. San Francisco
3. Istambul
4. Rzym
5. HongKong
6. Tokyo

Najwieksze rozczarowania:
- New York
- Barcelona
- TelAviv i Jerozolima
- Hawaje (bylem tylko na Kauai i Maui)
- Szanghaj

Generalnie warto:
Wenezuela, Boliwia, Tanzania, Laos, Filipiny, Azory, Kazachstan

Tak sobie:
Gwatemala, SriLanka, Malezja, Tajlandia, Katar

Najgorsze ze kazda lista jest subiektywna bo kazdy szuka czegos innego i ma inny pakiet doswiadczen. Lepiej nie ufac cudzym listom chyba ze to lista kogos podobnego do nas.
_________________
Image
http://robertsadlowski.com <- zdjęcia i relacje z podróży
Góra
 Profil Relacje PM off
wasil10 lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 11 Cze 2019 22:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
To mnie zaskoczyłeś, bo Jerozolimę miałem wpisać jako miasto #1, może dlatego że byłem 15 lat temu. A Sri Lanka i Gwatemala jest miszcz ;)

I pozdrawiam z deszczowej i rozczarowującej Barcelony ;)
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 12 Cze 2019 01:32 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1316
srebrny
No właśnie ja tak mam, dla mnie Jerozolima zdecydowanie jest w pierwszej piątce. To miejsce, do którego wracam, żeby po prosu posiedzieć i chłonąć klimat tego wielkiego tygla kulturowo - religijnego. Pozostałe, w losowej kolejnośći, to:
- Ladakh: fantastyczne krajobraz oraz klasztory buddyjskie.
- Benin: wudu, wioski chronione przez penisy lokalnych bożków, spalone kurczaki przed swiątyniami, generalnie miejsce z zupełnie innej bajki
- Svalbard: północ wciąga a zaczęło się właśnie od tego archipelagu. Surowa natura oraz próby ujarzmnienia jej przez człowieka.
- Lalibela, najlepiej tuż przed albo podczas święta Timkat. Tego nie da się opisać, to trzeba przeżyć.
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 13 Cze 2019 14:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
1. Tarifa i przylegla do niej Andaluzja - za to, że mocno wieje, jest ciepło, jedzenie jest smaczne a ogólna estetyka wysoka
2. Barcelona + Katalonia - za niesamowitą różnorodność a przy okazji bycie miejscem gdzie można sensownie żyć + mieszkać
3. Zachód Irlandii - za mocny wiatr, wysokie fale i piękne widoki
4.Lizbona i jej okolice - tak jak nr3 tylko że cieplej, taniej i jedzenie smaczniejsze
5.Rio de Janeiro. Niesamowite położenie & widoki
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 15 Cze 2019 18:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Maj 2016
Posty: 1123
Loty: 207
Kilometry: 364 581
platynowy
NikodemFM napisał(a):
BrunoJ napisał(a):
W zasadzie należałoby doprecyzować, czego dotyczy ten ranking (dla kogo ten wywiad?). Bo chyba inaczej będzie wyglądała lista top 5 z punktu widzenia turysty zwiedzacza, a inaczej z punktu widzenia (subiektywnej) fajności ogólnej, w tym niekoniecznie turystycznej


Coś w tym jest, z mojego punktu widzenia jakbym oceniał miejsca pod względem ciekawych tras rowerowych to by ten ranking wyglądał zupełnie inaczej. A tak to starałem się wskazywać miejsca w miarę ogólne, które każdy powinien zobaczyć, bez znaczenia jakie preferencje ma dana osoba ;)


To jest wiadome, że każdy ma inne priorytety podczas podróży, każdemu podoba się co innego i niektórzy stworzą ranking pod względem miejsc do plażowania, niektórzy pod kątem wycieczek rowerowych, a ktoś miejsc, do których ma największy sentyment itp. Ale to ma być Wasz subiektywny ranking i tyle :). A w razie gdyby kogokolwiek miało skusić któreś z tych miejsc i miałbym się na nim wzorować przy ewentualnym wyborze miejsca na kolejną wyprawę, na pewno przed kupnem biletów poczyta i dowie się więcej o tym miejscu pod kątem swoich upodobań. Poza tym nie wszystkie wybory muszą być trafione ;). To tyle z mojej perspektywy i czekam na kolejne osoby!
_________________
Wasil10

Relacja Brunei, Singapur, Malezja
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 16 Cze 2019 01:05 

Rejestracja: 25 Lut 2012
Posty: 247
Loty: 23
Kilometry: 72 725
niebieski
Australia - za całokształt
Izrael - za całokształt
USA - za całokształt
Finlandia - za naturę i Świętego Mikołaja :)
Malta - za spokój i wypoczynek
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 51 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group