Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 10 Sty 2013 12:34 

Rejestracja: 19 Gru 2011
Posty: 183
Przypuszczam, że na forum jest trochę osób, które oddają krew.

Zakładam ten wątek w celu stworzenia i aktualizowania listy miejsc, których odwiedzenie okresowo dyskwalifikuje krwiodawcę. Może dzięki temu uda się komuś uniknąć niepotrzebnego fatygowania się do punktu pobrań, personel będzie miał mniej pracy, a kolejka oczekujących będzie krótsza.

Przed pobraniem krwi wypełnia się ankietę, w której pada pytanie o kraje, w których przebywało się w ostatnim czasie (w Warszawie pytają o ostatnie 12 miesięcy), a których odwiedzenie może powodować okresową dyskwalifikację dawcy. Niestety lista tych krajów/regionów nie jest nigdzie publikowana, w związku z czym za każdym razem jest loteria - pozwolą oddawać czy nie? Nie chodzi mi o to, żeby ściemniać i nie przyznawać się do pobytu gdzieś, ale po prostu wiedząc, że nie pozwolą mi oddawać krwi po prostu nie szedłbym tam i nie tracił czasu. Tym bardziej, że trzeba wcześnie wstawać :)

Rozbudowując wątek proponuję podawać: 1) datę i miejsce uzyskania informacji, 2) kraje/regiony z "czarnej listy" i 3) okres dyskwalifikacji po powrocie z danego kraju (o ile wiadomo).

Na początek dzisiejsze informacje z Warszawy (lista niepełna):
- Węgry - 1 miesiąc
- Estonia - 2 miesiące
- Madera - pół roku
- Włochy (Wenecja i okolice), Grecja, Chorwacja, Kazachstan, Tajlandia - nie znam okresów
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
#2 PostWysłany: 10 Sty 2013 12:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Mar 2011
Posty: 2336
Loty: 26
Kilometry: 45 127
platynowy
- przebywanie w okresie od 01.01.1980 r. do 31.12.1996 r. łącznie przez 6 m-cy lub dłużej w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii
- 6 miesięcy od powrotu z krajów o wysokiej zachorowalności na AIDS (Afryka Ĺąrodkowa i Zachodnia, Tajlandia)
- 6 miesięcy od powrotu z rejonów, gdzie endemicznie występują choroby tropikalne i malaria (jeśli nie wystąpiły w tym okresie objawy choroby)

źródło :
Kod:
http://krwiodawcy.info/dyskwalifikacje/
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 10 Sty 2013 13:26 

Rejestracja: 19 Gru 2011
Posty: 183
Antek, dziękuję za podanie linku. Problem w tym, że nie ma w nim listy tych krajów. Miejsca, które wymieniłeś dyskwalifikują "z automatu" i to nie nigdy ulega zmianie.

Ciekawsza jest lista krajów modyfikowana na bieżąco. Zdarzają się na niej czasem kraje "bliskiej zagranicy" typu Węgry. Niezrozumiałe jest dla mnie, że nikt nie chce opublikować tej listy, a naprawdę irytuje zawracanie sobie i innym głowy w sytuacji, gdy można tego łatwo uniknąć.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 10 Sty 2013 13:34 

Rejestracja: 10 Gru 2011
Posty: 180
no że Węgry jestem w szoku. Dzięki za info nigdy bym na to nie wpadł. Nie mam też pomysłu na uzasadnienie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 10 Sty 2013 14:16 

Rejestracja: 17 Cze 2012
Posty: 246
Loty: 40
Kilometry: 67 613
niebieski
miałem problem z oddaniem krwi na Saskiej w Warszawie, po urlopie na Dominikanie . Bardzo łopatologicznie wytłumaczyłem , iż Dominikana nie jest krajem zagrożonym niczym , moze poza fajną muzyka i rumem z ziołami :D

a przy okazji :

•przebywanie co najmniej 24 godziny na terenach, na których stwierdzono przypadki wystepowania chorób przenoszonych drogą przetoczenia krwi:
- Wirus Zachodniego Nilu: Izrael, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej (cały obszar), Ateny, Rosja - rejon Astrachania (na północ od Morza Kaspijskiego) - dyskwalifikacja na 28 dni od powrotu
- Malaria: Grecja - Lakonia (południowo-wschodnia część Peloponezu ze Spartą), region Evrotas, Maraton-Attyka - dyskwalifikacja na okres 12 miesięcy od powrotu.



- Wirus zapalenia wątroby typ A: południowa Estonia rejon Vilijandia (południowa Estonia, 160 km od Tallina) - dyskwalifikacja na okres 6 tygodni od powrotu
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 30 Sty 2015 17:48 

Rejestracja: 30 Sty 2015
Posty: 0
Tajlandia 6 miesięcy, tą informacje można jeszcze znaleźć. W moim przypadku problematyczna okazała się Kambodża, ponieważ można oddawać krew dopiero po roku od pobytu tam, byłam 11 miesięcy temu i odesłali mnie do domu, oczywiście po wizycie u lekarza, na którą musiałam poczekać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 30 Sty 2015 17:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2012
Posty: 3076
Loty: 249
Kilometry: 415 497
srebrny
Zawsze można wziąć zwolnienie za czas spędzony w punkcie oddawania krwi.

Dzieki za info! Uważam że ta lista powinna być dostępna gdzieś online - tłumaczą się że to się za często zmienia, ale ile osób odsyłają które w ogóle by nie przyjechały to już nikt nie liczy.

Dodam że czasem przechodzi z lekarzem przedyskutować - na przykład Arabia Saudyjska jest cała czerwona na mapie którą mają w RCKiK w Warszawie, bo istnieje zagrożenie malarią. Ale tylko w małym skrawku kraju na południu przy Jemenie - kraj ogromny, na północy gdzie kumpel był tydzień czy dwa sama pustynia, i mimo że pobyt powinien dyskwalifikować to go puścili. Trochę jak ze Stanami - na Florydzie denga, a wyjazd do Nowego Jorku nie dyskwalifikuje.
_________________
Zanim zadasz pytanie na forum poszukaj. Potem poszukaj jeszcze raz. Potem idź zrób sobie herbaty i poszukaj trzeci raz, tylko dokładniej.
Jest 90% szans że ktoś już pytał o to samo co Ty, tylko nie potrafisz/nie chce Ci się znaleźć odpowiedzi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 30 Sty 2015 20:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4454
srebrny
Jakoś nigdy mnie o Węgry nie pytano :lol:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 01 Lut 2015 16:14 

Rejestracja: 12 Lis 2012
Posty: 1030
Loty: 28
Kilometry: 19 093
niebieski
Węgry ??? proszę o podanie linka gdzie jest umieszczona taka informacja
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 01 Lut 2015 16:27 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 810
niebieski
Rzeczywiście na Saskiej pojawił się problem kiedy wpisałem Węgry. Ale kiedy powiedziałem, że byłem tylko w Budapeszcie i podróżowałem samolotem to mogłem oddać krew.
Nigdy nie miałem problemów z oddaniem po pobycie w Niemczech, gdzie jestem praktycznie co miesiąc.
Jeśli chodzi o Włochy to nie miałem problemów z oddaniem przy pobycie na północy Włoch ale po pobycie na południu już było 28 dni dyskwalifikacji.

Ale jak pokazuje poniższy link, również północ Włoch może być problemem i również są uwzględnione Węgry:

http://ospwolabatorska.pl/zostan-dawca/dyskwalifikacja-czasowa/?print=pdf


Ostatnio edytowany przez kendi 01 Lut 2015 17:36, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 01 Lut 2015 16:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2011
Posty: 1647
srebrny
@mezo23, chociażby tutaj: http://www.rckik.wroclaw.pl/?status=2&rckik=315
Osobiście zostałem cofnięty i nie pobrali ode mnie krwi po pobycie na Węgrzech.
Przyczyna to najprawdopodobniej przypadki zachorowań na Gorączkę Zachodniego Nilu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 01 Lut 2015 16:36 

Rejestracja: 12 Lis 2012
Posty: 1030
Loty: 28
Kilometry: 19 093
niebieski
dziękuję za szybką odpowiedż , idę w poniedziałek a byłem na weekendzie w Budapeszcie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 01 Mar 2015 12:26 

Rejestracja: 19 Maj 2011
Posty: 131
Portugalia (całość) - karencja 28 dni. Informacja na dzień 26.02.2015 r.. (Sprawdzone na własnej skórze,albo krwii;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 25 Cze 2015 12:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Kwi 2012
Posty: 29
Loty: 28
Kilometry: 43 062
Jeśli chodzi o Tajlandię to bywa różnie. W wykazie krajów malarycznych widnieje informacja, że ryzyka zarażenia nie ma na terenach miejskich, jednak i tak czeka nas dyskwalifikacja. Mnie chciano zdyskwalifikować na 12 miesięcy (bo region endemicznego występowania malarii), ostatecznie zdyskwalifikowano mnie na 6, ponieważ przebywałam wówczas wyłącznie na terenie miejskim (Bangkok).
_________________
Rockin' the clouds!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 25 Cze 2015 16:57 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7790
Tajlandia dyskwalifikuje ze wzgledu na HIV a nie malarie.. i nie wazne ze jedziesz z zona itd - nie ufaja ;)

Wysłane z mojego LG-E460 przy użyciu Tapatalka
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
zbyhu lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 26 Cze 2015 00:59 

Rejestracja: 02 Cze 2012
Posty: 239
Loty: 8
Kilometry: 16 686
niebieski
O, nie zwróciłam uwagi, że jest taki wątek!
Mnie cofnęli po info, że byłam w Maratonie. Szczerze mówiąc, wprowadziło mnie to w stan niemałego szoku, no ale nie ma tego złego, już się doinformowałam co do korelacji podróże-oddawanie krwi ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 19 Sie 2015 13:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2012
Posty: 61
Loty: 5
Kilometry: 14 400
a mam takie pytanie: czy można sobie zrobić jakieś badanie stwierdzające, że moja krew jest czysta?
Wróciłem 1 sierpnia ze Sri Lanki i nie chcę teraz czekać 12 miesięcy na kolejną możliwość oddania krwi :(
_________________
Podróżować, zwiedzać i poznawać świat oraz ludzi!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 19 Sie 2015 13:55 

Rejestracja: 01 Wrz 2011
Posty: 70
@Poznaniakk - moim zdaniem logiczne jest rozumowanie:
byłem w kraju, po powrocie z którego nie mogę oddać krwi -> sprawdzam jaka jest przyczyna dyskwalifikacji (np. HIV) -> robię badanie na HIV, etc. -> z potwierdzeniem negatywnego wyniku idę oddać krew.

Jeśli chodzi o Sri Lankę czepiają się malarii i pewnie też dengii, zarodźce malarii są do wykrycia, nie wiem jak jest w przypadku dengii.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 19 Sie 2015 14:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sie 2010
Posty: 475
Loty: 188
Kilometry: 360 656
niebieski
nie jest tak prosto. Mi ostatnio pani doktor przed oddaniem powiedziała, że niektóre okresy oczekiwania po przylocie wynikają z tego, że choroba może się ujawnić dopiero po jakimś czasie i nie ma wcześniejszej możliwości jej wykrycia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 19 Sie 2015 14:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Wrz 2014
Posty: 62
Czasami co lekarz to inna informacja. Ostatnio byłam dwa dni pod rząd w autobusie do oddawania krwi, pierwszego dnia ostatecznie mnie odesłali za za niskie ciśnienie. Pierwszego dnia lekarz stwierdził, że za moje zeszłoroczne Chile i Boliwię należy mnie zdyskwalifikować na pół roku, a drugiego inny lekarz - że tylko na miesiąc. A wpisałam w formularzu i mówiłam obu dokładnie to samo...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group