Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 107 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Obiektyw
#101 PostWysłany: 27 Lis 2020 19:13 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
Washington napisał(a):
A ma ktoś jakieś doświadczenia / opinie o adapterach do obiektywów?
Zastanawiam się nad zmianą na bezlusterkowiec, ale szkoda by mi było kupować od nowa szkło - wstępnie chodzi o adapter Nikon F na Sony E

Niestety to chyba najgorszy kierunek migracji, jako że nie słyszałem o dobrze działającym adapterze z autofocusem. Sam przeszedłem (w połowie ;) ) taką drogę, na szczęście nie miałem drogich szkieł w Nikonie. Mam manualne adaptery Nikon-Sony na jakieś stare szkiełka i one działają, jak nazwa wskazuje manualnie. Ogólnie to są dwie szkoły, stare szkła przez adapter i wtedy lepiej kupić Nikona Z, lub szkła z natywnym mocowaniem i wtedy najlepiej (wybór i ceny) wypada Sony. Jednak szybko okazuje się, że to co się zyskuje na mniejszym body, zabiera stary obiektyw z adapterem i zysku praktycznie nie ma. Poza tym adaptery nie są takie sexy ;) nie ma jak obiektyw zaprojektowany pod bezlusterkowca, mniejszy i najczęściej lepszy optycznie niż konstrukcje sprzed dekady.

Sony udostępnia oprogramowanie swoich puszek innym producentom optyki. W praktyce działa to tak, że kupując najnowszy obiektyw np. Samyanga czy Tamrona wszystko w sony działa, af, cyfrowa korekta wad obiektywu (to ważne przy miniaturyzacji). Canon oraz Nikon kombinują, jak uprzykrzyć życie użytkownikom zamienników :o , np. po aktualizacji softu nie zadziała af i trzeba aktualizować takie szkiełko przy pomocy docka albo słać do firmy. Oczywiście korekta cyfrowa dostępna jest tylko w programach typu Lightroom, które są płatne. Da się oczywiście wszystko obejść, ale to upierdliwe, w Sony tego nie ma, wszystko zwykle działa.

@Mareckipl Do Sony są obecnie 2-3 świetne zoomy, które można nazwać podróżniczymi. Są to Sony 24-105/4 oraz Tamron 28-200/2.8-5.6. Osobiście niedawno kupiłem tego Tamrona i jestem pozytywnie zaskoczony jego jakością optyczną, dokładając do niego małego, niedrogiego ale całkiem dobrego Samyanga 18/2.8 mamy zestaw praktycznie na każdą okazję. Najnowszy zoom Sony 28–60 mm F4–5.6 także zbiera dobre opinie, to zoom typu naleśnik zaprojektowany do A7C, czyli aparatu z matrycą tzw. full format w obudowie aps-c. Uwa jako jedyny obiektyw to moim zdaniem jednak słaby wybór. Podobnie jak Sony 24-240, który jest kiepski, czy stary Sony 28-70.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi
 Temat postu: Re: Obiektyw
#102 PostWysłany: 27 Lis 2020 20:50 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7791
Eh, no tak myślałem że takich rzeczy nie ma by zamiast nowe szkła za kilka k udało się kupić adapter za 300zł ;)
Rozważałem zostanie przy Nikonie ale tu jest tylko jeden model bez pełnej klatki - Z50 - który jest nie tylko większy i cięższy od sony, a z adapterem (bo niestety musieli dać mocowanie do pełnej klatki) wychodzi nawet trochę ciężej niż moje lustro..
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#103 PostWysłany: 27 Lis 2020 21:26 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
Z50 z tym małym obiektywem 16-50 jest naprawdę ok, mały i dobry jak na takiego zooma. Plus niedrogi 55-250 z bardzo fajnym zakresem. Można to kupić w zestawie, te szkiełka wyjdą kilka stów, podobnie adapter FTZ (wszyscy twierdzą, że działa b.dobrze). Tylko, że ciężko w tej chwili o jakieś bardziej ambitne obiektywy do Nikona Z DX, typu 16-50/2.8. Jeśli ograniczysz się do tego kita, ewentualnie sporadycznie coś przez ftz to może mieć sens. Jednak trudno nie zauważyć, że jeśli chodzi o aps-c to do Sony czy Fuji jest większy wybór lepszych jakościowo szkieł. Najmniejszy jest chyba Canon M, jakieś małe obiektywy też mają. Mnie akurat jakoś nigdy ten system nie pasował, ma to znajomy i nawet sobie chwali.
Rok temu przymierzałem się mocno do Nikona Z6, ale rozwaliły mnie ceny kart XQD (na wyjazdy zabieram 3x128GB). Na szczęście trochę się z tego wycofali, Z50 czy Z5 ma SD, najnowsze II podwójny slot. Ogólnie to warto też wymieniać co parę lat obiektywy, chyba że masz jakieś klasyki. Jednak nowsze dają zwykle lepszy, ostrzejszy i bardziej kontrastowy obrazek, szybszy af, wydajniejszy vr. Cena jest jakoś tam do usprawiedliwienia.
Popatrz na stronę https://sonyalpha.blog/ u góry są zestawione najlepsze szkła np. do a6x00. Matryce mają generalnie dość wyrównany poziom niezależnie od producenta, trzeba patrzeć na obsługę i obiektywy. Jednak adaptery są fajne tylko na początku zabawy, szybko docenia się obiektywy systemowe.
Góra
 Profil Relacje PM off
Washington uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#104 PostWysłany: 29 Wrz 2022 16:56 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
Pytanie nietypowe: obiektyw Canon 16-35 f/4 zalany słoną wodą, do wymiany jakieś płyty z elektroniką, niestety koszt naprawy ok. 2,5 tys. zł (jeśli nie więcej :evil: ). Sytuacja taka, że jestem w trakcie przesiadki z lustrzanki FF na bezlusterkowca FF i dylemat czy ładować w naprawę uszkodzonego obiektywu (kupiony jeszcze w bardzo dobrej cenie ok. 3,5 tys. zł - razem z naprawą wyjdzie taniej niż obecnie taki sam nowy) czy przeboleć stratę i zainwestować już w jakiś obiektyw RF. To 16-35 bardzo dobrze służyło, a ponoć na adapterach EF-RF niektóre obiektywy EF działają nadzwyczaj dobrze.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#105 PostWysłany: 30 Wrz 2022 00:28 

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 1632
niebieski
A kto Ci to wyceniał?
Próbowałem kiedyś naprawiać Nikona w firmowym serwisie. Wycena była kosmiczna (przewyższająca wartość sprzętu). Po rozeznaniu zrobiłem to w innym miejscu za ułamek kwoty.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#106 PostWysłany: 30 Wrz 2022 09:37 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7791
Jeśli na bezlusterkowca przesiadasz się m.in. z uwagi na wagę to adapter nie ma sensu (liczyłem to sobie przed przesiadką i poszedłem w nowe szkło choć bardzo żałowałem jednego superzooma)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Obiektyw
#107 PostWysłany: 30 Wrz 2022 10:24 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
@kumkwat_kwiat zwykły zakład serwisowy. Nie zakładam, żeby mogli być drożsi od firmowego serwisu Canona.
@Washington na bezlusterkowca przeszedłem bardziej z powodu końca lustrzanek u Canona i mojego mniemania (być może błędnego), że ceny sprzętu niestety dalej będą iść w górę i nie ma co dłużej czekać - skorzystałem więc z niedawnych promocji i nabyłem R6. Od razu z adapterem, bo zbiór obiektywów EF mam duży i nabyty w czasach na tyle dobrych cen, że jak patrzę na ceny porównywalnych RF, to się za głowę łapię :o Fotografowanie stało się wyjątkowo drogim hobby.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 107 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group