Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1404 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 71  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#221 PostWysłany: 25 Cze 2012 09:29 

Rejestracja: 24 Sie 2011
Posty: 206
Wróciłem - pogada okazała się być łaskawa :) Mimo wcześniejszych złych prognoz nie zmoczyło nas :)

Kilka wrażeń i wskazówek:
- z i na lotnisko jechaliśmy autobusem numer 7 z/do przystanku Joabakken. Wymaga to 30-40 minutowego spaceru z lotniska ale bilet kosztuje 33NOK (płatność tylko gotówką)
- bilet na prom do Tau można było kupić tylko na promie - 44NOK (gotówka/karta)
- do Preikestolen podwiózł nas bardzo miły starszy Norweg, który mówił mieszanką angielsko-niemiecko-norweską :)
- w drodze na szczyt polecam wejść mniej uczęszczanym szlakiem (hill trail), a zejść drugim. Rozwidlenie jest blisko celu i będzie tam stał znak:
Image
- wracaliśmy autobusem. Tide kosztował 80NOK, więc zgodnie ze wskazówkami z fly4free poczekaliśmy na zielony autobus, który też kosztował 80 NOK :P
- spaliśmy w Stavanger w Comfort Hotel Square, generalnie to dość drogi hotel jak na naszą kieszeń, ale kupiliśmy pokój w promocji i wyszło nam 200NOK na głowę ze śniadaniem - jak na norweskie standardy, to naprawdę było tanio :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Zbiór lotów do Grecji od 160 PLN. Bilety z 4 polskich miast Zbiór lotów do Grecji od 160 PLN. Bilety z 4 polskich miast
Luksus na Riwierze Tureckiej. Tydzień w świetnym 5* hotelu z all inclusive od 2290 PLN. Wyloty z 2 miast Luksus na Riwierze Tureckiej. Tydzień w świetnym 5* hotelu z all inclusive od 2290 PLN. Wyloty z 2 miast
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#222 PostWysłany: 26 Cze 2012 15:50 

Rejestracja: 22 Cze 2012
Posty: 99
Miejmy nadzieję, że dla nas pogoda też będzie łaskawa :D... i że łaskawa będzie pani/pan na odprawie bo nie wiem czy namiot z Tesco przejdzie :P.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#223 PostWysłany: 26 Cze 2012 15:56 

Rejestracja: 05 Cze 2011
Posty: 1565
niebieski
musi być dobra pogoda... więc będę wchodził do góry hill trail
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#224 PostWysłany: 26 Cze 2012 16:57 

Rejestracja: 03 Lut 2012
Posty: 43
Poprawię kolegę mc2:
- nie trzeba nigdzie chodzić na autobus bo autobus linii 9 odjeżdża z samego lotniska i kurs kosztuje również 33koron.
Jeżeli ktoś chce zaoszczędzić polecam łapać stopa. Dopóki nie będzie najazdu Polaków na Stavanger (choć już teraz jest sporo) bezproblemowo się podróżuje z Norwegami. 3 razy łapałem z dziewczyną transport nigdy nie czekaliśmy dłużej niż 5 minut. (z lotniska pierwszy samochód się zatrzymał).
- pogoda w ten weekend była typowo norweska czyli padało kapuśniakiem z przerwami a w nocy z soboty na niedzielę od 20 do 8 rano bez przerwy. Wiem bo spałem przez cały wyjazd w namiocie;)) W poniedziałek za to była pogoda idealna. Choć to informacje dla kolejnych podróżników bez znaczenia :)

Dodatkowo dla bardzo lowcoastowców:
- Na Okęciu i Stavanger stelaż namiotu za 50zł z Careefoura w bagażu podręcznym przeszedł bez zająknięcia security.
- spaliśmy w małych śpiworach do 900gram + namiot jednowarstwowy było w nocy ok.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#225 PostWysłany: 26 Cze 2012 19:24 

Rejestracja: 15 Sty 2012
Posty: 20
Kochani napiszcie czym róznią się podejścia hill trail od drugiego ze zdjęcia mc2. Dzięki za odpowiedż. :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#226 PostWysłany: 26 Cze 2012 22:42 

Rejestracja: 24 Sie 2011
Posty: 206
michal100 napisał(a):
nie trzeba nigdzie chodzić na autobus bo autobus linii 9 odjeżdża z samego lotniska i kurs kosztuje również 33koron.

Byliśmy w sobotę i autobus 7 pasował nam do naszego przylotu, ponadto w drodze na przystanek próbowaliśmy zatrzymać autostop, ale byliśmy we troje i się nie udało.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#227 PostWysłany: 26 Cze 2012 22:55 

Rejestracja: 24 Sie 2011
Posty: 206
lucia6 napisał(a):
Kochani napiszcie czym róznią się podejścia hill trail od drugiego ze zdjęcia mc2. Dzięki za odpowiedż. :P

Chyba niczym, poza tym, że mało osób go wybiera :) W moim odczuciu hill trail nie jest trudniejszy niż reszta szlaku. W najbardziej stromych momentach wygląda tak:
Image
Ale warto iść ze względu na dodatkowe widoki tego typu:
Image
Image
I kawałek drugiego szlaku:
Image
Także polecam wejść hill trail i zejść drugą drogą :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#228 PostWysłany: 26 Cze 2012 22:56 

Rejestracja: 07 Lip 2011
Posty: 25
Mam pytanko - czy ktoś wybierał się, i wie, co jeszcze jest warte zwiedzenia (co jest w zasięgu czasowym) biorąc pod uwagę, że do dyspozycji będę miał 2 dni oraz będę zdany na komunikację publiczną/stop? 1 dzień preikestolen. A drugi? Wylot trzeciego dnia rano.

Dzięki!
zdr.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#229 PostWysłany: 27 Cze 2012 10:33 

Rejestracja: 24 Sie 2011
Posty: 206
Samo miasto Stavanger jest warte zwiedzenia, no ale raczej nie na cały dzień (chociaż możesz odwiedzać muzea). Kilka fotek:
ImageImageImage
ImageImageImage
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sverd_i_Fjell

Może po prostu pochodzić po fiordach, jest tam sporo szlaków.

Bo Kjerag jest raczej poza zasięgiem:
http://goo.gl/maps/FzZF
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#230 PostWysłany: 27 Cze 2012 10:54 

Rejestracja: 07 Lip 2011
Posty: 25
Dzięki. Właśnie słyszałem, że na Kierag to nawet 2 dni może być mało, biorąc pod uwagę brak swojego samochodu.

"pochodzić po fiordach" - masz jakiś szlak konkretnie na myśli? Wiesz, czy jest w necie gdzieś spis/przegląd szlaków, tak żebym mógł zorientować się skąd wyruszyć jak już będę na miejscu?:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#231 PostWysłany: 27 Cze 2012 11:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2012
Posty: 338
Loty: 16
Kilometry: 39 898
na kjerag można popłynąć promem z bratteli powiedzmy do lysebotn o godzinie 14 i tego samego dnia wejść na kjerag a następnego wrócić tym samym promem
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#232 PostWysłany: 27 Cze 2012 14:00 

Rejestracja: 21 Paź 2011
Posty: 100
pegie84 napisał(a):
na kjerag można popłynąć promem z bratteli powiedzmy do lysebotn o godzinie 14 i tego samego dnia wejść na kjerag a następnego wrócić tym samym promem


dokładnie tak my zrobiliśmy... tylko wypłynęliśmy z Forsand o 14.15, bez problemu tego samego dnia weszliśmy na Kjerag i złapaliśmy stopa na dół do Lysebotn z powrotem...więc można nawet próbować wydostać się w druga stronę tego samego dnia ;)

powrotny prom był o 13.00 do Lauvvik


I widzę zalety brzydkiej pogody....taki pusty Pulpit ;)
my mieliśmy tam festyn prawie, okropieństwo, szybko z tego miejsca uciekaliśmy niestety
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#233 PostWysłany: 27 Cze 2012 14:34 

Rejestracja: 07 Lip 2011
Posty: 25
Astarte napisał(a):
pegie84 napisał(a):
na kjerag można popłynąć promem z bratteli powiedzmy do lysebotn o godzinie 14 i tego samego dnia wejść na kjerag a następnego wrócić tym samym promem


dokładnie tak my zrobiliśmy... tylko wypłynęliśmy z Forsand o 14.15, bez problemu tego samego dnia weszliśmy na Kjerag i złapaliśmy stopa na dół do Lysebotn z powrotem...więc można nawet próbować wydostać się w druga stronę tego samego dnia ;)

powrotny prom był o 13.00 do Lauvvik


I widzę zalety brzydkiej pogody....taki pusty Pulpit ;)
my mieliśmy tam festyn prawie, okropieństwo, szybko z tego miejsca uciekaliśmy niestety


Dzięki! A ile kosztuje ten prom? Zakładając, że wysiadam na lotnisku w stravanger, co miałbym dalej z sobą zrobić, żeby się na niego dostać?:) Z góry dzięki:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#234 PostWysłany: 27 Cze 2012 15:59 

Rejestracja: 19 Cze 2012
Posty: 62
a jak ogolnie wyglada podejscie na Kjerag? bardzo stromo?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#235 PostWysłany: 27 Cze 2012 20:10 

Rejestracja: 21 Paź 2011
Posty: 100
my płaciliśmy 89NOK w jedną stronę i tyle samo w drugą od osoby

wszystko zależy od tego jakie macie plany? bo my tam płynęliśmy po Preikestolen, na prom dojechaliśmy autostopem spod szlaku, ten sam prom czasem płynie raz dziennie z samego Stavanger ( nie w weekendy z tego co pamiętam)

podejście na Kjerag...zależy co dla kogo znaczy stromo, dla mnie nie...dla kogoś kto mało chodzi po górach może być inaczej
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#236 PostWysłany: 27 Cze 2012 20:31 

Rejestracja: 07 Lip 2011
Posty: 25
Astarte napisał(a):
my płaciliśmy 89NOK w jedną stronę i tyle samo w drugą od osoby

wszystko zależy od tego jakie macie plany? bo my tam płynęliśmy po Preikestolen, na prom dojechaliśmy autostopem spod szlaku, ten sam prom czasem płynie raz dziennie z samego Stavanger ( nie w weekendy z tego co pamiętam)

podejście na Kjerag...zależy co dla kogo znaczy stromo, dla mnie nie...dla kogoś kto mało chodzi po górach może być inaczej


Ląduje 17.07 w Stravanger o 8 rano, wylot mam 19.07 o 8 rano - i chce połazić, lubie strome podejścia, spanie pod namiotem i poruszanie się stopem. I to tyle, póki co brak planu - oczywiście wstepnie był preikestolen, ale to opcja na pół dnia praktycznie... zostaje jeszcze sporo czasu. Więc zastanawiam się, co z nim zrobić ;) (więc wpadł mi pomysł, że moze kjerag zamiast preikestolen - sam nie wiem.)

Jakaś porada z własnych doświadczeń byłaby na wagę złota:))

zdr.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#237 PostWysłany: 27 Cze 2012 21:34 

Rejestracja: 21 Paź 2011
Posty: 100
wszystko zależy jaką będziecie mieć wtedy pogodę...jeśli będzie fajnie to ja polecam jednak Kjerag

17 lipca to wtorek
gdzieś tu był link do rozkładu promu...tak patrzę i w moim rozkładzie nie ma tego o 13.00 którym my wracaliśmy i na miejscu tez chyba nie było ...mówiła nam o nim obsługa promu dzień wcześniej

prom pływa z Lauvvik popatrz sobie na mapę, do Lauvvik dojazd jest prosty; o godzinie 6.05 rano i 13.55, 16.45 jest tez połączenie ze Stavanger promem na ten o 13.55

z Lysebotn masz 7.20 ( man, ons, fre - ?) do Stavanger i 15.30 oraz 17.45 do Lauvvik. Ale warto pytać jak widać o której pływają :) płynęliśmy w święto, więc tez było inaczej

Da radę przy ładnej pogodzie i dobrym stopie zrobić Preikestolen i Kjerag w dwa dni...nam zabrakło w tym czasie jedynie powrotu na lotnisko, bo mielismy dzień dłużej, ale prom w niedzielę był dopiero popołudniu...przy porannym szansa jest :) najwyżej będziecie mało spali

tylko wtedy udajecie się na prom do Forsand...bądź szlakiem z Pulpitu do Bratteli
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#238 PostWysłany: 27 Cze 2012 21:46 

Rejestracja: 13 Gru 2011
Posty: 105
Loty: 121
Kilometry: 264 274
sunday.driver napisał(a):

Ląduje 17.07 w Stravanger o 8 rano, wylot mam 19.07 o 8 rano - i chce połazić, lubie strome podejścia, spanie pod namiotem i poruszanie się stopem. I to tyle, póki co brak planu - oczywiście wstepnie był preikestolen, ale to opcja na pół dnia praktycznie... zostaje jeszcze sporo czasu. Więc zastanawiam się, co z nim zrobić ;) (więc wpadł mi pomysł, że moze kjerag zamiast preikestolen - sam nie wiem.)

.


Hej, mam loty w tym samym terminie :)
Też w planach mam preikestolen i... nie wiem co dalej?
a tak BTW czy myślicie że rozbicie namiotu na preikesolen jest możliwe?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#239 PostWysłany: 27 Cze 2012 21:56 

Rejestracja: 09 Maj 2012
Posty: 118
pierscien napisał(a):
a tak BTW czy myślicie że rozbicie namiotu na preikesolen jest możliwe?

Na samym Pulpit Rock raczej nie polecam, może Wam zwiać wszystko po drodze jak traficie na silniejsze wiatry, ale po drodze jest kilka fajnych miejsc, gdzie można się idealnie z namiotem wpasować między drzewkami, krzaczkami.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#240 PostWysłany: 30 Cze 2012 18:16 

Rejestracja: 31 Maj 2010
Posty: 362
niebieski
Kilka praktycznych informacji

1. Lotnisko - tak jak informowali inni - otwarte całą noc.
2. Zarówno w strefie przed i po kontroli bezpieczeństwa dostępne są gniazdka.
3. Lotnisko podzielone jest na dwie części:
a) krajowa - na lewo po kontroli bezpieczeństwa. Dużo dostępnych miejsc do spania typu kanapa, w szczególności w dalszej części do której schodzi się schodami.
b) międzynarodowa - na prawo po kontroli bezpieczeństwa
Uwaga: można przejść z części krajowej do międzynarodowej. W drugą stronę jest to niemożliwe - trzeba jeszcze raz przejść kontrolę bezpieczeństwa
4. Lotnisko "przyjazne" dla lotów tam i z powrotem. Wyjście przez rękaw do strefy odlotów - wystarczy tylko przejść na koniec kolejki.
5. Nasze podróże autostopem
Lotnisko - Stavanger: nie udało nam się nic zatrzymać w ciągu 40 minut
Tau - Jorpeland: zatrzymaliśmy po upływie 40 minut
Jorpeland - Preikestolvegen (skrzyżowanie drogi nr 13 z 529 niedaleko kempingu): zatrzymaliśmy po 10 minutach
Preikestolvegen (kemping) - Preikestolvegen (schronisko): w ciągu 10 minut nie udało nic się złapać (pojechaliśmy autobusem)
Preikestolvegen (schronisko) - Preikestolvegen (kemping): nic nie złapaliśmy - przeszliśmy na piechotę poszukując dobrego miejsca do rozbicia namiotu. Tam, gdzie wydawało się, że będzie OK okazywało się, że teren jest podmokły.
Preikestolvegen (kemping) - Stavanger: udało się po około 1,5 godziny. Jechaliśmy przez Lauvvik. Okolice niesamowite.
6. Kemping Preikestolen w cenie 160 namiot + 2 * 30 osoba dorosła. Razem 220 koron. Warunki dobre. Prysznice z ciepłą wodą. Możliwość prania. Co do gotowania to nie wiem. Choć było oddzielne pomieszczenie, które wyglądało na "kuchnię"
7. Na lotnisku dostępne informatory i mapy w kilku językach: norweski, angielski, niemiecki, hiszpański.
8. Informacja turystyczna w Stavanger znajduje się obok katedry. Tam też dostępne przewodniki i mapy.
9. Namiot Hannah Troll S przeszedł kontrolę bezpieczeństwa w Warszawie i Stavanger bezproblemowo. Oczywiście szpilki metalowe wymienione na takie do włókniny o których pisał Blackall.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1404 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 71  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group