Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Nikozja
#1 PostWysłany: 07 Paź 2019 21:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 523
niebieski
Hej, co polecacie zwiedzić, zobaczyć w Nikozji (rowniez po tureckiej stronie) W sumie będziemy tam jeden długi dzień.
Czy istnieje jakiś bilet jednodniowy na komunikację? Nie mamy auta i trochę ciężko będzie chodzić wszędzie z buta.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
 Temat postu: Re: Nikozja
#2 PostWysłany: 08 Paź 2019 12:24 

Rejestracja: 19 Mar 2015
Posty: 1601
Loty: 50
Kilometry: 65 501
złoty
Starówka, centrum Nikozji po greckiej stronie jest idealna na chodzenie z buta. Jeżeli przyjedziesz do Nikozji autobusem, to wysiądziesz na TYM przystanku. Z przystanku do przejścia na turecką stronę idziesz chwilkę (TRASA). Bilet na komunikację nie jest potrzebny. Wszędzie bez problemu dojdziesz spacerowym krokiem.

Starówka jest odnowiona, ma wiele zaułków, ukrytych knajpek. Chodziłem wzdłuż muru co jakiś czas zatrzymując się na kawę lub pifko, natykając się na budki strażnice z żołnierzami w środku. Podobało mi się w
The Cyprus Museum Κυπριακό Μουσείο (muzeum archeologiczne) - mają bogatą kolekcję artefaktów odnalezionych na Cyprze. Ale to tylko dla pasjonatów.

Po tureckiej stronie nie byłem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#3 PostWysłany: 08 Paź 2019 12:46 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 793
niebieski
Strona turecka bardziej klimatyczna i więcej średniowiecznych zabytków, w dodatku wszystko trochę tańsze, a i sklepy w stylu 1 EUR mają;) Też da radę z buta oblecieć, ale zajmuje więcej niż część grecka;)

Pzdr, Art.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#4 PostWysłany: 09 Paź 2019 00:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lut 2012
Posty: 523
niebieski
Właśnie wróciłem, jak mówi poprzednik da radę wszystko w pół dnia oblecieć z buta. po stronie tureckiej nie było az tak tanio ale ich esperso około 5Lir, ich piwo około 10l lane, na targu po schowaniu okularow i plecaka i znając kilka słów po turecku z translatora można stargowac
nawet 70% ceny wyjściowej owoców ;)
W części greckiej bardzo klimatyczne wąskie uliczki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#5 PostWysłany: 10 Gru 2019 12:58 

Rejestracja: 05 Maj 2014
Posty: 165
Jak ktoś chce popatrzeć na miasto z góry to można udać się do Ledra museum-observatory , które mieści się na 11 piętrze i nie wchodząc albo wchodząc za 2,5 ? pooglądać panoramę Nikozji.Dojście od murów obronnych np. ul.Lidras i trzecia przecznica w prawo.
Góra
 Profil Relacje PM off
Czerwona lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#6 PostWysłany: 09 Sie 2020 19:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 176
Loty: 79
Kilometry: 145 385
W związku z obecną sytuacją nie ma możliwości przekraczania "granicy" z północą.
Czy w takim razie warto wybrać się na 2 godzinki do Nikozji na samą południową część, czy za bardzo nie ma sensu / nie ma co oglądać / nie ma tego klimatu / etc.?
_________________
https://www.travellerspoint.com/map/#/user/731283
http://flightdiary.net/Czerwona

6 months hitch-hiking through India-Nepal & Southeast Asia
2 months volunteering on paradise island in Cambodia
6 months hitch-hiking through South America
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#7 PostWysłany: 12 Sie 2020 16:17 

Rejestracja: 23 Wrz 2018
Posty: 30
Loty: 43
Kilometry: 59 632
Nie da się teraz przekroczyć granicy. Przedwczoraj udałem się właśnie na 2-3 godziny do Nikozji i mnie zdecydowanie nie urzekło to miasto, obleciałem z buta, może to kwestia gustu, ale wolę Pafos czy Larnakę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#8 PostWysłany: 19 Sty 2023 16:08 

Rejestracja: 09 Kwi 2020
Posty: 24
Nie warto jechać do Nikozji. Poza Muzeum Archeologicznym nic tam nie ma - bardzo brzydkie miasto. Zdecydowanie bardziej opłaca się spędzić czas w Larnace, Famaguście, Salaminie, Pafos.Nikozja to strata czasu i rozczarowanie.
_________________
Recenzje muzeów i relacje ze zwiedzania Polski i Europy
Zapraszam na blog: https://kierunekzwiedzania.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#9 PostWysłany: 19 Sty 2023 17:53 

Rejestracja: 10 Wrz 2019
Posty: 506
niebieski
Nie zgodzę się. Warto pojechać, szczególnie zimą, na cały dzień do Nikozji, szybko przejść na północną stronę i tam się snuć po bocznych uliczkach. Cofamy się w czasie i jesteśmy w klimatach "Wałbrzych 1991" Trzeba tylko uważać na smartfony także po cypryjskiej stronie miasta - mogą się zalogować do tureckiej sieci i gigantyczna płatność za internet poza EU gotowa.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#10 PostWysłany: 19 Sty 2023 21:08 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Mi się Nikozja bardzo spodobała. Stare miasto po obu stronach bardzo ciekawe do obejścia, w tym obejrzenie z obu stron "Zielonej Linii". Trochę takich smaczków, jak knajpa po południowej stronie, gdzie można sączyć piwo opierając się o worki z piaskiem na granicy z ziemią niczyją, czy kościół katolicki leżący idealnie w granicy, z wejściem z południowej strony. Świetnie zachowane fortyfikacje otaczające całą starówkę idealnym pierścieniem. Dwa gotyckie kościoły z czasów wypraw krzyżowych przerobione w meczety, jeden po północnej, drugi mniejszy - co ciekawe - po południowej stronie. Stary bazar i klimatyczne, chociaż dość zapuszczone zaułki po tureckiej stronie. Wszystko da się spokojnie obejść pieszo.
Spędziliśmy w Nikozji w sumie 5 nocy, traktując ją też jako bazę do 3 jednodniowych wycieczek na północ - do Famagusty, Kyrenii i w góry na zamek Buffavento.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#11 PostWysłany: 19 Sty 2023 22:52 

Rejestracja: 26 Sty 2016
Posty: 209
niebieski
Mi się podobała część turecka. Duża część południowa, jest zrobiona jak zwykłe miasto z pasażem i sklepikami. Prawdę mówiąc mało to do mnie trafia. Ale jak przeszliśmy do części tureckiej i widzieliśmy ten cały bazar, to od razu wiedzieliśmy, że jesteśmy w domu :). Jest spora różnica w odczuwalnym klimacie między tymi dwoma częściami. Po części tureckiej więc spędziliśmy więcej czasu niż planowaliśmy, włócząc się po zakamarkach.
_________________
https://www.star-wars.pl
https://www.filmowe-szlaki.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#12 PostWysłany: 19 Sty 2023 23:51 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 3592
srebrny
Zgadzam się z @Lord Sidious Część północna dużo ciekawsza, zabytki większej rangi i klimat zapuszczonych uliczek zaraz obok :) W części południowej polecam tylko dom Hadjigeorgakis Kornesios'a (wg pisowni googlemaps, coby było łatwo znaleźć) - teraz bezpłatne muzeum etnograficzne, ładny budynek i przyjemne wnętrza - do zajścia na pół godziny. A zawijane rolki rachatłukum z nadzieniem kajmakowym równie dobre jak w Stambule! :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#13 PostWysłany: 22 Sty 2023 12:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sie 2016
Posty: 77
niebieski
@meczko:
zilustruję wymienione przez Ciebie miejsca
"Świetnie zachowane fortyfikacje otaczające całą starówkę idealnym pierścieniem."
Załącznik:
Nicosia_113622.jpg
Nicosia_113622.jpg [ 68.93 KiB | Obejrzany 1922 razy ]

"Trochę takich smaczków, jak knajpa po południowej stronie, gdzie można sączyć piwo opierając się o worki z piaskiem na granicy z ziemią niczyją,"
Załącznik:
Nicosia_113641.jpg
Nicosia_113641.jpg [ 101.44 KiB | Obejrzany 1922 razy ]

Meczet Selimiye dawna katedra gotycka Św. Zofii jest obecnie w remoncie, obłożona rusztowaniami budowlanymi, ale wkrótce przywrócony będzie dawny blask
Załącznik:
Nicosia_113650.jpg
Nicosia_113650.jpg [ 84.08 KiB | Obejrzany 1922 razy ]


Starówka Nikozji to miejsce naprawdę warte spędzenia kilku godzin.
Więcej zdjęć z granicy w Nikozji umieściłem w jednym z wcześniejszych postów https://www.fly4free.pl/forum/miasto-widmo-varosha-dostepne-po-46-latach-blokady,1488,155255
_________________
Żelazna kurtyna w czasach PRLhttps://www.fly4free.pl/forum/zelazna-kurtyna-w-czasach-prl,18,168890
Podróże zagraniczne w czasach PRLhttps://www.fly4free.pl/forum/podroze-zagraniczne-w-czasach-prl,18,168701
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#14 PostWysłany: 22 Sty 2023 19:24 

Rejestracja: 14 Gru 2017
Posty: 49
Loty: 52
Kilometry: 73 879
Ja polecam Nikozję z całego serca, jedyna taka na świecie podzielona stolica. Czuć klimat i kontrast pomiędzy grecką, a turecką częścią. Jedyne co moge powiedzieć, że mi się nie podobało to ręczne wybieranie operatora telefonii komórkowej, żeby przypadkiem podczas korzystania z Internetu nie złapało tureckiej sieci ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
Yaneck lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#15 PostWysłany: 28 Sty 2023 16:33 

Rejestracja: 22 Sie 2014
Posty: 80
Czy aby przejść granicę trzeba mieć paszport czy wystarczy dowód? Bo niektórzy piszą tak,a niektórzy siak :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#16 PostWysłany: 28 Sty 2023 16:37 

Rejestracja: 05 Lis 2019
Posty: 128
Miesiac temu dowód wystarczył, wejście 4 osoby z ekipy, kolejka na 5 min stania
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#17 PostWysłany: 28 Sty 2023 16:49 

Rejestracja: 22 Sie 2014
Posty: 80
a myślisz, że jest opcja, że nas wpuszczą na dowód,a wracając będą chcieli paszport? Pytam bo nie mamy ważnych paszportów i nie wiem czy ryzykować
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#18 PostWysłany: 28 Sty 2023 16:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sie 2016
Posty: 77
niebieski
oficjalna strona TRNC: https://mfa.gov.ct.tr/consular-info/visa-regulations/
Załącznik:
VisaTRNC.jpg
VisaTRNC.jpg [ 20.98 KiB | Obejrzany 1726 razy ]
_________________
Żelazna kurtyna w czasach PRLhttps://www.fly4free.pl/forum/zelazna-kurtyna-w-czasach-prl,18,168890
Podróże zagraniczne w czasach PRLhttps://www.fly4free.pl/forum/podroze-zagraniczne-w-czasach-prl,18,168701
Góra
 Profil Relacje PM off
maa821 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#19 PostWysłany: 28 Sty 2023 18:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Kwi 2012
Posty: 1403
niebieski
Dwa tygodnie temu na dowód w obie strony i bez żadnych problemów.

Kilka lat temu pamietam, że trzeba było wypełnić jakiś świstek przy przekroczeniu granicy, który trzeba było mieć przy powrocie, ale teraz już tego nie ma.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nikozja
#20 PostWysłany: 28 Sty 2023 19:50 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 793
niebieski
Nawet nie kilka, a już prawie kilkanaście, z Cypru na stałe wyjechałem już jakiś czas temu - chyba w 2013 roku i już wtedy ostatnim razem przestali tego wymagać, ale było fajnie, bo zawsze stemplowali ten świstek i były pieczątki;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group