Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 16 Kwi 2017 03:12 

Rejestracja: 20 Lip 2015
Posty: 91
Loty: 53
Kilometry: 127 342
Witam,

Po ponad 3 miesiącach podróżowania i pracy jako wolontariuszka przybyłam na Gili Air żeby odpocząć i się zrelaksować.

Wczoraj po przybyciu na wyspę miałam zderzenie z rzeczywistością. Nie ma tu bungalowów na plaży, duża część wyspy nawet nie ma plaży, a tam gdzie ona jest to nie powala, woda często brudna i zarośnięta, plaża też często kiepska i brudna. Całonocne imprezy z głośną muzyką. Po jednej nocy chcę stąd uciekać.

Czy zna ktoś może jakieś ładne miejsca plażowe na Bali lub w okolicach?
Dodam że byłam już na Nusa Lembongan, i plaże mnie też nie powaliły.

Dziękuję i pozdrawiam,
Góra
 Profil Relacje PM off
OSK uważa post za pomocny.
 
      
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi
#2 PostWysłany: 17 Kwi 2017 04:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Faktem jest, ze na Gilis nie ma bungalowow bezposrednio na plazy, ale wyspa nie jest duza, jest wiele miejsc bardzo blisko do morza. Nieco imprezowa (acze nie za czesto) jest polnocno-zachodnia i zachodnia czesc wyspy, zwlaszcza w ubiegly weekend byla duza impreza w Lucky Bar. Zipp Bar na wschodzie bywa glosny w piatki wieczorami/nocami. Ja mieszkam bardziej w centrum-wschod i halasu imprez nie slysze zupelnie. Plaze moze nie sa najpiekszniejsze na swiecie (chociaz ja nie narzekam), ale i tak podobaja mi sie znacznie bardziej niz te na Bali. Zachodni brzeg Gili Air i wiekszosc polnocnego jest dosc plytka i porosnieta podwodna roslinnoscia stad metna woda (ulewne deszcze jakie nas nie dawno nawiedzaly tez nie pomagaly w tej kwestii), jednak wschod i poludniowy wschod ma ladna i klarowna wode oraz dobre snorkowania.

Na samym Bali podoba mi sie w Amed w kwestii plazy i snorkowania/nurkowania.

Jesli szukasz spokojnych i szerokich plaz to rozwaz Lombok, ale tam rowniez ciezko o znosne cenowo bugalowy na samej plazy. Ladne plaze sa na polnoc od Sengiggi, ale samo miasto odradzam. Kuta Lombok tez jest calkiem przyjemna.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off
jaco027 uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 17 Kwi 2017 07:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Lis 2011
Posty: 419
niebieski
Ihriel napisał(a):
Witam, Czy zna ktoś może jakieś ładne miejsca plażowe na Bali lub w okolicach?


Zamiast na Air poplyn na Meno. Jest najspokoniejsza z 3 wysp .
Po lewej stronie od portu jest przyjemna , dluga plaza.

Na samym Bali polecam Sanur, jedyna czysta plaza jaka spotkalem na Bali, gdyz z plaza granicza komfortowe resorty i jest sprzatana.
Wada jest płytka woda.
W Amed i okolicach jest czarna powulkaniczna plaza. I najbrudniejsza woda ze wszystkich miejsc w jakich byłem w zyciu.
Góra
 Profil Relacje PM off
ps17 uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 17 Kwi 2017 08:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3700
srebrny
Może moja opcja viewtopic.php?p=835888#p835888
Z tego co się orientuję, ładne plaże i mało stonkowe to gede, asahan, layar.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 17 Kwi 2017 08:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Wrz 2012
Posty: 217
niebieski
Jezeli bedziesz sie przemieszczac z Gili szybka lodzia to trafisz do Padang bai. Podobalo mi sie tam, w samym miasteczku sa 2 plaze w tym jedna z przyzwoita laguna.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 17 Kwi 2017 13:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
yaacek napisał(a):
W Amed i okolicach jest czarna powulkaniczna plaza. I najbrudniejsza woda ze wszystkich miejsc w jakich byłem w zyciu.


Zalezy jak sie trafi oraz czy nie jest to akurat pora monsunu, mi sie trafila woda kryszal cud malina w Amed. Podobnie na Gilis, 2 tygodnie temu po ulewach woda jak zupa, widocznosc fatalna, do tego fale naniosly rozne paskudztwa. Od kilku dni mamy kryszal i bardzo ladna widocznosc.

Meno faktycznie najspokojniejsza z 3 Gilis.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 17 Kwi 2017 15:04 

Rejestracja: 20 Lip 2015
Posty: 91
Loty: 53
Kilometry: 127 342
Witam,

Dzięki wszystkim za podpowiedzi,

Dzisiaj byłam na snorkowaniu zorganizowanym na Gili Meno i w pobliżu Gili T. Bardzo mi się woda podobała przy Meno, dużo żółwi i różnych rybek. Bardzo mocno rozważałam przeprowadzkę tam, ale jednak stwierdziłam że zostanę na Air bo już mam serdecznie dość przemieszczania się. Od 3,5 miesiąca żyję na walizkach i chciałam mieć kilka dni luksusu, niestety nie wyszło :) Zostało mi 3-4 noce więc nie wiem czy jest sens kombinować.
Na Meno jest tak blisko że stwierdziłam że pojadę albo kursowym promem rano i wrócę wieczorem, albo zainwestuję w prywatną łódkę i popłynę popluskać się na kilka godzin. Widzę że ludzi za dużo nie ma, więc myślę że mogę wynegocjować znośną cenę.

O Amed słyszałam, o ile uwielbiam mrok i czarny kolor to plażę wolę mieć białą :twisted: :lol: Słyszałam jednak że się tam fajnie nurkuje.

Z Padang Bai wyjeżdżałam na Gili ale niestety nie miałam czasu rzucić okiem na plażę, a szkoda, słyszałam też o tej Lagunie i wyglądała fajnie na zdjęciach ale nauczona doświadczeniem że zdjęcia często nie oddają rzeczywistości trochę bałam się ryzykować.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 17 Kwi 2017 21:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Lis 2011
Posty: 419
niebieski
bonieq2 napisał(a):
yaacek napisał(a):
W Amed i okolicach jest czarna powulkaniczna plaza. I najbrudniejsza woda ze wszystkich miejsc w jakich byłem w zyciu.


Zalezy jak sie trafi oraz czy nie jest to akurat pora monsunu, mi sie trafila woda kryszal cud malina w Amed. Podobnie na Gilis, 2 tygodnie temu po ulewach woda jak zupa, widocznosc fatalna, do tego fale naniosly rozne paskudztwa. Od kilku dni mamy kryszal i bardzo ladna widocznosc.

Meno faktycznie najspokojniejsza z 3 Gilis.


Mialem na mysli smieci. worki, plastiki, papiery.
Jakbym plywal na skladowisku smieci.
Koszmar jak z horroru.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 18 Kwi 2017 12:30 

Rejestracja: 20 Lip 2015
Posty: 91
Loty: 53
Kilometry: 127 342
yaacek napisał(a):
bonieq2 napisał(a):
yaacek napisał(a):
W Amed i okolicach jest czarna powulkaniczna plaza. I najbrudniejsza woda ze wszystkich miejsc w jakich byłem w zyciu.


Zalezy jak sie trafi oraz czy nie jest to akurat pora monsunu, mi sie trafila woda kryszal cud malina w Amed. Podobnie na Gilis, 2 tygodnie temu po ulewach woda jak zupa, widocznosc fatalna, do tego fale naniosly rozne paskudztwa. Od kilku dni mamy kryszal i bardzo ladna widocznosc.

Meno faktycznie najspokojniejsza z 3 Gilis.


Mialem na mysli smieci. worki, plastiki, papiery.
Jakbym plywal na skladowisku smieci.
Koszmar jak z horroru.


Yaacek, dokładnie moje odczucia ogólnie z Indonezji, przepiękne cuda natury, totalne zaniedbanie ze strony człowieka, zero szacunku dla środowiska, niszczą często swoje jedyne źródło dochodów.
Dzisiaj objechałam rowerem całą Gili, kąpałam się w kilku miejscach i nigdzie nie znalazłam ładnej plaży czy fajnej wody, większość porośnięta trawskiem, w wodzie plastikowe reklamówki, butelki. Niektóre ośrodki dbają o swoje plaże ale metra dalej już wysypisko śmieci. Jeśli tak ma wyglądać raj to ja wolę iść do piekła :lol: :twisted:

Bali lubię ze względu na ich kulturę i architekturę, ale kompletnie nie rozumiem zachwytu nad plażami Bali, jak na razie to co widziałam to było co najmniej średnie, Nusa Lembongan ze sławnymi dream and mashroom beach też mnie nie zachwyciła.

Jak dotąd, moim numerem jeden do plażowania są Filipiny.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 19 Kwi 2017 09:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Ihriel napisał(a):
Dzisiaj objechałam rowerem całą Gili, kąpałam się w kilku miejscach i nigdzie nie znalazłam ładnej plaży czy fajnej wody, większość porośnięta trawskiem, w wodzie plastikowe reklamówki, butelki. Niektóre ośrodki dbają o swoje plaże ale metra dalej już wysypisko śmieci. Jeśli tak ma wyglądać raj to ja wolę iść do piekła :lol: :twisted:


Przy Zipp Bar czy Scallywags (pd-wschod) masz calkiem przyjemny fragment piasku, woda w tych miejscach ladna i przejzysta. Mieszkam i pracuje na Gilis, na nurkowaniach mamy obecnie okolo 20+ metrow przejzystosci. Trawa jest zazwyczaj tylko przy brzegu, wyplyn nieco dalej do rafy i spadku na glebsza wode. Jesli jednak oczekujesz pieknych, szerokich, piaszczystych plaz, to faktycznie nie ta wyspa. Jednak snorkowanie z brzegu oceniam wysoko, podobnie klarownosc wody (zalezy od miejsca i zafalowania)

Pracuje w 7Seas, raz w tygodniu mamy akcje sprzatania plazy i to nie tylko przy naszym osrodku, podobnie raz w tygodniu (srody) organizujemy darmowe nurkowania przeznaczone na sprzatanie dna na poludniu wyspy w strone przystani. Przyznam jednak, ze mentalnosc lokalsow bardzo ciezko zmienic.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off
Wintermute lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 20 Kwi 2017 15:59 

Rejestracja: 20 Lip 2015
Posty: 91
Loty: 53
Kilometry: 127 342
jak przechodziłam widziałam gdzieś jakąś informację o sprzątaniu plaży co czwartek, uznałam to za przeterminowany primaaprilisowy żart :) Obeszłam też wyspę i ilość śmieci mnie przeraziła, na pewno część jest nowa i "dostarczana" na bieżąco, ale widać też dużo mini wysypisk śmieci.
Popływałam trochę koło miejsca w którym mieszkam, i co chwilę natrafiałam na reklamówkę, kubek, butelkę itp. Jak objeżdżałam wyspę to weszłam w kilku miejscach posnorkować (2 miejsca były oznaczone: snorkeling area), ale oprócz trawska lub odłamków korala niczego nie zobaczyłam. Ponakręcałam trochę filmików, porobiłam zdjęcia, głównie syfu :) Fakt, że nie szłam bardzo daleko od brzegu, może gdybym była wytrwała i poszła dalej to coś by lepszego się pojawiło.

7Seas kojarzę chyba, mają też bungalowy, prawda? jeśli mi się coś nie pomyliło to nawet rozważałam zostanie w takim, tylko plaża mnie odstraszyła, jesteś instruktorem nurkowania? chyba mi dzisiaj mignąłeś przed oczami :)

Ja miałam w planach nurkowanie mant podobno nie macie więc postawiłam na opierniczanie się i nadrabianie zaległości książkowo - zdjęciowych :twisted: :mrgreen:

A żeby nie było że tylko marudzę, wieczorem jest tu całkiem fajna atmosfera, teraz gra fajny zespół na żywo, jest tu dużo kotów, i praktycznie wszędzie mają dobre jedzenie, w dodatku duży wybór dla wegan i wegetarian :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 24 Kwi 2017 11:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Ihriel napisał(a):
7Seas kojarzę chyba, mają też bungalowy, prawda? jeśli mi się coś nie pomyliło to nawet rozważałam zostanie w takim, tylko plaża mnie odstraszyła, jesteś instruktorem nurkowania? chyba mi dzisiaj mignąłeś przed oczami :)

Ja miałam w planach nurkowanie mant podobno nie macie więc postawiłam na opierniczanie się i nadrabianie zaległości książkowo - zdjęciowych :twisted: :mrgreen:



Tak, jestem instruktorem nurkowania, mam dready i brode wiec latwo mnie rozpoznac ;) W 7Seas sa rowniez bungalowy, ale nigdy w zadnym nie bylem w srodku :)

Manty mamy, ale niezbyt czesto je spotykamy. Widzialem jedna osobiscie kilka dni temu na Sunset Reef. Do tego tony zolwi i innych ciekawych stworzen mamy tu na codzien :D
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 19 Sie 2017 18:39 

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1250
Loty: 34
Kilometry: 85 452
srebrny
Podepnę się bo mam podobny problem, a może jeszcze ktoś ma jakieś nowe informacje.
Wyjazd zbliża się wielkimi krokami, a ja mam coraz większy mętlik w głowie. Początkowo planowaliśmy którąś z Gili Air/Meno/Trawangan. Później pomyśleliśmy, że może lepiej (bo mniej komercyjnie) będzie na Nusa Lembongan, ale... właśnie brakuje tam takich typowych miejsc żeby można było "żyć na plaży" - mieć domek na plaży, jeść na plaży i właściwie z niej nie wychodzić (i przy okazji nie zbankrutować). Na gili ze zdjęć wygląda to lepiej, ale wg tego tematu niekoniecznie. Ma ktoś może jeszcze jakieś propozycje?

Drugie pytanie - Czy na przełomie września i października warto coś rezerwować przez internet, czy szukać na miejscu?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 19 Sie 2017 18:45 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Cytuj:
(...) typowych miejsc żeby można było "żyć na plaży" - mieć domek na plaży, jeść na plaży i właściwie z niej nie wychodzić

Właśnie w ten sposób spędzaliśmy czas na Gili i było absolutnie wspaniale.

Cytuj:
(i przy okazji nie zbankrutować)

To już względna rzecz.

Cytuj:
Czy na przełomie września i października warto coś rezerwować przez internet, czy szukać na miejscu?

My wszystko ogarnialiśmy na miejscu i w ten sposób z pewnością będzie taniej niż przez internet. Pamiętaj jednak, że wrzesień to wysoki sezon, najlepsze miejsca mogą być pozajmowane.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 19 Sie 2017 18:53 

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1250
Loty: 34
Kilometry: 85 452
srebrny
@ciacho_majonez Na której wyspie byliście? Jakieś konkretne miejsce polecasz?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 19 Sie 2017 19:15 

Rejestracja: 27 Lip 2013
Posty: 887
niebieski
Na Bali ogarnąłem jedynie Legian z 2h spacerem w kierunku lotniska.
Plaża fajna, ludzie niemało (lipiec) i bardziej klimaty pod surfing.

Potem kilka godzin w Padang Bai i Blue Lagoon Beach. Spokojnie, bez tłumu. Fajne miejsce do snoorkowania. Lepiej mieć buty do wody bo dużo takich skał. Polecam jak coś miejsce.
Parking 2k IDR czyli 60 groszy. Dojazd łatwy. Głównej plaży w Padang Bai nie polecam bo stamtąd łodzie odpływają i nic ciekawego.


Na Lombok ogarnąłem Mawun, Tanjung Ann i Selong Belanak. Najpopularniejsza była ta ostatnia i w sumie dla mnie wygrywa. Duży plus, że nie ma sprzedawców, którzy wciskają swój towar. Są knajpy, dużo szkół surfingu ale jak się położysz to spokój i nikt nie przeszkadza. Bliżej wejścia na plaże sporo ludzi ale jak ktoś lubi spokój to na prawo kilkaset metrów i można samemu leżeć. Atrakcją może być przechodzące bydło prowadzone przez miejscowych rolników. Warto też spróbować surfingu.
Najmniej mi się podobała plaża w Kucie, w sumie tam nocleg mieliśmy. Może dlatego, że poszliśmy 1. dnia mocno po południu i już odpływ był. Na południu Lomboku spore odpływy i plaża dużo traci na urodzie gdy poziom wody opada. I chyba w Kucie też najmocniej działają sprzedawcy, namolni niestety.
Wszędzie parking przy plaży na Lomboku to 10k IDR. Mówię o skuterze.

Na Lomboku byliśmy jedynie w Senggigi ale to tylko na noc i poranek. Plaża średnia w naszym rejonie. Na spacer godzinny maksymalnie.

Na wyspach Gili nie byliśmy. Może i dobrze bo w lipcu raczej tam tłoczno. Wcześniej zrobiliśmy 2 dniowy rejs z Flores na Lombok i były okazje do snoorkowania. Ponad połowa osób z tego rejsu dalej ruszała na wyspy Gili.
Sama Kuta Lombok teraz mocno rozkopana. Sporo budują, głównie jakieś droższe hotele. Także na zachód od Kuty.
Za kilka lat pewnie nie będzie już tak samo to wyglądało. Skuterem jeździ się bardzo przyjemnie bo w porównaniu do Bali to tam ruchu samochodowego w ogóle nie ma.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 19 Sie 2017 21:26 

Rejestracja: 15 Sie 2017
Posty: 2
spedzilam troche czasu w indonezji i polecam wysepke Gili Nanggu, obok Mataram. Ma niecaly kilometr obwodu i jeden hotel, w ktorym jest okolo 10 apartamentow oraz 5 domkow bezosrednio przy plazy. Rafa koralowa zaczyna sie pol metra od brzegu. Pozostale Gili, te mocno imprezowe i turystyczne nie umywaja sie.
pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off
trocha uważa post za pomocny.
 
      
#18 PostWysłany: 19 Sie 2017 21:34 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
trocha napisał(a):
@ciacho_majonez Na której wyspie byliście? Jakieś konkretne miejsce polecasz?

Gili Air i Gili Meno. Jeśli macie czas, to obie mają swój urok.
Góra
 Profil Relacje PM off
trocha uważa post za pomocny.
 
      
#19 PostWysłany: 19 Sie 2017 22:43 

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1250
Loty: 34
Kilometry: 85 452
srebrny
agroz napisał(a):
spedzilam troche czasu w indonezji i polecam wysepke Gili Nanggu, obok Mataram. Ma niecaly kilometr obwodu i jeden hotel, w ktorym jest okolo 10 apartamentow oraz 5 domkow bezosrednio przy plazy. Rafa koralowa zaczyna sie pol metra od brzegu. Pozostale Gili, te mocno imprezowe i turystyczne nie umywaja sie.
pozdrawiam

Kiedy byliście, na jak długo i jak to wyszło cenowo? Jak wyglądają ceny "życia" na wyspie? Zawsze się tego obawiam na tych mało popularnych wyspach, bo nie ma konkurencji itd. Tzn. żeby nie było - jestem świadomy, że będzie drożej - coś za coś, ale zastanawia mnie jak bardzo wysokie są to ceny.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 08 Lis 2017 22:16 

Rejestracja: 31 Gru 2013
Posty: 10
Na Bali byliśmy tylko na Sanur i to w zasadzie przejazdem. Plaża niezbyt przyjemna w porównaniu do tych, które spotkaliśmy na sąsiednich wyspach.

Świetne, długie plaże i spokój mieliśmy na Nusie Lembongan w rejonie Jungutbatu. Minusem tutaj były kawałki rafy na brzegu przez co brak butów do wody dał nam się we znaki.

Na Lomboku byliśmy na Tanjung Ann i tutaj było pięknie, ale faktycznie dość denerwujący byli sprzedawcy i sporo życzyli sobie też właściciele knajp przy plaży za spoczęcie na pod daszkiem. Nie polecam za to Senggigi - tam mieliśmy nocleg i plaża była fatalna - bardzo dużo śmieci i generalnie nic specjalnie zachęcającego, z plaży korzystali głównie lokalsi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group