Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 154 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#61 PostWysłany: 09 Maj 2016 16:49 

Loty: 201
Kilometry: 313 354
Hej,

jestem na etapie planowania wyprawy rowerowej i pojawił mi się w głowie taki pomysł: Kiszyniów > Odessa > Bukareszt.
Zastanawiam się jak to jest z przejazdem rowerem przez Naddniestrze. Macie jakieś doświadczenia ? Aby uniknąć obowiązku meldunku będę miała 10 godzin na przejazd na Ukrainę? Przejście (Bendery-Tyraspol) jest tylko samochodowe czy może da się go przejechać rowerem? Osiągnę cokolwiek znając tylko angielski ? :)
A może najlepiej ominąć Naddniestrze ?

Jestem totalnie zielona w temacie i dopiero zaczynam gromadzić wiedzę, więc decyzji o wyjeździe jeszcze nie podjęłam... Ale brzmi bardzo interesująco :)

Chętnie przeczytam wszelkie sugestie dotyczące takiej wycieczki :)
 Relacje PM off  

#62 PostWysłany: 09 Maj 2016 17:31 

Loty: 85
Kilometry: 125 454
niebieski
Angielski tam nic nie znaczy, no tylko ok itp, podstawy cyrylicy się mocno przydadzą, szybciej po polsku się tam dogadasz niż w angielskim choć jednostki coś tam czają. Tyle mogę podpowiedzieć, granica nie mam pojęcia czy jest tez dla rowerów, pewnie tak, ale pamiętaj o 10 godzinach tranzytu przez Naddniestrze. Mimo wszystko trzymam kciuki, świat jest właśnie dla ludzi, którzy lamią bariery, powodzenia. Naddniestrze jest często demonizowane, może nie na tym forum, ale jednak,ja tam się czułem bardzo dobrze. Nawet do tej pory straszą wycinaniem organów jak słyszą Naddniestrze i to prze-wykształceni....
 Relacje PM off
Joanna Worek uważa post za pomocny.

#63 PostWysłany: 09 Maj 2016 18:20 

Loty: 154
Kilometry: 151 837
srebrny
@Joanna Worek podstawy rosyjskiego są moim zdaniem niezbędne, żeby chociaż rozumieć po łebkach co do Ciebie mówią, a umiejętność rozszyfrowania napisów pisanych cyrylicą jest bardzo pomocna (a często wręcz niezbędna). Spotkałem co prawda na przejściu starszego stopniem strażnika, na oko facet ok. 40 lat, który coś tam dukał po angielsku, ale tak jak poprzednik potwierdzam, że znajomość angielskiego nie jest prawie wcale pomocna.

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka
 Relacje PM off

#64 PostWysłany: 09 Maj 2016 21:33 

Loty: 199
Kilometry: 266 284
niebieski
To również kilka slow ode mnie po wyjezdzie :-)

Zrobiliśmy jednodniowke w Naddniestrzu z Kiszyniowa. Marszrutki odjeżdżają z dworca centralnego. W hali głównej wisi tablica z rozkładem, ale nie wiem czy jest w pełni aktualna. Przyszliśmy 2-3min przed 9 i okazało się ze busa o 9 nie ma - może odjechal chwilę wcześniej, a może w ogóle nie było. Bilet do Tyraspola kupowaliśmy w kasie za 37,5 MDL.
Na przejściu granicznym bez żadnego problemu - podeszliśmy do rejestracji, zapytano nas czy po rosyjsku mówimy, więc odpowiedzieliśmy ze słabo. To tylko 'celnik' z uśmiechem zareagował, ze nie tak słabo skoro zrozumieliśmy. Zapytał tylko czy wracamy tego samego dnia, wydał karteczki i załatwione.

Zdecydowaliśmy się wysiąść w Benderach (droga z dworca z Kiszyniowa zajela niespełna 1h40 min), gdzie spędziliśmy ok 3h (spacer po mieście, zwiedzanie fortecy - bilet dla obcokrajowców kosztuje 50 rubli nadniestrzanskich). Do Tyraspola można pojechać trolejbusem nr 19 albo marszrutka nr 20. Tam również kilka godzin (spacer, zakupy w sklepie firmowym Kvint) i po 18 wsiedliśmy do marszrutka powrotnej (65 MDL lub 40 rubli). Granica sprawnie - spojrzenie w paszporty, zebranie karteczek i można było jechać.

Na mnie największe wrażenie robiła wszechobecna propaganda prorosyjska, w ostatnich dnia szczególnie nasilona w związku z majowymi świętami. Warto pojechac choćby na te kilka godzin. :-)
Czuliśmy się całkowicie bezpiecznie, mimo że ze znajomością języka słabiutko.
 Relacje PM off
wtak lubi ten post.

#65 PostWysłany: 09 Maj 2016 21:51 

Obowiązku meldunkowego bardzo pilnują, ale jak się wyrobisz w te 10h to raczej nie powinni robić problemów. Przejście graniczne z Ukrainą może być ciekawe rowerem...bo żeby Ci wbili pieczątkę z samochodzikiem to może trochę kosztować. Na paszporty UE patrzą dość podejrzliwie. Angielski może być zupełnie nieprzydatny, ba nawet po mołdawsku celnicy niechętnie rozmawiają. Mimo, że prze Naddniestrze wielokrotnie przejeżdżałem, to niestety z przyczyn moralnych nigdy nie stanąłem nogą w tym "państewku", ale ludzie są tam dobrzy, bo to nie ich wina, że akurat tam się urodzili:)
 Relacje PM off

#66 PostWysłany: 09 Maj 2016 23:36 

Loty: 201
Kilometry: 313 354
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! :)

Nawet w Moskwie bywało tak, że angielski był zupełnie nieprzydatny, a znajomość cyrylicy nie raz okazywała się niezwykle potrzebna... W takim razie zdecydowanie będę musiała sobie powtórzyć podstawy podstaw rosyjskiego :)

Wygląda na to, że nie ma się co obawiać, bo jakoś to będzie! :) Ludzie zwykle boją się nieznanego i mają skłonności do "demonizowania" wielu miejsc... Natomiast ze wszystkich miejsc w których byłam, najniebezpieczniejszy wydaje mi się Paryż... Ale akurat tamtego wyjazdu moja rodzina nie obawiała się w ogóle :P
 Relacje PM off  

#67 PostWysłany: 12 Maj 2016 21:27 

Loty: 199
Kilometry: 266 284
niebieski
Jeszcze jeśli miałoby się komuś przydać - rozkład marszrutek z dworca w Kiszyniowie do Tiraspola oraz powrotne.
Zdjęcie zrobione kilka dni temu na dworcu.

Image
 Relacje PM off
Grzegorz40 uważa post za pomocny.

#68 PostWysłany: 23 Maj 2016 12:50 

vincenz napisał(a):
@grafzero skąd braliście taksówkę? Czy mógłbyś bardziej szczegółowo opisać swoją wyprawę? Zapytałem na ukraińskim sub-reddicie, ale tam tylko jakiś mądrala napisał, że nie można przekraczać tej granicy, bo ją ruscy okupują.

Z Kiszyniowa spod dworca PKS. Był to jeden z tych prywatnych busików, które zabierają ludzi i jadą w teren. Myśmy sie dogadali z kierowcą żeby po nas wrócił w określone miejsce i na określoną godzinę.
 Relacje PM off  

#69 PostWysłany: 26 Lip 2016 18:16 
Awatar użytkownika

Loty: 116
Kilometry: 203 324
Witam,

garść najświeższych informacji.

Marszrutki z Kiszyniowa jeżdżą z moich obserwacji zgodnie z rozkładem na stronie: Rozkład z Kiszyniowa
-> klikamy na CHISINAU GARA i pokazuje się lista - po wklikaniu się w wybrany kurs otrzymujemy dokładne info (cena, czas podróży)

Bus zatrzymuje się na przejściu granicznym, trzeba udać się do budki pograniczników - tam po okazaniu paszportu dostaje się wydrukowany papierek z godziną do której można przebywać w Naddniestrzu - kierowca czeka na wszystkich.
W drodze powrotnej już nie wysiadaliśmy tylko pogranicznik wsiadł do busa i zebrał karteczki które dostaliśmy na wjeździe.

My dojechaliśmy pod same drzwi Kvinta.
Cena 36,5 MDL

Cena powrotu to już 70 MDL -> marszrutkę można zatrzymać w dowolnym miejscu na Strada Karl Liebknecht

Kursy walut:
Załącznik:
IMG_20160723_140631.jpg

Koniaki 0,25L po około 28 rubli
Koniak 10-letni 0,75L w ozdobnym kartoniku o ile dobrze pamiętam 83 ruble

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
 Relacje PM off  

#70 PostWysłany: 26 Lip 2016 18:29 

Loty: 85
Kilometry: 125 454
niebieski
Czyli jeżeli chodzi o transport to bez zmian od kwietnia 2015 roku. ;)
 Relacje PM off  

#71 PostWysłany: 16 Sie 2016 18:55 

Świeże informacje.

Bus Kiszyniów-Tyraspol 70 lei za dwóch. Na granicy cel wjazdu, gdzie będziemy spać, zebrane dane i 24 godzinny wjazd (na tyle chcieliśmy) na kwicie.

Na miejscu hotel Bocian (аист/ajst), fantastyczny koszmarek, za jedyne 200 rubli (dwójka) bez ciepłej wody. Za 250 pokój był z ciepłą wodą (Mieliśmy okazję przerwać jakieś małżeńskie mordobicie w pokoju vis-a-vis. Kurdupel z metra cięty okładał jakąś kobietę).

OVIR jest w odległości kilkuset metrów od hotelu. Trzeba pytać, bo droga jest zawiła. Na miejscu kultura, zwrot podbitego kwitu, z którym żegnamy się na granicy. Warto rozkminić po przyjeździe od razu na tym samym dworcu wyjazd z Tyraspola, jeśli chce się zostać dobę.

Co do waluty, to zadziałała moja kredytówka z CITI w bankomacie visy i mastercard. Kumpla mastercard (zwykłe konto) nie zadziałała. W bankomacie nie było jednak ani rubli rosyjskich ani dolarów amerykańskich, ale w placówce banku udało się wyjąć z mojej kredytówki (w PL sprawdziłem, kurs był całkiem ludzki, wyjąłem w dolarach). Tak czy siak takich bankomatów widziałem niewiele, a ten, o którym mówię znajduje się przy Domu Książki.

http://dendemarchenko.blogspot.com/2016 ... -tour.html

Widać na zdjęciu, są namiary i od razu chciałem polecić tego chłopaka (pracującego w tym banku właśnie), który organizuje krótkie wycieczki po Tyraspolu za darmo. Świetnie mówi również po angielsku.
 PM off  

#72 PostWysłany: 19 Sie 2016 10:59 

Czy macie aktualne info o której odjeżdża ostatnia marszrutka do Kiszyniowa? Bo nie mogę połapać się w tych rozkładach.
 Relacje PM off  

#73 PostWysłany: 30 Sie 2016 23:36 

18:45 spod dworca.

Ostatnio edytowany przez Zeus, 30 Sie 2016 23:43, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
 Relacje PM off  

#74 PostWysłany: 31 Sie 2016 00:46 

niebieski
Przy czym łapanie jej gdzieś na Liebknechta trochę ryzykowne.
 Relacje PM off  

#75 PostWysłany: 31 Sie 2016 13:14 

Cytuj:
http://dendemarchenko.blogspot.com/2016 ... -tour.html

Widać na zdjęciu, są namiary i od razu chciałem polecić tego chłopaka (pracującego w tym banku właśnie), który organizuje krótkie wycieczki po Tyraspolu za darmo. Świetnie mówi również po angielsku.

Ja ze swojej strony absolutnie nie polecam. Chłopak rzeczywiście świetnie włada angielskim, jest utalentowany -własnoręcznie robi pocztówki i inne produkty dla turystów. Natomiast nie można mówić, że jest to darmowa objazdówka. Po zakończonej wycieczce i kupieniu od niego 1 magnesu na lodówkę gość zaczął być natarczywy i niemiły. Stwierdził, że powinienem kupić 5 albo 10 pocztówek. Powoli zaczęło robić się nieprzyjemnie. Moim zdaniem robi to tylko dla zysku, co da się wyczuć.
 Relacje PM off  

#76 PostWysłany: 31 Sie 2016 13:28 

My ustaliliśmy krótko: za darmo. Zresztą na ulotkach, które rozdaje jest free tour. Wiadomo, że w tle jest zarobek, ale jak wszędzie: zasady ustala się na początku, żeby potem nie było rozczarowań.
 PM off  

#77 PostWysłany: 04 Lis 2016 09:55 

Loty: 97
Kilometry: 135 968
niebieski
Kilka uwag z pobytu w Naddniestrzu w ostatnią niedzielę października

- granica bezproblemowa (karteczka do paszportu odbierana przy wyjeździe)
- wszystkie sklepy, kantory pootwierane jak w dzień powszedni
- kurs 14.30 rubli za 1 USD (na dolarach jest troszkę mniejszy spread)
- Twierdza w Benderach http://www.bendery-fortress.com/index.p ... &Itemid=20 - wstęp dla obcokrajowców 50 rubli. Czynne latem 10-18, zimą 9-16. Sama twierdza taka sobie, ale ciekawa wieża widokowa (28m) z rozległą panoramą. W sklepiku w twierdzy można kupić magnesy (jedyne jakie widziałem w Naddniestrzu)
- trolejbus w Benderach i Tyraspolu 2 ruble, na linii 19 Bendery - Tyraspol 3 ruble
- muzeum historyczne w Tyraspolu (Zelinsky museum) - wstęp 38 rubli. Nie byłem.
- ciekawostką są "żetony" naddniestrzańskie. Są to plastikowe monety o nominałąch 1,3,5 i 10 rubli - http://www.cbpmr.net/content.php?id=26&lang=en są one w powszechnym obiegu, ale zdecydowanie więcej jest banknotów. O plastikowe trzeba raczej prosić przy wydawaniu reszty czy zamieniając w sklepach.

#78 PostWysłany: 21 Sty 2017 15:16 

Cześć,
mam w planach jednodniową wycieczkę z Kiszyniowa na Naddniestrze. Z tego co wyczytałem, to zezwolenia na wjazd wydawane na granicy ważne są przez 10 godzin. Czy przez ten czas spokojnie można zwiedzić twierdzę w Benderach, potem do Tyraspola, spacer po mieście, wizyta w fabryce Kvint? Jeśli tak, super.

Mam jednak pytanie odnośnie twierdzy w Benderach. Wpadł mi w ręce przewodnik z 2016 r. wyd. Rewasz - Wschodnia Rumunia, Mołdawia. Autor pisze, że twierdza leży na terenie zajmowanym przez rosyjskie wojsko i jej zwiedzanie jest zabronione. Opisuje on stan na bodajże 2014 r. Jak to wygląda aktualnie, czy faktycznie jest jakiś problem z wejściem na teren twierdzy?

Pozdrawiam,
Marek.
 Relacje PM off  

#79 PostWysłany: 21 Sty 2017 22:16 
Awatar użytkownika

Loty: 154
Kilometry: 211 032
niebieski
Tak, te 10 godzin spokojnie ci wystarczy. Jak byłem (a było to kilka lat temu), to twierdzy się nie zwiedzało. Szczerze mówiąc nie sądzę żeby coś się w tym temacie zmieniło. Naddniestrze to totalny beton ideologiczny, a rosyjskie wojsko jest tam absolutnie "święte" :roll:

#80 PostWysłany: 21 Sty 2017 23:10 

niebieski
Potwierdzam, że twierdza od zawsze była i jest bastionem wojska i nawet autem nie mogłem tam w miarę blisko dojechać, ładny był tylko widok z mostu, ale to około kilkaset metrów od celu.

Pzdr, Art.
 Relacje PM off  

[ 154 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości