Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 441 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Lizbona
#381 PostWysłany: 01 Paź 2020 07:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Ładny jest Jardim da Estrela a mój ulubiony aczkolwiek niewielki to Jardim do Príncipe Real. W zasadzie to bardziej skwer do posiedzenia z miejscowymi niż miejsce do podziwiania.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
 Temat postu: Re: Lizbona
#382 PostWysłany: 01 Paź 2020 12:42 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1440
złoty
Oba powyższe parki są bardzo przyjemne, z mocnym wskazaniem na Jardim da Estrela, który jest chyba najlepszym lizbońskim parkiem.
Przyjemny do chwili odpoczynku po drodze jest również Jardim das Amoreiras w okolicy Largo do Rato. Sam park może nic specjalnego, ale jest fajnie wkomponowany w akwedukt Aguas Livres dochodzący do zabytkowego zbiornika Mãe d'Água (warto go odwiedzić, jak będzie otwarty).
Wręcz kultowe są parki na punktach widokowych (miradouros) - São Pedro de Alcântara, Miradouro da Graça (bezpośrednio pod nim jest nowy park Jardim da Cerca da Graça), Senhora do Monte i najmniej popularny, bo leżący z dala od turystycznych atrakcji Monte Agudo.
Miły park jest też na Campo de Santa Clara (ten sam, na którym jest Feira da Ladra).
I wreszcie super miejsce z widokiem na Lizboną z drugiej strony Tagu - niewielki park nad brzegiem rzeki pod windą do Almady. Trzeba przepłynąć promem z Cais do Sodre do Cacilhas i pójść brzegiem wzdłuż opuszczonych doków aż do knajpy Ponto Final (kultowy spacer). Park jest zaraz za knajpą.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
ewaolivka uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#383 PostWysłany: 01 Paź 2020 12:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Na Monte Agudo mało ludzi ale na Penha de Franca to już w ogóle turysty nie docierają.
O miradouros tutaj popełniłem mały wpis viewtopic.php?p=989940#p989940
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
ewaolivka uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#384 PostWysłany: 01 Paź 2020 18:24 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1440
złoty
Przy czym Monte Agudo ma "klasyczny" widok w stronę centrum Lizbony i mały park, w którym można sobie posiedzieć i ew. coś spożyć :) , a Penha de França to zakręt na ulicy z widokiem na północ, też fajnym, ale bez najbardziej oczywistych atrakcji.
Ogólnie tamta okolica jest bardzo fajna do poszwendania się, zjedzenia w ktorejś z knajpek, wypicia cafezinho albo czegoś mocniejszego w barze itp. Całkiem nieturystyczna, lokalne życie pełną gębą. W pobliżu jest dość korzystny nocleg Residencial Paradouro (jest na booking.com), na 6 czy 7 piętrze bloku z lat 70-tych, ale niezłe warunki za całkiem przyzwoitą cenę (chociaż i tak była spora rożnica w górę między lutym 2017 a 2020 :) ).
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
ewaolivka uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#385 PostWysłany: 01 Paź 2020 21:32 

Rejestracja: 02 Wrz 2020
Posty: 402
niebieski
A czy warte uwagi są ogrody/parki:
- Estufa Fria
- Jardim Botânico d'Ajuda
- Jardim Botânico Tropical ( ten bliżej centrum, nie Belem )

Druga sprawa, widzę że wielu nie poleca zakupu Lizbon Card ale przecież samo Belem oferuje na tyle atrakcji płatnych że wyjdzie taniej z kartą na 24 godziny.
Palcio Ajuda, Mosteiro dos Jeronimos, Museu dos Coches, Torre de Belem plus ewentualny transport czy nawet zniżka do ogrodu botanicznego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#386 PostWysłany: 01 Paź 2020 23:32 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1440
złoty
Jardim Botânico Tropical (ten w pół drogi między Principe Real a Rato) - tak, zdecydowanie. Bardzo fajny ogród botaniczny.
Estufa Fria - ogólnie zdecydowanie warto połazić po Parque Eduardo VII, chociażby ze względu na widoki z góry i perspektywę, oraz azulejos na Pavilhão Carlos Lopes. Samej Estufa Fria nie pamiętam, jeżeli byłem w środku, to nie wryła mi się w pamięć :)
W tym ogrodzie botanicznym w Belem nie byłem.

A co do karty Lisbon Card, to zależy, co chcesz robić. Jeżeli odfajkowywać jedną płatną atrakcję za drugą, to się pewnie opłaca. Moim zdaniem Lizbona to idealne miasto na niespieszne długie spacery, nawet z jednego końca na drugi, przesiadywanie w knajpach, zahaczanie o barki z ginjinhą itd. Atrakcje typu Jeronimos, Castelo czy muzea mają m.zd. sens nie więcej niż po 1-2 dziennie, bo inaczej robi się przesyt. Ale oczywiście każdy ma swoje upodobania.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
ewaolivka uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#387 PostWysłany: 02 Paź 2020 09:11 

Rejestracja: 02 Wrz 2020
Posty: 402
niebieski
Co do zwiedzania to wiem że "odfajkowywanie" nie ma sensu, przerabiałem to w innych miejscach ale tu akurat zakładam że cały dzień w Belem będzie dośc aktywny, zobaczę, samo wyjdzie pewnie na miejscu co warto :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#388 PostWysłany: 09 Paź 2020 10:55 

Rejestracja: 02 Wrz 2020
Posty: 402
niebieski
Portugalia przedłuża do końca roku rabaty na zwiedzanie atrakcji, są to stworzone pewne trasy do zwiedzania ale pytanie czy to dotyczy tylko obywateli Portugalii ?
https://www.culturaportugal.gov.pt/pt/s ... -de-verao/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#389 PostWysłany: 09 Paź 2020 11:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4825
Loty: 307
Kilometry: 514 401
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
Probowalismy skorzystac z bezplatnych wejsc na "pierwsza niedziela miesiaca"
nigdzie sie nam nie udalo Belem/Zamek/Klasztor Hieronimitów :(
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#390 PostWysłany: 09 Paź 2020 11:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2012
Posty: 4065
HON fly4free
Juz od jakiegos czasu byly ograniczenia w tym wgledzie. A w tym roku z rozbrajajaca szczeroscia mowia - nie ma, bo pandemia :-(
Ew. pozostaje free dla obywateli PT.
_________________
navigare necesse est
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#391 PostWysłany: 09 Paź 2020 11:45 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1440
złoty
Dla obywateli Portugalii chyba nie mogą wprowadzać ulg ze względu na prawo unijne (to byłaby dyskryminacja). Mogą dla mieszkańców danego miasta (np. Lizbony) czy regionu, wtedy to się łapie na dopuszczalny wyjątek.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#392 PostWysłany: 09 Paź 2020 15:52 

Rejestracja: 02 Wrz 2020
Posty: 402
niebieski
To co wkleiłem to są takie zbiorcze karnety na pakiet atrakcji ze zniżkami 30-45% ale nie wiem czy tylko dla lokalsów czy turyści też.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#393 PostWysłany: 08 Lis 2021 04:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2011
Posty: 404
niebieski
Prośba do wszystkich znawców i pasjonatów Lizbony.
Będę tu na początku grudnia pierwszy raz, niestety póki co tylko przy okazji lotu na Maderę. Ląduję o 15 i mam czas do końca dnia bo przesiadkę zaplanowałem z nocą w Lizbonie - chcę zobaczyć co się da ale pewnie w przyszłości i do samej Lizbony przyjadę na te minimum 3 dni.

Ponieważ hostel mam przy Praça da Figueira, metro Rossio - wydaje się, że to idealna lokalizacja i na tak krótki czas wszędzie dojdę pieszo.
Z lotniska najłatwiej wydaje się po prostu dojechać tu metrem (1 przesiadka).
Czy dam radę w jedno popołudnie:
- przynajmniej zobaczyć tramwaj 28:) który będę miał blisko hostelu
- przejść od Praça da Figueira na "dół", czy ma sens przejechać schodami Elevador de Santa Justa?
zobaczyć katedrę Se da Lisboa, docelowo dojść do Praça do Comércio który jest podobno ładnym placem
Chciałbym następnie popłynąć promem Cais do Sodre-Cacilhas i zaraz od razu spowrotem (ewentualnie jakaś kawa po drugiej stronie, nawet jak już się ściemni to zakładam że nocny widok na miasto warto zobaczyć z wody?), jeśli dobrze doczytałem to rejs trwa ponoć z 10 minut w jedną stronę, często kursuje, pozwala zobaczyć panoramę na miasto oraz słynny most. Jako fan tego typu infrastruktury zakładam, że zobaczę most na tyle wystarczająco, że szkoda czasu tłuc się jakimś autobusem (?) pod sam most aby go celniej obejrzeć/sfotografować bliżej?
Czy to z grubsza wykonalny plan na jeden wieczór?

Jeśli ta winda miejska nie ma za dużych kolejek około 18-19 i jeśli podobno (proszę wyprowadzić z błedu :lol: ) obowiązuje na nią całodobowy bilet komunikacji, to mimo, że będę w samym centrum i zużyję 2x bilet na lotnisko i 2x bilet na prom to czy warto dopłacić i od razu na lotnisku kupić bilet dobowy za 9,55EUR?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#394 PostWysłany: 08 Lis 2021 09:10 

Rejestracja: 25 Paź 2012
Posty: 1022
niebieski
Warto dla widoku windą Santa Justa :) Na I poziom na bilecie komunikacji, a potem jeszcze trochę wyżej za (chyba 2 €). W dół schodami, w połowie jakiś lokal jest. Ale byłam 2-3 lata temu. Zdążysz sporo obejść. Widok na most super! Tez jestem fanką mostów :) Co do promu nie wypowiem się, jechałam autobusem, ale to szkoda czasu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#395 PostWysłany: 08 Lis 2021 10:20 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
W czerwcu Elevador de Santa Justa była zamknięta z powodu Covidu. I jak patrzę na stronę carris.pt, to się chyba nie zmieniło.
@rdw Skoro jesteś przy metrze Rossio, to gorąco polecam wizytę w pobliskim kościele Igreja de Sao Domingos. A przy planowaniu weź pod uwagę, że zachód słońca będziesz miał ok. 17:15. Skoro i tak planujesz wrócić do Lizbony na dłużej, to nie wiem, czy przy tak krótkiej wizycie jest sens płynięcia na drugą stronę tylko po to, żeby zaraz wracać.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
rdw uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#396 PostWysłany: 08 Lis 2021 10:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 1049
Loty: 328
Kilometry: 456 296
niebieski
We wrześniu chyba była czynna - w każdym razie stała do niej kolejka. Bardzo fajnym miejscem jest Kościół São Roque z okolicą, m.in. świetnym widokiem właśnie na Elevador de Santa Justa i Lizbonę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Kashpir lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#397 PostWysłany: 08 Lis 2021 12:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3980
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
18.10 winda Santa Justa była czynna. Kolejka była do końca kursowania. Zjeżdżałem ostatnim kursem w dół i niestety wtedy widok z góry nie powala - tylko światełka.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off
Kashpir lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#398 PostWysłany: 08 Lis 2021 13:09 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8551
złoty
A co innego chciałbyś zobaczyć o godzinie 23? :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#399 PostWysłany: 08 Lis 2021 13:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3980
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Ostatni kurs był o godzinie 21.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#400 PostWysłany: 08 Lis 2021 14:00 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8551
złoty
Powinien być o 23.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 441 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group