Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 126 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 06 Maj 2014 16:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lip 2012
Posty: 829
Loty: 187
Kilometry: 302 324
Zbanowany
Zastanawiam się na kupnem lustrzanki, ktoś mi poleci coś dobrego ?
Aktualnie mam na oku Canon EOS 600D, to dobry wybór ?
http://canon.strefamarek.allegro.pl/can ... is-ii.html
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Loty do Nowej Zelandii (+ zwiedzanie Rzymu) z Krakowa od 2920 PLN! Loty do Nowej Zelandii (+ zwiedzanie Rzymu) z Krakowa od 2920 PLN!
Wczasy w Albanii: 4* hotel z all inclusive za 1999 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Albanii: 4* hotel z all inclusive za 1999 PLN. Wyloty z 2 miast
#2 PostWysłany: 06 Maj 2014 17:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lut 2012
Posty: 5438
Loty: 153
Kilometry: 313 223
srebrny
Temat rzeka ;) Choć jestem kompletnym amatorem tez kiedyś stałem przed podobnym wyborem. Wypowiem się więc jako amator.

Decyzja numer jeden to CANON czy NIKON. Wg mnie tylko te dwie marki się liczyły. Zarówno Canon jak i Nikon ma tyle samo hejterów jak i zwolenników. Znalazłem jedną przydatną opinię na ten temat, która bardzo mi się spodobała. Doradzono mi, żeby wybrać tę markę, którą ma najwięcej naszych znajomych. Jest to o tyle dobra rada, że wtedy masz z kim wymieniać się szkłami. Nie jesteś w stanie kupić wszystkich, a tak na początek kupisz sobie 18-105 przy Nikonie lub 18-135 w Canonie. Dość duży zakres i już po paru sesjach będziesz wiedział jakich ogniskowych używasz najcześciej. A do tego od znajomych możesz pożyczysz obiektywy z większymi, mniejszymi ogniskowymi, stalki czy fisheye, żeby porównać i wiedzieć co ewentualnie dokupić;)

Ja kupiłem Nikona i poza moimi 2 obiektywami, wśród dwóch najbliższych znajomych mam dodatkowe 6 obiektywów do dyspozycji :D Gdybym miał Canona, nie miałbym nic :)

Jeśli chodzi o model to zależny od budżetu. Canon 600D wydaje się dobrym wyborem. Ogólnie raczej nie na złych z tych dwóch firm, kwestia tego jaki masz budżet. Ja sam rzuciłem się 3 lata temu na Nikona D7000. Wiedziałem że kupuję na wyrost i do dziś go nie wykorzystuję. Gdy myślę o tym dziś chyba wybrałbym D5100 (teraz już jest chyba D5200) i nadwyżkę przeznaczył na kurs w Akademii Nikona ;D

PS: Nie jestem fanem milionowych zoomów, ale obiektyw w linku który podałeś wg mnie jest mało przydatny. Najlepszym wyborem na początek tak jak pisałem jest Nikkor 18-105 lub Canon 18-135. Z takim obiektywem na wakacjach ogarniesz 80% sytuacji bez konieczności przepinania (dokupowania innych).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
wntl lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 06 Maj 2014 17:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
szymonpoznan1 napisał(a):
Decyzja numer jeden to CANON czy NIKON.
Dokładnie tak. Tylko te dwie marki i nic więcej.

Znam ludzi którzy zawodowo zajmują się fotografią i to fotografią o bardzo dużej rozdzielczości fotek ewentualnie (plus) bardzo dobrej jakości zdjęć przy fotografii w różnych pasmach światła (nie koniecznie widzialnych). O ile chodzi o fotki na zewnątrz to preferencję są po równo NIKON - CANNON o tyle w pomieszczeniach i przy warunkach trudnych prym wiedzie NIKON. Jednak w zależności na kogo trafisz to tak będą zachwalać i szukać niedoskonałości u adwersarzy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 06 Maj 2014 17:52 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2597
Loty: 243
Kilometry: 297 179
Ja brałbym coś z Canona albo Nikona, w sumie opinia wyżej o wymianie szkieł jest nie głupia. Nie patrz na model aparatu bo to jest tak naprawdę bez znaczenia, z dużego iso w podróży nie będziesz raczej korzystał, fps też nie mają większego znaczenia.

Lepiej jest kupić słabszy i tańszy model aparatu (np. używany nikon D80 albo canon 40D) i lepszy obiektyw. Z tańszych zamienników polecam np. tamrona 17-50/2.8 albo szerokokątną tokinę 12-24/4 (sam mam).

Jak zależy Ci na jakości czyli ładnym bokeh to polecam stałki, sam jestem ich wielkim fanem, mam samyanga 8/3.5 i nikkory 35/1.8, 85/1.8 i 300/2.8 i jestem bardzo zadowolony :)
Tylko pamiętaj że lustrzankę warto kupić jak chcesz się bawić potem w obrabianie zdjęć, jak masz robić tylko w formacie JPG to zakup jest bezsensu bo lustrzanka jest cięższa i większa a efekt będzie nie lepszy niż gdybyś robił zdjęcia przyzwoitym kompaktem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 06 Maj 2014 18:13 

Rejestracja: 27 Wrz 2010
Posty: 433
Loty: 105
Kilometry: 141 758
niebieski
Wntl,
świadomie lub nieświadomie rozpętujesz wojnę systemową :) - coś na wzór auta na F są be bo tylko niemieckie są fajne itp:)

Wg mnie istnieje wybór poza Nikonem i Canonem mający bardzo dużą tradycję w lustrzankach czyli Pentax.
Fakt obecnie firma ta stała się marką niszową. Nie atakują nachalną reklamą. Sieć dystrybucji dość uboga. W marketach ich nie uświadczysz (kiedyś w Media Markt były ale obecnie ich nie widziałem).

Za Pentaxem przemawia: stabilizacja w body, liczne szkła manualne bardzo dobrej jakości, bardzo dobra matryca.

Osobiście bardzo polecam i pozdrawiam
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 06 Maj 2014 18:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lip 2012
Posty: 829
Loty: 187
Kilometry: 302 324
Zbanowany
klapio napisał(a):
Tylko pamiętaj że lustrzankę warto kupić jak chcesz się bawić potem w obrabianie zdjęć, jak masz robić tylko w formacie JPG to zakup jest bezsensu bo lustrzanka jest cięższa i większa a efekt będzie nie lepszy niż gdybyś robił zdjęcia przyzwoitym kompaktem.

Te zdanie trochę ostudziło mój zapał :D W sumie nie wiem czy aż tak bardzo mi to potrzebne :D Sprawa do głębokiego przemyślenia :D
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 06 Maj 2014 18:22 

Rejestracja: 10 Kwi 2014
Posty: 392
Loty: 123
Kilometry: 291 994
niebieski
W ciagu ostatnich 5 lat mielismy 3 lustrzanki
Obecnie posiadamy tą http://www.optyczne.pl/1573-Sony_Alpha_ ... aratu.html i to jak dotąd nasz najlepszy wybór
Bardzo fajne recenzje,nas też nie rozczarował..
Tutaj dość długi filmik kręcony właśnie tym sprzętem w różnych warunkach w styczniu tego roku w Azjii
Zdjęcia też jak najbardziej na plus,jesteśmy bardzo zadowoleni...

Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 06 Maj 2014 18:25 

Rejestracja: 24 Mar 2012
Posty: 59
Za aparatem ze stajni Pentax przemawia również przeważnie lepsza jakość materiałów i wykonania niż modeli z tej samej półki Canona czy Nikona. Nie wiem jak teraz ale kiedyś uszczelniali korpusy nawet najtańszych lustrzanek... a to jest spory plus. Do tego mocowanie Pentax K, które nie zmieniło się od kilkudziesięciu lat, dzięki czemu za "parę dych" można sobie kupić fajny stały obiektyw manualny na allegro itp., w sam raz do nauki fotografii i testowania różnych ogniskowych.
Także wybór nie ogranicza się do Canona i Nikona.

p.s. tylko niewidomy nie pozna różnicy w jakości zdjęć z lustrzanki i "przyzwoitego kompaktu"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 06 Maj 2014 18:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1050
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
wntl napisał(a):
klapio napisał(a):
Tylko pamiętaj że lustrzankę warto kupić jak chcesz się bawić potem w obrabianie zdjęć, jak masz robić tylko w formacie JPG to zakup jest bezsensu bo lustrzanka jest cięższa i większa a efekt będzie nie lepszy niż gdybyś robił zdjęcia przyzwoitym kompaktem.

Te zdanie trochę ostudziło mój zapał :D W sumie nie wiem czy aż tak bardzo mi to potrzebne :D Sprawa do głębokiego przemyślenia :D


Dobrze zrobione zdjęcie to takie, które praktycznie obróbki nie wymaga. A właśnie lustrzanka umożliwia takie dobranie parametrów, żeby potem za dużo się ze zdjęciem nie bawić przy obróbce. Oczywiście na przykład do prezentacji w internecie trzeba zdjęcie zmniejszyć, lekko wyostrzyć czy poprawić trochę kolory, ale dużo pracy to nie wymaga. Moim zdaniem właśnie kupowanie lustrzanki i robienie wszystkiego jak leci na jakimś trybie podstawowym, a potem poprawianie wszystkiego na kompie jest bez sensu.

Tym Canonem 600D trochę się bawiłam, chociaż wielu jakichś poważnych zdjęć nim nie robiłam. Wydaje się w porządku, z takich ponadstandardowych funkcji, które czasem się przydają ma live-view i ruchomy wyświetlacz.

Ogólnie dobrą radą jest wybranie tej marki, którą ma więcej Twoich znajomych :)
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 06 Maj 2014 18:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2012
Posty: 2941
Loty: 348
Kilometry: 658 488
niebieski
Tak na gorąco i szybko ale więcej postaram się napisać niebawem.
Musisz najpierw sam sobie zrobić rachunek sumienia na ile poważnie chcesz wejść w zabawę zwaną fotografią. Czy chcesz kupić podstawowy sprzęt i na tym poprzestać, czy przeciwnie stopniowo rozwijać warsztat i bazę sprzętową.

Odpowiedź na powyższe pytanie jest nie mniej ważna niż to ilu Twoich znajomych ma C lub N:)

Ja mam za sobą parę luster (analogowych i cyfrowych) Canona, a nie wiem czy stojącemu dopiero przed wyborem systemu nie poleciłbym...Nikona :D
Innych marek nigdy nie rozważałem. Sony mi się kojarzy z magnetowidem :P
_________________
Azory => Egzotyka tuż za rogiem, czyli azorski "double decker" :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 06 Maj 2014 19:14 

Rejestracja: 05 Kwi 2014
Posty: 30
pozwolicie że się podłącze do rozmowy...
co myślicie o dokupieniu obiektywu AF 50mm f/1.8G do aparatu d3100
warto?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 06 Maj 2014 19:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Maj 2012
Posty: 853
Loty: 249
Kilometry: 471 990
niebieski
wntl napisał(a):
Zastanawiam się na kupnem lustrzanki, ktoś mi poleci coś dobrego ?
Aktualnie mam na oku Canon EOS 600D, to dobry wybór ?
http://canon.strefamarek.allegro.pl/can ... is-ii.html


Jestem posiadaczem Canona EOS 600D :) Gorąco. Jak jesteś początkującym fotografem i będzie Ci służył przede wszystkim do zdjęć w trakcie podróży na pewno się nie zawiedziesz :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 06 Maj 2014 19:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2010
Posty: 482
niebieski
wntl napisał(a):
klapio napisał(a):
Tylko pamiętaj że lustrzankę warto kupić jak chcesz się bawić potem w obrabianie zdjęć, jak masz robić tylko w formacie JPG to zakup jest bezsensu bo lustrzanka jest cięższa i większa a efekt będzie nie lepszy niż gdybyś robił zdjęcia przyzwoitym kompaktem.

Te zdanie trochę ostudziło mój zapał :D W sumie nie wiem czy aż tak bardzo mi to potrzebne :D Sprawa do głębokiego przemyślenia :D


Jeśli nie jest Ci aż tak potrzebne jak piszesz to będąc teraz na Twoim miejscu wziąłbym smartfona z bardzo dobrym aparatem. Podobno wciąż Nokia Lumia 1020 jest najlepsza w tej kategorii (gdzieś mi mignęło, że niedługo szykuje się następca) ale wydaje mi się, że obecne topowe smartfony innych producentów też mają dobre aparaty.
Po ostatnim wyjeździe gdzie mój znajomy miał Samsuga Galaxy S4 mocno zastanawiam się nad sensem targania aparatu ze sobą (nawet kompaktu czy bezlusterkowca). Zdjęcia z tego telefonu były bardzo dobre. Ponadto taki telefon jest lekki, poręczny i masz go prawie zawsze ze sobą więc mała szansa, że przegapisz jakieś ujęcie. Do minusów zaliczyłbym tylko krótki czas pracy baterii ale można sobie z tym radzić np. poprzez włączanie trybu samolotowego w ciągu dnia kiedy zwiedzasz.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 06 Maj 2014 21:20 

Rejestracja: 23 Sty 2014
Posty: 9
Niedawno stałem przed podobnym dylematem. Wybrałem Nikona D5100, bo jakoś lepiej mi pasował pod względem ergonomii. Ostatnio "bawiłem" się również Canonem 600D i jako początkujący fotograf nie zauważyłem większej różnicy;) Jedyne czego żałuję to to, że nie wziąłem obiektywu 18-105, mój 18-55 zdecydowanie mi nie wystarcza.
Z punktu widzenia podróży rozważyłbym jeszcze coś takiego...
http://www.optyczne.pl/index.php?test=a ... est_ap=212
albo
http://www.optyczne.pl/index.php?test=a ... est_ap=166
Mają dobrą optykę i nie zajmują dużo miejsca
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 07 Maj 2014 14:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 5
Loty: 36
Kilometry: 62 168
Ostatnio zakupiliśmy Canona 60 d - cudowny aparat z możliwościa nagrywania filmów HD.
Efekty są o niebo lepsze od wczesniej posiadanych lustrzanek : Canona 400d i Canona 40d.
Z dobrym obiektywem można osiągnąć fajne efekty, a i podróż uchwycić na obrazie ruchomym :)

polecam!
_________________
Dzielimy świat na dwóch.
http://swiatwedlugrostkow.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 07 Maj 2014 14:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lis 2011
Posty: 2188
Loty: 113
Kilometry: 202 765
srebrny
Akurat jestem szczęśliwym posiadaczem pierwszej lustrzanki od.... wczoraj więc nie mogę wypowiedzieć się jako użytkownik, ale kupno zestawu poprzedziła wcześniejsza wielotygodniowa analiza, czytanie opinii itp. i wyszło mi, że dla amatora na początek dobrym wyborem będzie wspominany Nikon 5100 + zoom 18-105 - wazne nie kupowac podstawowego 18-55!, oraz stalka AF-S 50mm 1.8 Całość z odbiorem osobistym w Katowicach (wntl z tego co wiem też ze Śląska jesteś) i bardzo profesjonalną obslugą 2900. Dużo, ale co tam przyoszczędzi się na biletach :lol:
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 07 Maj 2014 14:57 

Rejestracja: 23 Sty 2014
Posty: 5
Jeśli jesteś fotografem-amatorem i nie miałeś styczności na dłużej z cyfrową lustrzanką warto wybrać aparat, który ma na tyle opcji, że sam nie ogarniesz, a przy okazji na tyle wystarczająco, żeby nie zabrakło Ci jak staniesz się bardziej doświadczonym użytkownikiem. Aparaty średniego szczebla jak Nikony serii d5xxx są bardzo dobrym wyborem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 07 Maj 2014 15:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2013
Posty: 19
Loty: 189
Kilometry: 347 423
wntl napisał(a):
Zastanawiam się na kupnem lustrzanki, ktoś mi poleci coś dobrego ?
Aktualnie mam na oku Canon EOS 600D, to dobry wybór ?
http://canon.strefamarek.allegro.pl/can ... is-ii.html


A ja polecam ten aparat. Sam jestem Canonierem (chyba już seniorem nawet:)) i na początku mojej przygody z fotografia wybrałem właśnie 3cyfrowego Canona. Ten 600D jest całkiem fajny nawet dla zaawansowanego usera, nie mówiąc już o amatorach. Kolory i jakość zdjeć bardzo dobra i nie ma porównania do zdjeć z kompaktów. Żaden kompakt nie przeskoczy lustrzanki, a wiem co mowię bo na wyjazdach robię fotki rownież kompaktami.


Ostatnio edytowany przez mspoz, 07 Maj 2014 16:42, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 07 Maj 2014 16:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1983
srebrny
Dodatkowo polecam jeszcze przejrzenie wątku "Aparat w podróży", prawie dokładnie sprzed roku:
aparat-w-podrozy-pomoc-w-doborze,242,47245
i jeszcze starszego wątku, sprzed prawie dwóch lat:
zakup-aparatu-fotograficznego-do-1500-zlotych,242,47246
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez zbyhu, 07 Maj 2014 17:46, edytowano w sumie 1 raz
poprzenosilem te tematy z luznych gatek i trzeba bylo linki poprawic
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 10 Maj 2014 16:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2010
Posty: 2801
niebieski
Czemu nie bezlusterkowiec? Jakość ta sama, a waga/wymiar 2x mniejsze. Nex z małym obiektywem (dobry do "widoczków") może być niewiele większy, co zwykły kompakt.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 126 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group