Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 189 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
#141 PostWysłany: 17 Lut 2016 16:31 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1742
srebrny
Image

Image

Książki czyta się szybko, wciągają. W sam raz na 1-2 wieczory. Szczególnie pierwsza pozycja potrafi zainteresować. Nie jest tak stricte o eboli. Bardziej o biedzie w Afryce.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Grzegorz40 lubi ten post.
 
      
Nowość! Wakacyjne loty Ethiopian Airlines do RPA i Tanzanii z bagażem z Warszawy od 2376 PLN Nowość! Wakacyjne loty Ethiopian Airlines do RPA i Tanzanii z bagażem z Warszawy od 2376 PLN
Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast
#142 PostWysłany: 12 Kwi 2016 13:53 

Rejestracja: 06 Sie 2014
Posty: 370
Loty: 115
Kilometry: 240 990
niebieski
Wieslaw Olszewski - Kanibale i święci, Afryka mroczny kontynent... - i to polecam gorąco

natomiast przeczytalem też - Rowerem przez Bajkał - Rybicki Jakub. I o ile dwie pierwsze pozycje polecam gorąco to ta trzecia... była fajna ale brakowalo jej tego czegos.
_________________
zapraszam serdecznie :-) na nasz ig: Podróżnicy z Kórnika :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#143 PostWysłany: 19 Kwi 2016 20:54 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 1283
niebieski
Kamila Sławińska, Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny, Wydawnictwo W.A.B., 2008, 2016, seria: Terra incognita

Przewodnik Kamili Sławińskiej po Nowym Jorku, o ile w ogóle go można nazwać przewodnikiem, rzeczywiście do pewnego stopnia jest niepraktyczny. Krótkie opisy miejsc nieuporządkowane geograficznie i chronologicznie. Skaczemy z południa na północ Manhattanu, z Brooklynu do Queens i z powrotem. Przewodnik nie jest przeznaczony dla turysty. Napisany jest z punktu widzenia zwykłego mieszkańca Nowego Jorku. I to stanowi jego największą wartość. Miasto może i jest Wielkim Jabłkiem, Stolicą Świata, czy Centrum Wszechświata, ale ponad 8 milionów mieszkańców prowadzi tam normalne życie i z biegiem czasu przestają zauważać pierwszoplanowe atrakcje turystyczne, jak Empire State Building, czy Most Brooklyński, a ważne zaczyna być po której stronie ulicy zaparkować, żeby nie narazić się na odholowanie, gdzie kupić dobrą kawę, a nie zwyczajową lurę, jak zdobyć kieckę od czołowego projektanta na wyprzedaży w takcie godzin pracy, gdzie w ostatniej chwili złożyć zeznanie podatkowe. Ciekawie czyta się relację kogoś, kto żyje tam na co dzień, a nie wpadł tylko na miesiąc w celu napisania przewodnika. Kamila Sławińska opowiada, niejako od wewnątrz, o wydarzeniach, które na zawsze wstrząsnęły Miastem, np. o ataku na World Trade Center lub o wydarzeniach nietypowych, które tylko na chwilę wstrzymały jego pęd do przodu, np. o blekaucie, czyli o tym, co się dzieje, gdy w tym najbardziej zelektryfikowanym mieście wysiądzie prąd.

Z drugiej strony miejsca i zjawiska Nowego Jorku opisane są w książce na dużym poziomie ogólności. I jest to niestety duża wada, której autorka mogła, ale z jakichś względów nie chciała uniknąć. Książka sprawia wrażenie zbioru krótkich wpisów przeniesionych z bloga, który autorka naprawdę prowadzi (bigapple.blox.pl), na kartki książki. Niewielkie rozdzialiki wyglądają na pisane wprost z głowy bez dalszego zgłębiania czy uszczegóławiania danej kwestii. I w momencie, gdy czytelnik już zaciekawił się jakimś tematem i oczekiwałby jego pogłębienia, autorka przeskakuje do kolejnego, nowego. Z całą pewnością autorka posiada potencjał wykształcenia i doświadczenia dziennikarskiego do stworzenia dzieła na miarę „Nowego Jorku. Od Mannahatty do Ground Zero” Magdaleny Rittenhouse. Niestety wymaga to znacznie więcej wysiłku. Potencjał widać w tematach dotyczących sztuki, które szczególnie interesują autorkę i które opisuje szerzej. Widać go w niezwykle interesującym i bogatym słowniczku zamieszczonym na końcu książki. Gdyby cała książka została napisana na takimi poziomie szczegółowości jak ten słowniczek, to byłaby to nie tylko dobra, ale bardzo dobra pozycja o Nowym Jorku.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#144 PostWysłany: 27 Kwi 2016 21:28 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 1283
niebieski
Tej książki akurat nie polecam. Bardziej ku przestrodze, bo piękne zdjęcia mogą skusić.

Alessandra Mattanza, Mój Nowy Jork. Słynni Nowojorczycy opowiadają o swoim mieście, Burda NG Polska, 2015

Niestety rozczarowanie. Książka sygnowana znaczkiem National Geographic nawet nie zbliża się do poziomu artykułów, które można znaleźć w tym popularnym czasopiśmie geograficznym. W zamyśle miał to być zbiór opowieści sławnych Nowojorczyków o swoim mieście. Gdyby rzeczywiście tak było, gdyby autorka w pełni oddała im głos, gdyby im ciągle nie przerywała, gdyby zamilkła i ograniczyła się do krótkich biogramów swoich bohaterów i pozwoliła im mówić swoim głosem o swoim mieście, o mieście, w którym żyją i które kochają, mogłaby z tego wyjść całkiem ciekawa pozycja. A tak wyszedł irytujący, pretensjonalny zbiorek dla osób spragnionych obcowania z celebrytami.

Naprawdę trzeba się natrudzić, żeby przebrnąć przez ten pseudowyszukany język autorki i dowiedzieć się czegoś konkretnego o sławnych nowojorczykach i ich mieście. W momencie, gdy na początku rozdziału o Robercie De Niro czytam „... zdołał zamienić szarzyznę w olśniewajace dzieło sztuki niczym rzeźbiarz gołymi rękoma kształtujący martwy beton ulic. Artysta twórczą iskrą roznieca tysiące emocji i rozjaśnia twarze znane z manhattańskiego tygla. Wielki mecenas miasta potrafi enklawę sfatygowanych chodników i podniszczonych budynków przekształcić w kwitnącą dzisiaj TriBeCę”, to ja tak naprawdę nie wiem, o co chodzi. Nie prościej napisać, że aktor jest właścicielem hotelu i trzech restauracji w nowojorskiej dzielnicy Tribeca, a także współorganizatorem cieszącego się dużym powodzeniem festiwalu filmowego Tribeca Film Festival. Czy trzeba wszystko na siłę komplikować?

Dziwny jest też dobór sławnych Nowojorczyków. Oczywiście obecność Roberta De Niro, Ala Pacino, czy Woody Allena, urodzonych, mieszkających i na trwale związanych z Miastem, nie podlega dyskusji. Natomiast dziwnie w tym gronie wygląda obecność tych, którzy zagościli tam względnie krótko, jak James Franco czy Jack Huston. Rażące błędy w redakcji lub w tłumaczeniu (Statua Wolności nie leży na Wyspie Ellisa, tylko na Wyspie Wolności; Empire State Building nie wybudowano w 1901 r., tylko 30 lat później) nie polepszają negatywnego odczucia. Zatem ku przestrodze, bo przy dosyć wysokiej cenie książki, mogą nas skusić zdjęcia. Zdjęcia są naprawdę bardzo dobre. W zasadzie najlepiej by było, gdyby to był tylko album z podpisami.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#145 PostWysłany: 19 Maj 2016 09:04 

Czy ktoś czytał i może wyrazić swoją opinię o tej pozycji?

Image

Bo nie wiem czy to w stylu bajek Dudusia czy może jednak coś mądrzejszego ;) .
Góra
 PM off  
      
#146 PostWysłany: 19 Maj 2016 09:11 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4054
@singielka_1976 obejrzyj sobie najpierw jego szkolenia na YouTube, i wtedy podejmij decyzję, czy warto kupić jego książkę. Oczywiście on stosuje dokładnie ten sam styl narracji :D i promuje na swoim blogu właśnie książki Dudka :)
Moim zdaniem - nie warto :lol:
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#147 PostWysłany: 02 Cze 2016 12:27 

Rejestracja: 09 Cze 2015
Posty: 167
Loty: 90
Kilometry: 124 797
Polecam książkę "Urodzeni biegacze"-autor Christoper McDougall.
Napisana o podróżowaniu poprzez bieganie przez reportera. Przeczytałam jednym tchem, z pewnością ponownie do niej sięgnę.
_________________
Ciemność to Twój strach, światło jest wszędzie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#148 PostWysłany: 02 Cze 2016 12:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2012
Posty: 946
platynowy
To ja moze odniose sie do jednego z ojcow-teoretykow ruchu Beatnikow z lat 50 XX wieku - Jacka Kerouaca, ktory sawoja ksiazka "W drodze" odniosl sie do spontanicznej podrozy przez USA (wraz z calym zabarwieniem teoretycznym ruchu Beat Generation, z ktorego podstaw wyrosl kilkanascie lat pozniej ruch hippisowski)
Prawdziwym ojcem "powiesci w drodze" jest jednak francuski prozaik (uwazany za jednego z najwiekszych pisazy tego kraju) Louis-Ferdinand Celine i jego ksiazka "Podroz do kresu nocy".
Podroz do kresu nocy znalazla sie na 6 miejscu wedle plebiscytu "Le Monde's 100 Books of the Century"

Ostrzegam jednak, ze jest to literatura awangardowa, literatura niosaca ciezar slowa, nie majaca wiele wspolnego z ksiazkami podrozniczymi napisanymi w formie reporterskiej lub (niestety) grafomanskiej (czesto spotykanej u wspolczesnych "podroznikow weekendowych"... ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
ssobczak lubi ten post.
 
      
#149 PostWysłany: 08 Cze 2016 21:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2016
Posty: 28
Loty: 65
Kilometry: 151 787
@jakwilk Tak, "W Drodze" to klasyk. Dla mnie osobiście książka była trochę za ciężka, ale wkrótce do niej wrócę, bo zbliża się długi roadtrip przede mną.

Ze swojej strony mogę polecić książkę Billa Brysona "I'm a stranger here myself". Opowiada o tym jak po 20 latach Bill wrócił z Wielkiej Brytani do Stanów Zjednoczonych. Mimo, że napisana prawie dwadzieścia lat temu, jest dalej aktualna. Dobra sprawa na lato.

Oprócz tego ostatnio wpadła mi w rękę książka-reportaż o Pasie Biblijnym "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość" Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Bardzo szczegółowa. Zaskakiwała mnie wielokrotnie.
_________________
Zobacz coralnotes.com - blog o Teneryfie, Kalifornii i innych podróżach z tekstami mojej żony i moimi zdjęciami.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#150 PostWysłany: 08 Cze 2016 21:18 

Ostatnio czytałam i polecam,
Image

nie była to pierwsza książka o tej tragedii, nieco inny punkt widzenia.
Film też warto obejrzeć ale sugeruję najpierw przeczytać książkę ;).

I druga pozycja, przez którą nie przebrnęłam choć pewnie była ciekawa ale styl pisania kompletnie do mnie nie trafił a momentami mnie odstraszał-nie polecam wrażliwym na słowa hmm lekko niecenzuralne.

Image
Góra
 PM off  
      
#151 PostWysłany: 08 Cze 2016 21:24 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22453
Wolę książkę Becka niż Krakauera ale to kwestia "gustu".

Kupiłem parę dni temu, ostatnią książkę kosmonauty Chrisa Hadfielda (kto go nie zna, polecam to wideo:

ogólnie wszystkie jego widea są warte oglądania)

Image

W ciągu 4 dni, prawie kończę książkę. Fajna opisana, jak ciężkie wygląda ich życie, ale zawiera sporo motywujących cech. Warto ją dokupić i poczytać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#152 PostWysłany: 11 Cze 2016 11:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Kwi 2012
Posty: 1407
niebieski
Ostatnio przeczytałem książkę pt. Sowietstany aut. Erika Fatland. Jeśli kogoś interesują rejony byłych republik radzieckich to polecam :)
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/295735/s ... bekistanie
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#153 PostWysłany: 11 Cze 2016 12:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Książka jest fajna, aczkolwiek punkt widzenia autorki (Norweżki) jest trochę inny niż nasz (polski) punkt widzenia, i niektóre wg. niej absurdy wcale nie wydawały mi się aż tak absurdalne :)
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#154 PostWysłany: 27 Lip 2016 12:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lis 2014
Posty: 777
Loty: 145
Kilometry: 238 175
niebieski
Polecam „Na oceanie nie ma ciszy” - Szczepański Dominik
Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął kajakiem Atlantyk.

Do przeczytania powyższej lektury zainspirował mnie godzinny wywiad z bohaterem biografii, który słyszałem w jednej z audycji radiowych.
Już sam wywiad wywarł na mnie spore wrażenie, a lektura pozwoliła jeszcze lepiej poznać tą intrygującą postać.

Pan Olek to niesamowicie pozytywna osoba, z humorem i szczegółami opowiadająca o podróży kajakiem przez Atlantyk (i nie tylko). Lektura niesamowicie motywuje - i jak widać na przykładzie Pana Olka - nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń, nawet wydawało by się tych niemożliwych do realizacji.

Załączniki:
nonmc.jpg
nonmc.jpg [ 93.55 KiB | Obejrzany 8300 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#155 PostWysłany: 27 Lip 2016 12:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1883
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Ja w ostatnim czasie zaczytuję się w Cejrowskim:

- Podróżnik WC
- Gringo wśród dzikich plemion
- Rio Anaconda

Jak dla mnie książki pisane są z humorem i bardzo ciekawie ;)
Zastanawiam się nad ksiązkami p. Pawlikowskiej, czytał ktoś? Polecacie? Wydała ona mnóstwo książek dosłownie o wszystkim (nawet ostatnio poradnik o kotach) i ciekaw jestem jak wyglądają jej książki podróżnicze.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.
 
      
#156 PostWysłany: 27 Lip 2016 13:01 

Rejestracja: 09 Cze 2015
Posty: 167
Loty: 90
Kilometry: 124 797
Zastanawiam się nad ksiązkami p. Pawlikowskiej, czytał ktoś? Polecacie? Wydała ona mnóstwo książek dosłownie o wszystkim (nawet ostatnio poradnik o kotach) i ciekaw jestem jak wyglądają jej książki podróżnicze.[quote][/quote]
Przeczytałam kilka podróżniczych z serii Blondynka..Bardzo mi się podobały, choć to zupełnie inne spojrzenie na świat niż Cejrowskiego.Pawlikowska w tych książkach potrafi spleść historię odwiedzanego rejonu z opisem architektury, dzieł sztuki dołączając przy tym własną filozofię życiową (najmniej w tym klimacie jest chyba Blondynka na Kubie).To wszystko opatrzone niezłymi zdjęciami. Nie przepadam za jej audycjami radiowymi, irytuje mnie w tv ale książki podróżnicze są ok. Polecam
_________________
Ciemność to Twój strach, światło jest wszędzie
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 uważa post za pomocny.
 
      
#157 PostWysłany: 27 Lip 2016 19:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Mar 2013
Posty: 831
Loty: 8
Kilometry: 8 761
niebieski
Legion1 napisał(a):
Ja w ostatnim czasie zaczytuję się w Cejrowskim:

- Podróżnik WC
- Gringo wśród dzikich plemion
- Rio Anaconda

Jak dla mnie książki pisane są z humorem i bardzo ciekawie ;)
Zastanawiam się nad ksiązkami p. Pawlikowskiej, czytał ktoś? Polecacie? Wydała ona mnóstwo książek dosłownie o wszystkim (nawet ostatnio poradnik o kotach) i ciekaw jestem jak wyglądają jej książki podróżnicze.


Ja kilka lat temu zacząłem czytać ksiązki bo wcześniej nie czytywalem :twisted: , zacząłem od Cejrowskiego i potem się zastanawiam i co dalej jak już przeczytałem wszystkie a bardzo mi się podobały? M.in sięgnałem po Pawlikowską, była i jest to dla mnie katastrofa, ale co kto woli, ja dużo czytam opinii po internecie o książkach (głownie negatywnych) i dopiero wtedy takową kupuję, z podróżniczych już nawet udało mi się przejść na inne np. reportaże.

Nie ma jednak reguły, niektórzy np. zachwycają się Michniewiczem, a dla mnie jego książki są słabe, no co kto woli.

Sporo jest książek mniej znanych autorów, a bardzo dobrych.
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 uważa post za pomocny.
 
      
#158 PostWysłany: 27 Lip 2016 20:47 

marttynna napisał(a):
Zastanawiam się nad ksiązkami p. Pawlikowskiej, czytał ktoś? Polecacie? Wydała ona mnóstwo książek dosłownie o wszystkim (nawet ostatnio poradnik o kotach) i ciekaw jestem jak wyglądają jej książki podróżnicze.


Tę panią to wolałam słuchać w radiu niż czytać.
Drażni mnie jej komercyjne podejście i wydawanie "książek" z każdego kraju na tę samą modłę, no ale jakoś na podróże zarobić musi.

Ostatnio czytałam:
Załącznik:
góra gór.jpg
góra gór.jpg [ 29.46 KiB | Obejrzany 8213 razy ]

To było moje pierwsze spotkanie z tą autorką i książka napisana bardzo fajnie, nie odkrywa może ameryki jeśli ktoś już coś niecoś o Evereście czytał ale mnie się podobała.


Druga i trzecia też warta polecenia"
Załącznik:
10 bram biedzki.jpg
10 bram biedzki.jpg [ 64.5 KiB | Obejrzany 8213 razy ]

Załącznik:
w-piekle-eboli-u-iext36624644.jpg
w-piekle-eboli-u-iext36624644.jpg [ 25.67 KiB | Obejrzany 8213 razy ]



Czwarta -oczywiście nie mogłam jej nie czytać :)
Załącznik:
australijczyk-u-iext36012930.jpg
australijczyk-u-iext36012930.jpg [ 21.28 KiB | Obejrzany 8213 razy ]


i piąta taka sobie-najsłabsza z tych wszystkich:
Załącznik:
cessanis-na-walizkach-opowiesci-z-pieciu-stron-swiata-u-iext39312633.jpg
cessanis-na-walizkach-opowiesci-z-pieciu-stron-swiata-u-iext39312633.jpg [ 23.97 KiB | Obejrzany 8213 razy ]
Góra
 PM off  
      
#159 PostWysłany: 27 Lip 2016 20:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2011
Posty: 1054
niebieski
Kalispell napisał(a):
Polecam [...] Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął kajakiem Atlantyk [...] lektura pozwoliła jeszcze lepiej poznać tą intrygującą postać [...] Olek to niesamowicie pozytywna osoba, z humorem

Ekhem, z pewną taką nieśmiałością, rekomenduję pewien wywiad z Olkiem 8-). Specjalnie dla Fly4free, świeżutki rzekłbym... ;)

http://www.fly4free.pl/fly4free-poleca-podrozowac-znaczy-zyc-wywiad-z-aleksandrem-doba-podroznikiem-roku-2015/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#160 PostWysłany: 04 Sie 2016 13:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Kwi 2011
Posty: 496
Loty: 332
Kilometry: 605 239
niebieski
Ostatnio pozytywnie mnie zaskoczyla ta ksiazka:

Image

Autor podrozoje sladami Cpt. Cooka, przytacza sporo faktow z oryginalnych dziennikow i generalnie ciekawie opowiada. Bardzo lekko sie czytalo.

Druga, taka 'w miare', chociaz bardziej o jedzeniu niz o podrozy samej w sobie:

Image
_________________
http://www.liswplecaku.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 189 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group