Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 659 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 33  Następna
Autor Wiadomość
#501 PostWysłany: 14 Cze 2017 08:52 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2784
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
To prawda, że w większości zachodnie banki są technologicznie zapóźnione względem Polski (chociażby takie zabytki jak niemiecki EC\Girokard jako karty debetowe).
Nie zgodzę się natomiast, że polska bankowość jest najtańsza w galaktyce :). Żeby nie byc gołosłownym: mam darmowe konto w niemieckim Santanderze. Do tego mam darmową kartę kredytową Visa z darmowymi wypłatami z bankomatów na całym świecie oraz 0% prowizji za przewalutowania (wszystkie lecą bezpośrednio na EUR po kursie Visy). Jedyna niedogodność jest taka, że nie ma znanego z Polski ok. 50-dniowego okresu bezodsetkowego, więc kartę trzeba spłacać w miarę regularnie.

Niestety bez meldunku w Niemczech konta w banku się nie otworzy. Można próbować jedynie w jednej ze Sparkasse (odpowiednik naszych SKOKów), które są bardzo popularne, a niektóre z nich umożliwiają otwarcie konta bez meldunku, a nawet przez internet.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
#502 PostWysłany: 14 Cze 2017 11:39 

Rejestracja: 27 Wrz 2011
Posty: 26
Marek Marszolik napisał(a):
Przy takich dylematach trzeba przede wszystkim zdać sobie sprawę, że bankowość w Polsce jest zdecydowanie najlepsza i najtańsza w całej Europie. Do tego po prostu bajecznie prosta. W Polsce przelewem można otworzyć konto w 10 minut, zapomnij o czymś takim za granicą. Tak jak już wspomniałaś w niektórych krajach nie otworzysz konta nie mając stałych dochodów, tak jest w Czechach, Włoszech, Austrii, nie jestem pewien czy czasem i nie w Niemczech i UK. W UK do tego chyba trzeba mieć meldunek. O tym, że ichniejsze systemy są absurdalnie zapóźnione względem Polski to też mówić nie trzeba,

Co do prowizji i opłat to w Polsce w porównaniu do zagranicznych banków i tak są albo śmiesznie niskie, albo można je w łatwy sposób ominąć, więc nie demonizowałbym pod tym względem. Ogólnie ja na Twoim miejscu nie zakładałbym konta za granicą mając do dyspozycji tak rewelacyjny i łatwy system bankowy w Polsce.


Powoli mam wrażenie, że jednak piękne czasy taniej bankowości odchodzą w niepamięć :( i że to raczej to polski system bankowy będzie się zmieniał w stronę "europejskiego" - coraz więcej opłat, prowizji, komplikacji, biurokracji etc. Dlatego wyprzedzając zmiany zastanawiam się czy może jednak nie przenieść obsługi euro do kraju, gdzie eur jest walutą obowiązującą, więc konto i karta w EUR to nic nadzwyczajnego, więc teoretycznie powinny być podobnie tanie i łatwe w uzyskaniu jak konto i karta w pln w Polsce. Może gdzieś taki kraj istnieje;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#503 PostWysłany: 14 Cze 2017 21:32 

Rejestracja: 13 Cze 2016
Posty: 342
vincenz napisał(a):
To prawda, że w większości zachodnie banki są technologicznie zapóźnione względem Polski (chociażby takie zabytki jak niemiecki EC\Girokard jako karty debetowe).

No właśnie, te Girokardy to też tak na prawdę elektroniczne czeki jak EC-Karte? Czy mimo wszystko już zaczynają działac jak polski debetówki w okolicach 2005 roku, czyli normalnie zakładają blokady na koncie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#504 PostWysłany: 14 Cze 2017 21:53 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2784
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
@Marek Marszolik ja u siebie na koncie blokad nie widzę. EC-Karte i Girocard to to samo, te nazwy są stosowane wymiennie. Transakcje taką kartą często na wyciągu z konta wyglądają jak normalne przelewy z konta.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#505 PostWysłany: 14 Cze 2017 22:12 

Rejestracja: 13 Cze 2016
Posty: 342
Czyli w dalszym ciągu te karty de facto tylko wysyłają polecenie do banku, by ten pobrał środki z konta. :D
Boże... Toż to średniowiecze.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#506 PostWysłany: 30 Cze 2017 14:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Paź 2013
Posty: 372
Loty: 95
Kilometry: 232 936
niebieski
d-t-x napisał(a):
Płać w Kambodży i Tajlandii kartą w USD. Unikniesz trzech przewalutowań (będzie jedno).

Operacja wykonana kartą płatniczą rozliczana jest z datą otrzymania operacji do rozliczenia przez Bank. Operacje w innej walucie niż PLN dokonywane przy użyciu kart płatniczych ze znakiem Mastercard:

1) wykonane w walucie EUR są przeliczane w Banku na walutę rachunku (jeżeli inna niż EUR) po kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w Banku w dniu rozliczenia operacji,
2) wykonane w walucie USD są przeliczane w Banku na walutę rachunku (jeżeli inna niż USD) po kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w Banku w dniu rozliczenia operacji,
3) wykonane w walucie GBP są przeliczane w Banku na walutę rachunku (jeżeli inna niż GBP) po kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w Banku w dniu rozliczenia operacji,
4) w pozostałych walutach przeliczane są na USD według kursu MasterCard i zasad stosowanych przez tę organizację, a następnie przeliczane przez Bank na PLN (jeżeli waluta rachunku inna niż USD) a następnie na walutę rachunku po kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w Banku w dniu rozliczenia Operacji przez Bank.
W przypadku transakcji w tajskich bahtach sugerowane jest wykonywanie transakcji kartą do rachunku prowadzonego w USD, nie w EUR. Pozwala to na ograniczenie przewalutowań. W przypadku realizacji transakcji kartą wydaną do rachunku w dolarach amerykańskich (USD) dojdzie do jednego przewalutowania z ringgitów malezyjskich na dolary amerykańskie po kursie MasterCarda.


Mam kartę USD już od bardzo długiego czasu i zawsze jeśli płatność była robiona w jakiejś "egzotycznej walucie" to z niej korzystaliśmy, bo było najkorzystniej.
Według mojej dotychczasowej wiedzy - jeśli płaciłabym kartą PLN/EUR to przewalutowanie było podwójne, jeśli USD - jedno.
Mam ROR w ING. Ostatnio reklamują kartę, pod którą można podpiąć 3 waluty. Byłam popytać w Oddziale o szczegóły. Nie wygląda to zachęcająco. Wszystkie właściwie transakcje obarczone są prowizją 3% (wypłaty z bankomatów, przewalutowania), czyli póki co nie ma co sobie głowy zagracać - zostaję przy Aliorowej.
Ale do sedna. Okazuje się, że jeśli wyjadę np do kraju gdzie waluta jest inna niż te 3 podstawowe to korzystając z „wielowalutowej” karty VISA system pociągnie pieniądze z konta PLN. Trochę mnie to zdziwiło. Zapytałam dlaczego, przecież przewalutowanie będzie podwójne i czy nie można ustawić tego tak, żeby pobierało z USD. Kobieta opowiedziała, że od dwóch lat nie ma czegoś takiego jak podwójne przewalutowanie. Trochę zgłupiałam….
_________________
Moje relacje:
2017 - Tajlandia/Kambodża
2016 - Bałkany
2015 - Zachodnie Wybrzeże USA
2014 - Maroko
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#507 PostWysłany: 30 Cze 2017 14:41 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2784
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
I kobieta ma rację. Już od dłuższego czasu karty Visa są rozliczane na zasadzie przewalutowania bezpośrednio do waluty karty. Banki mają prawo (i z niego chętnie korzystają) do doliczenia prowizji za taką transakcję (kilka procent).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#508 PostWysłany: 30 Cze 2017 17:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Paź 2013
Posty: 372
Loty: 95
Kilometry: 232 936
niebieski
Czyli nie dotyczy to wszystkich kart i jakiejs ogólnej zasady, tylko szkopuł tkwi w tym, czy to Visa, czy MasterdCard?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
_________________
Moje relacje:
2017 - Tajlandia/Kambodża
2016 - Bałkany
2015 - Zachodnie Wybrzeże USA
2014 - Maroko
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#509 PostWysłany: 30 Cze 2017 20:50 

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 2267
Loty: 210
Kilometry: 407 015
złoty
Maxima0909: jeśli chodzi o rozliczanie to diabeł tkwi w szczegółach. W maksymalnym uproszczeniu - większość kart VISA jest rozliczanych do PLN po kursie organizacji ale również zdecydowana większość banków dolicza sobie prowizje za płatności w obcej walucie - przeważnie 3-5% kwoty transakcji - w niektórych bankach będzie to widoczne na wyciągu jako oddzielna prowizja w innych z kolei doliczone do kwoty transakcji. Bankami które na razie nie pobierają opłaty za płatność w obcej walucie kartą VISA to: Getin Bank , Noble Bank, Bank Pocztowy - w tych bankach dotyczy to kart kredytowych i debetowych, Bank PEKAO SA - tutaj dotyczy to tylko kart debetowych. Jeśli chodzi o karty Mastercard to dla nich rozliczenie jest przeważnie do USD lub EUR a te potem są przeliczane wg kursów banku wystawcy karty - znów nieliczne wyjątki (rozliczane bezpośrednio na PLN bez prowizji) - to Bank PEKAO S.A - karty debetowe, karta kredytowa BGŻ BNP Mam Bonus - ale to która wydawana jest w placówkach dawnego Sygma Banku - ta która jest wydawana w oddziałach Banku jest już rozliczana niekorzystnie.

W dużym skrócie tak to wygląda ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#510 PostWysłany: 27 Lis 2017 22:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Mar 2013
Posty: 815
Loty: 8
Kilometry: 8 761
niebieski
Pozwólcie, że zadam tu pytanie.

Znajomy chce mi oddać za pewną przysługę w Polsce, wychodzi, że winien mi jest 30$, może w swoim banku w USA przelać na MOJE polskie NIE WALUTOWE a zwykłe konto te pieniądze czy się nie da? A jeżeli się da to powinien przelać np. 31-32$ bo nastąpi przewalutowanie raczej po kiepskim kursie i to ja będe stratny?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#511 PostWysłany: 27 Lis 2017 22:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sty 2015
Posty: 965
Loty: 372
Kilometry: 561 898
srebrny
Oczywiście może przelać. Oczywiście nastąpi przewalutowanie po (marnym) kursie sprzedaży, który możesz wyczytać ze strony banku.
_________________
Don't be evil
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#512 PostWysłany: 28 Lis 2017 07:57 

Rejestracja: 22 Wrz 2012
Posty: 1263
niebieski
DonCorrado napisał(a):
Pozwólcie, że zadam tu pytanie.

Znajomy chce mi oddać za pewną przysługę w Polsce, wychodzi, że winien mi jest 30$, może w swoim banku w USA przelać na MOJE polskie NIE WALUTOWE a zwykłe konto te pieniądze czy się nie da? A jeżeli się da to powinien przelać np. 31-32$ bo nastąpi przewalutowanie raczej po kiepskim kursie i to ja będe stratny?


Ponadto Twój znajomy i prawdopodobnie Ty, zapłacicie za koszt przelewu zagranicznego i ew. koszty banków pośredniczących (a ile to zależy od opcji kosztowej jaką wybierze nadawca przelewu i typu szybkości przelewu). Zobacz czy nie lepiej i taniej skorzystać z innej opcji np. PayPal lub innych tego typu rozwiązań.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#513 PostWysłany: 28 Lis 2017 22:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Mar 2013
Posty: 815
Loty: 8
Kilometry: 8 761
niebieski
Ale jakbym założył PayPal to Ona mi może ze swojego konta na mój PayPal przesłać środki? Czy chodzi Ci raczej o z PayPal do PayPal?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#514 PostWysłany: 28 Lis 2017 23:09 

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 2267
Loty: 210
Kilometry: 407 015
złoty
@DonCorrado: najwygodniej aby obie osoby miało konto paypal. Choć kurs przeliczenia do PLN przez PAYPAL będzie kiepski przelicznik. Najpeiej to revolut Ty i nadawca. :) koszty 0.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#515 PostWysłany: 29 Lis 2017 01:04 

Rejestracja: 23 Wrz 2012
Posty: 991
niebieski
Sprawdź TransferWise.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#516 PostWysłany: 15 Lut 2018 19:08 

Rejestracja: 14 Lis 2017
Posty: 3
ja z aliora korzystam już od lat, miałem zmieniać rok temu bo nieprzyjemną sytuację miałem, ale dałem im 2 szanse :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#517 PostWysłany: 17 Sty 2019 17:53 

Rejestracja: 12 Wrz 2012
Posty: 2381
platynowy
Edit: post do usunięcia odpowiedz była w topicu o Alior Kantor
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#518 PostWysłany: 19 Lut 2019 18:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2012
Posty: 682
Loty: 120
Kilometry: 193 393
niebieski
chce dopytać chociaż wychodzi że mój wybór padnie na konto w Alior Bank,

Przy wynagrodzeniu w Euro gdzie najlepiej mieć złożone konto aby wypłata w obcej walucie tam spływała po czym będzie wymieniana na PLN ?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#519 PostWysłany: 19 Lut 2019 21:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lut 2015
Posty: 2342
platynowy
Sam sobie odpowiedziałeś :-)
Jest jeszcze np. mBank i jego kantor walutowy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#520 PostWysłany: 20 Lut 2019 20:36 

Rejestracja: 10 Lip 2013
Posty: 303
niebieski
Japi_29 napisał(a):
chce dopytać chociaż wychodzi że mój wybór padnie na konto w Alior Bank,

Przy wynagrodzeniu w Euro gdzie najlepiej mieć złożone konto aby wypłata w obcej walucie tam spływała po czym będzie wymieniana na PLN ?
A konto w niemieckim N26 dla euro i do tego Curve albo Revolut? Kurs wymiany w kantorze Aliora jest gorszy. Poza tym jesli nie kupujesz u nich waluty to za wyplate z konta musisz zapłacić dodatkowe opłaty.

Wysłane z V30
Góra
 Profil Relacje PM off
Japi_29 uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 659 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 33  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: maczala1 oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group