Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 276 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 30 Kwi 2011 21:38 

Rejestracja: 21 Gru 2010
Posty: 395
niebieski
Proszę o porady na temat Berlina. Co warto tam zobaczyć, zwiedzić, gdzie pójść zjeść. Wyjazd weekendowy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
#2 PostWysłany: 30 Kwi 2011 23:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sty 2011
Posty: 799
Loty: 86
Kilometry: 183 106
niebieski
Do Berlina jeżdziłem jeszcze w dawnych ciekawych czasach, sporo przed rozebraniem muru. Byłem już tam kilkadziesiąt razy ale zawsze odkrywam coś nowego. Berlin może nie zachwyca od pierwszego wejrzenia ale ja już dawno zakochałem się w tym mieście i lubię tam wracać. Ale do rzeczy. Na krórki wyjazd polecam to co w Berlinie obowiązkowe a mianowicie:

1) przede wszystkim zaopatrzyć się w całodzienny bilet, tzw. tageskarte. Kosztuje 6,30e na strefy AB (na początek wystarczą) lub niewiele drożej ABC 6,80e. Można na nim jeżdzić cały dzień do godz. 3 w nocy metrem i kolejką. Do kupienia w automacie na każdej stacji (info w j.polskim)

2) spacer proponuje rozpocząć od dworca ALexanderplatz i placu o tej samej nazwie. To jeden z ważniejszych miejsc dawnego Ost-Berlin. Ech, ile razy jadło się tam wursta popijąc piwem za parę wschodnich marek ;) Warto wjechać na wieżę telewizyjną stojącą zaraz naprzeciwko dworca. Kolejka z reguły spora, ale przy dobrej pogodzie widok z kawirani obrotowej na górze imponujący

3) stamtąd polecam kierować się główną drogą (obok pomnika Marksa i Engelsa i Czerwonego Ratusza) mijajac po drodze wiele ważnych zabytków, np. piękną katedrę Berliner Dome czy Wyspę Muzeów. Tam można również skorzystać z wielu rejsów jakie odbywają się po kanałach i Szprewie

4) dalej przechadzka najważniejszą aleją Berlina, czyli Unter den Linden w stronę Bramy Brandenburskiej. Po drodze odbijając obowiązkowo na Friedrichstrasse z najdroższymi butikami czy słynną Galerią Lafayette i koniecznie na Checkpoint Charlie, czyli przejście graniczne gdzie spotkały się radzieckie i amerykańskie czołgi. Do dziś stoi tam budka i strażnik z którym wszyscy robią sobie fotki.

5) dalej wróć na Unter den Linden i wzdłuż wielu ambasad (m.in. USA, Rosji, Francj czy Polski) i salonów samochodowych (choćby Bugatti i Ferrari) dojdziesz do placu Paryskiego. Wcześniej przed Bramą Brandenburską słynny Hotel Adlon, przez okno którego niegdyś Michael Jackson wystawiał swoje dziecko...

6) po przejściu bramy dochodzimy do Tiergarten - miejsca gdzie odbywały się najsłynniejsze Love Parade. W oddali widać Grosser Stern. Pomnik ze złotym aniołem pod którym występowali najlepsi Dj tych imprez

7) po prawej stronie od bramy piękny budenek niemieckiego parlamentu, czyli Reichstag ze szklaną kopułą. W niedalekiej odległości pomnik pamięci pomordowanych Żydów a wśród bloków w zasadzie nieoznaczone wejście do bunkru w którym ostatnie chwile życia miał spędzić Adolf Hitler. Stamtąd niedaleko do nowoczesnego Potsdamer Platz z wieżowcami i siedzibami wielu firm choćby Mercedea i Sony Center. Rzadko polecam zwiedzać dworce kolejowe ale Berlin Hauptbahnof poraża dosłownie ogromem i funkcjonalnością

8) jeśłi jeszcze miałbyś siłę do polecam wsiąść w metro i pojechać do stacji Kurfustendamm. Tam znajduje się chociażby dworzec Zoo słynny ze znanej ksiązki i filmu. Obok nowoczesny kośćiół i ruiny starego zostawione obok dla kontrastu pokazujący wojenny bezsens... Obok Europa Center ze słynnym zegarem wodnym i kawiarnią Tiffany'ego. Marzenie Polaków wyjeżdzjacych pierwszy raz na Zachód... :) Spcer po Kudammie można zakónczyć w KaDeWe, czyli jednym z najbardziej ekskluzywnych domów towarowych w Europie

Na początek to chyba tyle. Powyższe propozycje to pozycje obowiązkowe w każdym przewodniku. Berlin to jednak wielka historia i wiele innych ciekawych miejsc. Choćby East Side Gallery w okolicy Warshauer Strasse, czyli duża częśc berlińskiego muru. To chociażby kebab smakujący najlepiej u Turków na Kreuzbergu, gdzie wracając w piątek z Cochstedt nie omieszkam wpaść naturalnie ;)

Jakbyś miał jakieś pytania to chętnie odpowiem.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
humptydumpty lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 01 Maj 2011 00:44 

Rejestracja: 21 Gru 2010
Posty: 395
niebieski
Super! Już sobie to drukuję. Co prawda jadę samochodem, ale na miejscu zamierzam poruszać się komunikacją publiczną, czyli najprawdopodobniej metrem. Nie wiesz, czy w mieście są bezpłatne parkingi? Niby pod hotelem mam parking, ale piszą, że nie ma rezerwacji i może być zajęty.

Niestety widzę, że trzeba rezerwować z wyprzedzeniem chęć wejścia do kopuły w Reichstagu :evil:

A jakieś muzea warto zobaczyć? Kojarzę Muzeum Pergamońskie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 01 Maj 2011 10:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sty 2011
Posty: 799
Loty: 86
Kilometry: 183 106
niebieski
Dokładnie, nie ma sensu jeździć autem po mieście - szkoda czasu, nerwów, naklejek o emisji spalin itp ;) Bezplatnych parkingów jest sporo. Mocno w Berlinie rozwinięta jest sieć typu P+R, gdzie obok stacji metra możesz zostawić auto i jechać dalej UBahnem
http://www.berlin.vel.pl/Parkingi-na-obrzezach-P-R

Ja osobiście z reguły wjeżdzam do Berlina od południowego ringu obok lotniska Schonefeld. Tam dojezdzam do dzielnicy Neukoln i między blokami niedaleko jednej ze stacji linii U7 (choćby Karl-Marx-strasse) zostawiam samochód. Tak się jakoś przyzwyczaiłem i nigdy z autem nic się nie działo :) http://www.bvg.de/index.php/de/index.html Spokojnie znajdziesz jakieś miejsce w pobliżu swojego hotelu.

Jak zostaje na noc, to staram się spać w Hotelu Atlantic w tej samej dzielnicy http://www.booking.com/hotel/de/greenatlantic.pl.html
Obok niego w uliczce też można zostawić auto i dojść do metra w pobliżu galerii handlowej Groupius Passagen.


Jeśli chodzi o muzea, to jak pisałem wcześniej najwięcej i najlepsze są na Wyspie Mezuów (Museuminsel). Jest tam Muzeum Pergamońskie o którym piszesz a także Nowe Muzem ze zbiorami Muzem Egipskiego (ze słynnym popiersiem Nefretete) http://www.neues-museum.de/. Znajdziesz również Starą Galerię Narodową.
Generalnie Museminsel jest ciągle modernizowane. Prace dużego projektu zakończyć się mają w 2015 roku. WIęcej tutaj:
http://www.museumsinsel-berlin.de/index ... e&page=0_1

Co do Reichstagu to cóż. Wejście do niego jest bezpłatne, ale tak jak piszesz trzeba się zarejestrować a potem odstać swoje w kolejce. Tyle razy sobie obiecywałem, że w końcu pójdę, ale ciągle mam to przed sobą:) Formularz jesteracyjny dostępny jest tu:
http://www.bundestag.de/besuche/formular.html
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 01 Maj 2011 12:31 

Rejestracja: 21 Gru 2010
Posty: 395
niebieski
Ehh, nie wiedziałem o tych naklejkach :| Hotel mam na ul. Winterfeldtstraße, który z tego co widzę jest w strefie. To komplikuje sytuację. Będę musiał faktycznie zostawić auto gdzieś w innym miejscu... Czy łatwo znaleźć miejsce na tych parkingach P+R?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 01 Maj 2011 14:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sty 2011
Posty: 799
Loty: 86
Kilometry: 183 106
niebieski
Na temat stref więcej informacji masz tutaj: http://www.berlin.polemb.net/index.php?document=928

Co do parkingów P+R to różnie. W zależności od konkretnego miejsca a przede wszystkim pory dnia parkingi te się zapewniają. Po prostu musisz sprawdzić.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 06 Maj 2011 21:30 

Rejestracja: 21 Gru 2010
Posty: 395
niebieski
Byłem i wróciłem. Co miałem zobaczyć, zobaczyłem. Zostawiłem auto na parkingu P+R na Heidelberger Platz. Parking nawet zadaszony, dzięki temu, że znajduje się pod autostradowym wiaduktem :D Trochę mnie zaskoczyło to, że musiałem wjechać do tej strefy ekologicznej, ale na szczęście szybko był zjazd na parking. Zaparkowałem obok jakiegoś Porsche, co by ewentualny złodziej nie musiał zastanawiać się, które auto brać :lol:

Sieć komunikacji publicznej w Berlinie jest naprawdę imponująca. 10 linii metra, a do tego szybka kolej miejska okalająca całe centrum miasta +tramwaje i autobusy. Same stacje metra są strasznie przestarzałe i siermiężne, nawet nie ma bramek biletowych przy wejściu, ale za to spotkałem kontrolera biletów, co jeszcze mi się nigdy nie zdarzyło za granicą :) Wkurzające jest to, że wchodzisz do metra, a wysiadasz na innej stacji, która jest na wysokim wiadukcie kilkanaście metrów nad ziemią. Trochę chodzenia po schodach jest, a nie zawsze można znaleźć windę.

Nie polecam wchodzić do domu towarowego KaDeWe, no chyba że ktoś zarabia powiedzmy te 20 tysięcy zł miesięcznie, to nie wpadnie w depresję. Ceny - kosmos! Najzwyklejsze t-shirty powyżej 50€. Jaja w spożywczym po 0,60€ za sztukę :shock: Ogólnie 7 pięter strasznej drożyzny i luksusów, ale chyba kogoś na to stać, skoro było tam tyle ludzi?

Naprawdę zaskoczyła mnie ilość Polaków w Berlinie. W ciągu dwóch dni słyszałem polski język co najmniej z 10x. Widać, że niektórzy to wycieczkowicze, ale niektórzy też chyba tam mieszkają na stałe. Nawet był pracownik metra - Polak :D

Polecam wizytę w Muzeum Techniki, szczególnie jak ktoś jedzie tam z dziećmi. Za 4,50 € mamy kilka godzin zwiedzania, a na tym samym bilecie możemy wejść jeszcze do pobliskiego Muzeum Nauki, które jest równie ciekawe. W drugim muzeum nie oddajemy biletu, więc tak naprawdę może z niego skorzystać kilka osób ;) Natomiast po pokazaniu tego samego biletu w Muzeum Historii Naturalnej (największy szkielet dinozaura na świecie!), dostajemy bilet dla drugiej osoby gratis i zaoszczędzamy w ten sposób 6€.

PS. Niemcy zaskakująco dobrze mówią po angielsku, szczególnie w sklepach, barach, muzeach, itp. Nie miałem takiej sytuacji, żeby ktoś nie rozumiał angielskiego, z czym nagminnie spotykałem się np. we Włoszech czy w Hiszpanii, gdzie znajomość angielskiego jest na bardzo niskim poziomie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 09 Maj 2011 22:45 

Rejestracja: 21 Gru 2010
Posty: 395
niebieski
Zapomniałem jeszcze napisać o ważnej kwestii. Automaty biletowe na stacjach metra i kolei oraz niektóre sklepy NIE AKCEPTUJĄ kart Visa i Mastercard. Przyjmują tylko karty EC i Maestro.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 11 Maj 2011 23:10 

Rejestracja: 18 Sie 2010
Posty: 335
niebieski
Wybieram się w 5 osób do Berlina na poczatku lipca na 2 dni .Z Berlina lecimy dalej do Aten.
Mam kilka pytan do Shaqa:
-czy wiesz jak załatwić aby kupić bilet na wieżę TV bez stania w kolejce,np.na nastepny dzień lub konkretny dzień?
-gdzie można dobrze i tanio zjeść obiado-kolację( w okolicy podanych przez ciebie rzeczy do oglądania)?
-gdzie najlepiej można zobaczyć trochę berlińskiego muru?
-czy warto iść do Pergammon Museum?Czy dla 8 -letniego dziecka nie będzie to zbyt uciążliwe?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 12 Maj 2011 12:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sty 2011
Posty: 799
Loty: 86
Kilometry: 183 106
niebieski
Rysiek napisał(a):
Wybieram się w 5 osób do Berlina na poczatku lipca na 2 dni .Z Berlina lecimy dalej do Aten.
Mam kilka pytan do Shaqa:
-czy wiesz jak załatwić aby kupić bilet na wieżę TV bez stania w kolejce,np.na nastepny dzień lub konkretny dzień?
-gdzie można dobrze i tanio zjeść obiado-kolację( w okolicy podanych przez ciebie rzeczy do oglądania)?
-gdzie najlepiej można zobaczyć trochę berlińskiego muru?
-czy warto iść do Pergammon Museum?Czy dla 8 -letniego dziecka nie będzie to zbyt uciążliwe?


1) online można kupić tylko droższą vip-kartę i wtedy nie musisz stać w kolejce. Poza tym możesz zamówić usługę sms już po kupieniu biletu na miejscu w celu oszczędzenia czasu na stanie w kolejce. Bo najpierw kupujesz bilet i potem czekasz aż wyświetli się Twoj numer na ekranie. Więcej informacji tutaj:
http://tv-turm.de/en/tickets-preise.php

2) ze zjedzeniem nie będziesz miał żadnego problemu. W okolicach każdego ciekawego miejsca znajdziesz wiele tureckich czy azjatyckich kanjpek z żarciem w przystępnej cenie

3) w Berlinie jest kilka miejsc gdzie pozostały części muru, choćby przy Potsdamer Platz czy Checkpoint Charlie. Ale są to raczej typowe turystyczne kawałki do zrobienia zdjęć. Najciekawszą ekspozycję znajdziesz tutaj w East Side Gallery w okolichach Dworca Wschodniego (Ostbahnhof). Jest tam m.in. słynny obraz całujących się Breżniewa i Honeckera
Więcej o murze: http://www.die-berliner-mauer.de/index.php

4) cóż, jak to z dziećmi w muzem. Sam nie jestem mega fanem tych kulturalnych przybytków, ale nawet po Luwrze chodzą dorośli z dziećmi i dają rade:) Sam musisz wiedzić, jak Twoje dziecko taką wizytę. Na pewno dużo ciekawiej dla dzieci jest w Muzeum Techniki.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 13 Maj 2011 14:30 

Rejestracja: 21 Gru 2010
Posty: 395
niebieski
Pytania były do Shaqa, więc nie powinienem się wtrącać, ale dodam tylko, że w Berlinie jest chyba najtańsze jedzenie na mieście, jeśli chodzi o zachodnioeuropejskie metropolie. Mur berliński oglądałem po wyjściu ze stacji metra Warschauer Strase. A o muzach, to napisałem już wcześniej, tylko trzeba to czytać.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 13 Maj 2011 22:42 

Rejestracja: 18 Sie 2010
Posty: 335
niebieski
Dzięki za Wasze wskazówki,przydadzą się.
@fly4me -"A o muzach, to napisałem już wcześniej, tylko trzeba to czytać".-----???
Nie rozumiem twojej uwagi.
Pisałeś o muzeach ale nie o Pergammon Museum ,o które pytałem,nota bene w kontekście mozliwości 8-letniego dziecka.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 14 Maj 2011 21:50 

Rejestracja: 21 Gru 2010
Posty: 395
niebieski
Byłem kiedyś w Pergamonie, ale to zdecydowanie nie jest muzeum dla dziecka z 3 klasy podstawówki. Jak napisał Shaq, zdecydowanie lepiej wybrać się do Muzeum Techniki i Muzeum Nauki (oba znajdują się obok siebie i obowiązuje ten sam bilet!). Jeżeli tego samego dnia wybierzesz się do Muzeum Historii Naturalnej (największy szkielet dinozaura na świecie + mnóstwo wypchanych zwierzaków), to zapłacisz tylko 6€ za jeden bilet, a drugi zostaniesz gratis.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 09 Lip 2011 13:33 

Rejestracja: 27 Mar 2010
Posty: 261
niebieski
Co do Pergamonu - w czwartki od 18-22 jest bezpłatne wejście. W 4 h można ogarnąć cały PM.

Byłem tam z 3 razy, za tydzień wrócę z miłą chęcią!

PS. znacie jakieś bezpłatne muzea mniej oblegane - tzn. nie jakieś TOP 10 ???
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 09 Lip 2011 23:57 

Rejestracja: 27 Cze 2011
Posty: 18
planujemy 3 dni w berlinie w sierpniu poza obowiązkowym zwiedzaniem chcielibyśmy zrobić jakieś ubraniowe zakupy i zastanawiam sie czy mozecie polecić jakies sklepy (markety ) z ciuchami? jest jakas ulica galerii handlowych ale nie mogę jej zlokalizować?
wiem tylko o galeri kaufhof na alexandraplatz gdzie mam w zamiarze zakupienie kolejnej torby robin ruth :) z nazwą odwiedzanego miasta! swoją drogą najlepsza pamiątka na świecie :)
z góry dzieki :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 10 Lip 2011 09:41 

Rejestracja: 27 Mar 2010
Posty: 261
niebieski
KaDeWe - nie polecam, taki Harrods w Londynie. Bardzo drogo.

W Sony Center jest sporo dobrych sklepów w normalnych cenach. Pamiętam, jak za marki znajomi kupowali buty i ciuchy.

No i TK Maxx - zupełnie co innego, aniżeli w Polsce. Jest ich w Berlinie 2 albo 3.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 10 Lip 2011 09:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sty 2011
Posty: 799
Loty: 86
Kilometry: 183 106
niebieski
Tanie zakupy zrobisz np. na Kreuzbergu. Wysiadasz ze stacji linii u7 lub u8 przy Hermannplatz i schodami ruchomymi wjeżdzasz właściwie do Karstadtu. Cała ulica obok biegnąca w stronę Neukolln to sklepy i bary. A dzielnica zamieszkała głownie przez Turków, Polaków itd., więc i ceny przyjazne. Jeśli jadąc u7 w strone Rudow wysiądziesz kilka stacji dalej ( na Johannisthaler Chaussee), to wyjdziesz vis-a-vis największej galerii handlowej Berlina, Gropius Passagen (85 000 m handlowej powierzchni) http://www.gropius-passagen.de/

Ja chętnie robiłem zakupy na Wilmersdorfie. Dojedziesz tam również u7. Wysiadasz przy Wilmersdorfer Strasse i jesteś na wielkim deptaku po którego stronach jest wiele sklepów znanych marek. Polecam również Arkady http://www.wilmersdorfer-arcaden.de/ - moja kobieta potrafi spędzić ładnych kilka godzin ;)

Stamtąd niedaleko masz już do Kurfürstendamm, który jest oczywiście synonimem berlińskich zakupów, niekoniecznie najtańszych ;) Chociaży dom towarowy KaDeWe, który był obowiązkowym punktem dla turystów przybywających do Berlina Zachodniego - niestety tylko pozwiedzać ;) Ale na Ku'dammie jest również wiele sklepów znanych marek, choćby H&M, C&A, Foot Locker, Orsay czy Desigual. Konieczne odwiedziny Europa Center. Kurfürstendamm w tym roku obchodzi 125 urodziny, więc często organizowane są różne imprezy, np. "42 godziny z Ku'damm" 3 i 4 września. Wtedy wszystkie sklepy, restauracje otwarte będą non stop.

No a jeśli masz więcej kasy do polecam Friedrichstrasse i chociażby Galerię Lafayette :) http://www.galerieslafayette.de/

A torby o których piszesz, kupisz nie tylko na Alexie. Chociażby przy Unter den Linden w stronę Bramy Brandenburskiej jest wielki sklep z berlinskimi pamiątkami.

Miłych zakupów!
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 10 Lip 2011 10:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Cze 2011
Posty: 105
dodam tylko, ze zakupy w Berlinie do tanich nie naleza, niestety nie ma tam promocji typu Polo RL za 10$, z tego z widzialem to buty sa w dobrych cenach, bizuteria i zegarki rowniez, markowe ubrania(Prada, Armani ect) niestety nie (tu lepiej wybrac sie do Londynu lub NY albo kupic na ebay)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 11 Lip 2011 20:23 

Rejestracja: 27 Mar 2010
Posty: 261
niebieski
Lista muzeów:

Free Entry

In almost all Berlin memorial sites and regional museums, as well as a few historical museums and some other collections, admission is free:

Abgusssammlung Antiker Plastik
Alliiertenmuseum
Anti-Kriegs-Museum
Architekturmuseum der TU
Bezirksmuseum Friedrichshain-Kreuzberg
Bezirksmuseum Marzahn-Hellersdorf
Daimler Contemporary
Denkmal für die ermordeten Juden Europas (Place of Information)
Deutsches Blinden-Museum
Deutsch-Russisches Museum Berlin-Karlshorst
Dokumentationszentrum NS-Zwangsarbeit Berlin-Schöneweide
Erinnerungsstätte Notaufnahmelager Marienfelde
Forum Willy Brandt Berlin
Friedrichswerdersche Kirche - Staatliche Museen zu Berlin
Gedenkstätte Deutscher Widerstand
Gedenkstätte Köpenicker Blutwoche
Gedenkstätte Plötzensee
Gedenkstätte Stille Helden
Gedenkstätte und Dokumentationszentrum Berliner Mauer
Gedenkstätte und Museum Sachsenhausen
Gotisches Haus
Grünauer Wassersportmuseum
Haus der Wannseekonferenz
Heimatmuseum Köpenick
Heimatmuseum Reinickendorf
Heimatmuseum Treptow
Heimatmuseum Zehlendorf
Heizungsmuseum Köpenick
Informations- und Dokumentationszentrum der Bundesbeauftragten für die Stasi-Unterlagen
Jugendmuseum im Schöneberg Museum
Knoblauchhaus - Stadtmuseum Berlin
Kunstraum Kreuzberg/Bethanien
Luftwaffenmuseum der Bundeswehr
Mendelssohn-Remise
Mitte Museum
Museum Blindenwerkstatt Otto Weidt
Museum Charlottenburg-Wilmersdorf
Museum der Staatlichen Münze Berlin
Museum der Unerhörten Dinge
Museum Lichtenberg
Museum Neukölln
Museumsverbund Pankow (Prenzlauer Allee and Heynstraße)
Naturwissenschaftliche Sammlung - Stadtmuseum Berlin
Sammlungen des Winckelmann-Instituts
Spandovia Sacra - Museum der Evangelischen Gemeinde St. Nikolai Spandau
Steglitz Museum
Stiftung Topographie des Terrors
Tempelhof Museum
Zucker-Museum
Zweiradmuseum


Admission Free on Special Days
Some Berlin museums offer free entry once a week or once a month:

Akademie der Künste (Pariser Platz and Hanseatenweg): First Sunday of the month
Bröhan-Museum: First Wednesday of the month
Computerspielemuseum: "Pay-what-you-want-day" on wednesdays
Deutsche Guggenheim Berlin: On Monday
Domäne Dahlem: First Wednesday of the Month (Museum)
Märkisches Museum - Stadtmuseum Berlin: First Wednesday of the month
Museum im Wasserwerk: First Friday of the month
Nikolaikirche - Stadtmuseum Berlin: First Wednesday of the month
Nolde Stiftung Seebüll: First Monday of the month


Free Entry for Children and Young People
In many Berlin museums, admission is free for children up to six. Often Museums offer family tickets.
For an overwiew of Berlin's Museums that offer free admission to young people,
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 11 Lip 2011 20:25 

Rejestracja: 10 Lip 2011
Posty: 6
W nowym Travelerze Berlin jest bohaterem Miasta w 48h. :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 276 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group