Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 13 Wrz 2022 17:02 

Cześć wszystkim :)

20-29 listopada będziemy z żoną (podróż tylko we 2jkę) w Panamie.
Lądujemy oczywiście na PTY około 18:00.
Chcemy jak najwięcej zobaczyć, ale też trochę odpocząć na plaży.

Wstępnie mam taki plan:
1 dzień: lądowanie i Uber do hotelu w Panama City
2 dzień: zwiedzanie Panama City
3 dzień: wyjazd na San Blas na 1 nocleg
4 dzień: powrót z San Blas i wyjazd w Boquete (wynajem auta? autobus? co polecacie?)
5 dzień: zwiedzanie Boquete i okolic
6 dzień: wyjazd na Bocas del Toro (w przypadku samochodu - zostawienie go w porcie w Almirante)
7-8 dzień: Bocas del Toro (jak najlepiej poruszać się po wyspie?)
9 dzień: powrót do Panama City i nocleg
10 dzień: coś w Panama City, Uber na lotnisko i o 20 wylot

Czy ten plan jest dobry? Czy nie będzie za dużo jazdy? Czy lepiej wynająć samochód czy podróżować jednak transportem publicznym?

Czy warto jechać do Boquete jeżeli nie zamierza wchodzić się na wulkan?

Dajcie znać co myślicie, z góry bardzo dziękuję :)

PS. Chcemy się w miarę trzymać miejsc dosyć turystycznych, ponieważ nie mówimy po hiszpańsku.
 Relacje PM off
timu lubi ten post.

#2 PostWysłany: 13 Wrz 2022 22:05 
Awatar użytkownika

Loty: 894
Kilometry: 1 968 547
niebieski
Hej

4 dzień nie wyrobicie się. Powroty z San Blas są po godz 16/17 w Panama City. Tym bardziej, że tam będziecie tylko jeden nocleg, więc nie radzę się spieszyć do PTY.
Boquete ma klimat i warto miasteczko odwiedzić, nawet nie wchodząc na Baru. Byłam tam kilkanaście razy a ani razu nie wlazłam na wulkan, nie moja bajka. Ciekawe są plantacja kawowe, szlaki wkoło pod wulkanem i samo miasteczko.
Zastanaowilabym się nad wynajmowaniem auta, kiedy korek na autostradzie, to czy autobus czy auto się stoi. A komunikacja w Panamie działa bardzo dobrze. Autobusy, busiki, taksówki czy uber. Nie są drogie a drogi, no cóż, na samej panamerikanie widziałam dziury jak studnie.
Najczęściej latam z PTY do David albo Air Panama z Albrook, albo Copa z Tocumen. Bilet w jedną stronę, to ok. 370 zł a w dwie 470 zł. Lot z fajnymi widokami na Baru i wybrzeże Pacyfiku. Autobus z PTY jedzie do David ok. 8 godzin, z polgodzinna przerwa na obiad. Koszt 16 usd w jedną stronę. Z David autobusem autostrada do Boquete za 3,75 usd. Autobusy oba jeżdżą z częstotliwością, co godzinę średnio.
Odpuściłabym sobie zupełnie Bocas, będziecie na San Blas, będziecie zaspokojeni wyspiarsko, Bocas są jak dla mnie zbyt tłoczne i pijane turystami.
I Bocas to nie jest jedną wyspa.
A uber w PTY czasami jest już droższy od zwykłych żółtych taksówek.
Jeśli Bocas, to bym skróciła i wróciła samolotem do Panama City. A zaoszczędzony czas pojechała w jedną stronę do Colon panoramicznym pociągiem wzdłuż Kanału Panamskiego do Colon i dalej nad Atlantyk. Mniej turystów niż na Bocas a plaże równie ładne. Po drodze kolonialne Portobelo.
Polecam Isla Mamey lub Grande na leniwe plażowanie.
San Blas zaklepcie z Polski, bo jak się Indianie Guna Yala otworzyli po pandemii, to ciężko o wolne miejsca na najładniejszych wyspach.

Same fotki, czyli https://www.instagram.com/atamancia/
Blog o moich podróżach http://atamanka.pl uwaga, dużo zdjęć ;)
 Relacje PM off
Rafał Marschall lubi ten post.
Kamil194 uważa post za pomocny.

#3 PostWysłany: 13 Wrz 2022 23:05 

Dziękuję Ci bardzo za tak wyczerpującą odpowiedź.

Czy masz może kogoś polecanego odnośnie wycieczek na San Blas? Które wyspy byś polecała? Czy uważasz, że lepiej pojechać na San Blas na dłużej niż 1 noc? :)
Ja znalazłem www.sanblasdreams.com i tam widziałem informacje, że powroty są około 11/12, dlatego myślałem, że damy radę po powrocie dojechać autem do Boquete.

Jak odpuścimy Bocas to zostaje trochę wolnych dni. Co byś poleciła? Dzień więcej w Boquete?
Jak z bezpieczeństwem w Colon? Czytałem gdzieś, że odradzają raczej wycieczki tam...

Z góry dziękuję.
 Relacje PM off  

#4 PostWysłany: 13 Wrz 2022 23:41 
Awatar użytkownika

niebieski
Hej

Wklejałam na Forum kontakt do agencji, z której korzystam jadąc na San Blas, nie odrobiłeś lekcji ;-)
Wysp jest 365, wiele nie jest zamieszkałych. Mam swoich kilka ulubionych, Diablo, Perro Chico, Pelicano czy Aroma. Na Perro jest u brzegu zatopiony statek, do snorkowania super. Na Pelicano kręcono jeden z odcinków Domu z Papieru. Oczywiście, że lepiej na dwie noce na Dan Blas, tylko licz się z kosztami, to ok 250 usd od osoby.
Taniej sie nie da, niestety. Ale warte swojej ceny, zapewniam.
Powrót ma papierze, faktycznie często są opóźnienia z wypłynięciem a droga z Carti do panamerikany jest już w opłakanym stanie, więc się wydłuża.
Na wcześniej jak popołudnie na miejscu w PTY bym nie liczyła. Wybierać się wieczorem i męczyć w aucie w nieznanym kraju, drodze, nie polecam.
Do Boquete z PTY bez korków w 6 godzin, to jest odległość.
Dzień dłużej w Boquete, no może, ale to drogie miasteczko. Polecam noclegi w hostelu Bambuda Castle jakby co.
Colon w dzień daje rade, wieczorami nie polecam.
Wybrzeże Atlantyku spokojne, pisałam o wyspach w poprzednim poście.

I nie zapominaj, że listopad to końcówka pory deszczowej.
Też będę w listopadzie.

Relacje PM off

#5 PostWysłany: 14 Wrz 2022 00:12 

Rzeczywiście, kontakt odnośnie San Blas już znalazłem, dziękuję za polecenie wysp.
Pamiętam o porze deszczowej, ale liczę, że nie będzie tak źle.

Chciałem jeszcze dopytać jak wygląda kwestia transportu publicznego z Boquete do Almirante i ew. z Almirante do Panama City.
Czy wszystko odbywa się przez David czy są jakieś bezpośrednie połączenia?

Kusi mnie ten wynajem samochodu, bo to jednak niezależność, a cena nie będzie wiele większa niż zsumowanie wszystkich biletów, taksówek etc. dla dwóch osób.
Czy naprawdę główne drogi są w tak kiepskim stanie? Objechałem całe Bałkany na kołach, czy coś mnie może tam zaskoczyć zakładając, że będę podróżował tylko w dzień? :D
 Relacje PM off  

#6 PostWysłany: 14 Wrz 2022 07:38 
Awatar użytkownika

niebieski
Z Boquete jeździ codziennie bus do Bocas, trzeba się pytać w Bambuda Castle. Koszt koło 20 usd. Jeśli nie, to trzeba wrócić do David i stamtąd jest dużo busików, możecie so ie zrobić przerwę w Hornito, dziewicza dżungla albo przy tamie. Fajne widoki.
Droga powpotna do PTY, to autobus bezpośredni, jedzie z tysiąc godzin. Jak dla mnie za długo. Polecam lot za ok. 400 zł.
Może Bałkany objechałeś, ale jak wspominałeś, nie znasz hiszpańskiego, ja bym się bała jechać w tak daleka trasę. Nie dogadasz się jakby co a drogi, no cóż.

Relacje PM off  

#7 PostWysłany: 14 Wrz 2022 15:09 

Loty: 35
Kilometry: 110 621
Kamil194 napisał(a):
Dziękuję Ci bardzo za tak wyczerpującą odpowiedź.

Czy masz może kogoś polecanego odnośnie wycieczek na San Blas? Które wyspy byś polecała? Czy uważasz, że lepiej pojechać na San Blas na dłużej niż 1 noc? :)
Ja znalazłem http://www.sanblasdreams.com i tam widziałem informacje, że powroty są około 11/12, dlatego myślałem, że damy radę po powrocie dojechać autem do Boquete.

Jak odpuścimy Bocas to zostaje trochę wolnych dni. Co byś poleciła? Dzień więcej w Boquete?
Jak z bezpieczeństwem w Colon? Czytałem gdzieś, że odradzają raczej wycieczki tam...

Z góry dziękuję.

W poniedziałek wróciłem z Panamy. Byłem na wyspach San Blas dwa dni korzystając z biura, o którym wspominałeś. Wybrałem opcję MORE PLACES...MORE FUN -> z wyspą Ina, na której nocowaliśmy.

Sama wyspa klimatyczna, ładna plaża i pyszna pinacolada-> ale to akurat pewnie jest wszędzie :-)

Z takich ciekawych protipów to:

wybierając opcję, którą opisałem w cenie mamy 2 wycieczki -> pool natural i wyspa Pelicano, na której kręcono właśnie film, o którym było już wspomniane. Obie te wycieczki zamieniliśmy na poczet wycieczki nad wodospad na lądzie - ze względu na to, że naturalny basen to nic innego jak na środku morza wyspa, która jest zanurzona pod wodą i można sobie popływać - żadna większa atrakcja.
Natomiast wypad nad wodospad był super - 1,5 h przedzierania się przez dzungle i las -> robiliśmy to niestety w klapach bo nie mieliśmy obuwia do chodzenia w wodzie i przez to było dosyć ciężko - momentami błoto po kolona i niewygodnie ale nie żałujemy, było naprawdę super. Po drodze przystanek na jednej z wysp gdzie jest wioska i mieszka około 1 000 mieszkańców - można odwiedzić ich szkołę, szpital i ogólnie zobaczyć jak żyją a później następny przystanek wodospady (po drodze mijamy także cmentarz, na którym chowają bliskich)-> kąpiel około 30 minut - godzina i powrót. Rewelacja, cały trip trwał jakoś 4-5 h.

Jeżeli chodzi o porę deszczową to w trakcie naszego pobytu wyglądało to w ten sposób, że na wyspach do godziny 13-14 słońce i lampa, a później zaczęły gromadzić się chmury i robiło się burzowo. Raz padało a raz nie - spędziliśmy na wyspie 2 dni i to było wystarczająco zdecydowanie. Jeden dzień dłużej i byśmy się już zanudzili.

Ps. Z San Blas do Panama City wróciliśmy jakoś w południe.
 Relacje PM off
buenois_aires lubi ten post.

#8 PostWysłany: 14 Wrz 2022 17:54 

Bardzo Ci dziękuję za opinie o tym biurze.
Powiedz mi jak warunki do spania i jedzenie na wyspie Ina z tego biura? Nie chodzi mi o luksusy, ale gdzieś czytałem na forum o chmarach chodzących karaluchów i niezjadliwym jedzeniu właśnie na Ina i takich atrakcji wolałbym jednak uniknąć.
Rezerwowaliście przez ich stronę wcześniej czy na miejscu?

Jak podróżowaliście? Transportem publicznym czy autem? :)
Idzie się jakoś połapać w tym transporcie publicznym? Bo czytałem na zagranicznych blogach, że kompletnie nic nie jest nigdzie oznaczone.
 Relacje PM off  

#9 PostWysłany: 14 Wrz 2022 18:57 

Dzięki za pomoc,

Aktualnie plan trochę przebudowałem i wygląda tak.

Wstępnie mam taki plan:
1 dzień: lądowanie i Uber do hotelu w Panama City
2 dzień: zwiedzanie Panama City
3 dzień: wyjazd na San Blas na 1 nocleg - dogadałem się wstępnie z agencją od Antii na wyspę Perro Chico
4 dzień: powrót z San Blas wieczorem i nocleg w Panama City
5 dzień: Wyjazd do Boquete
6 dzień: Zwiedzanie Boquete i okolic
7 dzień: ???
8 dzień: ???
9 dzień: powrót do Panama City i nocleg
10 dzień: coś w Panama City, Uber na lotnisko i o 20 wylot

Pozostaje pytanie co z dniem 7 i 8, czy lepiej zostać dłużej w Boquete czy pokusić się jednak o Bocas del Toro i powrót samolotem (nie przeszkadza mi jakoś bardzo zwiększona liczba turystów), a wyglądają one całkiem ładnie. Czy może powrót do Panama City i podróż na wyspy o których wspominała Antia?
Będę wdzięczny za porady :)
 Relacje PM off  

#10 PostWysłany: 15 Wrz 2022 13:12 

Loty: 35
Kilometry: 110 621
Kamil194 napisał(a):
Bardzo Ci dziękuję za opinie o tym biurze.
Powiedz mi jak warunki do spania i jedzenie na wyspie Ina z tego biura? Nie chodzi mi o luksusy, ale gdzieś czytałem na forum o chmarach chodzących karaluchów i niezjadliwym jedzeniu właśnie na Ina i takich atrakcji wolałbym jednak uniknąć.
Rezerwowaliście przez ich stronę wcześniej czy na miejscu?

Jak podróżowaliście? Transportem publicznym czy autem? :)
Idzie się jakoś połapać w tym transporcie publicznym? Bo czytałem na zagranicznych blogach, że kompletnie nic nie jest nigdzie oznaczone.

Jedzenie bardzo smaczne - pytali na wyspie co jemy i później tak przygotowywali. Jedliśmy kurczaka, ryby oraz kraba - wszystko było pyszne. Dodatkowo za 1,5$ można kupić colę, balboe albo drinki w nieco droższych cenach - wszystko pyszne.

Rezerwowaliśmy przez stronę. Wpłaciliśmy zaliczkę a później trzeba było zapłacić 50$ od osoby u kierowcy, 23$ na przejściu granicznym oraz resztę na wyspie.

Odbierają Cię z hotelu suvem i zawożą do portu. Pierwsza godzina to jazda normalną drogą natomiast pozostałe 1,5 h to jazda przez góry, kręta i dziurawa droga.

Warunki noclegowe to chatka z bambusa, łózko z bambusa z materacem. Ogólnie zero robactwa na wyspie, nic takiego nie widzieliśmy, naprawdę spoko.

Po mieście przemieszczaliśmy się uberem, było nas trzech zatem często płaciliśmy po 1$ za kurs od osoby, czasem więcej.

Nocowaliśmy w hotelu Plaza Patilla w Panama City - pokój z widokiem na zatokę i było warto. Budzisz się i widzisz część biznesową miasta, zatokę - widok po prostu przepiękny. Same śniadania też bardzo smaczne. Można się najeść na pół dnia - tak też robiliśmy, jedliśmy dopiero kolację.
 Relacje PM off
buenois_aires lubi ten post.

[ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości