Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 167 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Etna
#141 PostWysłany: 20 Kwi 2022 23:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2013
Posty: 2327
Loty: 296
Kilometry: 416 674
złoty
Kiedy sa takie drogie auta tam?
Jak byłem w lutym to niby był zakaz ale wszyscy szli dalej.
Sam stożek wyglądał tak dzień po erupcji:Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
 Temat postu: Re: Etna
#142 PostWysłany: 21 Kwi 2022 08:36 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 678
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
Darek M. napisał(a):
Kiedy sa takie drogie auta tam?
Sam koniec maja. Tydzień najtaniej to 380 eur z ubezpieczaniem. Przeciętnie 450.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#143 PostWysłany: 21 Kwi 2022 09:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2013
Posty: 2327
Loty: 296
Kilometry: 416 674
złoty
Ale na Etnę możesz wypożyczyć auto na 1 dzień. Ja tak zrobiłem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#144 PostWysłany: 21 Kwi 2022 19:26 

Rejestracja: 03 Sty 2017
Posty: 678
Loty: 34
Kilometry: 47 914
niebieski
No i cena na 30 czy 31 maja to ok. 143 eur. Jak znajdziesz mi tańsze w normalnej dobowej cenie z full ubezpiecznienim to będę ogromnie wdzięczna.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#145 PostWysłany: 15 Maj 2022 08:43 

Rejestracja: 25 Cze 2021
Posty: 9
Jak najlepiej teraz zrobić sobie wycieczkę na Etnę? Mamy samochód. Podjechać pod parking pod kolejką linową, potem kolej linowa, a dalej samodzielnie lub wziąć przewodnika?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#146 PostWysłany: 15 Maj 2022 11:54 

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 400
Loty: 178
Kilometry: 329 695
niebieski
jak przeszukasz neta to sie dowiesz ze
1. wjezdzasz kolejka i dalej idziesz sam, z raportow w necie wynika ze nikt cie nie zatrzyma aczkolwiek przewodnik jest wymagany powyzej Torre de Filozofo
2. kolejka + 4x4 bus do 2900 bodajze i pozniej piechota na szczyt, przy schronisku na Torre del Filozofo mozesz wziasc przewodnika by dojsc na szczyt
3. piechota z samego dolu
Wczesniej w tym temacie jest opis wejscia z parkingu na szczyt.
Wez pod uwage ze na gorze jest zimno i lezy snieg. Bylam tydzien temu ale musialam zrezygnowac z wejscia bo widocznosc przy stacji kolejki byla praktycznie zerowa, wyzej padal snieg i mocno wialo, Mimo tego autobusy zwozily turystow, co w ogole bylo bez sensu. Gosc w restauracji nie byl pewien czy kolejka bedzie chodzic, czasem chodzi nawet w takich warunkach pogodowych. Zjechalam autem nizej do Refugio Citelli i przeszlam sie szlakiem do tunelu lawowego Grotta di Seracozzo. Polecam, czolowka niezbedna, po drodze na pewno fajne widoki przy pogodzie.
sprawdz www.mountainforecast zanim wyruszysz
Maj, czerwiec nie sa najlepszymi miesiacami na atak szczytowy ze wzgledu na lezacy na szczycie snieg, warto miec przynajmniej kije trekingowe
Góra
 Profil Relacje PM off
Andrzej Bujak lubi ten post.
Kashpir uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Etna
#147 PostWysłany: 15 Maj 2022 17:17 

Rejestracja: 21 Wrz 2020
Posty: 235
agnieszka.s11 napisał(a):
Maj, czerwiec nie sa najlepszymi miesiacami na atak szczytowy ze wzgledu na lezacy na szczycie snieg, warto miec przynajmniej kije trekingowe

jestem w Katanii, śnieg w ciągu ostatnich dniach mocno stopniał, praktycznie zostały tylko małe plamy, widać z miasta że już prawie wszystko stopniało. wyraźnie się ociepla z tygodnia na tydzień
przez środkowa część dnia szczyt wulkanu zazwyczaj pokrywają chmury, tak do 10ej często jest. bezchmurnie tam, ale jeśli ktoś jedzie autobusem z Katanii to już na taką bezchmurną pogodę raczej nie zdąży.
sam byłem na Etnie 5 dni temu, powyżej 2750 nie wolno było wchodzić bo śnieg, zadymka, grad, mocny wiatr , zerowa widoczność, doszliśmy od Rifugio Sapienza tyle ile się dało i wróciliśmy, ciekawe są też te niższe "lajtowe" kratery w okolicach parkingu, dla mnie w ogóle te niższe partie są ciekawsze niż góra, co mnie najbardziej zdziwiło to że 95% z parkingu wjeżdża na górę kolejką, zamiast iść, wejście jest naprawdę przyjemne i nie trzeba mieć specjalnej kondycji, zajmuje może z godzinkę tempem spacerowym, max 70 min... oczywiście wejście szlakiem , a nie na prosto pod wagonikami kolejki. aplikacja typy mapy.cz / guru maps / locus jest obowiązkowa, bo oznaczeń w terenie nie ma,
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Etna
#148 PostWysłany: 26 Maj 2022 01:45 

Rejestracja: 11 Maj 2013
Posty: 115
Nie wiem czy ten "szlak" pomiędzy stacjami kolejki to to samo, co droga szutrowa dla autobusów, ale jeśli tak, to jest też na mapach Google. Niestety w czasie jak tam byłem było takie mleko dookoła, że jedyna pewna droga w dół to była właśnie ta (czyli nie bezpośrednio pod wyciągiem, ale ok. w połowie drogi wyciąg przecinała).

Z informacji praktycznych, których chyba jeszcze nikt nie napisał w tym temacie, a myślę że jest to dość istotne szczególnie teraz w sezonie letnim, kiedy dni są długie: ostatni zjazd kolejką jest o 16, więc niestety jak ktoś dłużej "zabaluje" na górze to musi wracać na dół z buta :)

Ponadto co do parkowania to chyba wszystkie miejsca wokól Refugio Sapienza są darmowe i nie ma żadnego problemu z parkowaniem pod Etną.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#149 PostWysłany: 26 Maj 2022 11:46 

Rejestracja: 21 Wrz 2020
Posty: 235
Kafar napisał(a):
Nie wiem czy ten "szlak" pomiędzy stacjami kolejki to to samo, co droga szutrowa dla autobusów, ale jeśli tak, to jest też na mapach Google.

szlak turystyczny idzie tym zygzakiem między dolną stacją kolejki a górną, jest to niecałe 5 km, idąc normalnym tempem robi się to w niewiele ponad godzinę...
niektórzy wybierają jednak o wiele bardziej hardkorowe podejście w linii prostej, po osuwającym się żwirze i kamieniach, wtedy jest to ok 2 km, mapy Google nie pokazują szlaków turystycznych, nie nadają się za bardzo do eksplorowania takich miejsc, mają zaznaczone tylko niektóre ścieżki..

tu np. ekran z mapy.cz, o niebo dokładniejsze niż Google

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
voy lubi ten post.
drt_c uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Etna
#150 PostWysłany: 26 Maj 2022 16:05 

Rejestracja: 11 Maj 2013
Posty: 115
Ano, czyli ten oficjalny szlak turystyczny to właśnie ta szutrowa, szeroka droga dla autobusów, o której mówiłem. Czyli w razie czego mapy Google też wystarczą do uratowania skóry na Etnie ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#151 PostWysłany: 26 Maj 2022 16:39 

Rejestracja: 21 Wrz 2020
Posty: 235
Kafar napisał(a):
Ano, czyli ten oficjalny szlak turystyczny to właśnie ta szutrowa, szeroka droga dla autobusów, o której mówiłem. Czyli w razie czego mapy Google też wystarczą do uratowania skóry na Etnie ;)

obstawiam że niekoniecznie..

po pierwsze, tam na górze nie działa praktycznie internet mobilny, trzeba pamiętać żeby wcześniej wgrać mapę offline, a w mapach Google w wersji offline nie bardzo działa nawigacja

po drugie, jeśli nawet działa nawigacja to mapy google prowadzą nie po szlaku/drodze szutrowej, tylko po skrótach, na tzw. szagę :) / najkrótsza drogą.. czyli po tej dużo trudniejszej nawierzchni, po luźnym żwirze i kamieniach.. te mapy nie odróżniają co jest szlakiem a co nie.. a jak się przełączy na tryb samochodowy to pokazują że nie ma drogi (bo ona nie jest dostępna dla osobowych), ew. można próbować przełączyć na rower.

mapy Google są dobre do jazdy autem lub ewentualnie chodzenia po mieście, ale nie po górskich czy leśnych ściekach, pierwsza lepsza aplikacja z mapą outdoorową w wersji offline (opartą np. o openstreetmap) bije je na głowę... widać na poniższym obrazku jak uboga jest mapa Google w porównaniu do mapy.cz, jest tyle fajnych darmowych apek do tego że dziwię się że ktoś się upiera że mapy Google wystarczą :)

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
agnieszka.s11 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Etna
#152 PostWysłany: 26 Maj 2022 17:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 4007
Loty: 457
Kilometry: 671 186
platynowy
Wchodziłem tym wejście na wprost i muszę powiedzieć, że jakbym wiedział, że można pójść drogą dookoła to bym ją wybrał.
Bardzo ciężkie podejście, głównie przez duże pochylenie i marną nawierzchnię (często obsypującą się pod nogami).

Dziś wybrałbym drogę samochodową, czyli tą zawijasową - mimo, że dłuższa to pewnie ten sam czas i mniejsze zmęczenie.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off
harti lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Etna
#153 PostWysłany: 28 Maj 2022 00:08 

Rejestracja: 11 Maj 2013
Posty: 115
@harti Ty czytasz w ogóle co ja piszę? Świetnie, że istnieje tak wspaniała aplikacja jak mapy.cz, ale napisałem wyraźnie, że do "uratowania skóry" kogoś kto jest na górze i nie wie jak zejść na dół wystarczy w zupełności mapa Google. Jest na niej narysowany identyczny szlak, jak to mówisz "turystyczny", co na mapy.cz, więc nie wiem czemu miałaby się nie sprawdzić. Nie mówimy o trekkingach dookoła po Etnie, a tylko o zejściu na dół. Jeśli problemem jest to, że offline googel Ci nie pokaże którą kreskę masz wybrać, to widocznie jesteś z tych co włączają nawigację i wyłączają myślenie :roll: bo każdy średnio rozgarnięty człowiek stanąłby u góry przy stacji kolejki, porównał teren z tymi 2 szlakami co są na googlu, i od razu widać, że jeden idzie stromo pod kolejką a drugi idzie zygzakiem, więc jest łatwiejszy. Także tak- do zwykłego zejścia w dół mapy Google wystarczą każdemu normalnemu człowiekowi.
Poza tym nie wiem jak można gdziekolwiek jechać nie pobierając wcześniej map offline (zresztą do mapy.cz też trzeba ją pobrać, więc to żaden argument), ale może jestem już jednym z nielicznych co są świadomi, że nie wszędzie na świecie jest internet...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
FUX uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Etna
#154 PostWysłany: 28 Maj 2022 10:34 

Rejestracja: 21 Wrz 2020
Posty: 235
Kafar napisał(a):
@harti Ty czytasz w ogóle co ja piszę? Świetnie, że istnieje tak wspaniała aplikacja jak mapy.cz, ale napisałem wyraźnie, że do "uratowania skóry"

ja to "ratowanie skóry" zrozumiałem , że gdy są trudne warunki pogodowe, zadymka śnieżna, nic nie widać i trzeba się posiłkować mapą offline w telefonie.. przy ładnej pogodzie to przecież tą szeroką drogę widać jak na dłoni z góry do samego dołu, wiec nie rozumiem jakie "ratowanie skóry" :)

2 tygodnie temu miałem tak na szlaku, bez aplikacji nie było wiadomo gdzie się kierować, nic nie było widać...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#155 PostWysłany: 02 Lis 2022 10:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2012
Posty: 682
Loty: 124
Kilometry: 207 564
niebieski
aktualizacja sprzed tygodnia:

Bardzo dobrze widoczny szlak między jedną a drugą stacją kolejki - wejście między nimi zajęło nam 1h 30 minut, zejście 45 minut ; idealne warunki pogodowe.
W drodze na Torre Del Filosofo najbardziej widoczną ścieżką, starsza para Słoweńców która była jakieś 2 minuty przed nami w momencie wchodzenia na krater barbagallo (czerwona linia) została agresywnie zaatakowana przez przewodnika który szedł z grupą jakiś kawałek za nami. Argument: bez przewodnika nie wolna nam wchodzić powyżej 2700 m n.p.m . Aby się zbytni się nie narzucać obeszliśmy krater z drugiej strony (zielona lina). W momencie spotkanie już na kraterze żaden z obecnych przewodników nie okazywał zainteresowania osobami nie będącymi częścią ich grup.

Załącznik:
Zrzut ekranu 2022.jpg
Zrzut ekranu 2022.jpg [ 206.98 KiB | Obejrzany 1431 razy ]


Załącznik:
IMG_3104.jpg
IMG_3104.jpg [ 92.11 KiB | Obejrzany 1431 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
SPLDER lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Etna
#156 PostWysłany: 02 Lis 2022 12:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2013
Posty: 2327
Loty: 296
Kilometry: 416 674
złoty
Widok widzę bez zmian po dużej erupcji, która miała miejsce dzień przed moim pobytem tam. Ładnie widać, którędy płynęła lawa.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#157 PostWysłany: 10 Gru 2022 23:18 

Rejestracja: 22 Cze 2016
Posty: 304
niebieski
Witam. Czy w okresie zimowym (luty) mozna bez problemów wejść na Etnę? Czy jest obowiązkowy przewodnik, czy zazwyczaj jest tam śnieg w tej porze roku? (obuwie zimowe?). Czy mozna dojechać pod Etnę komunikacją miejską?

Jakies info w tej sprawie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#158 PostWysłany: 10 Gru 2022 23:22 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3145
platynowy
Zadałeś ciekawe pytania: czy w Europie na wysokości 3000 metrów można spodziewać się śniegu oraz czy warto dostosować obuwie do warunków zimowych.

Przyznam że pytania wykraczają poza moje kompetencje, ale może ktoś inny odpisze.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#159 PostWysłany: 11 Gru 2022 00:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 4007
Loty: 457
Kilometry: 671 186
platynowy
photolucas84 napisał(a):
Witam. Czy w okresie zimowym (luty) mozna bez problemów wejść na Etnę? Czy jest obowiązkowy przewodnik, czy zazwyczaj jest tam śnieg w tej porze roku? (obuwie zimowe?). Czy mozna dojechać pod Etnę komunikacją miejską?

Jakies info w tej sprawie?


Pewną podpowiedzią może być to, że jeździ się tam na nartach :D
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off
Kothson lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Etna
#160 PostWysłany: 11 Gru 2022 09:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2013
Posty: 2327
Loty: 296
Kilometry: 416 674
złoty
photolucas84 napisał(a):
Witam. Czy w okresie zimowym (luty) mozna bez problemów wejść na Etnę? Czy jest obowiązkowy przewodnik, czy zazwyczaj jest tam śnieg w tej porze roku? (obuwie zimowe?). Czy mozna dojechać pod Etnę komunikacją miejską?

Jakies info w tej sprawie?
Bez problemów to w przypadku braku aktywności wulkanu i oficjalnie tylko z przewodnikiem. Ktoś pisał że szedł od drugiej strony lejem głównego wulkanu bo główną trasą szły zorganizowane wycieczki i coś do samotnych podróżników dymili
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 167 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: dmirstek oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group