Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Aktualne zestawienie kart "dla podróżników" znajduje się w regularnie aktualizowanym poście @seal:

dla-podroznika,181,1454&p=1567188#p1567188


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3647 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69 ... 183  Następna
Autor Wiadomość
#1301 PostWysłany: 24 Wrz 2017 23:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Kwi 2015
Posty: 640
niebieski
Czy T-Mobile zaczął doliczać jakieś prowizje za płatność kartą w USD?

21 września zaksięgowano mi transakcję na 30k HUF na dokładnie 116,76 USD. Wg strony Mastercard tego dnia powinno to wyjść 115,75 USD.

Zwykle kursy przy płaceniu tą kartą były zbliżone lub czasem nawet lepsze od średnich kursów NBP. 21 września forint wg NBP kosztował dokładnie 1,3822 co za 30k HUF powinno dać 414,66 PLN gdyby przeliczać bezpośrednio, a za 116,76 USD dało 420,05 bo kurs wynosił 3,5975 czyli prawie 6zł różnicy na jednej transakcji.

Chyba, że ja coś źle liczę. :S
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#1302 PostWysłany: 24 Wrz 2017 23:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Nic nie doliczali. Masz to już na pewno zaksięgowane tak jak piszesz czy jeszcze jako blokada?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1303 PostWysłany: 25 Wrz 2017 09:07 

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 2267
Loty: 210
Kilometry: 407 015
złoty
@Krupier: w sumie ostatnio były jakieś ruchy na walutach (wahnięcia) w ostatnich dniach - i zauważyłem też kiedyś u siebie podobne rozjazdy - ale po dyskusjach z Alior konkluzja była taka że kursy w ciągu dnia są zmienne a na stronie MasterCard wskazany jest ostatni kurs z dnia więc może być pewna rozbieżność.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1304 PostWysłany: 25 Wrz 2017 09:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Kwi 2015
Posty: 640
niebieski
billy napisał(a):
Nic nie doliczali. Masz to już na pewno zaksięgowane tak jak piszesz czy jeszcze jako blokada?


Tak, już wszystko zaksięgowane.

seal napisał(a):
@Krupier: w sumie ostatnio były jakieś ruchy na walutach (wahnięcia) w ostatnich dniach - i zauważyłem też kiedyś u siebie podobne rozjazdy - ale po dyskusjach z Alior konkluzja była taka że kursy w ciągu dnia są zmienne a na stronie MasterCard wskazany jest ostatni kurs z dnia więc może być pewna rozbieżność.


To by chyba miało sens bo kilka starych transakcji z Chorwacji ma niektóre rozliczenia po gorszym kursie niż na stronie Mastercard, a niektóre po lepszym.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1305 PostWysłany: 25 Wrz 2017 11:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Szczerze mówiąc, to ja tu jeszcze widzę jedną nieścisłość. Piszesz, że 21-go zaksięgowali Ci płatność i to potwierdzasz. Jednocześnie liczysz obciążenie wg kursu Mastercarda dla dnia księgowania. Moim skromnym zdaniem powinieneś jednak użyć kursu z dnia płatności (lub wysłania obciążenia przez Mastercard do Aliora, jesli jest inny). Co Ci wówczas wychodzi?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1306 PostWysłany: 25 Wrz 2017 14:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Kwi 2015
Posty: 640
niebieski
Ale chyba przeliczenie odbywa się właśnie po kursie z dnia księgowania, a nie transakcji?

Jeśli brać kurs z dnia transakcji to wychodzi wg strony MC 116,89 USD więc można powiedzieć, że różnica błędu statystycznego i wtedy by się zgadzało.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1307 PostWysłany: 25 Wrz 2017 15:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
No chyba nie. Wybierasz ileś tam forintów z bankomatu. Bank węgierski wypłaca Ci je i jednocześnie informuje za pośrednictwem Mastercard Twoj bank, że powinien Ci to ściągnąć z konta bo dokonałeś zakupu - powstaje blokada. Mastercard przelicza Ci to według sojego kursu z forintów na dolary i żądanie na taką sumę w dolarach wysyła do Aliora, że mają Ci ściągnąć z konta . (Informacyjnie podając, że to za wyjęcie z bankomatu 30000 forintów). Informacja trafia do Aliora i po jakimś czasie jest to przez Aliora już ostatecznie zaksięgowane. Ponieważ konto masz w dolarach to Alior nic tu nie przelicza i obciąźa konto sumą jaką podał mu Mastercard - czyli z dnia przeliczenia przez Mastercard (inaczej robili by od tej sumy jeszcze swoje przewalutowanie według kursu w dniu księgowania w Aliorze z dolarów na złotówki, euro czy inne waluty w zależności od tego do jakiego konta masz podpięta kartę) W tym wypadku (konto dolarowe) bank (Alior) nic nie przelicza tylko obciążą konto z pewną zwłoką (anlogicznie jak obciążą Ci konto ze zwłoką za zakupy w złotówkach kartą do konta złotówkowego - kupiłeś w Biedrze piwo za 2.30 w poniedziałek - powstaje blokada i załóżmy w środę po otrzymaniu oficjanego wezwania od banku obsługującego Biedronkę i zaksięgowaniu go obciążają Ci konto już oficjalnie nadal na 2,30 bo zakup w złotówkach i konto w złotówkach)
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael lubi ten post.
 
      
#1308 PostWysłany: 25 Wrz 2017 15:20 

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 2267
Loty: 210
Kilometry: 407 015
złoty
@billy: chyba nie do końca tak jest bo pierwotna blokada w Alior przy transakcji w walucie innej niż USD kartą USD jest zawsze podczas blokady obarczona pewnym narzutem 4-6% więcej i dopiero potem rozliczenie robi się na mniejszą kwotę ostatecznie.

@Krupier: może i to jest właściwa odpowiedź, sprawdzę swoje transakcje i dam znać :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1309 PostWysłany: 25 Wrz 2017 15:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Blokada jest obciążona narzutem zapewne dlatego, że bank obciążąjący (w tym wypadku węgierski) nie interesuje się tym w jakiej walucie masz konto i ile zdziera od ciebie bank prowadzacy za przewalutowanie - na wszelki wypadek robi blokadę na równowartość forintów jakie ci wydał plus zwyczajowy narzut za przeliczenie. Albo - co nawet bardziej prawdopodobne - zarządza blokadę według swojego kursu przeliczenia forinty-dolar (mniej korzystnego a bardziej zdzierczego jak to w banku) a ostateczne rozliczenie robione jest według kursu Mastercard - lepszego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1310 PostWysłany: 25 Wrz 2017 15:39 

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 2267
Loty: 210
Kilometry: 407 015
złoty
@billy: bank węgierski nie wie ze konto/karta są w USD - mogły by być również w UAH i nic mu do tego. On chcę kwotę 30k HUF i tyle dalej przeliczenia już są w Mastercard tylko nie wiem skąd ten narzut na blokadę - może Alior sobie blokuje więcej aby na pewno było pokrycie na rozliczenie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1311 PostWysłany: 25 Wrz 2017 16:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Nie pracuję w bankowości więc nie odpowiem Ci na 100% dlaczego blokada jest robiona z narzutem. Swoje wyjaśnienie tej sytuacji podałem wyżej, Twoje też jest akceptowalne.
Faktem jest, że występuje kilka momentów zasadniczych dla tego po jakim kursie rozliczona jest transakcja (sam moment transakcji, powstanie blokady i ostateczne zaksięgowanie) i to jest różne dla różnych podmiotów biorących udział w transakcji: właściciel bankomatu (nie musi być nim bank), bank obsługujący transakcję "po stronie bankonatu = forintowej, organizacja rozliczająca - tu Mastercard, bank obsługujący kartę - tu Alior i właściciel konta.
Poniewaź w tym wypadku konto jest w dolarach i obciążenie przychodzace do Aliora z Mastercarda jest w dolarach ważny jest moment (a w związku z tym kurs waluty) w jakim Mastercard ostatecznie poda kwotę do rozliczenia. Moment w jakim zostaje to zaksięgowane w Aliorze na twoim koncie nie ma już znaczenia. Obciązenie może przyjść w piątek, Alior zaksięguje w poniedziałek ale sumę jaką zarządał Mastercard w piątek. NIe robi już żadnego przewalutowania bo nie ma czego przewalutowywać: konto w dolarach i obciążenie przychodzi w dolarach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1312 PostWysłany: 25 Wrz 2017 16:22 

Rejestracja: 01 Lip 2017
Posty: 257
Poza natychmiastowością przelewów pomiędzy bankiem a kantorem i na odwrót nie widzę zalet łączenia aliora z tmobile. Kursy mają słabsze, niż np. walutomat, nawet po doliczeniu ichniej prowizji 0,2%. Chyba, że źle liczę i czegoś nie wiem?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1313 PostWysłany: 25 Wrz 2017 16:33 

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 2267
Loty: 210
Kilometry: 407 015
złoty
@kbk bezpłatne wypłaty z bankomatów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1314 PostWysłany: 25 Wrz 2017 17:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
kbk napisał(a):
Poza natychmiastowością przelewów pomiędzy bankiem a kantorem i na odwrót nie widzę zalet łączenia aliora z tmobile. Kursy mają słabsze, niż np. walutomat, nawet po doliczeniu ichniej prowizji 0,2%. Chyba, że źle liczę i czegoś nie wiem?


Wiesz, poza tym że płacą mi pensję to ja też nie widzę zalet chodzenia do pracy. Jeszcze czas zajmuje...
A na powaźnie to nikt nie zmusza do korzystania z tego tandemu. Zaś natychmiastowe przelewy mogą być znaczącym ułatwieniem. Jest promocja i chcesz kupić bilety i... bach - płatnośc nie przechodzi. Sprawdzasz i masz o 100 dolków/euro za mało na koncie. Szybki przelew i sytuacja uratowana. Tak samo z doładowywaniem karty podczas pobytu za granicą.
O darmowych wypłatach już ci napisali. Do tego przy nieco wyższych kwotach niektórych może przekonywać fakt, że trzymają pieniądze w banku a nie na koncie firmy Kogucik Walutowy i A. Krzak Sp. z o.o.
Nikt tu nikogo do niczego nie zmusza. Po prostu sa tacy co im pasuje to korzystają.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1315 PostWysłany: 25 Wrz 2017 20:26 

Rejestracja: 01 Lip 2017
Posty: 257
Ale ja nie piszę o karcie z kontem w T-Mobile. Tu nie ma dyskusji - to najlepsza opcja. Chodzi mi o kantor.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1316 PostWysłany: 25 Wrz 2017 20:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Ale na tym właśnie polega zaleta kantoru. Przynajmniej dla mnie. Tworzy zgrany duet/ekosystem z kontem i kartą. I choć spawdzałem, że niekiedy mógłbym kupić walutę o grosz czy dwa taniej gdzie indziej to sprawne szybkie i wygodne działanie powiązanych konta i kantoru przekonuje mnie do korzystania z Alioru. Coś troszke tak jak u Apple. Nie oferują super najnowszej technologii. Nie jest tanio. Ale tworzą powiązany ekosystem, z którego sie wygodnie korzysta.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1317 PostWysłany: 26 Wrz 2017 10:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Kwi 2015
Posty: 640
niebieski
Ale po co mieć kantor w Aliorze mając karty T-Mobile? Ja kupuję walutę przez Walutomat bo mają chyba najlepsze kursy online. Zabrakło mi trochę na wyjeździe, wszedłem w apkę banku gdzie jako odbiorcę zdefiniowanego mam właśnie wymianę waluty przelewem, dwa kliknięcia, 30 minut i mam kasę na karcie T-Mobile. Ok, z kantora Aliora by poszło w kilka minut jeśli ma się już jakieś PLN na koncie, ale jakoś szczególnie często obcej waluty na "już teraz" nie potrzebowałem. ;)

Mam też konto w Aliorze, ale założyłem tylko dlatego, że musiałem dolary w gotówce wpłacić, a w T-Mobile tego zrobić niestety nie można.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1318 PostWysłany: 26 Wrz 2017 11:00 

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 2267
Loty: 210
Kilometry: 407 015
złoty
@Krupier: różnice są dwie i zasadnicze - pierwsza kantor Alior jest częścią Banku - środki zdeponowane na rachunkach podlegają pod BFG w walutomacie - nie. Bankructwo/włam do systemu i można zostać bez środków. Druga kantor Alior działa "on-line" nie trzeba czekać 30 min. Tak Walutomat ma lepsze kursy - ale to jest kwestia szacowania ryzyka. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1319 PostWysłany: 26 Wrz 2017 11:01 

Po to, że jest szybciej, niż przez jakiś Walutomat, czy innego Cinkciarza.
Kursy nie zawsze są lepsze niż w Kantorze, a jak mam się bawić w klikanie i czekanie, bo gdzieś jest 1-2gr taniej, to nie widzę sensu.
Góra
 PM off  
      
#1320 PostWysłany: 26 Wrz 2017 11:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Kwi 2015
Posty: 640
niebieski
seal napisał(a):
@Krupier: różnice są dwie i zasadnicze - pierwsza kantor Alior jest częścią Banku - środki zdeponowane na rachunkach podlegają pod BFG w walutomacie - nie. Bankructwo/włam do systemu i można zostać bez środków. Druga kantor Alior działa "on-line" nie trzeba czekać 30 min. Tak Walutomat ma lepsze kursy - ale to jest kwestia szacowania ryzyka. :)


Dlatego też większą kasę trzymam w Aliorze, a Walutomatem wymieniam przelewem więc kasa jest u nich ile, kilka minut jeśli nie krócej?

Walutomat też działa online. Tak jak pisałem - dwa kliknięcia w apce banku i po 30 minutach mam środki na karcie T-Mobile. Nawet na Walutomat nie muszę wchodzić. Oczywiście, jak trzeba wymienić na już teraz to szybciej Alior, ale mi by się nie chciało wchodzić na konto Aliora, tam wymieniać i zlecać przelew na T-Mobile. ;p

Anonymous napisał(a):
Po to, że jest szybciej, niż przez jakiś Walutomat, czy innego Cinkciarza
Kursy nie zawsze są lepsze niż w Kantorze, a jak mam się bawić w klikanie i czekanie, bo gdzieś jest 1-2gr taniej, to nie widzę sensu.


Nie potrzebuję nigdy wymieniać by mieć w parę minut więc w sumie dla mnie to nie problem.

A kliknięć mam 4:

1. Zaloguj się do apki banku
2. Odbiorcy zdefiniowani
3. Walutomat
4. Wpisz kwotę > wyślij

;)

Co kto lubi, dobrze, że mamy tyle rozwiązań. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3647 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69 ... 183  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: kkris87, marek2011 oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group