Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
*Cinque Terre Card najwygodniej kupić przez internet: https://card.parconazionale5terre.it/en
*Via dell'Amore wciąż zamknięta, planowane otwarcie 2023-2024 (ciągle przesuwane, stan na maj 2022)


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 136 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#101 PostWysłany: 13 Maj 2019 14:55 

Rejestracja: 01 Sty 2018
Posty: 124
Prosze w takim razie o podpowiedz jak zaplanowac pobyt zeby zobaczyc jak najwiecej i nie przemieszczac sie tylko pociagiem. Mamy 1 dzien.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#102 PostWysłany: 13 Maj 2019 15:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1629
niebieski
Ale dlaczego zakładasz, że poruszanie się pociągiem nie jest ok? To najszybszy sposób i pozwala spędzić najwięcej czasu w samych miasteczkach jeżeli macie tylko 1 dzień. Po godzinie na miasteczko, to już 5 godzin, do tego dolicz przejazdy, jakiś czas na obiad, posiedzenie na plaży - i już cały dzień minął, nawet bez wchodzenia na szlak.

Ze swojej strony pociąg polecam - gdybym drugi raz odwiedzała CT, to tylko pociągiem. Dwa lata temu były otwarte dwa odcinki i już ciężko było sensownie ze szlaku skorzystać, chociaż ludzie rozkładali się na dwie trasy. Wszędzie były tłumy, pełno turystów z Azji, którzy co 3 metry zatrzymywali się na zdjęcia, co rusz jakiś turysta w klapkach też spowalniał marsz. Jeżeli otwarty jest tylko jeden szlak, nawet nie chcę sobie wyobrażać, jak to będzie wyglądać... Nie ma czego żałować ;)

Możesz też pomyśleć o przepłynięciu się między miastami promem. Nam udało się złapać kurs Manarola-Riomaggiore, którego oficjalnie nie było na rozkładzie, za ok. 5 euro. Widoki równie dobre, co z góry.
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#103 PostWysłany: 13 Maj 2019 16:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3391
srebrny
Sęk w tym, że tam nie ma innej możliwości, tylko pociąg lub statek :)
Pociąg wygodniejszy i łatwy do zaplanowania. Jest dużo kursów (max co 30 minut), a sama jazda z miasta do miasta trwa raptem kilka minut. Przez 2 dni zrobiliśmy w sumie kilkanaście przejazdów, bo czasami wracaliśmy się do tego samego miasteczka o różnych porach dnia. W takim przypadku warto kupić CinqueTerre Card, żeby zaoszczędzić czas.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
ELBE uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#104 PostWysłany: 13 Maj 2019 23:03 

Rejestracja: 01 Sty 2018
Posty: 124
@metia pociag oczywiscie najwygodniejszy. Chodzi nam jednak o to zeby sie troche zmeczyc. Widze ze otwarty jest odcinek miedzy Monterosso a Corniglia. Czy jest zatem mozliwe rozpoczecie wycieczki w Monterosso i piesze dojscie do Corniglii, a dalej pociagiem kolejne miasta. W Riomaggiore dodatkowo spacer po czynnej czesci Sciezki Milosci?Jesli taka opcja jest mozliwa to zasadnym wydaje sie byc zakup Cinque Terre Treno
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#105 PostWysłany: 13 Maj 2019 23:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1629
niebieski
@pilotbombowca
Skoro ten odcinek jest otwarty, to można go przejść. Tyle, że moim zdaniem nie warto, bo nie zmęczysz się fizycznie, tylko tłumem. My też lubimy chodzić po tego typu ścieżkach, ale wyobraź sobie, że musisz iść szlakiem w grupie 20 osób, która co chwilę zatrzymuje się na zdjęcia, a dodatkowo co 100 metrów komuś spada klapek. Tak to mniej więcej wygląda ;)

Co do ścieżki miłości - kiedyś otwarty był mały kawałek od strony Manaroli (kilkadziesiąt metrów?), żeby dało się dojść do małego baru, który był na trasie. Zaraz za barem na ścieżce był płot. Ale jakiś czas temu oznaczenie baru zniknęło z googlemaps, więc chyba już nawet tego kawałka nie da się przejść.
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#106 PostWysłany: 14 Maj 2019 07:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Ścieżką miłości można przejść z Manaroli tylko mały kawałek za stacją, sprawdzone kilka tygodni temu. My poszliśmy górą do Riomaggiore. Bardzo strome wejście i zejście, zeszło nam prawie godzinę i przy Riomaggiore ścieżka była zamknięta i musieliśmy skakać przez bramę. Widokowo jednak super. Pociąg jedzie 2 minuty :)
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#107 PostWysłany: 14 Maj 2019 07:56 

Rejestracja: 01 Sty 2018
Posty: 124
Chyba damy sobie spokoj z tym chodzeniem?W takim razie czy tez zamkniete sq dojscia do tych wszystkich pocztowkowych miejsc z ktorych robione sa te swietne fotki?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#108 PostWysłany: 14 Maj 2019 08:22 

Rejestracja: 25 Paź 2012
Posty: 1022
niebieski
Ale jak się chcesz zmęczyć :) to przejdź z Monterosso do Vernazza. Ludzi będzie, ale i widoki masz zapewnione. Np. dla mnie najbardziej fotogeniczna jest Vernazza.I z góry, ze ścieżki i z dołu. Zajęło mi to ok 2 godzin, z przystankami. Ale męcząco odrobinę (dla mnie). A tak w ogóle Cinque Terre jak najbardziej!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#109 PostWysłany: 14 Maj 2019 13:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3391
srebrny
pilotbombowca napisał(a):
Chyba damy sobie spokoj z tym chodzeniem?W takim razie czy tez zamkniete sq dojscia do tych wszystkich pocztowkowych miejsc z ktorych robione sa te swietne fotki?

Właśnie, że nie. Dojście do pewnych pocztówkowych punktów jest możliwe pomimo zamkniętych szlaków, tylko z dobrym oświetleniem tam ciężko trafić. Poniżej krótki opis miejsc i świeże foty z niedawnej majówki :)

Riomaggiore - ścieżka z portu w stronę plaży.

Image

Image

Manarola - okolice restauracji Nessun Dorma i cmentarza.

Image

Image

Vernazza - od strony Corniglii (okolice baru La Torre).

Image

Image

Można dojść jeszcze trochę wyżej do budki kontrolnej nawet jak szlak do Corniglii jest zamknięty i zrobić fotkę z flagą.

Image

Vernazza - od strony Monetrosso.
Tutaj najlepsze miejsce jest jakieś 5 minut po minięciu budki kontrolnej na szlaku do Monteressso, który jest z reguły otwarty. My tam trochę postaliśmy chłonąc widoki i robiąc zdjęcia, a potem wróciliśmy z powrotem do Vernazzy. Formalnie żeby tam wejść trzeba mieć CT Card ale podobno czasami wpuszczają na foto-stop jak się grzecznie poprosi :)

Image

Oczywiście jest jeszcze sporo punktów widokowych w samych miastaczkach ale to są najbardziej znane miejscówki na objęcie całości pomimo zamkniętych szlaków.
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#110 PostWysłany: 16 Maj 2019 14:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3391
srebrny
Jak ktoś szuka łatwo dostępnych pocztówkowych widoków, to polecam jeszcze odwiedzić Portovenere, ktore znajduje się kilka kilometrów na południe od Cinque Terre. Można tam dostać się busem lub statkiem z La Spezia. Pływają też statki bezpośrednio z Cinque Terre.
Strona przewoźnika - https://www.navigazionegolfodeipoeti.it/en/

Image

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
ewaolivka uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#111 PostWysłany: 13 Sie 2019 20:17 

Rejestracja: 11 Lut 2015
Posty: 122
Podzielę się wrażeniami z sierpnia, bo naczytałam się okropności o upale i tłumach.
Turystów jest oczywiście sporo, ale nie więcej niż w popularnych miastach, ulicą można spokojnie przejść bez ścisku. Znaczna część zresztą to Włosi, więc nie czuć typowego turystycznego piekiełka. Ceny zaskakująco przyjazne. Nie jest bardziej gorąco niż w Polsce, często przyjemnie wieje od morza. Polecam wziąć strój kąpielowy, my żałowaliśmy że nie możemy poplażować z włoskimi rodzinami :) A najbardziej ze wszystkich miejscowości w okolicy spodobało mi się Levanto, spokojne i autentyczne


Ostatnio edytowany przez dmirstek, 14 Sie 2019 11:33, edytowano w sumie 1 raz
zdublowany post
Góra
 Profil Relacje PM off
maczala1 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#112 PostWysłany: 09 Wrz 2019 16:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Cze 2018
Posty: 628
Loty: 101
Kilometry: 176 819
złoty
Też potwierdzam, tłumy na przełomie lipca i sierpnia były, ale na trasach jakiegoś armaggedonu nie było, chociaż trzeba uczciwie dodać, że byłem tam w lekko deszczowe dni :roll: . W dzień, gdy prognozy były kiepskie w Riomaggiore prawie wszystkie lokale zamknięte, były otwierane dopiero gdzieś po 12/13, a o ile pamięć mnie nie myli od 11 deszczu nie było. Zamknięte były wtedy także toalety (są w cenie 5Terre Card, bez 1E, na stacjach (nie zawsze, ale bardzo często kontrolują bilety PO WYJŚCIU ZE stacji, gdy się idzie w stronę miasteczka (nie pamiętam w których konkretnie)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#113 PostWysłany: 07 Gru 2020 18:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Wróż Maciej niestety nie wyrabia się ze zleceniami, wiec pytam tu.

Mam W6 do Turynu 20-27 luty. W planie jest Aosta, ale nie wiadomo jak się sprawy potoczą.

Szykuję więc plan B - Cinque Terre.
Był może tam ktoś zimą? Czy te ścieżki którymi się łazi od miasta do miasta nad morzem będą w zimie możliwe do przejścia, czy raczej oblodzone i zamknięte?

A może ktoś ma pomysł na plan C, oprócz jezior.
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#114 PostWysłany: 07 Gru 2020 20:18 

Rejestracja: 15 Wrz 2011
Posty: 71
Loty: 76
Kilometry: 167 601
Byłem w styczniu 2020 roku i przejście jest przyjemne i z kapitalnymi widokami. Choć czasami bardziej wymagające niż przypuszczałem. Nie wiem natomiast jak się ma COVID do zamknięcia szlaków obecnie.

eskie napisał(a):
Wróż Maciej niestety nie wyrabia się ze zleceniami, wiec pytam tu.

Mam W6 do Turynu 20-27 luty. W planie jest Aosta, ale nie wiadomo jak się sprawy potoczą.

Szykuję więc plan B - Cinque Terre.
Był może tam ktoś zimą? Czy te ścieżki którymi się łazi od miasta do miasta nad morzem będą w zimie możliwe do przejścia, czy raczej oblodzone i zamknięte?

A może ktoś ma pomysł na plan C, oprócz jezior.
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#115 PostWysłany: 07 Gru 2020 21:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
etnomalczik napisał(a):
Choć czasami bardziej wymagające niż przypuszczałem.

Napisz proszę coś więcej, było ślisko, potrzebne były raki, wymagało większej kondycji, zejscia były zamknięte?
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#116 PostWysłany: 07 Gru 2020 21:55 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1440
złoty
Oblodzone we Włoszech w zimie na poziomie morza to może raz na trzy lata przez pół dnia, jak akurat fala powietrza z Syberii ogarnie Europę :)
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#117 PostWysłany: 07 Gru 2020 22:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Cze 2018
Posty: 628
Loty: 101
Kilometry: 176 819
złoty
@eskie raczej dużo Ci to nie pomoże, ale niedawno rozmawiałem z kolegą z Genui (a więc blisko 5Terre) i mówił, że u nich obecnie pogodowe same anomalie - listopad był znacznie cieplejszy niż zwykle, a kilka dni później wysłał zdjęcie śniegu będąc 10km od Genui, nie w żadnych wysokich górach...

Także przewidzieć będzie ciężko 8-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#118 PostWysłany: 16 Gru 2020 18:36 

Rejestracja: 15 Wrz 2011
Posty: 71
Loty: 76
Kilometry: 167 601
eskie napisał(a):
etnomalczik napisał(a):
Choć czasami bardziej wymagające niż przypuszczałem.

Napisz proszę coś więcej, było ślisko, potrzebne były raki, wymagało większej kondycji, zejscia były zamknięte?


Chodziło mi o przewyższenia, które dały się solidnie spocić, ale takich miejsc nie było aż tak wiele. Wszystko i tak rekompensują widoki.
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#119 PostWysłany: 24 Maj 2022 10:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
kilka update'ów z Maja 2022:
* bilet (ja kupowałem połączony, pociągi + park krajobrazowy) kupuje się przez internet więc nie ma stania w kolejce po niego (do modów: fajnie jakby to napisać w wikipoście, bo w tym temacie kilka pierwszych podstron zawiera informacje i triki jak najlepiej kupić ten bilet, a to są informacje przeterminowane)
* Via dell'Amore ciągle zamknięta. I jak patrzyłem 'przez płot' to nie wydaje mi się, żeby szybko te prace miały się zakończyć.
* bar dell'Amore - można tam podejść, choć a) sam bar jest zamknięty - na oko już dość długo b) widok, który ktoś tutaj polecał - wg. mnie niespecjalny. Ale z plusów to tuż obok tego baru są ławeczki do posiedzenia / odpoczynku
* jedyną trasę jaką zrobiłem z buta to między Monterosso & Vernazza. Sporo osób pisało, że trasa jest wymagająca - i faktycznie, dla osób ze słabą kondycją + w upalny dzień może być ciężko. Dla osób z w miarę dobrą kondycją, dacie radę, ale i tak nie polecam w bardzo gorące dni, albo przynajmniej wziąć jakieś czapki i dobrze się nasmarować kremem. Świetne widoki po drodze, zwłaszcza przy dochodzeniu do Vernazzy, wynagradzają wysiłek.

* odnośnie ilości ludzi - ja tam byłem w poniedziałek, 16 maja (słoneczny, ciepły dzień), i ludzi było sporo. Do pociągu można było spokojnie wsiąść, na trasie którą przeszedłem żadnych tłumów, ale już w miasteczkach bardzo dużo ludzi. Biorąc pod uwagę, że do wysokiego sezonu jeszcze trochę, + był to poniedziałek - myślę, że w wysokim sezonie przy dobrej pogodzie może być tam niezłe oblężenie
* w Corniglia pytałem miejscowych o autobus z Corgnilia do San Bernardino - mówili, że niente

*najładniejsza dla mnie miejscowość - Vernazza, tuż po niej Manarola, w której jednakże spędziłem najwięcej czasu, bo są tam fajne skałki - miejscowi skakali z tych 7-8m wysokich o których ktoś już tu wspominał, ja z nieco niższych. Na trzecim miejscu jak dla mnie Riomaggiore, które też ma fajną plażę - trzeba wyjść z miasteczka i pójść w kierunku La Spezia, za kilka minut pojawi się kamienista, acz dość długa (jak na standardy CT) plaża
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image


Ostatnio edytowany przez rw30 24 Maj 2022 10:58, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#120 PostWysłany: 24 Maj 2022 10:54 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
Autobus do San Bernardino jest z Vernazzy
Góra
 Profil Relacje PM off
rw30 lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 136 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group