Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 24 Paź 2016 08:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Sie 2013
Posty: 206
Loty: 27
Kilometry: 59 235
niebieski
Zapraszam na relację z wyjazdu do Portugalii (25.09-05.10.2016r.)
Nie będzie po kolei, ale jest sporo zdjęć. Może komuś się spodoba. Komentarze mile widziane :)

Wstępnie podzieliłem ją na trzy części:
- Lizbona, Sintra, Cabo da Roca
- Algarve
- Porto, Fatima

Na zwiedzenie Lizbony przeznaczyliśmy dwa pełne dni. Dwa dni to niewiele, dlatego ważne było aby noclegi były w lokalizacji dobrze skomunikowanej z głównymi atrakcjami Lizbony. Wybraliśmy bardzo fajne i zarazem tanie mieszkanie w okolicy Uniwersytetu w Lizbonie. Dokładnie pomiędzy stacjami metra Alameda i Arroios. Na cały 11 dniowy pobyt w Portugalii mieliśmy wynajęty samochód, jednak poruszanie się nim po Lizbonie to strata czasu. W mieście jest mało miejsc do parkowania oraz są bardzo duże korki.

Jak w większości naszych wyjazdów, nocleg znaleźliśmy na portalu Airbnb. Dodatkowo obniżyliśmy cenę kodem promocyjnym.
Nasze mieszkanie w Lizbonie:
Image

Zwiedzanie Lizbony podzieliliśmy na dwie główne części:
1 dzień - Sintra i przylądek Cabo da Roca oraz okolice Balem
2 dzień - okolice dzielnic Baixa, Chiado, Alfama

Image

Image

Baixa, Chiado, Alfama

W dniu, w którym zwiedzaliśmy Baixe Chaido i Alfamę, spacerowaliśmy i korzystaliśmy tylko z komunikacji miejskiej. Główne atrakcje są niedaleko siebie, więc nie było z tym problemu. Postanowiliśmy rozpocząć od wizyty w Punkcie Informacji dla turystów Lisboa Welcome Center, który znajduje się przy Praça do Comércio - kupiliśmy tam kartę Lisboa Card. Warto zaznaczyć, że kupno tej karty nie zawsze się opłaca. Karta daje zniżki i darmowe wejście do dużej liczby atrakcji w Lizbonie i okolicach oraz darmową komunikację miejską. Opłaca się tylko w przypadku bardzo intensywnego zwiedzania i odwiedzania dużej liczby miejsc. W naszym przypadku kupiliśmy ją dla wygody, jednak taniej byłoby płacić oddzielnie za każdą atrakcję i przejazdy. W opcji ważności 24h koszt karty to 11,50 € dzieci i 18,50 € dorośli.

Lista zniżek i darmowych atrakcji z kartą znajduje się pod tym adresem http://www.lisboacard.org/discounts/

Image

Image

Image

Miejscem, które zawsze chcieliśmy zobaczyć, oglądając zdjęcia Lizbony, to Elevador Bica (Ascensor da Bica). Jest to połączenie tramwaju z windą. Z tego miejsca są chyba moje ulubione zdjęcia z Lizbony :)

Image

Image

Image

Spośród wszystkich dostępnych w Lizbonie wind, wybraliśmy Santa Justa. Do windy ustawiona była bardzo długa kolejka, ale ze względu na małe dziecko mieliśmy pierwszeństwo i czekaliśmy max 5 min na wjazd windą. Przejazd samą windą to żadna atrakcja, lecz najważniejsze to widok z tarasu znajdującego się na górze. Po wjeździe okazało się, że na niższy taras można dostać się pieszo wchodząc w górę po pobliskich uliczkach.

Widoki z tarasu windy Santa Justa.

Image

Image

Image

Image

Image

Tramwaj numer 28 to symbol Lizbony. Kilka razy udało nam się nim przejechać. Bardzo fajna atrakcja. Tramwaj przejeżdża po wąskich uliczkach bardzo blisko budynków i mieszkańców, którzy siedzą przed domami.

Nie polecam wsiadać do tramwaju na pierwszym przystanku przy placu Martom Moniz. My, za każdym razem, wsiadaliśmy gdzieś na trasie. Dodatkowo zauważyłem, że jak podjeżdża bardzo załadowany tramwaj, warto poczekać na następny kilka minut. My, za każdym razem stosując się do tej zasady, mieliśmy miejsca siedzące.

Image

Image

Image

Image

Image

Spacerując po Lizbonie odwiedziliśmy również kilka miejsc, które zawsze polecane są w przewodnikach. Najwięcej czasu spędziliśmy na Zamku św. Jerzego na Alfamie - akurat wtedy przypadła popołudniowa drzemka naszego synka :)

Zamek położony jest na wzgórzu w najstarszej dzielnicy Lizbony Alfamie. Z jego murów roztacza się bardzo przyjemny widok na Lizbonę. Zamek został zniszczony w 1755 przez trzęsienie ziemi więc do zwiedzenia są jedynie pozostałości.

Na jednej z zamkowych wież znajduje się peryskop. W wieży odbywają się pokazy obrazu Lizbony uzyskanego z peryskopu.

Zamek św. Jerzego

Image

Image

Image

Image

Image

Katedra Sé (Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie)

Image

Image

Kościół i klasztor Sao Vicente de Fora w Lizbonie

Image

Image

Panteon Narodowy w Lizbonie

Image

Image

Punkty widokowe Miradouro de Santa Luzia i Miradouro das Portas do Sol

Image

Image

Image

Image

Inne miejsca, zdjęcia, sytuacje

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Sintra i przylądek Cabo da Roca oraz Balem

Na Sintrę i Cabo da Roca mieliśmy przeznaczone tylko pół dnia, więc zrezygnowaliśmy z odwiedzana zamków w środku. Przy kolejnej wizycie w Portugali na pewno wybierzemy się do Sintry jeszcze raz. Teraz nie udało nam się zbyt wiele zobaczyć. Zrobiliśmy jedynie krótki spacer na obrzeżach zamku Castello dos Mauros i krótki spacer po uliczkach Sintry.

Image

Image

Z Sintry pojechaliśmy do Cabo da Roca. Przylądek stanowi najdalej na zachód wysunięty punkt lądu stałego Europy. Na skalistym klifie znajduje się latarnia morska.

Widok z klifu jest bardzo ładny, jednak pierwszy raz w życiu miałem problem z utrzymaniem aparatu w czasie robienia zdjęcia -wiało bardzo mocno. Było dość głośno o tym miejscu, wtedy kiedy para z Polski spadła z klifu w trakcie robienia zdjęć.

Image

Image

Image

Image

Image

Z Cabo da Roca prosto udaliśmy się do Balem. W Balem zrobiliśmy krótki spacer po głównych atrakcjach tj. wieża Balem i jej okolice oraz klasztor Hieronimitów.

Podobno wieża Belem w Lizbonie, czyli Torre de Belem to jedna z najciekawszych atrakcji Lizbony. Niestety byliśmy na miejscu zbyt późno i nie udało nam się zobaczyć jej wewnątrz. Podobnie jak pobliski klasztor Hieronimitów powstała w okresie wielkich odkryć geograficznych.

Wieża Balem

Image

Image

Image

Image

Klasztor Hieronimitów

Image

Image

Image

Image

Image


Na sam koniec tej częśći kilka słów jak wyglądał nasz plan zwiedzania dla całego wyjazdu.

Lot z Warszawy do Porto liniami WizzAir w niedzielę 25.09.2016. Na lotnisku odebraliśmy samochód z wypożyczalni. Była już dość późna godzina. Porto mieliśmy w planach zwiedzić na końcu, więc od razu z lotniska w Porto pojechaliśmy w kierunku Lizbony. Na Lizbonę, jak już pisałem, przeznaczyliśmy dwa pełne dni 26-27.09.2016r., a w środę 28.09.2016 pojechaliśmy na południe Portugalii plażować w Algarve. Po spędzeniu 5 dni na południu wróciliśmy do Porto. Po drodze zwiedziliśmy jeszcze Fatimę. Wylatywaliśy z Porto 5.10.2016r dość wcześnie rano. Przelot na trasie Porto - Bruksela Charleroi liniami RyanAir. Następnie Po kilku godzinach spędzonych na lotnisku przelot WizzAirem do Warszawy.

Portugalia - Lizbona, Algarve, Porto, Fatima - byliśmy tu 11 dni w tym 9 pełnych dni zwiedzania i wypoczywania oraz dwa dni które były przeznaczone na przeloty.

Główne koszty wyjazdu udało nam się znacznie obniżyć. Mieliśmy darmowe loty linią WizzAir - dzięki punktom uzbieranym na kartcie kredytowej Wizz Air MasterCard. Również udało nam się znacznie obniżyć koszty noclegów dzięki kuponom rabatowym Airbnb.
_________________
www.szkoda-czasu.pl - mój blog/strona o podróżach. Zapraszam.

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
11 ludzi lubi ten post.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 24 Paź 2016 19:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2013
Posty: 2202
Loty: 807
Kilometry: 1 954 890
srebrny
Dobra lektura, piękne fotki. Dzięki :)
_________________
Relacje: weekend w Australii i na Alasce.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 12 Lis 2016 16:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Sie 2013
Posty: 206
Loty: 27
Kilometry: 59 235
niebieski
Kolejna część. Plażowanie w Algarve.

Na wybrzeże Algarve wyruszyliśmy z Lizbony. Mieliśmy wypożyczone auto, więc podróż przebiegła dość szybko. Wyruszyliśmy z Lizbony ok 9:00 i już po 3h byliśmy w Portimao. Nasz dwulatek lubi podróżować, więc nie było żadnych komplikacji na trasie.

Plan pobytu na wybrzeżu Algarve mieliśmy prosty – plażowanie. Chcieliśmy odwiedzić kilkanaście miejsc, które upatrzyliśmy sobie wcześniej. Udało się to zrobić bez problemu. Przygotowałem dla was mapę odwiedzonych miejsc – pamiętam, że miałem problem z odnalezieniem kilku miejsc, które widziałem na zdjęciach. Może komuś się przyda.
Nie nastawialiśmy się na zwiedzanie – raczej na plażowanie i zabawy w piasku z synkiem, dlatego w dalszej części wrzucam głównie zdjęcia i nazwy miejsc. Więcej zdjęć na moim blogu.

Miejsca odwiedzone na wybrzeżu Algarve podczas 5 dni naszego pobytu:
https://www.google.com/maps/d/embed?mid ... &hl=pl
Image

Praia do Castelejo

Image

Image

Torre da Aspa

Punkt widokowy na czubku góry widocznej na poprzednich zdjęciach.

Image

Image

Image

Praia Da Bordeira

Plaża idealna. Jedno z najładniejszych miejsc w jakim byliśmy. Plaża „na uboczu” dzięki czemu prawie pusta. Idealny piasek dla dziecka, super widoki, spokój. Surferzy walczący z falami. Jak dla mnie to plaża numer 1 na całym wybrzeżu Algarve.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Lagos - Praia do Camilo

Image

Image

Image


Lagos - Praia Dona Ana

Image

Image

Image

Lagos Stare Miasto – Old Town

Na jedzenie wybraliśmy się na starówkę Lagos. Restauracji jest tam mnóstwo, każdy znajdzie coś dla siebie. Warto poświęcić chwilę na spacer po okolicy.

Image

Image

Image


Lagos – Farol da Ponta da Piedade

Image

Image

Plaża Benagil - Praia de Benagil

Image

Image

Image

Image

Image


Grota Benagil - Grutas de Benagil

Ponieważ popłynęliśmy do groty wpław, nie mam żadnych swoich zdjęć z tego miejsca. Poniższe zdjęcia i film są ze strony Standup Journal. Dopłynięcie jest dość proste – z plaży obok zajmuje ok 5 min. Pływają tam również łódki – koszt ok 20E za 1h rejsu po wybrzeżu. Jednak nie zawsze pozwalają wejść do środka groty (jest to uzależnione od wysokości fal). Warto o to dopytać przed kupnem rejsu żeby nie być zawiedzionym. http://standupjournal.com/take-sup-trip-inside-benagil-cave-portugal/


Image




Grotę można również zobaczyć z góry, ale ten widok nie robi już takiego wrażenia.

Image


Praia da Marinha

Image

Image

Image


Praia do Beliche

Image

Image

Image


Forteca Sagres - Sagres Fortress

Image

Image

Sagres – Port i Praia da Mareta

Image

Przylądek Świętego Wincentego - Cape Saint-Vincent

Jest najbardziej wysuniętą na południowy zachód częścią Europy. Jest tu latarnia morska. Bardzo dużo osób przyjeżdża w to miejsce obejrzeć zachód słońca. W czasie naszej wizyty było podobnie. Kilkadziesiąt samochodów zaparkowanych wokół. Turyści z winkiem, piwem i kocami chroniącymi przed mocnym wiatrem.

Image

Image

Image

Image

Portimao - Praia dos Três Irmãos

To jedna z naszych ulubionych plaż. Umiejscowiona bardzo blisko naszego noclegu. Plaża ma czysty drobny piasek idealny dla dzieci, a jednocześnie klifowe wybrzeże. Jest bardzo ładna. Spacerując wzdłuż plaży, przechodzi się miedzy skałami aby dostać się na kolejne jaj odcinki.

Image

Image

Image

Image

Image


Portimao – nocleg

Na wybrzeżu Alrarve wszystkie noce spędziliśmy w Portimao. Mieszkanie było głównie naszą bazą wypadową, bo jak widać powyżej odwiedziliśmy dość dużo miejsc. Apartament, który wybraliśmy był bardzo fajny, a do tego tani. To oczywiście plus wyjazdu zaraz po sezonie. Standardowo rezerwowaliśmy na AirBnB. Kilka zdjęć mieszkania poniżej. Koszty mieszkania niewielkie(zapłaciłem chyba ok 150zł za cały pobyt) ponieważ większość kwoty wynajmu pokryta ze środków z referali AirBnB. Kody zniżkowe tu na forum w odpowiednim wątku lub u mnie na stronie.

Image

Image


W samym Portimao nie spędzaliśmy zbyt dużo czasu. Jedynie wieczorne wyjścia na kolację. Wzdłuż plaży Praia da Rocha znajduje się deptak, na którym można znaleźć bardzo dużo restauracji, barów i knajp. Polecam szczególnie jedną restaurację o nazwie La Dolce Vita. Uprzedzam jednak, że warto zrobić rezerwację ponieważ ciężko o wolny stolik. Zawsze ustawia się kolejka przed wejściem. Restauracja znajduje się obok Hotelu Santa Catarina Algarve i składa się z dwóch części: regularnej restauracji, w której zamawiamy z karty oraz części, którą polecam czyli w formie bufetu szwedzkiego. Płacimy za wejście i jemy do woli. W międzyczasie kelnerzy co kilka minut przynoszą do stolika różnego rodzaju pizze do spróbowania (tak jak podczas festiwalu pizzy w Pizza Hut). Koszt to ok 10 Euro.

Image

Image

Image
_________________
www.szkoda-czasu.pl - mój blog/strona o podróżach. Zapraszam.

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 13 Lis 2016 00:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Gru 2012
Posty: 603
Loty: 22
Kilometry: 20 023
niebieski
Zdjęcia poezja!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 13 Lis 2016 01:17 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Szkoda, że jako kolejni już podróżnicy, nie zobaczyliście Tomar - portugalskiej siedziby Templariuszy.,
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 13 Lis 2016 10:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Sie 2013
Posty: 206
Loty: 27
Kilometry: 59 235
niebieski
Pewnie jest jeszcze kilka innych miejsc w które warto by pojechać. Jednak Fatime odwiedzilismy jadąc z Algarve do Porto, a więc cała Portugalia z południa na północ z 2 latkiem w aucie. Nie wcisnal bym już na ten dzień Tomaru. Wybór był prosty. Droga z Algarve , kilka godzin w Fatimie i znow przejazd tym razem do Porto.

Wysłano z M2 Note przy użyciu Tapatalka
_________________
www.szkoda-czasu.pl - mój blog/strona o podróżach. Zapraszam.

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 13 Lis 2016 13:14 

Rejestracja: 27 Lut 2011
Posty: 59
Fajna relacja i zdjęcia. Mam pytanie techniczne - jakiego programu używasz do robienia kolaży zdjęć?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 13 Lis 2016 13:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Gru 2013
Posty: 657
niebieski
To ja tak trochę pobocznie mogę polecić Photo Frame Free na Androida.
_________________
Flightoholic.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 13 Lis 2016 13:42 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
Zdjęcia super, a dzieciak uroczy :)
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 13 Lis 2016 13:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Sie 2013
Posty: 206
Loty: 27
Kilometry: 59 235
niebieski
Asior napisał(a):
Fajna relacja i zdjęcia. Mam pytanie techniczne - jakiego programu używasz do robienia kolaży zdjęć?

Photoscape. Sprawdza mi się bardzo dobrze.

Wysłano z M2 Note przy użyciu Tapatalka
_________________
www.szkoda-czasu.pl - mój blog/strona o podróżach. Zapraszam.

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 23 Lis 2016 16:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Sie 2013
Posty: 206
Loty: 27
Kilometry: 59 235
niebieski
Kolejna część : FATIMA.

Opuszczając Portimao na wybrzeżu Algarve, wiedzieliśmy, że czeka nas prawie 600 km do przejechania i około 5-6h podróży do Porto. Postanowiliśmy więc, że zwiedzimy po drodze Fatimę.

Fatima znajduje się pośrodku trasy między Portimao i Porto, do którego chcieliśmy dotrzeć. Osobiście uważam, że warto odwiedzić to miejsce. Dla osób wierzących będzie to obowiązkowy punkt wizyty w Portugalii, ale powinno się ono podobać każdemu.

Historia tego miejsca jest ciekawa. W 1917 troje pasterzy z Fatimy - Francisco i Jacinta Marto oraz Lucia dos Santos - ogłosiło, że objawiła im się Matka Boża i przekazała trzy tajemnice fatimskie. Kościół katolicki uznał w 1930 te objawienia za cud. Już od roku 1927 przybywały do Fatimy zbiorowe pielgrzymki z innych krajów. W latach 1928–1953 w miejscu objawień wzniesiono bazylikę Matki Boskiej Różańcowej, tam też jest pochowana trójka pastuszków. Każdego roku do Sanktuarium w Fatimie przybywa ponad 5 milionów pielgrzymów z całego świata i jest ono w jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Portugalii.

Objawień fatimskich było 6. Do mnie osobiście przemawia jeden z faktów odnośnie objawień.

Cytat z pierwszego objawienia „Przyszłam was prosić, abyście tu przychodzili przez 6 kolejnych miesięcy, dnia 13 o tej samej godzinie. Potem powiem, kim jestem i czego chcę. Następnie wrócę jeszcze siódmy raz".

Oraz informacja odnośnie szóstego objawienia: 13 października 1917 miało miejsce ostatnie relacjonowane objawienie Matki Bożej trójce pasterzy z Fatimy, cud Słońca. Cud (tzw. taniec Słońca) był widziany przez 70.000 osób, wśród nich byli dziennikarze bardzo sceptyczni do objawień, którzy zostali zdumieni tym zjawiskiem. Dziennikarz Avelino de Almeida, z antyklerykalnego pisma O seculo, powtarzał wiele razy w swojej relacji: "Widziałem to... Widziałem to..."


W naszym obiektywie Fatima wygląda tak.



Bazylika matki boskiej różańcowej w Fatimie

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Kościół Trójcy Przenajświętszej w Fatimie – nazywany Nową Bazyliką

Image

Image

Image

Image

Image


Kapilca objawień w Fatimie


Image

Image

Image

Image

Image


Domy pastuszków (Casas dos Pastorinhos)

Znajdują się w pobliskiej wiosce Aljustrel oddalonej ok 3 km od Fatimy. Dojechaliśmy tam „ciuchcią” na kołach. Dla naszego synka sam ten przejazd był niemałą atrakcją.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
_________________
www.szkoda-czasu.pl - mój blog/strona o podróżach. Zapraszam.

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 24 Lis 2016 20:35 

Rejestracja: 18 Gru 2015
Posty: 102
Loty: 103
Kilometry: 244 869
super relacja :D Synek super :D :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 07 Sty 2017 19:49 

Rejestracja: 31 Mar 2016
Posty: 26
Loty: 32
Kilometry: 56 763
Zdjęcia niesamowite. Sami myślimy o wakacjach w algarve i Portimao. Jakim aparatem robione zdjecia?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 07 Sty 2017 19:57 

Rejestracja: 25 Paź 2012
Posty: 1022
niebieski
Zdjęcia :) zdjęcia :) Masz talent, po prostu :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 07 Sty 2017 20:25 

Rejestracja: 08 Sie 2013
Posty: 1851
niebieski
super.

(ale pozniej sie nie dziwcie drodzy forumowicze, ze my Polacy chodzimy w skarpetach is sandałach skoro juz od malego nas sie tego uczy ;PPPP)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 09 Sty 2017 12:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Sie 2013
Posty: 206
Loty: 27
Kilometry: 59 235
niebieski
lataczuk napisał(a):
super.

(ale pozniej sie nie dziwcie drodzy forumowicze, ze my Polacy chodzimy w skarpetach is sandałach skoro juz od malego nas sie tego uczy ;PPPP)

heheheeh, mistrz :) nie pomyślałem o tym
Arek&Iza napisał(a):
Zdjęcia niesamowite. Sami myślimy o wakacjach w algarve i Portimao. Jakim aparatem robione zdjecia?

To był pierwszy wyjazd z nowym aparatem. Pierwszy wyjazd bez lustrzanki Nikona, która używałem od prawie 10 lat.

Nowy aparat to bezlusterkowiec Fuji, a konkretnie model XT10. Starego nikona sprzedałem przed wyjazdem i kupiłem aparat Fujii.
Jeden dzień w Polsce go miałem, ale jest bardzo intuicyjny wiec obsługę opanowuje się dość szybko i teraz jestem zachwycony :) Lekki, mały, jakość zdjęć i kolory super. Nie rzuca się w oczy jak wielka lustrzanka. Wygląda jak stary analog ;)
Teraz muszę tylko dokupić obiektyw szerokokontny bo na wyjazdach lubię szerokie zdjęcia robić.

Fuji XT10 taki jak tu
[+] Pokaż
Image
_________________
www.szkoda-czasu.pl - mój blog/strona o podróżach. Zapraszam.

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
lataczuk lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 28 Lut 2017 20:28 

Rejestracja: 28 Lut 2017
Posty: 2
Loty: 62
Kilometry: 118 212
Witam. Bardzo fajna relacja. Jakich obiektywów używałeś w aparacie i jak aparat się spisuje do dnia dzisiejszego. Pytam, ponieważ stoję u progu zakupu bezlusterkowca Fuji. Wybór pomiędzy XT10 a nowym XT20. Dotychczas wiele lat śmigałem na lustrze Nikona.Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 25 Cze 2017 15:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Mar 2017
Posty: 102
niebieski
Byliśmy tam 2 lata temu, miło odświeżyć wspomnienia. Świetne zdjęcia :)
_________________
Więcej o nas na http://www.pinezkiz3city.travel.blog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 23 Lip 2017 14:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Sie 2013
Posty: 206
Loty: 27
Kilometry: 59 235
niebieski
Po długiej przerwie, ale jest. Kolejna i ostatnia część relacji:)

PORTO

Dla mnie osobiście to jedno z najładniejszych miast jakie widziałem. Klimat i miasto bardzo przypadły mi do gustu. Porto znajduje się w moim TOP 3 najładniejszych miejsc w jakich kiedykolwiek byłem.

Image

W Porto zaplanowaliśmy 3 dni zwiedzania i dwa 2 noclegi. Do miasta dojechaliśmy wieczorem z wcześniej zwiedzanej Fatimy (opisana wcześniej). Pierwszego dnia nie było już zbyt dużo czasu, więc postanowiliśmy jedynie zrobić kilka zdjęć po zachodzie słońca. Nocna panorama miasta prezentowała się pięknie. Rozejrzeliśmy się również po okolicy, w której mieszkaliśmy.

Kadry panoramy miasta, widoczne na zdjęciach, zrobione zostały z tarasu widokowego przy kościele Igreja da Serra do Pilar. Podjechaliśmy tam samochodem. W nocy nie było żadnych problemów z zaparkowanie auta. Nasz synek spał w wózku więc posiedzieliśmy tam trochę.
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Ze względu na korki samochód zostawiłem pod mieszkaniem i miasto postanowiliśmy zwiedzać głównie pieszo, korzystaliśmy również z komunikacji miejskiej.

Image

Dla mnie najważniejsze było odwiedzenie dzielnicy producentów wina czyli Vila Nova de Gaia. Administracyjnie jest to osobne miasto, ale należy do aglomeracji Porto. Znajduje się po drugiej stronie rzeki Duero. Podjechaliśmy tam metrem (przystanek Jardim do Morro). Pociąg zatrzymuje się na wyższym poziomie. Jest to bardzo blisko tarasu z którego robiłem nocne zdjęcia. Tym razem jednak nie wchodziliśmy na taras pod kościołem, ale zrobiliśmy trochę zdjęć z miejsca gdzie startuje kolejka górska, którą następnie zjechaliśmy nad sam brzeg rzeki Duero (ceny i inne przydatne info o kolejce: http://gaiacablecar.com/Teleferico_UK.html).

Image

Image

Image

Image

Image

Chcieliśmy zobaczyć jedną z winiarni i zwiedzić jej piwnice. Każdy z producentów oferuje tego typu wycieczki połączone również z degustacją ich win. Już z daleka widać znaki i szyldy producentów win na budynkach i ich dachach – Sandeman, Offley, Taylor’s, Graham’s, Calem, Kopke, Ramos Pinto, Ferreira oraz wiele innych.

Image

Ceny wycieczek po winiarniach zaczynają się od kilku euro. Godziny rozpoczęcia i czas wycieczek też są różne. Początkowo planowaliśmy odwiedzić Sandemana, jednak troszkę pochodziliśmy i pozwiedzaliśmy okolicę i padło ostatecznie na Offleya. Winiarnia i degustacja wyglądały tak.

Image

Image

Image

Image

Image

Degustacja.

Image

Image

Image

Oprócz zwiedzania samych winiarni warto również pospacerować po okolicy i brzegu rzeki oraz np. odwiedzić jeden z licznych winnych barów :) poniżej trochę zdjęć z takiego spaceru.

Image

Image

Image

Image

Image

Nad brzegiem rzeki zacumowane są łódki z beczkami, reklamujące wszystkich producentów win. Bardzo fajny efekt.

Image

Image

Image

Image

Image

Druga strona rzeki Duero czyli zwiedzanie samego Porto to spacer po kilku miejscach, które sobie wcześniej wytypowaliśmy. Nie planowaliśmy zbyt dużo czasu na tę część miasta. Odwiedziliśmy tylko kilka obowiązkowych punktów m.in. najsłynniejszą chyba księgarnię świata Lello - Livraria Lello. To tu podobno narodził się pomysł napisanie Harrego Potera. J.K. Rowling, przez 10 lat mieszkała w Portugalii i często przesiadywała w tej księgarni. Poza tym zobaczyliśmy okolice nadbrzeża, mostu Ponte Luís I, punkt widokowy na wieży Clérigos Tower - Torre dos Clérigos, kościół Igreja do Carmo.

Image

Image

Image

Igreja do Carmo


Image

Clérigos Tower - Torre dos Clérigos

Image

Image

Image

Nabrzeże Duero i most Ponte Luís I

Image

Image

Image

Image

Image


Noclegi w Porto standardowo zarezerwowałem na portalu Airbnb. Mieszkanie to mała kawalerka, z całym niezbędnym wyposażeniem. Idealna na taki krótki pobyt.

Image
_________________
www.szkoda-czasu.pl - mój blog/strona o podróżach. Zapraszam.

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
jerzy5 uważa post za pomocny.
 
      
#20 PostWysłany: 10 Sie 2017 14:10 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2595
Loty: 240
Kilometry: 293 130
Jak zwykle świetne zdjęcia. Zwłaszcza ten nocne z Porto zrobiły na mnie duże wrażenie :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group