Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 10 Sie 2017 18:56 

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2063
złoty
Pytanie - czy wcześniejsze przebywanie na dużych wysokościach (3000-5000 m n.p.m.) ma jakikolwiek wpływ (pozytywny rzecz jasna) na ponowne, szybkie osiągnięcie znacznej wysokości po kilkudniowej przerwie na nizinach?

Przykład - w przyszłym roku wybieram się do Nepalu. Tam mam zamiar zrobić m.in. ABC i Annapurna Circuit. Około miesiąca chodzenia po górach. Oczywiście bez szaleństw, z odpowiednią aklimatyzacją. Następnie kilka dni chcę poświęcić na Kathmandu i okolice, po czym samolot do Delhi, a następnego dnia lot do Ladakhu (3500 m n.p.m.). Czy to, że kilka/kilkanaście dni wcześniej byłem na podobnych wysokościach sprawi, że osiągnięcie od razu 3500 metrów będzie łagodniejsze dla organizmu, czy nie będzie to miało znaczenia i efekt będzie ten sam, jakbym dopiero co przyleciał z Europy?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Odkryj Afrykę: loty do Kilimandżaro z dużym bagażem z Warszawy od 2768 PLN Odkryj Afrykę: loty do Kilimandżaro z dużym bagażem z Warszawy od 2768 PLN
Boże Ciało w Egipcie: all inclusive w 4* hotelu za 2189 PLN. Wylot z Katowic Boże Ciało w Egipcie: all inclusive w 4* hotelu za 2189 PLN. Wylot z Katowic
#2 PostWysłany: 10 Sie 2017 19:09 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1321
srebrny
Zalezy od organizmu ale z reguly powrot po w miare krotkiej przerwie pomaga w szybszej aklimatyzacji. Tylko lepiej zakladac, ze tak nie bedzie i miec dzien albo dwa w Leh na ponowne przyzwyczajenie sie

Enviado desde mi ALE-L21 mediante Tapatalk
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 11 Sie 2017 09:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1449
Loty: 110
Kilometry: 152 968
srebrny
Pod względem fizjologicznym aklimatyzacja wysokogórska polega na wytworzeniu przez organizm większej liczby krwinek czerwonych. Krwinki czerwone żyją do 120 dni. Z tego można wnioskować, że kilkudniowa przerwa i zejście na niższe wysokości nie powinno "zniszczyć" wcześniej zbudowanych efektów aklimatyzacji, gdyż nowo wytworzone przez organizm krwinki nie zdążą zginąć. Podkreślam jednak, że powyższe wiadomości są informacjami teoretycznymi.
A praktycznie to mam podobne zdanie jak @pbak, że lepiej jest nastawić się na gorszą możliwość i ewentualnie mieć miłe zaskoczenie, niż na odwrót ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 11 Sie 2017 09:45 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22489
Przykład
Rok temu w Peru - Boliwii, ja w ogóle nie odczułem choroby wysokogórskiej (oprócz zmęczenia) ale koleżanka ledwo chodziła.

Polecam Ci załatwienie tabletek sorochi na chorobę wysokogórską.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 11 Sie 2017 14:46 

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2063
złoty
Najlepiej pokonałbym trasę do Leh drogą lądową, ale w okresie w którym się wybieram, najprawdopodobniej drogi będą jeszcze zamknięte, więc samolot to jedyna opcja. Mam nadzieję, że będzie dobrze, bo pobyt w Ladakhu będzie dość krótki i nie chciałbym spędzić połowy tego czasu na nicnierobieniu;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 11 Sie 2017 15:05 

Rejestracja: 22 Cze 2012
Posty: 633
Loty: 26
Kilometry: 67 603
niebieski
Wydaje mi sie, że jeśli zaaklimatuzujesz się w Nepalu to Leh niestraszne. My wiele lat temu jechaliśmy do Leh z Manali. Przejazd jeepem w 1 dzień. Nikt z nas nie miał większych problemów poza moze lekkim bólem głowy przez 1 dzień. Przed Manali bylismy cały czas na nizinach. Samo Leh nie jest tak strasznie wysoko polozone.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 12 Sie 2017 03:35 

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2063
złoty
Poszperałem trochę w sieci i znalazłem informację, że stan lepszej wydolności organizmu (związany ze zwiększoną produkcją erytrocytów) utrzymuje się do ok. 3 miesięcy od powrotu z dużej wysokości. Czyli wygląda na to, że to co pisała @Cicha_Woda to nie tylko teoria i dobrze kombinowałem planując najpierw Nepal powoli, żeby później, nie mając innej możliwości transportu, szybkim skokiem uderzyć do Leh. Jestem więc dobrej myśli ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
cron
phpBB® Forum Software © phpBB Group