Fly4free.pl

Darmowe wizy do Petersburga już są hitem. Tysiące wniosków, ale trzeba uważać!

sankt petersburg
Foto: FOTOGRIN / Shutterstock

Tylko w ciągu pierwszego weekendu obowiązywania nowych przepisów wizowych, aż 648 cudzoziemców skorzystało z możliwości bezpłatnego wjazdu do Sankt Petersburga. Wśród znaleźli się jednak nieliczni, którym „błędy formalne” przeszkodziły w skorzystaniu z nowej opcji.

Przypomnijmy – oficjalnie od 1 października Polacy wraz z obywatelami 52 innych krajów, mogą podróżować do Sankt Petersburga i całego regionu leningradzkiego z darmową e-wizą. Wcześniej podobną zasadę wprowadzono w odniesieni do obwodu kaliningradzkiego. Tu bezpłatne wizy obowiązują od 1 lipca.

I już po pierwszych dniach widać, że darmowe wizy cieszą się dużym zainteresowaniem.

– W okresie od 1 do 7 października 2019 r. 648 cudzoziemców z 27 krajów przekroczyło granicę Federacji Rosyjskiej na podstawie wiz elektronicznych – poinformowała Federalna Służba Bezpieczeństwa.

System e-wiz dotyczący Sankt Peteresburga zaczął jednak działać z małym poślizgiem – od 5 października. To zaś oznacza, że dostępne statystyki w rzeczywistością dotyczą dwóch weekendowych dni – 6 i 7 października. Wśród obcokrajowców, którzy skorzystali z systemu bezpłatnych e-wiz, najwięcej było obywateli Estonii – 286 osób. Na podium znaleźli się też turyści z Łotwy i Litwy. Oczywiście nie zabrakło też Polaków. W tym czasie z nowej możliwości skorzystało 31 naszych obywateli. Wszystko wskazuje też na to, że liczba odwiedzin będzie rosła. Wnioski o bezpłatną e-wizę złożyło już blisko 6 tysięcy obcokrajowców.

Warto jednak zwrócić uwagę na poprawne wypełnienie formularza. 19 osób pośród wszystkich, mimo skorzystania z nowego systemu nie zostało wpuszczonych na teren Rosji z powodu „błędów formalnych”. Wśród nich był jeden z użytkowników forum Fly4free.pl, który dokładnie opisał swoją sytuację.

– Takie małe ostrzeżenie. Sprawdzajcie dokładnie otrzymaną wizę, mnie się nie zapaliła czerwona lampka że brakuje drugiego imienia i zostałem zawrócony. Wróciłem tym samym lotem. W eskorcie policjanta wprowadzono mnie na pokład, paszport został przekazany kapitanowi, dopiero w trakcie lotu przyniosła mi go szefowa pokładu – pisze adik78 w wątku dedykowanym e-wizom do Sankt Petersburga.

Nowa Procedura wizowa trwa sprawnie – najpóźniej na 4 dni przed wylotem wystarczy wypełnić wniosek na oficjalnej stronie rosyjskiego MSZ i czekać. Na podstawie takiej e-wizy możemy przebywać na terenie Sankt Petersburga i okolic (lub Kaliningradu i okolic) przez 8 dni. Ważność traci po 30 dniach od wystawienia.

Tak duże zainteresowanie turystów tylko potwierdza przypuszczenia rosyjskich władz, że zniesienie opłat wizowych przyczyni się do rozwoju branży turystycznej i konkretnego zwiększenia liczby odwiedzających. Zgodnie z zapowiedziami już w 2021 roku bezpłatne wizy obejmą nie tylko wybrane obwody, ale całą Rosję.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Potwierdzam problem braku drugiego imienia na wizie. U mnie też wystąpił. Miałem jednak to szczęście, że przekraczałem granicę drogą lądową do Kaliningradu i dało się jakoś z pogranicznikami dogadać.  Sugeruję również wydrukować e-wizę. Znacznie to ułatwi odprawę. Ja miałem swoją na telefonie. Niby OK ale jednak krzywo patrzyli. 
Bartek Radek, 9 października 2019, 20:10 | odpowiedz
No właśnie... Rosja & Białoruś - jeśli nawet (na ograniczonym obszarze) wjazd bez wiz, to i tak zostaje papierologia, utrudnienia i różnego rodzaju zasadzki na nieświadomego turystę.USA - jak się krzywo spojrzysz, to immigration officer odeśle cię z powrotem do kraju i nie będziesz miał nic do gadania.Na szczęście zostaje parę normalnych miejsc na świecie, gdzie można jechać w ciemno.
ojtomek2, 10 października 2019, 11:41 | odpowiedz
Odnośnie tych wiz, czy można na nie wjechać z Łotwy drogą lądową?
Bartek Radek Potwierdzam problem braku drugiego imienia na wizie. U mnie też wystąpił. Miałem jednak to szczęście, że przekraczałem granicę drogą lądową do Kaliningradu i dało się jakoś z pogranicznikami dogadać.  Sugeruję również wydrukować e-wizę. Znacznie to ułatwi odprawę. Ja miałem swoją na telefonie. Niby OK ale jednak krzywo patrzyli. 
Shadow_73, 11 października 2019, 22:29 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A kogo byla to wina z tym drugim imieniem? Cos w systemie poszło nie tak? Na ile dni wczesniej nalezy ja zrobic?
fenomenalny, 20 stycznia 2020, 21:23 | odpowiedz
Avatar użytkownika
 Przeglądajc strone do e-wizy wniosek wypelniamy po rosyjsku lub angielsku- zgadza sie? Zdjecia nalezy takze dodac? Bo widze  ze sa obwarowania.
Bartek Radek Potwierdzam problem braku drugiego imienia na wizie. U mnie też wystąpił. Miałem jednak to szczęście, że przekraczałem granicę drogą lądową do Kaliningradu i dało się jakoś z pogranicznikami dogadać.  Sugeruję również wydrukować e-wizę. Znacznie to ułatwi odprawę. Ja miałem swoją na telefonie. Niby OK ale jednak krzywo patrzyli. 
iBambusek, 20 stycznia 2020, 22:11 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »