Fly4free.pl

Cypr znosi kwarantannę dla przyjezdnych z 16 krajów. Tak chce przyciągnąć turystów!

Foto: Oleg_P / Shutterstock

Od 1 kwietnia Cypr znosi obowiązek kwarantanny dla przybyszów z 16 krajów. Wśród nich są państwa, których obywatele wyjątkowo licznie odwiedzają wyspę Afrodyty, m.in. Wielka Brytania, Rosja czy Izrael.

Na liście krajów, z których podróżujący od 1 kwietnia nie podlegają już obowiązkowej kwarantannie przy przyjeździe na Cypr, znalazły się m.in. Wielka Brytania, USA, Katar, Rosja, Izrael, Liban, Białoruś, Serbia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Nie oznacza to jednak, że wjadą na teren tego kraju bez restrykcji – przyjezdni z tych państw będą musieli przedstawić negatywny wynik testu PCR na koronawirusa wykonany na 72 godziny przed przekroczeniem granic cypryjskich. A po wjeździe do tego kraju będą poddani jeszcze jednemu testowi, a do czasu otrzymania wyniku będą musieli pozostać w samoizolacji – są to więc takie same rygory, jakim podlegają obecnie podróżni z Polski. Mimo wszystko widać jednak, że Cypr stara się jak może, by uratować ten sezon turystyczny.

Brytyjczycy odpowiadają bowiem za ponad 1/3 z prawie 4 mln zagranicznych turystów, którzy w 2019 roku odwiedzili Cypr, na drugim miejscu w tym zestawieniu plasują się Rosjanie, a trzeci jest Izrael.

Stąd kolejne ułatwienia dla turystów z tych krajów: od 1 kwietnia Cypr wpuści bez restrykcji zaszczepionych turystów z Izraela, a od 1 maja bez kwarantanny i testów na Cypr będą mogli przylatywać zaszczepieni podróżni z Wielkiej Brytanii. Choć oczywiście w tym drugim przypadku musimy pamiętać, że wszystko zależy od tempa znoszenia restrykcji: obecnie brytyjski rząd szacuje, że turystyczne podróże międzynarodowego z tego kraju zostaną dopuszczone najwcześniej 17 maja.

Wydaje się, że Cypr nie ma innego wyjścia, bo turystyka odpowiada za 15 procent PKB tego kraju. Jeśli dodamy do tego, że w 2020 roku liczba zagranicznych turystów w tym kraju skurczyła się aż o 80 proc. to jest jasne, że drugiego takiego roku cypryjska branża turystyczna może po prostu nie wytrzymać.

Pamiętajmy też, że inne wakacyjne kraje też starają się już zachęcać przyjezdnych do odwiedzin. Grecja określiła już, że sezon turystyczny rozpocznie się w tym kraju 14 maja, choć testowo już zaczęła przyjmować turystów. Z kolei Chorwacja zadeklarowała, że przy wjeździe do tego kraju nie będzie już wymagała wyłącznie negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa – alternatywą będzie tańszy i szybszy testy antygenowy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Ciekawe,ja jestem na Cyprze od marca i też bez  Kwarantanny ?
damand11, 8 kwietnia 2021, 10:58 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »