Fly4free.pl

3 urlopowe kraje UE luzują restrykcje. Koniec z obowiązkiem noszenia maseczek!

Foto: fotoliza / Shutterstock
Od środy na Cyprze noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych nie jest już obowiązkowe. Kilka dni wcześniej koronawirusowe restrykcje zniosły też Portugalia i Bułgaria – w obu krajach noszenie maseczek nie jest już obowiązkowe w transporcie publicznym, a w Portugalii także w przypadku podróży lotniczych.

Cypr był jednym z nielicznych krajów UE, który w wakacje przy okazji kolejnego wzrostu zakażeń koronawirusem postanowił przywrócić część restrykcji. Od 8 lipca kraj wprowadził obowiązek noszenei maseczek zakrywających usta i nos w pomieszczeniach zamkniętych, przy okazji grożąc uchylającym się od tego wysokimi mandatami w kwocie do 300 EUR. Teraz jednak, wraz z poprawą sytuacji pandemicznej, Cypr znosi te obostrzenia.

– Po trzech latach pandemii jesteśmy w pozycji, która pozwala nam na znaczące poluzowanie obecnych restrykcji, co jest związane z dużą poprawą sytuacji pandemicznej. W dalszym ciągu musimy jednak uważać – powiedział w środę Michael Hadijpantela, cypryjski minister zdrowia.

Jednocześnie jednak w dalszym ciągu obowiązek noszenia maseczek ma obowiązywać w takich miejscach jak szpitale, apteki i transport publiczny. Z drugiej strony minister ogłosił, że od 31 sierpnia kluby, restauracje, kasyna, kościoły, stadiony i kluby nocne mogą działać bez żadnych limitów i ograniczeń, jeśli chodzi o maksymalną liczbę osób.

Warto też dodać, że kilka dni wcześniej część restrykcji dotyczący noszenia maseczek zniosły też dwa inne kraje UE.

27 sierpnia, a więc w zeszłą sobotę, obowiązek noszenia maseczek w transporcie publicznym zniosła Portugalia. Co ważne, dotyczy on także lotnisk, a także podróży lotniczych z i do tego kraju. Z kolei od 25 sierpnia maseczki nie są już obowiązkowe w transporcie publicznym w Bułgarii.

W których krajach UE maseczki pozostają obowiązkowe?

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Niemcy ogłosiły, że w najbliższych miesiącach nie należy się spodziewać zniesienia nakazu noszenia maseczek w samolotach i w pociągach dalekobieżnych. Mało tego, od 1 października w tych środkach transportu nie będzie już można nosić zwykłych maseczek chirurgicznych, obowiązkowe będą zaś maseczki typu FFP2. Maseczki wciąż są też obowiązkowe w samolotach, pociągach i autobusach w Hiszpanii, a tamtejszy rząd pod koniec sierpnia informował, że na razie nie ma w planach zmieniania tych zasad.
 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »