Fly4free.pl

Maseczki wracają! Pierwszy wakacyjny kraj w UE przywraca nakaz zakrywania nosa i ust

maseczka na plazy
Foto: fotoliza / Shutterstock
Od najbliższego piątku Cypr przywraca obowiązek noszenia maseczek ochronnych zakrywających nos i usta w pomieszczeniach zamkniętych dla wszystkich powyżej 12 roku życia. Jest to związane z dużym wzrostem nowej liczby zakażeń koronwirusem. Za brak maseczki możemy zapłacić nawet 300 EUR mandatu.

– Jeśli chcemy chronić siebie i naszych bliskich, nie mamy innego wyjścia niż nosić maseczki – powiedział minister zdrowia Michalis Hadjipantela po zakończeniu środowego posiedzenia rządu, podczas którego podjęto decyzję o przywróceniu nakazu noszenia maseczek.

Decyzja jest związana z dużym wzrostem zakażeń. Cypr, wzorem wielu innych krajów nie podaje już dziennych statystyk dotyczących nowych przypadków koronawirusa, ale jak donosi agencja AFP, w okresie od 25 czerwca do 5 lipca zanotowano 19503 nowych przypadków. Te statystyki nie wyglądają może aż tak strasznie, ale cypryjski „Financial Mirror” informuje – powołując się na źródła rządowe – że na taką decyzję wpłynęły alarmujące dane z poniedziałku, gdy zaraportowano ponad 3 tysiące nowych zakażeń.

Jak wyglądają szczegóły?

Nakaz noszenia maseczek zostanie przywrócony 8 lipca, a więc już od piątku i ma dotyczyć wszystkich publicznych pomieszczeń zamkniętych, a więc także sklepów, pubów i restauracji. Ministerstwo zdrowia Cypru precyzuje przy tym, że maseczki w knajpach będziemy musieli nosić na twarzy, oczekując na posiłek, a podczas konsumpcji będziemy je oczywiście mogli zdjąć.

Z noszenia maseczek zwolnione są m.in. dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby ćwiczące i aktywnie uprawiające sport. Nakaz noszenia maseczek wraca wraca też na lotniska oraz najpewniej do linii lotniczych, co oznacza, że w czasie lotu na Cypr noszenie maseczek może być ponownie wymagane. Jak ustalił Fly4free.pl, już od jutra taki obowiązek na wszystkich lotach na Cypr ma wprowadzić linia Wizz Air.

Co ciekawe, od zniesienia nakazu noszenia maseczek minął ledwie miesiąc, bo Cypr zniósł te restrykcje 1 czerwca. Cypryjskie ministerstwo zdrowia informuje, że za brak maseczki będzie można zapłacić mandat w wysokości nawet 300 EUR.

Czy inne kraje pójdą tym śladem?

W depeszach agencji informacyjnych eksperci zastanawiają się czy śladem Cypru pójdą inne kraje, które notują wysoki poziom zakażeń. Wymieniane są tu przede wszystkim Hiszpania, Niemcy i Francja. W tym ostatnim kraju niektóre restrykcje są już przywracane lokalnie. Jak czytamy w „Daily Mail”, burmistrz Nicei zapowiedział, że noszenie maseczek w transporcie publicznym znów będzie obowiązkowe.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Oczekując na konsumpcję trzeba mieć maseczkę założoną  a podczas samej już konsumpcji możemy ją zdjąć. Wszyscy wiedzą , że wirus jest dobrze wychowany i absolutnie nikogo nie zaatakuje podczas spożywania posiłku(heh). Ile trzeba przyjąć boosterów żeby w takie brednie uwierzyć?(heh) Nawet zatwardziali foliarscy covidianie chyba zaczną myśleć
Semen6969, 6 lipca 2022, 17:54 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A zaraz po maseczkach wprowadzą obowiązkowe testy po wylądowaniu jak to było w zimie. Budrzet trzeba podreperować. 
wadl, 6 lipca 2022, 18:57 | odpowiedz
"Jeśli chcemy chronić siebie i naszych bliskich, nie mamy innego wyjścia niż nosić maseczki" a jak mamy to w dupie?ah shit, here we go again
remineus, 6 lipca 2022, 19:45 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Posiłku w maseczce nie spożyjesz, zatem alternatywą jest zamknięcie restauracji. Jeśli założymy, że maseczki są w jakimś stopniu skuteczne (to założenie,  faktyczna skuteczność maseczek to inny temat, na który się nie wypowiadam), lepiej być chronionym przez 50% czasu pobytu w restauracji (czas oczekiwania) niż wcale. Twoja próba "reduction ad absurdum" marna. 
Semen6969 Oczekując na konsumpcję trzeba mieć maseczkę założoną  a podczas samej już konsumpcji możemy ją zdjąć. Wszyscy wiedzą , że wirus jest dobrze wychowany i absolutnie nikogo nie zaatakuje podczas spożywania posiłku(heh). Ile trzeba przyjąć boosterów żeby w takie brednie uwierzyć?(heh) Nawet zatwardziali foliarscy covidianie chyba zaczną myśleć
Piotrek B, 6 lipca 2022, 20:21 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Zostaje tylko absolutnie i pod zadnym pozorem nie wspomagac tych krajow. Ja tak robie od samego poczatku i chociaz wewnetrznie czuje sie z tym dobrze.
Swiderrr, 6 lipca 2022, 20:43 | odpowiedz
Avatar użytkownika
:-) aż dziw bierze, że nadal po 2 latach dajecie się nabierać w tą paranoję.  
remineus "Jeśli chcemy chronić siebie i naszych bliskich, nie mamy innego wyjścia niż nosić maseczki" a jak mamy to w dupie?ah shit, here we go again
Tomasz Storka, 7 lipca 2022, 9:16 | odpowiedz
Avatar użytkownika
taka logika . Wyszczepic sie po 3-4 x w ciągu pół roku i nadal chodzić w maskach i się testować. Własnie ptzez takie zachowania i przyzwolenie będzie powrót bo ludzie wierzą w te brednie. Gdyby jednych uchem wpiścić drugim wypuścić nikt by nie miał w tym interesu i żyli byśmy normalnie jak z innymi chorobami. Dopóki będzie przyzwolenie dopóty będzie się biznes kręcił
Piotrek B Posiłku w maseczce nie spożyjesz, zatem alternatywą jest zamknięcie restauracji. Jeśli założymy, że maseczki są w jakimś stopniu skuteczne (to założenie,  faktyczna skuteczność maseczek to inny temat, na który się nie wypowiadam), lepiej być chronionym przez 50% czasu pobytu w restauracji (czas oczekiwania) niż wcale. Twoja próba "reduction ad absurdum" marna. 
Semen6969 Oczekując na konsumpcję trzeba mieć maseczkę założoną  a podczas samej już konsumpcji możemy ją zdjąć. Wszyscy wiedzą , że wirus jest dobrze wychowany i absolutnie nikogo nie zaatakuje podczas spożywania posiłku(heh). Ile trzeba przyjąć boosterów żeby w takie brednie uwierzyć?(heh) Nawet zatwardziali foliarscy covidianie chyba zaczną myśleć
Tomasz Storka, 7 lipca 2022, 9:20 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Idioci do potęgi entej!!! Słabą wersją wirusa zarazi się cała populacja a oni dalej pierdzielą takie głupoty... Zgroza! 
Julian13, 8 lipca 2022, 2:44 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »