Fly4free.pl

Co zmieni zniesienie wiz do USA? Będą nowe trasy i… dużo tańsze bilety do Stanów!

Foto: Luciano Mortula / Shutterstock

LOT i American Airlines zapowiadają zwiększenie liczby lotów z Polski do USA, a do tego mamy jeszcze inne zapowiedzi, które mogą zwiastować tańsze podróże do USA. Co dzisiejsza decyzja oznacza dla pasażerów z Polski?

11 listopada Polska ma przystąpić do programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program. Oznacza to, że będziemy mogli podróżować do USA bez konieczności posiadania wizy w celach turystycznych i służbowych i przebywać na terytorium Stanów Zjednoczonych do 90 dni.

Oznacza to dla nas przede wszystkim ułatwienie procedur wjazdowych: do USA wjedziemy na podstawie rejestracji w ESTA, czyli Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Podróżny z Polski udający się do USA będzie musiał najpóźniej na 72 godziny przed wylotem wypełnić formularz ESTA i uiścić opłatę w wysokości 14 USD. W porównaniu do skomplikowanej procedury uzyskania wizy i konieczności płacenia 160 USD za złożenie wnioski brzmi to banalnie i otwiera przed nami możliwości podróży do USA. No właśnie – a co w związku ze zniesieniem wiz przygotowują dla nas przewoźnicy?

LOT liczy na boom na Stany

Narodowy przewoźnik może przypisać sobie duże zasługi w dzisiejszym wydarzeniu: to w dużej mierze dzięki zainicjowanej przez LOT kampanii “Bez wiz do USA” udało się zmniejszyć współczynnik odmów wniosków wizowych dla Polaków poniżej 3 procent wszystkich złożonych wniosków (jest to graniczny poziom, bez osiągnięcia którego Polska nie mogłaby przystąpić do Visa Waiver Program).

Obecnie LOT lata z Polski do USA na 6 trasach. Z Warszawy możemy polecieć do Nowego Jorku (lotnisko JFK), Newark, Chicago, Los Angeles i Miami, a z Krakowa do Chicago. Dodatkowo do końca października funkcjonowało też połączenie z Rzeszowa do Newark, które zostało jednak zawieszone na okres zimowy i ma wrócić w sezonie letnim. Ale LOT zaplanował już kolejne trasy do USA na przyszły rok.

Zdecydowanie najciekawszą nowością w przyszłorocznej siatce przewoźnika będzie połączenie z Warszawy do San Francisco, które ma wystartować w sierpniu 2020 roku. Nowym połączeniem będzie też trasa z Krakowa do Nowego Jorku, która wystartuje w maju i będzie realizowana raz w tygodniu. Na jak duży wzrost zainteresowania liczy LOT?

Zniesienie wiz do USA z pewnością wpłynie na zwiększenie zainteresowania podróżami do Stanów Zjednoczonych przez pasażerów z Polski. Spodziewamy się wzrostu liczby pasażerów nawet o kilkanaście procent, tak jak to miało miejsce w przypadku, gdy w 2008 roku Kanada zniosła wizy dla Polaków. W przyszłym roku uruchomimy nowe trasy z Warszawy do San Francisco i Krakowa do Nowego Jorku, a nasze oferowanie na trasach z Polski do USA powinno zwiększyć się o ok. 20 procent. Dalszy wzrost będzie uzależniony od dostępności floty dalekodystansowej, która w przyszłym roku będzie liczyła 17 Boeingów 787 Dreamliner – mówi Maciej Wilk, członek zarządu LOT ds. operacyjnych.

Foto: Travel Stock / Shutterstock

Pamiętajmy przy tym, że Stany Zjednoczone to szybko rosnący rynek dla pasażerów z Polski, jednak mimo wszystko wciąż trochę niszowy. Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że w 2018 roku przez polskie lotniska przewinęło się 598,6 tysiąca pasażerów podróżujących do USA i z powrotem. Jednocześnie jednak musimy pamiętać, że ten rynek rośnie bardzo szybko – dla porównania, w 2017 roku na tych trasach było aż o 110 tysięcy pasażerów mniej.

Równie ważne jest to, że LOT… będzie miał na trasach do USA konkurenta.

Foto: Art Konovalov / Shutterstock

Będzie wojna cenowa?

Tym przewoźnikiem jest linia American Airlines, która od 7 maja uruchomi sezonowe połączenie z Krakowa do Chicago. Pierwotnie trasa ta miała być realizowana 5 razy w tygodniu (tyle samo razy, ile w sezonie letnim z Krakowa do Chicago poleci LOT), jednak teraz Amerykanie dołożyli jeszcze jeden lot w tygodniu.

Czy to problem dla LOT? Prezes Rafał Milczarski jest o to połączenie spokojny.

– W przeszłości LOT latał w sezonach letnich nawet 12 razy w tygodniu z Krakowa do USA. Potwierdza to, że jest tam duży potencjał. Amerykanie, zwłaszcza polskiego pochodzenia, uwielbiają to miasto i absolutnie się nie dziwię, że chętnie tu latają. Kwestia popytu na tak dużą liczbę połączeń oczywiście zależy od pasażerów, ale piękną rzeczą w branży lotniczej jest to, że na dobrych trasach każdy przewoźnik jest w stanie skorzystać. I jestem przekonany, że tak będzie też w tym przypadku – mówił niedawno w wywiadzie dla Fly4free.pl.

Jednak z całą pewnością konkurencja może wpłynąć na rentowność tego połączenia i sprawić, że… bilety mogą być tańsze. LOT pokazał w ostatnich tygodniach, że potrafi elastycznie reagować na sytuację na rynku – dowodem mogą być bardzo dobre wyniki na trasie z Budapesztu do Seulu. LOT ogłosił ją ledwie 2 miesiące przed startem, czyli bardzo późno, jednak przewoźnikowi udało się zanotować wypełnienie swoich Dreamlinerów na poziomie 90 procent. Zrobił to jednak mocno obniżając ceny biletów.

No właśnie, przejdźmy zatem do kolejnego zagadnienia.

Foto: Karol Ciesluk / Shutterstock

Czy ceny biletów spadną?

Zacznijmy od najważniejszego: ceny biletów na dalekich trasach spadają z roku na rok coraz mocniej – od 2014 roku średni lot na dalekiej trasie potaniał o ok. 30 procent. Jeszcze mocniej, bo o ponad połowę spadły ceny połączeń między Europą i USA. Jest to oczywiście zasługa bardzo dużej konkurencji, ale też tanich linii lotniczych, które w ostatnich latach mocno rozwijały swoją ofertę transatlantycką.

Ale w przypadku polskiego rynku te czynniki wcale nie muszą mieć zastosowania. Przede wszystkim dlatego, że wyłączając sezonową trasę American Airlines, LOT jest praktycznie monopolistą na rynku tras do USA. Z drugiej strony – na pewno będzie taniej dla pasażerów, którzy… zgodzą się na pewne niegodności.

Chodzi tu o… taryfy z samym bagażem podręcznym, które LOT ma wprowadzić na wszystkich połączeniach transatlantyckich. W czerwcu w rozmowie z Fly4free.pl zapowiedział je Michał Fijoł, wiceprezes LOT ds. handlowych 

Taryfy typu basic economy mają się pojawić w ofercie LOT w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Czy to dobry krok? Tak, ale z drobną wątpliwością. Wprowadzając ofertę biletów z bagażem podręcznym LOT nie odkrywa bowiem (nomen omen) Ameryki – jest bowiem jedną z ostatnich linii lotniczych, która na trasach z Europy do USA nie oferuje takiej taryfy. W efekcie tacy przewoźnicy jak British Airways, Finnair czy Lufthansa już w zeszłym roku oferowały bilety na loty do USA w cenie poniżej 1000 PLN w obie strony – oczywiście, tylko w taryfach z bagażem podręcznym. To niewątpliwa zaleta takich taryf, bo sprawia, że bilety są bardziej dostępne, ale jest też druga strona medalu – często bowiem taryfy basic economy stosuje się jako przykrywkę do ukrytych podwyżek cen. W efekcie zdarza się, że taryfa basic kosztuje tyle, co wcześniejsza “zwykła” ekonomiczna z bagażem rejestrowanym, a klasa ekonomiczna jest… droższa niż jakiś czas temu.

Pamiętajcie też, że jakakolwiek będzie polityka cenowa LOT, to najtańsze oferty na loty do USA znajdzie na Fly4free.pl. Dzisiaj z okazji zniesienia wiz znaleźliśmy dla Was połączenia do USA w cenie od 1376 PLN.

A więcej tanich ofert lotów do Stanów Zjednoczonych możecie znaleźć TUTAJ.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Szkoda, że LOT na ten moment nie ma prawa przewozić pasażerów, którzy chcą skorzystać z Visa Waiver Program :)
luxxi, 6 listopada 2019, 20:02 | odpowiedz
Hmmm ??? 
luxxi Szkoda, że LOT na ten moment nie ma prawa przewozić pasażerów, którzy chcą skorzystać z Visa Waiver Program :)
piksel, 7 listopada 2019, 12:25 | odpowiedz
Nigdzie na stronie LOT nie ma takiej informacji 
piksel Hmmm ??? 
luxxi Szkoda, że LOT na ten moment nie ma prawa przewozić pasażerów, którzy chcą skorzystać z Visa Waiver Program :)
piksel, 7 listopada 2019, 15:00 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »