Fly4free.pl

W Arabii Saudyjskiej wyrośnie turystyczny kurort. Będzie gotowy w 2023 roku

arabia saudyjska
Foto: Gimas / Shutterstock

Aż 16 gotowych hoteli, które powstaną już w 2023 roku, a docelowo zabudowanie 50 wysp, setki aktywności do wyboru i wielomiliardowa inwestycja – tak ma wyglądać kurort u wybrzeży Morza Czerwonego, nad którym pracuje Arabia Saudyjska. Pierwsza faza inwestycji ruszyła już pełną parą.

Projekt na razie kryje się pod nazwą The Red Sea Development Company (TRSDC). I to właśnie ta spółka finalizuje obecnie umowę pożyczki w wysokości 3,7 mld USD, która zostanie rozłożona na 15 lat.

Między innymi za te pieniądze Arabia Saudyjska zamierza zbudować kurort nad Morzem Czerwonym, który zostanie rozłożony aż na 50 mniejszych wysepek. W pierwszej fazie, która wraz z finalizacją transakcji (najdalej do końca tego roku), ma ruszyć pełną parą, powstanie 16 luksusowych hoteli. Zgodnie z harmonogramem ten etap zakończy się w 2023 roku i będzie przyciągał ok. 300 tys. gości rocznie.

Na miejscu będziemy mogli nie tylko wypoczywać, ale i oddać się aktywnościom typowym dla urlopu nad Morzem Czerwonym, jak chociażby nurkowaniu. Władze Arabii Saudyjskiej zapewniają, że turyści na pewno nie będą się nudzić, a kurort będzie w stanie zapewnić im wszystko, czego potrzebują. Oczywiście Arabia Saudyjska liczy, że do tego czasu branża dawno zapomni o koronawirusie, a granice znów będą otwarte.

Będzie dużo stłumionego popytu na wyjazdy i podróżowanie, gdy tylko ograniczenia zostaną zniesione, więc z pewnością zobaczymy poprawę, jeśli chodzi o turystykę – komentuje John Pagano, dyrektor generalny TRSDC w rozmowie z Agencją Reuters. – Jesteśmy niezwykle podekscytowani tym, jak zamierzamy zmienić rolę turystyki w Arabii Saudyjskiej w jej obecnym kształcie.

A to przecież nie jedyny projekt, który ma przyciągnąć turystów do królestwa. Nie można zapominać o oszałamiającym projekcie miasta NOEM – 33 razy większego niż Nowy Jork. 

Pompowanie pieniędzy w turystykę trwa w najlepsze

I choć pandemia koronawirusa – podobnie jak na całym świecie, mocno pokrzyżowała plany Saudyjczyków to ci, jako jedni z nielicznych na świecie w trym trudnym czasie zamiast zacisnąć pasa, postanowili wpompować miliony USD w turystykę.

– Uruchomienie takiego funduszu w chwili, gdy sektor turystyczny stoi w obliczu bezprecedensowych globalnych wyzwań, świadczy o zaufaniu inwestorów i sektora prywatnego do długoterminowych perspektyw turystyki w Arabii Saudyjskiej – mówił w czerwcu Ahmed Al-Khateeb, minister turystyki. – Nie można przeceniać społecznego i gospodarczego znaczenia tego sektora – napędza wzrost, przyciąga międzynarodowe inwestycje, stwarza miejsca pracy i poprawia jakość życia milionów Saudyjczyków – tłumaczył.

Przypomnijmy, że Arabia Saudyjska w ubiegłym roku po wielu latach i licznych zapowiedziach, w końcu otworzyła się na turystów. Pojawiły się wizy turystyczne, kampanie reklamowe skierowane na zagraniczne rynki, powstają projekty kolejnych kurortów i zwiększenia rozpoznawalności najważniejszych zabytków, a część rodziny królewskiej dąży nawet do liberalizacji niektórych zapisów prawa.

Nadal jednak wizyty w królestwie są mocno kontrowersyjne, a wiele osób uważa, że wspieranie branży turystycznej w takim miejscu jest nieetyczne i nie powinno mieć miejsca. Inni ciągną tu, wiedzeni tajemniczością, jaką przez lata okryty był ten kraj. Warto też pamiętać, że wiza turystyczna to spory wydatek – ok. 460 PLN, a do tego trzeba spełnić kilka warunków. W dodatku niektóre miejsca i atrakcje turystyczne są dostępne tylko dla muzułmanów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »