Fly4free.pl

Wszyscy zaciskają pasa, a oni pompują 4 mld USD w turystykę. Saudyjczycy nie zwalniają tempa

arabia saudyjska
Foto: Gimas / Shutterstock

Nawet 4 mld USD zainwestuje Arabia Saudyjska w rozwój turystyki – i to w czasach, gdy wszyscy inni liczą każdy grosz. Mimo kryzysu turystycznego na całym świecie, królestwo nie zamierza jednak wstrzymać swoich wysiłków, by przyciągać do siebie podróżnych z całego świata i stać się pełnoprawnym celem wakacyjnym.

Od kilku lat Arabia Saudyjska planuje mocno zapisać się na turystycznej mapie świata. Choć kraj znany jest z restrykcyjnych zasad obyczajowych, w ostatnim czasie stopniowo zaczął otwierać się na turystów.

W październiku ubiegłego roku jeden z najbardziej zamkniętych krajów świata – jak wtedy mówiło się o Arabii Saudyjskiej – wreszcie wprowadził wizy turystyczne i złagodził część obostrzeń dotyczących obcokrajowców. I choć dalej wizy nie należą do tanich (ok. 460 PLN), część kraju jest dostępna tylko dla muzułmanów, a dodatkowych warunków do spełnienia też nie brakuje (np. musimy mieć obowiązkowe ubezpieczenie medyczne), to wizy turystyczne okazały się być strzałem w dziesiątkę. Tylko w pierwszym miesiącu nowych zasad, wnioski wypełniło 77 tys. osób.

Zgodnie z planem do 2030 roku kraj chciał, żeby branża turystyczna generowała 10 proc. PKB w porównaniu do 3 proc. w czasach, gdy wizy turystyczne nie istniały. Dlatego teraz, mimo problemów gospodarczych związanych z pandemią koronawirusa i niemal całkowitym zatrzymaniu światowej branży turystycznej, Arabia Saudyjska podjęła decyzję, że nie ma na co czekać. Trzeba ożywić ten sektor gospodarki. I w związku z tym Saudyjczycy na ten cel przeznaczą aż 4 miliardy USD.

– Uruchomienie takiego funduszu w chwili, gdy sektor turystyczny stoi w obliczu bezprecedensowych globalnych wyzwań, świadczy o zaufaniu inwestorów i sektora prywatnego do długoterminowych perspektyw turystyki w Arabii Saudyjskiej – mówi Ahmed Al-Khateeb, minister turystyki. – Nie można przeceniać społecznego i gospodarczego znaczenia tego sektora – napędza wzrost, przyciąga międzynarodowe inwestycje, stwarza miejsca pracy i poprawia jakość życia milionów Saudyjczyków – dodaje.

Królestwo nie rezygnuje też ze swoich dwóch czołowych projektów – „najnowocześniejszego miasta świata” i „drugiej Petry”. Pierwszy z nich – miasto Neom ma być 33 razy większe od Nowego Jorku i rozciągać się wzdłuż linii brzegowej Morza Czerwonego. Oczywiście nie zabraknie tam atrakcji turystycznych, hoteli, obiektów sportowych czy parków rozrywki. Drugi, czyli rozwój stanowisk archeologicznych w mieście Mada’in Salih i regionie Al-Ula, pochłonie 20 mld USD. W planach jest też dwukrotne zwiększenie liczby zabytków na liście UNESCO w ciągu najbliższej dekady. Zresztą sposoby na kuszenie turystów przez Arabię Saudyjską opisaliśmy już na łamach Fly4free we wrześniu 2019 roku. Jak widać, żaden z tych planów nie zostanie zawieszony.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »