Fly4free.pl

Zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Uważajcie na to!

londyn stansted
Foto: Christian Mueller / Shutterstock

Wraz z nadejściem października, zmieniły się przepisy wjazdowe w Wielkiej Brytanii. Choć zmiany były zapowiadane z ogromnym wyprzedzeniem, to i tak zaskoczyły część pasażerów, a niektóre kwestie wciąż są niejasne. Dlatego zebraliśmy najczęściej zadawane pytania w jednym miejscu i rzeczowo na nie odpowiadamy.

To, że Brexit zmieni zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii było wiadomo niemal od samego początku całego przedsięwzięcia. Daty były jednak wielokrotnie zmieniane, a Brexit doszedł do skutku na tyle dawno, że wielu z nas mogło zapomnieć, że coś miało się zmienić. A tym bardziej, że już do tego doszło.

1. Jakich dokumentów potrzebuję, żeby wjechać do Wielkiej Brytanii?

Najważniejsza informacja, jaką musicie zapamiętać to, że od 1 października wszystkie osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii muszą posiadać paszport. Nie będą już akceptowane dowody osobiste, jak to miało miejsce do tej pory. Oczywiście jak przy wszystkich podróżach, paszport musi być w dobrym stanie (nie może nosić żadnych śladów zniszczenia, mieć brakujących kartek itd.), a zdjęcie powinno być aktualne.

Nadal natomiast podróżujemy bez obowiązku posiadania wizy – pod warunkiem, że nasz pobyt nie trwa dłużej niż 6 miesięcy i ma charakter turystyczny.

– W przypadku chęci wyjazdu w celach zarobkowych należy zawsze ubiegać się o wizę pracowniczą – przypomina MSZ.

Oczywiście mówimy tutaj tylko o dokumentach związanych ze zmianami po Brexicie. Należy pamiętać, że pasażerowie muszą również spełnić wymagania związane z pandemią koronawirusa.

2. Czy dotyczy to wszystkich bez wyjątków?

Nowe zasady obowiązują wszystkich turystów i innych podróżnych z jednym małym wyjątkiem.

Wjazd na podstawie dowodu osobistego jest możliwy dla osób posiadających status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie dowodu osobistego, będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku – brzmi komunikat MSZ.

W pozostałych przypadkach musicie mieć ważny paszport. Dotyczy to zarówno Polaków jak i innych obywateli Unii Europejskiej. Nie przewidziano wyjątków np. dla kierowców zawodowych czy załóg lotniczych.

3. Czy potrzebuję paszportu, żeby wyjechać z Wielkiej Brytanii do Polski?

Co istotne, paszport jest potrzebny wyłącznie do przekroczenia brytyjskiej granicy, gdy wjeżdżamy do Wielkiej Brytanii. Jeśli chcemy jedynie wyjechać z tego kraju do Polski – to nadal możecie zrobić to na podstawie dowodu osobistego.

Macie wątpliwości w innych kwestiach związanych z Brexitem?

Po zakończeniu okresu przejściowego, czyli 1 stycznia utworzyliśmy specjalny poradnik, w którym znajdziecie informacje o wcześniejszych zmianach. Zobaczcie, czy dalej możecie korzystać z polskiego prawa jazdy albo czy w Wielkiej Brytanii przyda Wam się EKUZ.

4. Czy mogę przesiąść się w Londynie bez posiadania paszportu?

I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, gdzie i na jakich zasadach się przesiadasz. Trzeba bowiem pamiętać, że Londyn ma pięć lotnisk. Zasada jest prosta – jeśli nie opuszczasz strefy tranzytowej lotniska, to de facto nie wjeżdżasz do Wielkiej Brytanii, a więc paszport nie jest ci potrzebny.

Niestety nie wszystkie lotniska w Londynie mają strefę tranzytową i taka bezproblemowa przesiadka nie jest możliwa chociażby na popularnych lotniskach tanich linii jak Stansted, Luton, a także London City. Tam, niezależnie od tego, skąd i dokąd lecisz, z jakim przewoźnikiem i na jakich biletach – po przylocie na miejscu musisz najpierw wyjść ze strefy przylotów i przejść całą odprawę od nowa. A to oznacza, że przekraczasz granicę kraju i musisz mieć paszport.

Strefę tranzytową mają natomiast lotniska Gatwick i Heathrow. Ale to nie koniec komplikacji. Ze strefy tranzytowej mogą bowiem skorzystać osoby podróżujące na tzw. bilecie łączonym i którzy nie muszą odbierać bagażu rejestrowanego i nadawać go od nowa.

I tak np. pasażerowie easyJeta – niezależnie od posiadanego bagażu muszą przejść kontrolę od nowa, a więc tak samo jak w przypadku opisanym powyżej – najpierw muszą przekroczyć granicę, przejść całą odprawę i dopiero wsiądą ponownie do samolotu.

Dokładnie na tej samej zasadzie będzie działać przesiadka we wszystkich innych brytyjskich miastach. Podsumowując więc – jeśli nie opuścisz strefy tranzytowej lotniska – nie musisz mieć paszportu. Jeśli z jakiegoś powodu musisz dokonać ponownej odprawy – paszport będzie konieczny. W razie wątpliwości na stronie każdego z lotnisk znajdziecie szczegółowe informacje o strefie tranzytowej.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Brawo! Jedyny kraj w Europie Zachodniej, który wymaga paszportu. To już nawet do mniej cywilizowanych krajów takich jak Gruzja, Macedonia czy Albania można wjechać bez paszportu.
Mateusz Banasiak, 1 października 2021, 21:22 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A ja jak dobrze liczę to Londyn ma 6 lotnisk a nie 5: Heathrow, Gatwick, City, Southend, Stansted, Luton.
wr1981, 1 października 2021, 23:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Rozumiem, że członkostwo w UE rozleniwiło nas do tego stopnia, że posiadanie paszportu uważa się za zbędne, ale tak nie jest. Jak widać w załączonym tekście pasztport to wciąż podstawowy dokument podróżny. Dla wątpiących polecam wątek o utracie/utracie ważności dowodu osobistego (w trakcie podróży), przy jednoczesnym nieposiadaniu paszportu.
e-prezes, 2 października 2021, 17:29 | odpowiedz
Informacje o strefach tranzytowych na lotniskach są błędne!…
Agnieszka Gogola, 13 października 2022, 11:03 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »