Fly4free.pl

Podróże do Wielkiej Brytanii na nowych zasadach. Zakończono okres przejściowy

londyn stansted
Foto: Christian Mueller / Shutterstock

Od 1 stycznia oficjalnie zakończył się okres przejściowy związany z Brexitem. Nic więc dziwnego, że pojawia się wiele pytań o wyjeżdżanie z Polski do Wielkiej Brytanii. Czy dalej można podróżować tylko z dowodem osobistym? Czy mogę używać polskiego prawa jazda? Czy będzie działać karta EKUZ? Czy potrzebujemy wizy, żeby wjechać na wyspy? Odpowiadamy na wszystkie z nich.

Brexitowe przepychanki trwały kilka lat. Przez długi czas nie było wiadomo, kiedy dokładnie dojdzie do wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, do kiedy będą obowiązywać obecne przepisy wjazdowe, co stanie się później i na jakich zasadach dojdzie do tego historycznego rozłamu. Zakładano więc wiele scenariuszy, warianty optymistyczne i pesymistyczne. Ostatecznie zdecydowano, że choć Brexit stał się faktem, do 1 stycznia 2021 roku będzie obowiązywał okres przejściowy, a przepisy właściwie się nie zmienią. Czas ten jednak minął i od dziś w życie wchodzą nowe zasady. Podpowiadamy, co się zmienia.

Jakich dokumentów potrzebuję, żeby wjechać do Wielkiej Brytanii?

Najważniejsze i najpopularniejsze pytanie dotyczy dokumentów, które uprawniają do wjazdu do Wielkiej Brytanii. Na szczęście tak jak do tej pory, Polacy mogą korzystać zarówno z paszportów jak i dowodów osobistych.

Te zasady obowiązują jednak wyłącznie do 30 września 2021 roku. Po tym czasie, także Polacy będą musieli podróżować wyłącznie na podstawie paszportów. Wyjątek stanowią osoby, które mają status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Ci mogą podróżować na podstawie dowodu osobistego aż do końca 2025 roku.

Czy i kto potrzebuje wizy, żeby wjechać do Wielkiej Brytanii?

W kontekście podróży turystycznych możemy być spokojni. Turyści nie potrzebują wizy i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Pobyt nie może jednak przekroczyć sześciu miesięcy. Podobnie bezproblemowo będą podróżować osoby, które odbywają jedynie tranzyt przez Wielką Brytanię do innych krajów.

Problem może pojawić się w kontekście osób wybierających się do pracy lub na studia. Na przykład Polacy, którzy zamierzają studiować w Wielkiej Brytanii dłużej niż 6 miesięcy, muszą aplikować o wizę. Podobnie, jeśli chcielibyście przeprowadzić się na wyspy na stałe.

– W przypadku chęci wyjazdu w celach zarobkowych należy zawsze ubiegać się o wizę pracowniczą – przypomina MSZ.

Na szczęście na stronie brytyjskiego rządu możecie w łatwy sposób sprawdzić, czy w waszej konkretnej sytuacji wiza będzie potrzeba i jak ją uzyskać. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań, a algorytm podpowie nam, jakie czekają na nas przepisy wjazdowe.

Warto też pamiętać, że wiza lub pozwolenie na wjazd może być wymagana od Polaków w niektórych terytoriach zamorskich Wielkiej Brytanii, na przykład na wyspie Pitcairn, Św. Heleny, Ascension czy Montserrat. Szczegóły dotyczące każdego z takich miejsc sprawdzicie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czy mogę korzystać z polskiego prawa jazdy i karty EKUZ?

W kontekście podróży istotnym faktem jest też kwestia prowadzenia samochodów. Tutaj jednak nic się nie zmienia i Polacy nadal mogą śmiało wypożyczać samochody i jeździć nimi po Wielkiej Brytanii (pamiętając oczywiście o ruchu lewostronnym), korzystając z polskiego prawa jazdy.

Wyjątek stanowią osoby, które przeprowadzają się do Wielkiej Brytanii. Po 12 miesiącach pobytu prawo jazdy należy bowiem wymienić na brytyjskie.

O wiele ważniejszy jest fakt, że od 1 stycznia w Wielkiej Brytanii nie jest honorowana polska karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten dokument pozwalał nam na bezpłatne leczenie w takim samym zakresie jak dane państwo oferuje swoim obywatelom. Trzeba więc koniecznie pamiętać o wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Brexit to nie wszystko, jest jeszcze koronawirus

Oczywiście cały czas – poza Brexitem – należy pamiętać o obostrzeniach związanych z koronawirusem. Przynajmniej do 6 stycznia obowiązuje rozporządzenie w sprawie zakazu lotów z Wielkiej Brytanii do Polski. Odbywają się tylko nieliczne rejsy, które opisywaliśmy na łamach Fly4free.pl zaledwie kilka dni temu. Przed przyjazdem trzeba również wypełnić formularz lokalizacyjny dostępny na stronie https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk, a dodatkowo Polaków czeka przynajmniej 5-dniowa kwarantanna. Po tym czasie można poddać się testowi na koronawirusa, jeśli wynik będzie negatywny – zostaniemy zwolnieni z izolacji. Jeśli jednak nie chcemy poddawać się badaniu, nasza kwarantanna z automatu będzie trwała 10 dni.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
A roaming?
xionc, 3 stycznia 2021, 22:57 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »