Fly4free.pl

Na Mount Everest w wersji „na bogato”. Pub i salon masażu w bazie. Upadek ideałów górskich?

Wyposażenie bazy pod Mount Everestem
Foto: 7summitsclub
Ogrzewane, dwupokojowe namioty, materace, specjalne łóżka, dywany... a nawet okolicznościowa wódka. To wszystko czeka na uczestników jednej z wypraw komercyjnych na Czomolungmę.

Czytając o setkach ludzi, którzy są ogarnięci ideą wejścia na najwyższą górę świata, wyobrażamy sobie spartańskie warunki panujące w Nepalu i w bazie wspinaczy. Malutkie namioty, monotonne jedzenie, trud i znój codziennej wspinaczki. Spanie w śpiworach, etos gór, wszyscy złączeni jednym celem.

Okazuje się, że firmy zajmujące się zawodowo pomocą takim podróżnikom (organizując komercyjne wyprawy na Mount Everest), w swojej chęci „ułatwienia” bogatym klientom całego pobytu i akcji górskiej, zaczynają chyba przesadzać.

Luksusowe warunki

„7 summits”, prowadzona przez Rosjan, idzie na całość. Chcesz spróbować zdobyć najwyższy szczyt świata, wybierając ofertę z ich agencji? W bazie czekać na Ciebie będzie m.in. dwupokojowy, w pełni ogrzewany namiot – wyśpisz się na wygodnym materacu w normalnym łóżku, mając do dyspozycji szafę na swoje rzeczy i biurko do pracy. Aby nie było Ci zimno w stopy, na podłodze będzie rozłożony dywan.

Wyposażenie bazy pod Mount Everestem

Fot. 7summitsclub, przygotowania do wyprawy

Abstrakcja? Nie, to tylko początek udogodnień. W namiocie-rezydencji będziesz mieć gniazdko z prądem, światło – a jak zapragniesz rozrywki, to zawsze możesz przejść do 12-metrowego „pubu”.

Co w ofercie? M.in. specjalna wódka, która już teraz pozwoli Ci poczuć się jak zdobywca Dachu Świata.

Warunki w bazie pod Everestem

Fot. 7summitsclub

Alexander Abramov wspomina także o możliwościach masażu, które będą oferowane strudzonym wspinaczom-podróżnikom.

Jak wygląda skład osobowy wyprawy na Mount Everest w wersji dla wygodnych? 20 pełnopłatnych uczestników, 7 przewodników, 6 kucharzy oraz 35 Szerpów, którzy będą pomagać w transporcie bagaży.

Baza pod Mount Everestem

Fot. 7summitsclub

Nowy trend?

Czy to nie jest przesada? Wśród środowiska branżowego krążą legendy o tym, jak wyglądała wyprawa katarskiego księcia Moe Al Thani na Mount Everest w 2013 roku. Z jednej strony: kto bogatemu zabroni? Z drugiej: pomysł, aby zamówić pizzę, która ma być dowieziona helikopterem do bazy pod najwyższą górą świata, jawi się jako mocna ekstrawagancja.

W dobie komercyjnych wypraw na Mount Everest wszystko jest możliwe. Włącznie z tworzącymi się zatorami i kolejkami do zdobycia szczytu. Zawodowi himalaiści załamują ręce.

– Tego bumu chyba się nie powstrzyma. Pozostaje tylko załamać ręce – opowiadał kilka lat temu Janusz Kurczab, jeden z najwybitniejszych polskich ludzi gór. – Mount Everest jest stracony dla himalaistów.

„W końcu załatwiliśmy s*******yna!

Zastanawiacie się, czy warto próbować zdobyć najwyższą górę świata? Na naszych łamach kilkanaście miesięcy temu opublikowaliśmy nietypowy tekst, pokazujący co można zobaczyć z wierzchołka Mount Everestu (oraz inne niesamowite widoki). Jeżeli nie mieliście okazji się z nim zapoznać – serdecznie zachęcam 😉

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
prawie jak nasza narodowa wyprawa na K2. szerpowie wnieśli namioty i sprzęt, akipa posiedziała w namiotach, poserfowała w sieci, pojadła, popiła, kilka spacerów dookoła i helikopterem do domku :)
tomtychy, 26 marca 2018, 22:18 | odpowiedz
Avatar użytkownika
jaki upadek? rozszerzenie oferty nasza celebrytka chyba tak zdobywała szczyt?
becek, 27 marca 2018, 8:15 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Upadek to również wchodzenie z tlenem.
Don_Bartoss, 27 marca 2018, 8:51 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A niech każdy sobie zwierzę tak jak tylko ma ochotę.
dawidchyl, 27 marca 2018, 9:46 | odpowiedz
Avatar użytkownika
dawidchyl A niech każdy sobie zwierzę tak jak tylko ma ochotę.
ej ale zwierzęta to Ty zostaw w spokoju !
rysiekkk, 27 marca 2018, 10:07 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Bredzisz
michal11, 27 marca 2018, 10:28 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Upadek? Bo najwyższe szczyty sa tylko dla himalaistow? Wobec tego upadkiem sa tez turystyczne łodzie podwodne, bo przeciez to tylko dla nurków. Samoloty tez sa upadkiem, bo to przecież przestrzeń dla ptaków. Jak ktoś ma możliwości, a nie jest wyczynowcem to niech zwiedza świat tak jak mu się podoba.
tybul, 27 marca 2018, 10:33 | odpowiedz
Avatar użytkownika
2 dni temu ponownie oglądałem film Everest (2015)... kto nie widział, polecam!
4989341, 27 marca 2018, 10:40 | odpowiedz
Avatar użytkownika
tybul Upadek? Bo najwyższe szczyty sa tylko dla himalaistow? Wobec tego upadkiem sa tez turystyczne łodzie podwodne, bo przeciez to tylko dla nurków. Samoloty tez sa upadkiem, bo to przecież przestrzeń dla ptaków. Jak ktoś ma możliwości, a nie jest wyczynowcem to niech zwiedza świat tak jak mu się podoba.
też mnie zastanowiło ilu zgryźliwie komentujących zamieniło już samochód na wóz z koniem ;-)
baja, 27 marca 2018, 10:50 | odpowiedz
Avatar użytkownika
jeśli w ramach każdego zezwolenia na wejście dla takiego dworu nakażą im znieść na dół wszystkie swoje śmieci i przynajmniej kilka worków po poprzednich ekipach, to niech wchodzą codziennie
mondi, 27 marca 2018, 11:13 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »