Fly4free.pl

Włochy znów luzują przepisy covidowe. Co z wjazdem dla niezaszczepionych?

włochy
Foto: Mike Swigunski / Unsplash
Zgodnie z zapowiedzią, 1 maja we Włoszech nastąpiła kolejna tura znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Niestety – choć wielu na to liczyło – rząd nie zdecydował się znieść obowiązku testów dla osób niezaszczepionych. Jest jednak wiele innych zmian, które mogą ułatwić podróżowanie.

Przypomnijmy, że zgodnie z dotychczasowymi zasadami, osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą wjechać do Włoch bez żadnych obostrzeń. Warto jednak pamiętać, że ważność certyfikatu w kontekście przekraczania granicy wynosi 9 miesięcy. Osoby niezaszczepione (lub ci z nieważnym certyfikatem) muszą wykonać test – antygenowy nie wcześniej niż 48 h przed podróżą lub PCR – nie wcześniej niż 72 h przed. Gdy kilka tygodni temu Włochy zapowiedziały, że od 1 maja nastąpi kolejna fala luzowania obostrzeń – większość liczyła na zniesienie tego wymogu. Ale niestety przeliczyli się.

Rząd opublikował nowe zasady i próżno szukać tam zniesienia najbardziej uciążliwego obowiązku dla turystów. Pocieszeniem może być fakt, że poluzowano wiele innych zasad.

Po pierwszej turze luzowania obostrzeń, która miała miejsce na początku kwietnia, teraz dodano kolejne ułatwienia. Przede wszystkim nie musimy już wypełniać formularza wjazdowego. Znikają też przepustki green pass i super green pass (z wyjątkiem domów opieki). A to oznacza, że nie trzeba być już zaszczepionym lub ozdrowieńcem, aby wejść do atrakcji turystycznych, korzystać z restauracji czy niektórych środków transportu zbiorowego.

Nie trzeba już nosić maseczek w pomieszczeniach zamkniętych (np. sklepach czy muzeach), ale nadal trzeba pamiętać o zasłanianiu ust i nosa w transporcie publicznym, kinach, teatrach i szpitalach.

Warto więc podkreślić, że chociaż nie zniesiono testów dla osób niezaszczepionych, to przynajmniej umożliwiono im wreszcie korzystanie z całej infrastruktury, atrakcji i gastronomii na miejscu. Do tej pory wiele z nich było dostępnych tylko z kolejnymi testami lub w ogóle były niedostępne – bez względu na ważny test. Jest to więc i tak spore ułatwienie, choć na zupełnie bezproblemowy wyjazd musimy jeszcze poczekać.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
a co kogo interesują problemy proepidemików? Swoją drogą, dlaczego nie wspominacie w tekście, że przyjęcie dawki przypominającej powoduje wydłużenie ważności  greenpass na czas nieokreślony we Włoszech?
ssaassaa, 2 maja 2022, 15:46 | odpowiedz
Avatar użytkownika
a co kogo obchodzą koronaświrusy, którzy chcą przyjąć n-tą dawkę "szczepionki"
rams, 2 maja 2022, 18:42 | odpowiedz
Puknij się w głowę, ja jestem zaszczepiony ale nigdy nie pójdę ani nie pojadę do miejsca gdzie segreguje się ludzi, szczególnie że widać że te szczepionki gówno dają
ssaassaa a co kogo interesują problemy proepidemików? Swoją drogą, dlaczego nie wspominacie w tekście, że przyjęcie dawki przypominającej powoduje wydłużenie ważności  greenpass na czas nieokreślony we Włoszech?
rafal525_63, 4 maja 2022, 14:28 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »