Fly4free.pl

Włochy znoszą większość restrykcji koronawirusowych! Co się zmieni i od kiedy?

Foto: Kirk Fisher / Shutterstock
Włoski rząd ogłosił w czwartek plany zawieszenia pozostałych jeszcze w mocy koronawirusowych restrykcji. Część z nich zniknie 1 kwietnia, ostatnie obostrzenia zostaną zaś usunięte od 1 maja.

Jak czytamy w depeszy agencji Reutersa, zdecydowanie najważniejszą zmianą jest zniesienie obowiązku pokazywania certyfikatów Green Pass, czyli dokumentów potwierdzających zaszczepienie lub przechorowanie koronawirusa.

Obowiązek okazywania koronawirusowych przepustek będzie stopniowo znikał od 1 kwietnia – od tego dnia certyfikatu nie będzie trzeba pokazywać w komunikacji publicznej, na poczcie ani w publicznych urzędach. Z punktu widzenia turystów niezwykle ważną informacją jest to, że od 1 kwietnia certyfikaty nie będą też wymagane w hotelach. Zniknie też obowiązek, aby wszystkie osoby powyżej 50 roku życia musiały przedstawiać certyfikat zaszczepienia w swoim miejscu pracy. Od tego dnia nie będzie też już obowiązywał podział włoskich regionów na specjalne strefy, w zależności od liczby nowych zakażeń. Od 1 kwietnia znikną też wszelkie limity dotyczące zgromadzeń: od tego dnia koncerty czy imprezy sportowe na stadionach mogą być realizowane przy 100 procent dopuszczalnej pojemności obiektów.

Jednocześnie dzień wcześniej, czyli 31 marca, przestanie obowiązywać stan wyjątkowy, który pozwalał rządowi wprowadzać restrykcje na podstawie zwykłych dekretów.
Z kolei 1 maja certyfikaty nie będą już potrzebne, by wejść m.in. do siłowni czy restauracji (od 1 kwietnia nie będą potrzebne, by usiąść przy kawiarnianym stoliku). Prawdopodobnie wtedy zniesiony będzie też obowiązek w pokazywania certyfikatów w zbiorowym transporcie międzymiastowym (pociągi, autobusy czy samoloty).
 
– Dzisiejszą decyzją usuwamy praktycznie wszystkie ograniczenia, które były z nami przez ostatnie miesiące. Chciałbym podziękować Włochom za ich cierpliwość przez ostatnie lata – komentuje premier Włoch Mario Draghi.

Włochy były pierwszym krajem w Europie, w którym wykryto koronawirusa i gdzie na samym początku notowano najwięcej przypadków zachorowań. W ostatnich kilku tygodniach liczba zakażeń znów rośnie. Czy to oznacza, że restrykcje wrócą? Draghi tego nie wyklucza, ale jednocześnie dodaje, że dzięki masowej kampanii szczepień kraj jest bardzo dobrze przygotowany do walki z koronawirusem.
Z oficjalnych danych wynika, że 84 procent Włochów przyjęło rekomendowane 2 dawki szczepionki na koronawirusa, a przynajmniej 65 procent przyjęło także trzecią dawkę.
 
Włochy jednocześnie utrzymają w mocy przepisy wjazdowe, w myśl których do kraju bez problemów mogą wjeżdżać osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Z kolei osoby niezaszczepione muszą wykonać przed podróżą i przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »