Fly4free.pl

Włoskie miasteczka oferują darmowe noclegi dla turystów! Sukces przerósł ich oczekiwania

Foto: stanga / Shutterstock

Gdy władze niewielkiego San Giovanni in Galdo położonego w rejonie Molise zaprosiły turystów do spędzenia urlopu, podczas którego nie będą musieli płacić za zakwaterowanie, chyba nie spodziewały się takiego zainteresowania. Do projektu zgłosiło się ponad 8 tysięcy turystów z całego świata.

O nietypowej propozycji włoskiego miasteczka zrobiło się głośno pod koniec czerwca. Plan włodarzy miasta był prosty: ożywić turystykę (co jest szczególnie ważne w okresie pandemii koronawirusa) i lepiej wypromować swój region, a przy okazji… walczyć z depopulacją miejscowości, która kiedyś liczyła kilka tysięcy mieszkańców, a teraz mieszka w niej ledwie 500 osób. A jak zrobić to lepiej niż zaproponować coś za darmo?

W ramach projektu “Sprezentuj sobie Molise” władze miasta udostępniło turystom bezpłatne noclegi w domach historycznego centrum miasteczka, które jest zresztą świetną bazą wypadową do zwiedzania i spędzania urlopu. Znajduje się ono bowiem zaledwie 2 godziny drogi od Rzymu i Neapolu, a od morza i gór dzieli je 40 minut jazdy autem. Za wszystko inne, czyli m.in. dojazd czy posiłki, turyści mieli już zapłacić samodzielnie.

Chętni mieli zgłaszać się na podany adres mailowy, a liczba miejsc była oczywiście ograniczona: w trzech domach przygotowano w sumie 40 pobytów od lipca do początku października, a maksymalna liczba gości to 12 osób tygodniowo. Jednak gdy temat podjęły media okazało się, że zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania włodarzy miasta. Zgłosiło się bowiem ponad 8 tysięcy osób z całego świata, m.in. z USA czy Chin, ale nie tylko.

– Z samego Kazachstanu mieliśmy ponad 70 zgłoszeń. Nie spodziewaliśmy się, że nasza kampania spotka się z taką odpowiedzią – przyznaje w rozmowie z agencją Reuters Stefano Trotta, szef lokalnej organizacji turystycznej odpowiedzialnej za tę kampanię.

I choć miasteczko oczywiście nie przyjęło wszystkich chętnych, to przekierowało wielu z nich do sąsiednich miejscowości, gdzie także zaoferowano im bezpłatne noclegi.

To kolejna promocyjna kampania regionu Molise, o której jest głośno. W zeszłym roku miejsce to postanowiło wykorzystać stereotypy i popularne wśród Włochów żarty, że Molise jest tak małym regionem, że… tak naprawdę nie istnieje. Zbudowana wokół hasła “Il Molise Non Esiste” kampania przysporzyła całemu regionowi dużej popularności.

Foto: Wikipedia

Inne miasteczka idą tą samą drogą

Jak czytamy w depeszy Reutersa, na podobną inicjatywę zdecydowała się miejscowość Petrella Tifernina, położona 20 minut drogi od San Giovanni in Galdo. Tamtejsi mieszkańcy (wspierani przez lokalne władze) także zaoferowali swoje domy na darmowy wypoczynek turystom, choć w tym przypadku akcja promocyjna dotyczy tylko przyjezdnych z Włoch. Akcja trwa w okresie od 1 sierpnia do 13 września i w krótkim okresie… zgłosiło się ponad 5 tysięcy chętnych na takie wakacje.

– Celem tej akcji jest ożywienie Petrelli i stymulowanie przy okazji dalszego rozwoju sąsiednich miejscowości. Ludzie nie chcą dziś jeździć daleko i wielu wybiera bliższe miejsca, które do tej pory omijali – mówi burmistrz Petrelli Allessandro Amoroso.

Podobny sukces odtrąbiła wioska San Mauro La Bruca z włoskiej Kampanii zamieszkała przez 600 osób. Tu z kolei domy i pokoje na wakacje były wynajmowane w cenie 2 EUR. Wszystkie wyprzedały się na pniu, a turyści są zadowoleni. Miejscowi oczywiście też, bo przyjezdni muszą przecież jeść, pić, zwiedzać i przy okazji dać coś zarobić, na czym korzysta cały region.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »