Fly4free.pl

Wizz Air wyjaśnia przyczyny zmiany polityki bagażowej. Kiedy wejdą w życie i co nas czeka?

Zmiana polityki bagażowej Wizz AIr
Foto: Wizz Air

Węgierski przewoźnik poinformował, że tylko pasażerowie z wykupioną usługą Wizz Priority będą mogli zabrać ze sobą na pokład swój bagaż podręczny. Tylko u nas tłumaczy, jak będzie wyglądała ta zmiana i kiedy zostanie wprowadzona w życie.

[AKTUALIZACJA]

Wizz Air tłumaczy wprowadzenie zmian we wnoszeniu na pokład bagażu podręcznego koniecznością poprawienia procesu wchodzenia na pokład oraz zwiększenia punktualności, zwłaszcza na szczególnie popularnych rejsach.

„Celem zmiany jest zminimalizowane opóźnień związanych z upychaniem przez pasażerów bagażu podręcznego w schowkach oraz zwiększenie satysfakcji pasażerów, a także danie im jasnych wytycznych dotyczących polityki bagażowej. Strategia firmy opiera się na utrzymaniu maksymalnie niskich cen przy jednoczesnym daniu pasażerom możliwości dostosowania podróży do swoich potrzeb i płacenia tylko za te usługi, które są im potrzebne” – czytamy w komunikacie.

Bez żadnych opłat pasażerowie będą mogli brać na pokład jedynie małe torebki, które można położyć pod fotelem, np. torbę na laptopa, o maksymalnych wymiarach 40x30x18 cm. Należy jednak pamiętać, że w tej sytuacji będzie to jedyny bagaż podręczny, który możemy bezpłatnie zabrać na pokład. Każdy pasażer Wizz Aira ma bowiem prawo do zabrania jednej sztuki bagażu podręcznego.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Z komunikatu prasowego wynika, że… wchodzą one w życie natychmiastowo, ale nie na wszystkich trasach. Wizz Air informuje, że w pierwszej kolejności nowa polityka bagażowa będzie realizowana na najbardziej popularnych trasach i najbardziej zatłoczonych lotniskach. Wszyscy pasażerowie, którzy wykupili bilety na rejsy Wizz Aira, mają zostać poinformowani o zmianach.

Zmiany w polityce bagażowej

To dość poważna i kolejna zmiana polityki bagażowej Wizz Aira. Poprzednia miała miejsce pod koniec października – Wizz Air zwiększył wówczas co prawda wymiary bezpłatnego bagażu podręcznego (do wymiaru 55x40x23 cm) i limit wagowy do 10 kg, ale jednocześnie wprowadził limity dla liczby pasażerów, którzy mogą zabrać swój bagaż podręczny na pokład. Przewoźnik wprowadził zasadę, w myśl której gwarancję zabrania swojej walizki na pokład ma tylko 90 pierwszych pasażerów (w tym wszyscy, którzy wykupili usługę Wizz Priority), a bagaże podręczne innych ludzi miałyby zostać umieszczone w luku bagażowym. Ta pozornie dobra zmiana spotkała się z mieszanymi uczuciami części pasażerów, według których powodowało to komplikacje związane np. Z koniecznością wyjmowania aparatów fotograficznych, laptopów i innych cennych rzeczy tuż przed wejściem na pokład.

Teraz Wizz Air wprowadza znacznie dalej idące zmiany – od tej pory tylko pasażerowie z Priority mogą zabrać swój bagaż podręczny na pokład. Nie może więc tego zrobić nikt, kto nie wykupi dodatkowej usługi.

Foto: Wizz Air

Podręczne bagaże wszystkich pozostałych pasażerów (czyli tych, którzy nie wykupią usługi Priority) będą umieszczane w luku bagażowym i będzie można je odebrać przy karuzelach bagażowych, po wylądowaniu na lotnisku docelowym.

Ile kosztuje usługa Wizz Priority? Zgodnie z informacjami ze strony Wizz Air, opłata za Wizz Priority wynosi 22-44 PLN w zależności od kierunku podróży (jeśli wykupimy tę usługę online) i 110 PLN, jeśli wykupimy ją bezpośrednio na lotnisku.

 Z pewnością jest to zmiana na gorsze dla wielu pasażerów. Trudno też zrozumieć motywację Wizz Aira, bo zapewne usługa priorytetowego wejścia na pokład nie cieszy się aż tak dużą popularnością, by zmieniać bezpłatny limit. Jedyne wytłumaczenie to próba skoku na kasę pasażerów, a marnym pocieszeniem jest tu swoista sprawiedliwość społeczna: Nie płacisz? Nie zabierasz walizki na pokład.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Nie ma to jak walizkę na kółkach targać pod pachą ;-)
Kashpir, 22 czerwca 2018, 9:02 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Też na to zwróciłem uwagę :D
ert, 22 czerwca 2018, 9:07 | odpowiedz
Avatar użytkownika
I dobrze, skoro ludzie nie potrafią dostosować się do obecnych dopuszczalnych wymiarów bagażu to trudno żeby upchnąć wszystkie te wielkie walizki w samolocie. Jako uczciwy pasażer uważam, że linie powinny częściej sprawdzać wymiary wnoszonych na pokład walizek.
mkb9, 22 czerwca 2018, 9:48 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Mam nadzieję, że mniejszą saszetkę/torebkę choćby z elektroniką mimo to można nadal wnieść? 
nowart, 22 czerwca 2018, 10:21 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dorośli lecący sami - przeboleją, od taki podatek od dodatkowych 30 minut przy taśmie - nie chcesz płacić - stoisz, płacisz - nie stoisz. Ci z dziećmi (sam się do nich zaliczam) będą mocno wkurzeni - Priority wykupuje się na całą rezerwację, a ta jest najczęściej wspólna dla wszystkich (bo WDC) - 22złx4 os. x 2 strony to jest circa 190 zł * 3-4 loty rocznie to daje już sporą sumkę - i nie wiem za co? Zazwyczaj jeden plecak do połowy wypełniony mam zabawkami, podusią dla młodszej, jeżeli lot jest b. wcześnie (np. z Pyrzowic - od 6 do 6.30 staruje na raz  cała baza), tablet, jakieś przekąski, owoc, picie. Do tego sprzętu foto, komputera nie wkładam do rejestrowanego. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Zbliżają się wakacje, widać sprzedaż nie poszła jak miała i dziurę w kasie trzeba szybko załatać. Zapewne dziś w Dublinie otwierają szampana.
tottoto, 22 czerwca 2018, 10:22 | odpowiedz
Avatar użytkownika
... a reklamówka? Tam tylko popitka, popitek i batonik na zagrychę. Chyba przejdzie, a jak nie to w kieszenie bezrękawnika, pojemne są. Mi to nie przeszkadza, tylko jak ktoś ma krótkie przesiadki to teraz czekaj. Też ta UE nie zajmie się sprawą.
cosmonet, 22 czerwca 2018, 13:56 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Trzeba pamiętać, że to w nowych lotach, bo linia nie może tego zastosować w poprzednich rezerwacjach, bo to jest zmiana regulaminu, z tego co wiem w takim przypadku każdy ma prawo odstąpić od umowy po zmianie jej warunków, żądać odszkodowania + zwrotu za hotele itd. Pamiętajcie o tym myśląc o naszym kochanym Wizzairze :)
dar_kozlowski, 22 czerwca 2018, 13:58 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Rozumiem ze walizke bedzie mozna nadac na check-inie?Przez kontrole bezpieczenstwa przechodzi bagaz kabinowy a ten na sto procent idzie luku jak podaje wizzair, a skoro tak to wolno przewozic plyny >100 ml i inne zabronione przedmioty.
Jac, 22 czerwca 2018, 15:11 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dodajmy że na oficjalnej stronie Wizzair jest komunikat: "Aby zobaczyć, czy te problemy w jakikolwiek sposób Cię dotyczą, zaloguj się. Jeśli tak jest, otrzymasz od nas informację pocztą elektroniczną lub telefonicznie na numer podany w trakcie dokonywania rezerwacji." Jeśli narazie milczą to nie ma się czym obawiać.
Cubero4, 22 czerwca 2018, 17:59 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jak dla mnie poprzednia zmiana powiększająca darmowy bagaż podręczny do rozmiarów kabinówki była z kolei idealnym rozwiązaniem. Mam darmowy bagaż rejestrowany, wystarczy podejść normalnie do odprawy i zabierają walizkę:) Im się opłaca, bo mają mniej na pokładzie, mi się opłaca bo nie muszę kupować drogiego alko na bezcłówce;) 
ssaassaa, 22 czerwca 2018, 18:09 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W tłumaczeniach Wizzair nic nie ma, ale rozumiem, że będzie podobnie jak w Ryanair: cenne rzeczy (dokumenty, klucze, aparaty, laptopy, elektronika) wyjmujemy z bagażu przed oddaniem do luku i zabieramy ze sobą na pokład?
Kashpir, 22 czerwca 2018, 20:31 | odpowiedz
Avatar użytkownika
a to b ciekawy wątek, czekam na update na forum. Jak do luku, przed osobistą, to raczej powinny być zasady jak wobec nadawanego. 
Jac Rozumiem ze walizke bedzie mozna nadac na check-inie?Przez kontrole bezpieczenstwa przechodzi bagaz kabinowy a ten na sto procent idzie luku jak podaje wizzair, a skoro tak to wolno przewozic plyny >100 ml i inne zabronione przedmioty.
tomaszz, 22 czerwca 2018, 21:13 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Zgadzam się. Lecąc akceptuje się warunki przewoźnika. Rozmiar i waga bagażu podręcznego powinna  być restrykcyjnie kontrolowana. Obserwując co ludzie wnoszą na pokład można się tylko za głowę schwycić, część walizek/plecaków/toreb ledwo się mieści (lub się nie mieści) do górnych schowków. Przy sprawdzaniu dokumentu pasażer wkłada bagaż do sizera i problem się rozwiązuje. 
mkb9 I dobrze, skoro ludzie nie potrafią dostosować się do obecnych dopuszczalnych wymiarów bagażu to trudno żeby upchnąć wszystkie te wielkie walizki w samolocie. Jako uczciwy pasażer uważam, że linie powinny częściej sprawdzać wymiary wnoszonych na pokład walizek.
DaDa, 23 czerwca 2018, 8:02 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Przy pasażerach z dziećmi obowiązuje ta sama zasada. No, ale część i tak korzysta z darmowego priority "bo dziecko", więc rozumiem, że teraz konieczność opłaty za coś co się należała może boleć.  
tottoto Dorośli lecący sami - przeboleją, od taki podatek od dodatkowych 30 minut przy taśmie - nie chcesz płacić - stoisz, płacisz - nie stoisz. Ci z dziećmi (sam się do nich zaliczam) będą mocno wkurzeni - Priority wykupuje się na całą rezerwację, a ta jest najczęściej wspólna dla wszystkich (bo WDC) - 22złx4 os. x 2 strony to jest circa 190 zł * 3-4 loty rocznie to daje już sporą sumkę - i nie wiem za co? Zazwyczaj jeden plecak do połowy wypełniony mam zabawkami, podusią dla młodszej, jeżeli lot jest b. wcześnie (np. z Pyrzowic - od 6 do 6.30 staruje na raz  cała baza), tablet, jakieś przekąski, owoc, picie. Do tego sprzętu foto, komputera nie wkładam do rejestrowanego. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Zbliżają się wakacje, widać sprzedaż nie poszła jak miała i dziurę w kasie trzeba szybko załatać. Zapewne dziś w Dublinie otwierają szampana.
DaDa, 23 czerwca 2018, 8:05 | odpowiedz
Avatar użytkownika
 Tak, taką podręczną walizkę można oddać wcześniej przed kontrolą bezpieczeństwa i mieć w niej to czego nie można podczas kontroli, ale z tego co zauważyłam nie na wszystkich lotniskach jeszcze chcą zabrać przy check-inie, np. na Okęciu działa bez problemów, na lotnisku w Bratysławie też nie było problemu a w Santander już nie chcieli zabrać (ale tam to wszystkie walizki wlazły do samolotu więc oni chyba jeszcze nie są na bieżąco z tą nową polityką bagażową)
Jac Rozumiem ze walizke bedzie mozna nadac na check-inie?Przez kontrole bezpieczenstwa przechodzi bagaz kabinowy a ten na sto procent idzie luku jak podaje wizzair, a skoro tak to wolno przewozic plyny >100 ml i inne zabronione przedmioty.
ulmak, 26 czerwca 2018, 9:26 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Szkoda, że nie mogą wprowadzić zamiast tego podręcznego dawanego do luku bagaż rejestrowany o wybranych wymiarach i wadze do 10kg jak jest np. w Lionairze w Tajlandii. Raz że można by było włożyć więcej rzeczy, a dwa że zawsze i tak traci sie 5-10 min po boardingu na włożenie tych "bagaży podręcznych" do luku
Sordo, 7 lipca 2018, 15:18 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dzwoniłam do Wizzaira w tej sprawie i powiedzieli mi, że zasady się nie zmieniają, ale to przecież głupota, skoro nie wnosi się na pokład, ale w sumie gość był trochę nieogarnięty... 
Jac Rozumiem ze walizke bedzie mozna nadac na check-inie?Przez kontrole bezpieczenstwa przechodzi bagaz kabinowy a ten na sto procent idzie luku jak podaje wizzair, a skoro tak to wolno przewozic plyny >100 ml i inne zabronione przedmioty.
Joanna Maria Siereńska, 23 września 2018, 8:18 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »