REKLAMA

Wizz Air wprowadza wielkie zmiany w polityce bagażowej! Zniknie mały podręczny, będą dopłaty

Foto: Wizz Air
Od 29 października zniknie mały bagaż podręczny. Zamiast niego w podróż będzie można za darmo zabrać walizkę o rozmiarach 55x40x23 cm i wadze do 10 kilogramów. Ale nie ma gwarancji, że zabierzemy ją na pokład. O zmianach w Wizz Air portal Fly4free.pl pisał jako pierwszy w Polsce.

Do tej pory w Wizz Air można było wnieść bezpłatnie na pokład mały bagaż podręczny o wymiarach 42x32x25 centymetrów. Za większy bagaż podręczny o wymiarach 56x45x25 cm trzeba było już płacić.

Od 29 października Wizz Air wprowadzi tylko jeden rozmiar bagażu podręcznego – pisaliśmy o tym jako pierwsi TUTAJ.

Będzie on miał wymiary 55x40x23 cm i maksymalną wagę do 10 kilogramów. Bagaż ten będzie bezpłatny, ale pasażerowie nie mają gwarancji, że będą mogli wnieść go na pokład (dotyczy to pasażerów mających bilety w najtańszej taryfie Wizz Basic). Aby być pewnym, trzeba wykupić usługę Wizz Priority, która daje nam też pierwszeństwo przy wejściu na pokład. Oprócz pewności, że bagaż podręczny będzie podróżował z nami na pokładzie, będziemy też mogli w tej usłudze zabrać ze sobą drugą, mniejszą sztukę bagażu podręcznego o rozmiarach 40x30x18 centymetrów. Cena usługi Wizz Priority (czyli gwarancja wniesienia bagażu na pokład) ma wynosić od 5 do 15 EUR. Oczywiście, pasażerowie z biletami w taryfie Go czy Wizz Plus wniosą swój bagaż podręczny na pokład bez problemu.

Przewoźnik nie podał, ilu pasażerów będzie miało gwarancję wniesienia swojej walizki na pokład, ale wydaje się, że pasażerowie z biletami w taryfie Basic bez dokupienia usługi Priority muszą się pogodzić z tym, że ich bagaż znajdzie się w luku bagażowym. Dwa tygodnie temu pisaliśmy, że w przypadku lotów Airbusem A320 tylko pierwsze 80 osób, które opłaci bagaż podręczny, będzie mogło zabrać go na pokład. Z kolei w przypadku A321 gwarancję zabrania swojej walizki będzie miało pierwsze 90 osób. Czy tak będzie rzeczywiście? Przekonamy się „w praniu”, bo na razie przewoźnik milczy na ten temat. Podobne zmiany w sezonie wakacyjnym wprowadził Ryanair – w związku z dużym wypełnieniem samolotów w letnie miesiące ogłosił, że tylko 90 pierwszych osób będzie mogło wnieść na pokład bagaż podręczny. Reszta walizek trafi do luku.

Co z pasażerami, którzy lecą po 29 października i dokonali już opłaty za bagaż podręczny? W komunikacie przewoźnika czytamy, że otrzymają oni zwrot pieniędzy w wysokości 120 proc. poniesionej opłaty na konto Wizz.

Zgodnie z informacjami, które portal Fly4free.pl podał jako pierwszy, Wizz Air zmniejszy też limit wagowy dla bagażu rejestrowanego z 23 do 20 kilogramów.

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
WIZZAIR ODLECIAŁ .................................. jak pewien Prezes !!!!
Biko, 19 lipca 2017, 10:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
I te wszystkie walizeczki kupowane dla wizzaira, z szerokoscia 25cm juz nie wejda
zbyhu, 19 lipca 2017, 10:38 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jeśli rzeczywiście nie będzie małego bagażu podręcznego, czyli nie będę mógł wziąć nawet reklamówki z laptopem, to lipa - będzie gorzej niż jest teraz (a teraz też jest źle).
Liwiusz, 19 lipca 2017, 10:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
czyli teraz będzie lepiej niż w ryanairze - tam podreczny jest minimalnie mniejszy i też nie ma gwarancji, że nie trafi do luku
Qba85, 19 lipca 2017, 10:48 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jak dla mnie to dobra informacja ;) Nie przeszkadza mi to że bagaż będzie leciał w luku a latając z decathlonowym plecakiem 40L te 2 cm z szerokości mnie nie bolą ;)
Jonas3, 19 lipca 2017, 10:50 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Qba85 czyli teraz będzie lepiej niż w ryanairze – tam podreczny jest minimalnie mniejszy i też nie ma gwarancji, że nie trafi do luku
W ryanairze są dwa podręczne - do większego pakujesz rzeczy, i ewentualnie dajesz do luku, do mniejszego podręcznego ładujesz komputer i inne cenne rzeczy. W Wizairze jak będziesz miał pecha, będziesz musiał komputer oddawać do luku - absurd. Nowe regulacje nadal przekonują mnie, aby landrynki omijać szerokim łukiem.
Liwiusz, 19 lipca 2017, 10:51 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Qba85 czyli teraz będzie lepiej niż w ryanairze – tam podreczny jest minimalnie mniejszy i też nie ma gwarancji, że nie trafi do luku
Tu tez na pewno nie bedzie gwarancji. W samolocie jest miejsca dla 2/3 bagazy wszystkich pasazerow zakladajac ze kazdy bierze taka sama walizke. A co do minimalnej roznicy - i tak wiekszoc walizek jest wg standardu IATA, 20cm glebokosci. Ta minimalna roznica nie ma zadnego znaczenia.
zbyhu, 19 lipca 2017, 10:51 | odpowiedz
Avatar użytkownika
zbyhu I te wszystkie walizeczki kupowane dla wizzaira, z szerokoscia 25cm juz nie wejda
Dlatego były w promocji :)
Liwiusz, 19 lipca 2017, 10:52 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Liwiusz
Qba85 czyli teraz będzie lepiej niż w ryanairze – tam podreczny jest minimalnie mniejszy i też nie ma gwarancji, że nie trafi do luku
W ryanairze są dwa podręczne – do większego pakujesz rzeczy, i ewentualnie dajesz do luku, do mniejszego podręcznego ładujesz komputer i inne cenne rzeczy. W Wizairze jak będziesz miał pecha, będziesz musiał komputer oddawać do luku – absurd. Nowe regulacje nadal przekonują mnie, aby landrynki omijać szerokim łukiem.
NIGDY się nie pcham do samolotu w Ryanair, wsiadam jako jeden z ostatnich i często musze zostawić bagaż przy schodach, ale mam drugi podręczny w Ryanair i tam mam aparat, laptop, dokumenty itp. W landrynie też się pchał nie będę i wtedy jest problem z cenniejszymi w/w rzeczami
drk0202, 19 lipca 2017, 11:06 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dla mnie super, bo walizka którą kupiłam pod Ryanaira od teraz zastąpi mi plecak do Wizzaira :D
Piernisio, 19 lipca 2017, 11:39 | odpowiedz
Avatar użytkownika
zbyhu I te wszystkie walizeczki kupowane dla wizzaira, z szerokoscia 25cm juz nie wejda
Chyba, ze ktos kupil taka typowa torbe a nie "sztywna" walizke, to wejdzie, o ile nie bedzie mega wypchana przedmiotami. Ostatnio bralem taka wlasnie torbe pod wizza, na podroz Ryanairem i do kosza wchodzilo mimo ze kosz z szerokoscia nie 25, nie 23 a 20 :) No ale fakt, trzeba bedzie sie wyposazyc w nowa.
chris0o, 19 lipca 2017, 11:40 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Piernisio Dla mnie super, bo walizka którą kupiłam pod Ryanaira od teraz zastąpi mi plecak do Wizzaira 😀
Nie przemyślałeś odpowiedzi. To nie jest super, że nie będziesz mógł wnieść na pokład torebki z komputerem lub innymi cennymi rzeczami, które chcesz mieć przy sobie. Super, że klucze, komputer, cenne rzeczy, będziesz musiał oddawać do luku???
Liwiusz, 19 lipca 2017, 11:43 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Liwiusz
Piernisio Dla mnie super, bo walizka którą kupiłam pod Ryanaira od teraz zastąpi mi plecak do Wizzaira 😀
Nie przemyślałeś odpowiedzi. To nie jest super, że nie będziesz mógł wnieść na pokład torebki z komputerem lub innymi cennymi rzeczami, które chcesz mieć przy sobie.Super, że klucze, komputer, cenne rzeczy, będziesz musiał oddawać do luku???
Klucze i portfel i tak mam zawsze przy sobie, a komputera nie biorę:) Za to powiększenie bagażu jest mi na rękę.
Piernisio, 19 lipca 2017, 11:45 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie chce mi się wierzyć, że jak ktoś będzie wsiadał jako ostatni z samym tylko z laptopem to mu go każą zostawić pod samolotem. Bardziej to będzie tak wyglądało, że ludzie będą wyciągać z toreb oddawanych do luku cenniejsze rzeczy i brać je w kieszeń (rękę) - aparat, laptop itp.
greg0, 19 lipca 2017, 11:55 | odpowiedz
Avatar użytkownika
No to ciekawe. Ktoś ma pomysł co z biletami zakupionymi jeszcze przed zmianami? Wchodzę z małym podręcznym jak dotej pory, czy dużym? Nie dokupiłem jeszcze drugiego odcinka podróży i może wyjść na to, że w jedną stronę polecę z walizką wizz, ale nie będę mógł z nią wrócić bo jest za szeroka :O
scorpion1077, 19 lipca 2017, 11:58 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W podręcznym mam zawsze lustrzankę, drugi obiektyw i laptopa lub tablet. Nie wspominając o powerbanku, których według przepisów nie można przewozić w luku. Może redakcja spróbowałaby to wyjaśnić, bo zwykły śmiertelnik nie ma szans na odpowiedź od landryny, co w przypadku uszkodzenia aparatu lub laptopa, który wyląduje w luku? Będą wypłacać odszkodowania?
erloy, 19 lipca 2017, 12:04 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ludzie, spokojnie. Zmiany wchodzą w życie od 29 października - osoby, które mają już wykupione bilety na loty od tej daty z pewnością dostaną mailing od Wizz Air z informacją o zmianach i co dalej. Nikt też raczej nie zabroni wam wyjąć z podręcznego rzeczy, które chcecie albo musicie mieć na pokładzie samolotu a nie w luku bagażowym. Zamiast się cieszyć, że powiększają bagaż, który w podstawowej wersji wciąż będzie darmowy, to już zaczynacie psioczyć ;-)
Kashpir, 19 lipca 2017, 13:13 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Kashpir Ludzie, spokojnie. Zmiany wchodzą w życie od 29 października – osoby, które mają już wykupione bilety na loty od tej daty z pewnością dostaną mailing od Wizz Air z informacją o zmianach i co dalej. Nikt też raczej nie zabroni wam wyjąć z podręcznego rzeczy, które chcecie albo musicie mieć na pokładzie samolotu a nie w luku bagażowym. Zamiast się cieszyć, że powiększają bagaż, który w podstawowej wersji wciąż będzie darmowy, to już zaczynacie psioczyć 😉
No i jak sobie wyobrażasz trzymanie tych rzeczy (lustrzanka+obiektyw+laptop+powerbank) podczas kilkugodzinnego nocnego rejsu na pokładzie? Na kolanach? Bo włożone na półkę bez żadnego pokrowca ulegną uszkodzeniu jeszcze szybciej niż w luku.
erloy, 19 lipca 2017, 14:03 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Liwiusz
Qba85 czyli teraz będzie lepiej niż w ryanairze – tam podreczny jest minimalnie mniejszy i też nie ma gwarancji, że nie trafi do luku
W ryanairze są dwa podręczne – do większego pakujesz rzeczy, i ewentualnie dajesz do luku, do mniejszego podręcznego ładujesz komputer i inne cenne rzeczy. W Wizairze jak będziesz miał pecha, będziesz musiał komputer oddawać do luku – absurd. Nowe regulacje nadal przekonują mnie, aby landrynki omijać szerokim łukiem.
A mnie zachęcają, by jednak czasem skorzystać z ich usług. Zresztą przypuszczam, że jeśli wyjmiesz SAMEGO laptopa w pokrowcu i wezmiesz go w rękę to nikt afery nie zrobi. Ostatecznie możesz też dopłacić te 20-40 zł.
Qba85, 19 lipca 2017, 14:59 | odpowiedz
Avatar użytkownika
@elroy wykupisz Wizz Priority, żeby nie mieć tego problemu :-) a jeśli się nie załapiesz, to laptopa + ew. powerbank wrzucisz w kieszeń siedzenia przed tobą, resztę rzeczy możesz zabezpieczyć jakimś pokrowcem i wrzucić pod siedzenie. I tak,wiem jak wygląda lustrzanka z obiektywem, bo sam z taką latam. Zawsze znajdzie się jakiś sposób. Poza tym nigdzie nie jest napisane, że po 80/90 sztukach odcinają możliwość przewozu na pokładzie: "W przypadku zbyt dużej ilości bagażu nadmiarowe sztuki mogą być umieszczone w luku bagażowym.". Dopiero jak nowa polityka wejdzie w życie, będziemy tak naprawdę wiedzieli jak to wygląda w praktyce.
Kashpir, 19 lipca 2017, 15:20 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Kashpir Ludzie, spokojnie. Zmiany wchodzą w życie od 29 października – osoby, które mają już wykupione bilety na loty od tej daty z pewnością dostaną mailing od Wizz Air z informacją o zmianach i co dalej.
Żadnego maila nie dostałem ale po zalogowaniu się do rezerwacji (odpowiednio czerwiec i październik w przyszłym roku) mam przypisany duży bagaż.
looookasz, 19 lipca 2017, 15:21 | odpowiedz
Avatar użytkownika
scorpion1077 No to ciekawe. Ktoś ma pomysł co z biletami zakupionymi jeszcze przed zmianami? Wchodzę z małym podręcznym jak dotej pory, czy dużym? Nie dokupiłem jeszcze drugiego odcinka podróży i może wyjść na to, że w jedną stronę polecę z walizką wizz, ale nie będę mógł z nią wrócić bo jest za szeroka :O
Ja mam bilety wykupione przed zmianami na grudzień tego roku z małym bagażem podręcznym to mi zmieniło automatycznie teraz w rezerwacji na duży podręczny o dziwo, o wymiarach "starego" dużego podręcznego, a nie tego bagażu który będzie po 29 października.
Darek_2003, 19 lipca 2017, 17:23 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jedno zasadnicze pytanie. W jaki sposób zostanę poinformowany, że nie mogę wnieść walizki na pokład? Przy rezerwacji? Każdy podróżujący będzie musiał stać w kolejce do odprawy bagażowej? A może stewardessa jak zobaczy mnie z walizką (mając taryfę wizz basic), to każe mi ją zostawić na lotnisku?
drozda, 19 lipca 2017, 20:46 | odpowiedz
Avatar użytkownika
drozda Jedno zasadnicze pytanie. W jaki sposób zostanę poinformowany, że nie mogę wnieść walizki na pokład? Przy rezerwacji? Każdy podróżujący będzie musiał stać w kolejce do odprawy bagażowej? A może stewardessa jak zobaczy mnie z walizką (mając taryfę wizz basic), to każe mi ją zostawić na lotnisku?
Tak samo, jak to teraz wygląda w EZY, TRA czy RYR? Przy schodkach każą odłożyć na wózek?
jackii, 21 lipca 2017, 1:33 | odpowiedz
Avatar użytkownika
zbyhu I te wszystkie walizeczki kupowane dla wizzaira, z szerokoscia 25cm juz nie wejda
Ale dalej można z nich korzystać np. w EZY czy TRA...
jackii, 21 lipca 2017, 1:35 | odpowiedz
Avatar użytkownika
zbyhu
Qba85 czyli teraz będzie lepiej niż w ryanairze – tam podreczny jest minimalnie mniejszy i też nie ma gwarancji, że nie trafi do luku
Tu tez na pewno nie bedzie gwarancji. W samolocie jest miejsca dla 2/3 bagazy wszystkich pasazerow zakladajac ze kazdy bierze taka sama walizke.A co do minimalnej roznicy – i tak wiekszoc walizek jest wg standardu IATA, 20cm glebokosci. Ta minimalna roznica nie ma zadnego znaczenia.
Hm, ośmielę się z tym nie zgodzić. W czerwcu kupowałem nowe walizki do TRA, więc trochę czasu spędziłem w sklepach. i jeśli mam być szczery - większość walizek rozmiaru 53-58 miała 22, 23 cm głębokości (również TSA). Typowe 20. były nieliczne...
jackii, 21 lipca 2017, 1:42 | odpowiedz

wizz air samolot
Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.