Fly4free.pl

Wizz Air planuje wielki powrót na wschód i chce lotów krajowych po Polsce. Ale…

Foto: WizzAir.com
- Tak, rozważamy uruchomienie lotów krajowych po Polsce, ale na pewno nie w tym roku. Ale w dłuższej perspektywie czasu to bardzo możliwe – mówi w rozmowie z Fly4Free.pl Jozsef Varadi, prezes Wizz Aira.

To pracowite dni dla prezesa Wizz Aira: do Warszawy przyleciał prosto z Katowic i już po 2 godzinach poleciał dalej do Wilna. W kolejnych dniach w planach jest m.in. Gdańsk, rumuńska Kluż-Napoka i Skopje – w tych miastach Wizz Air chwali się swoim nowym nabytkiem, czyli 230-miejscowym Airbusem A321 (naszą recenzję z wnętrza samolotu przeczytacie wkrótce na łamach Fly4Free.pl).

W Warszawie Varady w rozmowie z nami opowiadał o dalszych planach Wizza z okazji 12. rocznicy latania tej linii w Polsce. W tym czasie, czyli od 2004 r. Wizz Air przewiózł w naszym kraju ponad 43,4 mln pasażerów.

Loty krajowe? Tak, ale…

Varadi potwierdził w rozmowie z nami, że Wizz Air rozważa uruchomienie lotów krajowych po Polsce, ale w dłuższej perspektywie kilku lat. Przypomnijmy, że o tych planach Fly4Free.pl informowało jako pierwsze.

– Tak, zastanawiamy się nad uruchomieniem lotów krajowych po Polsce, ale na tę chwilę nie mamy żadnych planów i na pewno nie stanie się to natychmiast, w tym roku. Myślimy jednak o tym w szerszej perspektywie czasu – powiedział.

To jedyna deklaracja, jaką udało nam się od niego wyciągnąć na temat planów dotyczących Polski.

– Obecnie prowadzimy rozmowy z prawie setką lotnisk w różnych krajach. Podobnie jest w Polsce. Od czerwca będziemy latali z lotniska w Szymanach do Londynu i w zależności od zapotrzebowania nie wykluczamy stamtąd nowych tras – powiedział Varady.

A czy w związku z tym, że w drugiej połowie roku (prawdopodobnie od sierpnia) 2 nowe Airbusy A321 będą zbazowane na lotnisku Chopina możemy się spodziewać nowych dłuższych tras takich jak Warszawa-Dubaj?

– To możliwe, ale nowy samolot ma praktycznie identyczny zasięg jak A320. Oznacza to, że przy planowaniu nowych tras jesteśmy ograniczeni do lotów trwających maksymalnie 5-5,5 godziny  – mówi Varady.

Wielki powrót na Ukrainę?

Varady wspomniał też o planach powrotu linii na Ukrainę.

– Widzimy, że sytuacja na Ukrainie stabilizuje się i z biznesowego punktu widzenia bardzo nam się to podoba, co teraz się tam dzieje. Poważnie rozważamy, aby ponownie mocniej wejść na ten rynek – powiedział Varady.

To bardzo ważna deklaracja, także w kontekście rozwoju Wizza w Polsce. Przed wybuchem konfliktu na Ukrainie węgierska linia była mocno obecna w tym kraju – miała tu własną spółkę Wizz Air Ukraine i 3 bazy operacyjne (w Kijowie, Doniecku i Lwowie). Rozwój zahamowała wojna – Wizz Air zamknął bazę w Doniecku w kwietniu 2014 roku, a dokładnie rok później – bazę we Lwowie i całą ukraińską spółkę. Wizz zamknął wtedy kilkanaście tras i zostawił tylko 1 samolot w bazie w Kijowie.

– Nie chodzi nawet o wojnę, ale o spadający kurs hrywny. W ciągu kilku miesięcy liczba pasażerów na Ukrainie zmniejszyła się o 30 proc. – tak tłumaczył wówczas tę decyzję prezes Wizz Aira.

Wojna z Ryanairem? Za rok będziemy od nich tańsi

Prezes Wizz Aira nie obawia się też konkurencji ze strony Ryanaira, który od października wraca na lotnisko Chopina.

– Konkurencja jest zawsze mile widziana, bo działa mobilizująco, ale przede wszystkim skorzystać mogą na niej pasażerowie. Czy spodziewam się wojny cenowej w Warszawie? Może na początku, ale ostatecznie decydujące będzie to, która linia będzie miała najniższe koszty. Nasze koszty już teraz są na poziomie Ryanaira i cały czas spadają. Jestem przekonany, że w przyszłym roku pod względem kosztów będziemy najtańszą tanią linią lotniczą w Europie, co przełoży się na niższe ceny biletów – powiedział prezes Wizz Aira.

To nie pierwszy raz, gdy prezes Wizz Aira składa takie deklaracje. Ryanair zdążył już na nią odpowiedzieć, a o wszystkim pisaliśmy niedawno na łamach Fly4Free.pl.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Wrocław - Gdańsk aż się prosi
Raphael, 17 maja 2016, 16:51 | odpowiedz
Spoko , im więcej tras tym lepiej. Co do Wizzaira i Ryanaira to zależnie od tras i cen wybieramy raz jednych raz drugich. Obecnie jednak częściej zdarza się nam korzystać z przewoźnika irlandzkiego. Gdyby jeszcze tylko Wizzair zmienił politykę dotyczącą bagażu byłoby super.
loree, 17 maja 2016, 16:57 | odpowiedz
Jakoś nie widze tej taniości, co kupuje bilety i porównuje ceny to wizz droższy od ryana... A do tego ten bagaż... W ciagu roku raz znalazłem tańsze połączenie w wizz do Paryża.
eroberto1, 17 maja 2016, 16:58 | odpowiedz
Prosi sie o Warszawa - Lwow, polaczenie zarowno robotnicze jak i turystyczne przez caly rok.
Latacz, 17 maja 2016, 17:00 | odpowiedz
KTW-GDN aż się prosi.
singielka_1976, 17 maja 2016, 17:03 | odpowiedz
Brzeszcze - Włoszczowa
em, 17 maja 2016, 17:10 | odpowiedz
Raphael Wrocław – Gdańsk aż się prosi
Już było. Ryan próbował swoich sił na tej trasie i nie wypaliło,bo latała garstka ludzi.
Irish, 17 maja 2016, 17:11 | odpowiedz
Wizzair jest nie dość że sporo droższy od ryanaira, ile razy bym czegoś nie szukał, to do tego praktycznie nie ma bagażu...
majlaf, 17 maja 2016, 17:42 | odpowiedz
Latacz Prosi sie o Warszawa – Lwow, polaczenie zarowno robotnicze jak i turystyczne przez caly rok.
That would be great! just 45 minutes flight time v.s.10 hours in bus. Their Lviv-base closed before actually opening it. All flights from Lviv we're operated by their aircrafts based at Kyiv-Zhulyany i.e. IEV-DTM-LWO-DTM-LWO. Very inefficient, as the total flight time of all sectors exceeded the max. duty hours, so crew had to be renewed in Lviv. Maybe before actually opening a new base in Lviv they could do the same trick (WAW-LWO-DTM-LWO-WAW), so business people could arrive in the morning and leave in the afternoon for a one-day trip.
Tom, 17 maja 2016, 17:52 | odpowiedz
eroberto1 Jakoś nie widze tej taniości, co kupuje bilety i porównuje ceny to wizz droższy od ryana… A do tego ten bagaż… W ciagu roku raz znalazłem tańsze połączenie w wizz do Paryża.
Zależy skąd, w Gdańsku Ryan jest o wiele droższy od Wizza.
Tugn, 17 maja 2016, 17:53 | odpowiedz
A kiedy tak oczekiwane połączenie Modlin - Warszawa Chopin?
mimi, 17 maja 2016, 18:47 | odpowiedz
Kurcze a o Radomiu zapomnieli?
Pitupitu, 17 maja 2016, 19:19 | odpowiedz
No jak cos nowego z Warszawy to Madryt, Malaga aż sie prosi :) a może tak z Poznania Malaga , Madryt lub Barcelona ? Czy Wizzair planuje codeshare?
Tomazz, 17 maja 2016, 19:24 | odpowiedz
Wrocław - Lwów (to będzie 10/10)
north, 17 maja 2016, 20:09 | odpowiedz
Avatar użytkownika
em Brzeszcze – Włoszczowa
Aż się prosi.
mik111, 17 maja 2016, 20:19 | odpowiedz
WizzAir- Prosimy o powrót podręcznego bagażu normalnych rozmiarów jak jest w Ryanair.
Greg, 17 maja 2016, 21:07 | odpowiedz
Irish
Raphael Wrocław – Gdańsk aż się prosi
Już było. Ryan próbował swoich sił na tej trasie i nie wypaliło,bo latała garstka ludzi.
Bo mieli idiotyczny rozkład lotów. Żeby mieć duże obłożenie (turyści + osoby odwiedzające rodziny na weekend) loty muszą być w piątki wieczorem i niedziele wieczorem. To oczywiście dotyczy wszystkich kierunków, nie tylko takiego.
jaro, 17 maja 2016, 21:10 | odpowiedz
Konkurencja donosi ze WizzAir już udostępnił bilety na loty krajowe w aplikacji mobilnej :).
j, 17 maja 2016, 22:59 | odpowiedz
Poznań - Kraków bezpośrednio poproszę. Nie rozumiem dlaczego "polityka" LOT-u wyklucza takie połączenie. Ktoś tam ma problemy z pomyślunkiem, a potem błagają o pieniądze z budżetu. LOT zastanów się !!!
Mimi, 18 maja 2016, 8:06 | odpowiedz
singielka_1976 KTW-GDN aż się prosi.
dokładnie, dwie duże bazy Wizza, duże możliwości przesiadek w KTW na kierunki, których nie ma w GDN i odwrotnie, duże aglomeracje w zasięgu tych lotnisk
dundee, 18 maja 2016, 8:32 | odpowiedz
dopisuję się: KTW-GDN koniecznie
długoczekam, 18 maja 2016, 10:14 | odpowiedz
Warszawa-Lwów, dobra konkurencja dla LOTu bo przesadzają z cenami.Pol godziny lotu 600 zł
Robert, 18 maja 2016, 12:43 | odpowiedz
Poprosze Gdansk - Lublin :-)
agita, 18 maja 2016, 17:34 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »