Fly4free.pl

Wizz Air potwierdza zimowe cięcie siatki. Część tras znika na dobre, niektóre wrócą latem

wizz air samolot
Foto: Vytautas Kielaitis / Shutterstock

W poniedziałek wieczorem z systemu przewoźnika zniknęło przynajmniej 16 tras z Polski – głównie z Warszawy i Katowic. Wizz Air uspokaja, ale nie zaprzecza. Część połączeń znika na dobre, a część staje się trasami sezonowymi. Co mają zrobić pasażerowie, których rezerwacje zostały anulowane?

Z systemu zniknęło 16 połączeń, w tym aż 6 z lotniska Chopina i 9 z Katowic. Jesienią na pokładzie Wizz Aira ze stolicy nie polecimy już do Wilna, Billund, Bazylei, Nicei, Porto i Lizbony. Dodatkowo ucierpiały też połączenia z Katowic do Memmingen, Malagi, Neapolu, Glasgow, Bari, Porto, Lizbony i na Teneryfę. Za to Agadir znika zarówno z Wrocławia jak i Katowic.

Nie wszystkie trasy zniknęły równocześnie. Od listopada nie ma lotów na trasach Warszawa – Bazylea, Warszawa – Porto, Warszawa – Lizbona, Katowice – Porto i Katowice – Lizbona, Katowice – Neapol, Katowice – Bari, Katowice – Teneryfa i Warszawa – Nicea. W październiku przyjdzie nam się pożegnać z połączeniami  Warszawa – Bratysława (od 12.10) i Warszawa – Wilno (od 20.10). A już w połowie września znika trasa Katowice – Memmingen (od 14.09) i Katowice – Malaga (17.09).

Na szczęście część z nich powróci w rozkładzie letnim.

– Połączenia z Warszawy do Bazylei, Bari, Billund, Lizbony, Nicei i Porto, a także z Katowic do Bolonii, Glasgow, Agadiru i na Teneryfę oraz z Wrocławia do Agadiru będą obsługiwane tylko w sezonie letnim – informuje Andras Rado, menadżer ds. komunikacji korporacyjnej w Wizz Air.

Wizz Air potwierdził całkowite zamknięcie trasy do Wilna i Bratysławy z Warszawy. Choć nie odniósł się do pozostałych tras, trzeba uznać, że najprawdopodobniej także zostały zlikwidowane.

Jednocześnie przewoźnik zapewnia, że zmiany nie mają nic wspólnego z problemami, jakie spotykają go na Lotnisku Chopina m.in. zakazem nocnych startów i lądowań czy wprowadzenia zakazu tankowania. Wiadomo było, że poza liniami czarterowymi, ucierpi na tym przede wszystkim węgierski przewoźnik.

Wielokrotnie mówiło się też o tym, że zarządzający lotniskiem PPL chciałby przenieść samoloty węgierskiej linii do Radomia. Tymczasem Wizz Air wydawał się być niewzruszony prośbami i konsekwentnie rósł w Warszawie, w której jest drugim największym przewoźnikiem.

– Wizz Air stale monitoruje wydajność swoich tras. Powszechną praktyką w branży lotniczej są zmiany częstotliwości lotów w zależności od sezonu oraz zainteresowania poszczególnymi trasami. Wizz optymalizuje swoją siatkę połączeń z Warszawy, Katowic i Wrocławia w zależności od wydajności trasy i zapotrzebowania rynku. – zapewnia Rado. – Mamy 160 tras do 30 krajów w swojej polskiej sieci i wprowadziliśmy w tym roku 21 nowych tras. Wizz Air pozostaje wierny Polsce – podsumował.

Teraz wiemy już na pewno, że wczorajsze zmiany nie są ani błędem systemu ani nie mają nic wspólnego z potencjalną zmianą godzin lotów. Przewoźnik obiecuje kontakt z pasażerami, którzy zdążyli kupić bilety na zlikwidowane lub zawieszone połączenia.

– Pasażerowie z rezerwacjami, których dotyczy ta zmiana, są informowani,  a system automatycznie oferuje im alternatywny rozkład lotów, zapewnia pełne refundacje lub oferuje 120 proc. pierwotnej opłaty za bilet lotniczy – dodaje przedstawiciel linii.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Santander z Warszawy tez zniknęło od Października 
eroberto1, 10 lipca 2018, 7:12 | odpowiedz
Avatar użytkownika
czyżby miało pojawić się dużo więcej lotów na Ukrainę ?
jean, 10 lipca 2018, 7:34 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Akurat Santander w ogóle nie było w rozkładzie zimowym 2018/19.
Kashpir, 10 lipca 2018, 8:55 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Skasowałi mi w listoapadzie, rezerwacje do Lizbony. Nie dostałam żadnego maila, ani zwrotu kasy póki co.
Kasiamajka, 10 lipca 2018, 11:00 | odpowiedz
Avatar użytkownika
KTW_AGA też na zimę.
desert_eag, 10 lipca 2018, 11:51 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Specjalnie kupowałem w maju Warszawa-Porto na grudzień, bo kończyło mi się WDC. Na koncie nie mam już tej rezerwacji, też nie dostałem żadnego maila i nie wiem co dalej.
pmmichal, 10 lipca 2018, 13:04 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Wielka szkoda :( mam nadzieję, że pojawi się coś jeszcze, szczególnie Wilna i Bratysławy żal.
mkb9, 10 lipca 2018, 15:55 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dubaj na wrzesien pt odwolany i kto mi teraz zaplaci za hotel ? Rozumiem ze kasa stracona ?
Analsix, 10 lipca 2018, 16:16 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie mogę się doczekać, kiedy Wizz wyniesie się z Katowic. Chętnie w jego miejsce widziałby Ryanaira
domorotti, 10 lipca 2018, 22:13 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ostatni lot z Katowic na Teneryfe jest w pazdzierniku. A Kanary zima to jedyne miejsce gdzie warto poleciec.Szkoda Wizzair. Bo czekalem az bilety grudniowe staniaby do granic rozsadku. Bo jesli 900 zl za dwie strony uwazales za granice rozsadku to gratuluje poczucia humoru
germi, 11 lipca 2018, 7:40 | odpowiedz
Avatar użytkownika
"Pasażerowie z rezerwacjami, których dotyczy ta zmiana, są informowani,  a system automatycznie oferuje im alternatywny rozkład lotów" Otóż nie informują, brak informacji mailem, sms lub telefonicznie. Mało tego zanikają rezerwacje i ich nie widać brak jakiegokolwiek komunikatu na stronie po zalogowaniu na konto Wizz. Komunikat taki widnieje tylko w przypadku jeżeli  jest oferowane połączenie zastępcze - tyle że np proponowano zamiast KTW-OPO-KTW trase: WAW-OPO-WAW - tyle że to drugie też skasowali i teraz nic nie porponują na koncie wizz. 
jahu21, 11 lipca 2018, 11:20 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Żadnej informacji od Wizzair. Dobrze że zajrzałem na F4F, bo dowiedziałbym się pewnie przed samym wylotem. Po zalogowaniu na konto Wizzair zamiast lotu Warszawa-Porto, pod tym samym numerem rezerwacji, pokazuje mi się teraz Warszawa-Luton. Cuda po prostu... 
bikejoshua, 12 lipca 2018, 12:31 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Właśnie zauważyłem, że przestają latać z Warszawy do Neapolu zimną. Nie poinformowali mnie o zmianie, a zamienili mi lot na Rzymskie Fiumicino dwa dni prędzej...
Guest3, 4 października 2018, 9:54 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »