Fly4free.pl

UE zdecydowała. Paszporty covidowe zostaną z nami jeszcze przez wiele miesięcy

paszport covid
Foto: Hananeko_studio / Shutterstock
Przynajmniej do czerwca 2023 roku będą ważne tzw. paszporty covid, czyli unijne certyfikaty COVID-19. Parlament Europejski zdecydował, że przedłuży rozporządzenie jeszcze o rok, aby zapewnić obywatelom „swobodę podróżowania”.

Początkowo unijne certyfikaty COVID-19, które dokumentowały fakt zaszczepienia przeciwko koronawirusowi (a także ozdrowienia lub posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19) miały obowiązywać przez maksymalnie rok. Wprowadzono je 1 lipca 2021 roku i zakładano, że do końca czerwca 2022 roku nie będą już po prostu potrzebne. Unijne władze były bowiem przekonane, że do tego zdążymy niemal zapomnieć o pandemii koronawirusa. Teraz zdecydowano jednak, że ich ważność zostanie przedłużona.

Parlament Europejski przedłużył rozporządzenie dotyczące paszportów covidowych o kolejny rok. Dzięki temu – tam, gdzie taki certyfikat wciąż jest potrzebny – będziemy mogli używać go do czerwca 2023 roku. W ten sposób parlamentarzyści – jak sami mówią – chcą zagwarantować obywatelom UE swobodę podróżowania, nawet w sytuacji, gdyby pojawił się jakiś nowy wariant COVID-19.

Pomysł przedłużenia certyfikatów pojawił się już w lutym tego roku, gdy termin ich wygaśnięcia zbliżał się nieubłaganie, a wiele krajów wciąż utrzymywało obostrzenia wjazdowe.

Na szczęście już w naprawdę wielu państwach status szczepienia nie jest potrzebny do bezproblemowego wjazdu, bo zrezygnowano ze wszystkich obostrzeń wjazdowych. Na Fly4free.pl mamy nawet listę krajów, do których wjedziecie bez szczepienia, testów i kwarantanny. To większość krajów Unii Europejskiej, ale także m.in. Malediwy, Wietnam, Meksyk, Chile, Dominikana czy Kostaryka.

Teraz Parlament Europejski i Rada UE muszą jeszcze zatwierdzić wypracowane porozumienie, ale jest to już czysta formalność.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Zafoliowani covidianie już z niecierpliwością przebierają nóżkami na taki news. Kolejny booster już na jesień. Koniecznie poinformujcie babcie i dziadków , kuzynów , kuzynki, mamę i tatę i koniecznie swoje dzieci. W końcu to prawie te same DNA. A co?(heh)
Semen6969, 14 czerwca 2022, 12:33 | odpowiedz
Kolega benedetti pewnie po nocach nie spał zastanawiając się czy dostanie 4 daweczke hahahha
Grażyna Buła, 14 czerwca 2022, 13:24 | odpowiedz
Ostatnio byłem oddać krew. Pani pielęgniarka już mnie poinformowała, że we wrześniu kolejna fala. Ile jeszcze muszą wzrosnąć raty kredytów, żeby tacy ludzie w końcu przejrzeli na oczy?
kijanpl, 14 czerwca 2022, 20:02 | odpowiedz
Avatar użytkownika
No tak w planach małpia ospa
Tomasz Kowalczyk, 15 czerwca 2022, 17:00 | odpowiedz
Avatar użytkownika
zapisałem się dla beki na grupę gdzie siedzą "defoliatorzy"... POLECAM :) biedaczyska mają problem jak tu 4 dawkę sobie wstrzyknąć? tak uwierzyli w brednie z TVNu 
Semen6969 Zafoliowani covidianie już z niecierpliwością przebierają nóżkami na taki news. Kolejny booster już na jesień. Koniecznie poinformujcie babcie i dziadków , kuzynów , kuzynki, mamę i tatę i koniecznie swoje dzieci. W końcu to prawie te same DNA. A co?(heh)
Tomasz Kowalczyk, 15 czerwca 2022, 17:02 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Z nie do końca przebadanych cieczy najbardziej lubię podlaskiego "Ducha Puszczy". Uodparnia na wszystko!
Tomek W, 16 czerwca 2022, 0:01 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »