Fly4free.pl

Ile kosztuje pobyt w szpitalu za granicą? Nawet 12 razy więcej niż w luksusowym hotelu

choroba w podrozy
Foto: Anothai Thiansawang / Shutterstock

Jeśli w trakcie wakacji chcesz na coś wydać naprawdę duże pieniądze, to na pewno nie pobyt w szpitalu, prawda? Tymczasem z najnowszej analizy kosztów wynika, że noc spędzona w ośrodku zdrowia może kosztować wielokrotnie więcej niż ta w ekskluzywnym hotelu. Wszystko przez brak wykupionego ubezpieczenia.

Można pisać, przestrzegać, namawiać, a i tak większość turystów wyjeżdża w świat bez żadnego ubezpieczenia. Zresztą w Polsce nie jest inaczej. Tylko 42 proc. wyjeżdżających deklaruje zakup jakiejkolwiek polisy, chociaż 60 proc. uważa, że warto o ubezpieczenie zadbać.

Brytyjski oddział portalu finder.com, porównujący ubezpieczenia, transfery pieniężne, karty kredytowe i wiele innych produktów finansowych, na podstawie szacunków ze Światowej Organizacji Zdrowia wyliczył, ile kosztuje jedna doba spędzona w szpitalu w 185 krajach świata. I jest to wartość jedynie samego pobytu, bez leków czy badań. Dodatkowo portal porównał te ceny z kosztem pobytu w 5-gwiazdkowym hotelu i uśrednioną ceną tygodniowego ubezpieczenia. I w prosty sposób uzmysławia, dlaczego warto wydać niewiele, by później zaoszczędzić naprawdę sporo.

Najdroższym krajem okazało się być Monako – tu pobyt w szpitalu kosztuje w przeliczeniu…  12 609 PLN. Tymczasem średnia cena pokoju w 5-gwiazdkowym hotelu to ok. 1870 PLN. W Luksemburgu szpital to kwestia 6640 PLN, a hotel 571 PLN, w Norwegii 4916 PLN za szpital w porównaniu do 1210 PLN za hotel, w Katarze 4789 PLN do 673 PLN, a w Szwajcarii 3231 PLN do 1601 PLN. To oznacza, że w Luksemburgu noc w ekskluzywnym hotelu jest prawie 12 razy tańsza niż w szpitalu.

W zestawieniu pojawiło się też kilka innych krajów – San Marino z różnicą 3095 PLN za szpital w stosunku do 405 PLN za hotel, Dania – 2958 PLN do 751 PLN, Irlandia – 2943 PLN do 873 PLN, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2660 PLN do 1147 PLN i Holandia 2602 PLN do 566 PLN.  Robi wrażenie.

cena pobytu w szpitalu za granicą
Foto: Finder.com

– To może wydawać się czymś, co nigdy nam się nie przydarzy, ale dzięki ubezpieczeniu podróżnemu na tydzień w Europie,  które kosztuje potencjalnie 952 razy mniej niż tydzień w szpitalu Monako, to naprawdę jest to mała cena do zapłacenia za spokój ducha – podsumował analizę Jon Ostler, dyrektor generalny portalu.

Najtańsze okazały się być Erytrea, Malawi, Gwinea Bissau, Liberia i Demokratyczna Republika Konga. Tu ceny nie przekraczają 5 PLN. Cenę za dobę pobytu w polskim szpitalu wyliczono na 576 PLN.

cena pobytu w szpitalu za granicą
Foto: finder.com

Na szczęście w wielu przypadkach choroby Polaków chroni EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument pozwala na darmowe leczenie w ramach systemu publicznej opieki zdrowotnej w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej i 4 EFTA, czyli Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Lichtenstein. Dzięki karcie będziemy traktowani jak obywatel danego kraju, ale w rzeczywistości nie oznacza to, że wszystko dostaniemy za darmo. EKUZ nie obejmuje wszystkich świadczeń np. transportu do Polski, a czasem także zryczałtowanych opłat za pobyt w szpitalu – przede wszystkim w krajach, gdzie wizyta lub pobyt w szpitalu są płatne.

Trzeba też pamiętać, żeby wyrobić kartę w oddziale NFZ jeszcze przed wyjazdem. I mieć świadomość, że w okresie wakacyjnym nie tylko my chcemy załatwić tę sprawę, więc trzeba mieć odpowiedni zapas czasu. Tylko w ubiegłym roku o kartę postarało się ponad 3,3 mln Polaków, czyli 30 proc. więcej niż dwa lata temu.

Zaledwie dwa miesiące temu opisywaliśmy historię Australijczyka, któremu szpitale we Włoszech wystawiły rachunek na łączną kwotę 223 255 USD, czyli prawie 820 tys. PLN. W tym, jak i w wielu innych przypadkach skończyło się szczęśliwie, bo opisywany 71-latek miał wykupione odpowiednie ubezpieczenie. Ale nie zawsze jest tak kolorowo.

Niejednokrotnie w mediach można spotkać się z apelami o pomoc w spłacie długu wobec zagranicznej służby zdrowia, bo ktoś nie wykupił ubezpieczenia lub wybrał jedynie najtańszą wersję polisy, która nie obejmuje planowanych aktywności lub gwarantuje jedynie niewielką sumę na pokrycie kosztów leczenia. Tymczasem cena ubezpieczenia jest zawsze niewspółmiernie niska do rachunku, który przyjdzie nam zapłacić, gdyby – odpukać – coś się wydarzyło.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »