Fly4free.pl

Turyści z Polski zastąpią Rosjan. „Rosyjski kryzys potrwa znacznie dłużej niż się wielu ludziom wydaje”

Foto: essa / Shutterstock
– W ubiegłym roku Polska była jednym z dwóch krajów, z których liczba turystów była taka sama jak przed pandemią. W tym roku linie lotnicze przygotowały aż 140 tysięcy miejsc w samolotach na Cypr dla turystów z Polski, więc myślę, że będzie to rekordowy rok – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Savvas Perdios, wiceminister turystyki Cypru.

Cypr w czasie pandemii utrzymał miano jednego z popularniejszych kierunków dla turystów z Polski. W zeszłym roku ten kraj odwiedziło aż 80 tysięcy podróżnych z naszego kraju. To efekt m.in. dość szybkiego zniesienia restrykcji przez ten kraj w ubiegłym roku, choć z drugiej strony – gdy pod koniec roku pojawił się omikron, czyli nowy wariant koronawirusa, władze tego kraju zareagowały błyskawicznie wprowadzeniem bardzo restrykcyjnych przepisów wjazdowych.

– Myślę, że na pewno zaszkodziło to branży turystycznej. Gdyby nie omikron i wprowadzone restrykcje, zanotowalibyśmy najlepszy sezon zimowy w historii pod względem liczby turystów. Tak się niestety nie stało, choć i tak warto odnotować, że mimo tak dużych obostrzeń liczba turystów nie spadła do zera – zanotowaliśmy w tym okresie ok. 60 procent liczby turystów w stosunku do poziomu z 2019 roku. A czy restrykcje wprowadzaliśmy za szybko? Dziś łatwo jest tak mówić, ale jeszcze kilka miesięcy temu, gdy nie wiedzieliśmy, co nas czeka z wariantem omikron, było to znacznie trudniejsze – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Savvas Perdios, wiceminister turystyki Cypru.

W tym roku sytuacja znacząco się zmieniła – Cypr od 18 kwietnia zawiesza większość obostrzeń i liczy na przyjazdy turystów. Z Polski, choć nie tylko.

– Z roku na rok Polska staje się dla nas coraz ważniejszym rynkiem. Obecnie turyści z Polski stanowią ok. 6 procent wszystkich zagranicznych podróżnych, ale myślę, że wkrótce dojdą do poziomu 8-10 procent. W zeszłym roku Polska była jedynym krajem oprócz Ukrainy, gdzie liczba turystów była niemal identyczna jak przed pandemią – mówi Perdios.

Ilu turystów z naszego kraju Cypr spodziewa się w tym roku?
–  Szacunki są bardzo optymistyczne: w tym roku mamy w sumie 140 tysięcy dostępnych miejsc w samolotach z Polski na Cypr – chodzi tu zarówno o loty regularne i czarterowe. Jeśli uda się je wypełnić, liczba podróżnych w stosunku do zeszłego roku prawie się podwoi. Obecnie Polska jest 6 największym rynkiem, ale z potencjałem do szybkiego wzrostu – mówi wiceminister turystyki.

Jak dodaje, turyści z Polski nieco różnią się pod względem swoich przyzwyczajeń od innych narodów, które odwiedzają Cypr.
– W porównaniu do innych narodów, znacznie częściej wybieracie podróże indywidualne, a nie z biurami podróży, co jest związane z dobrą ofertą z Polski takich linii lotniczych jak Ryanair czy Wizz Air. Z drugiej strony widzimy też, że coraz więcej turystów wybiera taką formę wypoczynku – przed pandemią 70 procent turystów przyjeżdżało na wczasy z biurami podróży, obecnie ten odsetek wynosi zaledwie 30 procent – mówi Perdios.

Foto: : Juliya Shangarey / Shutterstock

Największy problem? Oczywiście brak Rosjan, ale…

Dla wszystkich unijnych krajów żyjących z turystyki bardzo poważnym problemem jest rosyjska agresja na Ukrainę i związane z nią sankcje. Ale dla Cypru to szczególnie poważny problem, bo Rosjanie szczególnie mocno upodobali sobie ten kraj. W zeszłym roku Cypr odwiedziło 800 tysięcy turystów z Rosji, których w tym roku najpewniej zabraknie. Jak duży jest to problem dla tego kraju?

– Obecnie pracujemy w oparciu o najgorszy możliwy scenariusz, czyli 0 zagranicznych turystów z Rosji i Ukrainy w tym roku. W naszym przypadku oznacza to stratę ponad 800 tysięcy turystów, ale nie załamujemy rąk: wiemy, że nie będziemy w stanie odrobić tych liczb. Zamiast Rosjan będziemy mieli w tym sezonie zwiększoną liczbę turystów z innych krajów, m.in. z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwajcarii. I zakładamy, że dzięki temu uda nam się odrobić część strat – pierwotnie szacowaliśmy, że osiągniemy w tym roku 85-90 procent liczby turystów z 2019 roku, obecnie myślimy raczej o poziomie 60-65 procent – mówi wiceminister turystyki Cypru.

Sytuacja jest jednak oczywiście trudna, a wprowadzenie sankcji dla Rosjan spotkało się z dużymi kontrowersjami. Szerokim echem odbił się m.in. wywiad ambasadora Rosji, w którym ten grzmiał, że Cypr strzela sobie w ten sposób w stopę. W cypryjskich mediach pojawiały się też komentarze, aby kraj ten odstąpił od sankcji. Perdios jasno jednak deklaruje, że nie ma mowy o takim scenariuszu.

– Nie zamierzamy w żaden sposób znosić sankcji. To, co się dzieje obecnie w Ukrainie, jest straszne. Jedyne, co zrobiliśmy, to w rozmach z Unią Europejską podkreślaliśmy nasze obawy o to, że Rosjanie zaczęliby latać do okupowanego przez Turcję północnego Cypru. Nie uważam jednak, aby to było poważne ryzyko. Mamy zamiar w 100 procentach przestrzegać wszystkich sankcji – mówi Perdios.

– To, co pomaga nam w tej chwili, to fakt, że w ostatnich latach dużo inwestowaliśmy w rozwój popularności Cypru na takich rynkach jak kraje skandynawskie, Szwajcaria, Austria, Hloandia, Francja, Włochy czy Węgry. Dziś widzimy, że była to dobra strategia, bo w każdym z tych krajów notujemy wzrost popularności wyjazdami na Cypr. Widzimy też wzrost zainteresowania w takich krajach jak Izrael, a nowym, niezwykle interesującym dla nas rynkiem jest Arabia Saudyjska. Widzimy, że Saudyjczycy się otwierają i chcą zwiedzać świat, a Cypr jest dla nich najbliższym pod względem odległości krajem w UE – mówi wiceminister turystyki.

Czy oczekuje on rychłego zniesienia sankcji wobec Rosji?
– Myślę, ze obecna sytuacja potrwa dłużej niż wielu ludziom się wydaje. Sytuacja związana z rosyjskim rynkiem nie zmieni się przez najbliższe 3-4 lata. Dlatego zakładamy obecnie, że rosyjski rynek nie wróci do prospeirty z okresu sprzed wojny przez najbliższe lata – dodaje.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Jeśli ktoś lubi obecność Rosjan to Cypr jest świetnym miejscem do ich spotkania a władze tolerują ich Nacjonalistyczne i Faszyzujące zachowania.
Albert69, 12 kwietnia 2022, 14:44 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »