Fly4free.pl

Rosyjski ambasador się wścieka: Strzeliliście sobie w stopę. Nasi turyści już tu nie przyjadą!

Foto: Yulia Grigoryeva / Shutterstock
– Turyści z Rosji już tu nie przyjadą. Dokąd pojadą? Pojadą do Turcji, tego chcecie? Zamknęliście przestrzeń powietrzną Cypru? Sami strzeliliście sobie w stopę – mówi w rozmowie z cypryjskimi mediami Stanisław Osadczyj, rosyjski ambasador w tym kraju.

Unijne sankcje na Rosję, będące konsekwencją brutalnej napaści tego kraju na Ukrainę, zaczynają być bardzo bolesne dla Rosjan. Tylko patrząc na branżę lotniczą widzimy, że linia Aerofłot zawiesiła wszystkie trasy do Europy, Ameryki Północnej i Środkowej, a duże problemy z powrotem do domu ma kilkadziesiąt tysięcy przebywających na urlopach turystów z Rosji. Rosyjskie władze na razie robią dobrą minę do złej gry, grożąc poszczególnym krajom UE, że decydując się na sankcje, mają bardzo dużo do stracenia. Jednym z takich krajów jest Cypr, który od lat jest jednym z ulubionych celów turystycznych dla Rosjan.

Z oficjalnych danych sprzed pandemii wynika, że średnio w ciągu roku Cypr odwiedzało po 800 tysięcy rosyjskich turystów (więcej było tylko Brytyjczyków). Ale związki obu krajów są jeszcze większe, bo dzięki niskim podatkom Cypr był przez lata najpopularniejszym kierunkiem wyprowadzania pieniędzy przez rosyjski biznes. I choć w ostatnim czasie współpraca obu krajów nie jest kolorowa, to Cypr był jednym z krajów, który na początku sprzeciwiał się ustanowieniu unijnych sankcji na Rosję. Ostatecznie cypryjski rząd zgodził się na ich nałożenie i trzeba przyznać, że rozwścieczyło to Rosję.
Swojej irytacji w rozmowie z cypryjskim dziennikiem „Politis” nie krył Stanisław Osadczyj, rosyjski ambasador na Cyprze. Co powiedział?

– Osobiście uważam, że sankcje ekonomiczne nas nie martwią. Myślę za to, że Europejczycy strzelają sobie w stopę. Gdzie znajdą teraz dostęp do gazu, ropy czy zboża? Jak Cypr pozyska turystów z Rosji? Rosyjscy turyści już tu nie przyjadą. Dokąd pojadą? Pojadą do Turcji, tego chcecie? Będą wydawali swoje pieniądze tam. Zbliża się lato. Zamykacie przestrzeń powietrzną Cypru? Strzelacie sobie sami w stopę – powiedział Osadczyj.

https://mobile.twitter.com/hc_yiota/status/1498384371379838976

Użycie Turcji jako kraju, do którego masowo pojadą w te wakacje rosyjscy turyści nie jest oczywiście przypadkowe, zważywszy na nierozwiązany od lat konflikt grecko-turecki na Cyprze. Nie jest też takie pewne czy Rosjanie faktycznie pojadą gdziekolwiek w te wakacje ani to, czy Turcja też nie wprowadzi jakichś sankcji dla Rosji.

Cypryjczycy już przygotowują się na szukanie nowych rynków, z których mogliby ściągnąć turystów zainteresowanych zwiedzaniem tego kraju. Utrata Rosjan będzie sporym ciosem dla całej branży turystycznej. Jak bowiem szacuje Yannis Karousos, czyli minister transportu tego kraju, w tym roku liczba podróżnych na trasach z i do Rosji na Cypr miała wynieść ok. 1,3 mln osób, czyli 15 procent wszystkich pasażerów, jakich obsługują cypryjskie lotniska.

Pewne jest natomiast, że Cypr nie jest jedynym krajem, wobec którego Rosja wysuwa groźby mające uderzać w branżę turystyczną. Portal Novinite informuje, że Rostourism, czyli federalna agencja turystyczna Rosji rekomenduje biurom podróży, aby w te wakacje nie sprzedawały wycieczek do Bułgarii i zastąpiły ją propozycjami urlopu w innych krajach. Jest to oczywiście także związane z unijnymi sankcjami wprowadzonymi na Rosję.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
No ale przecież i tak ich nie będzie stać na wyjazdy za granicę... 
OniO17, 1 marca 2022, 13:50 | odpowiedz
Patrząc na kursy walut to nas też może nie być stać :( 
OniO17 No ale przecież i tak ich nie będzie stać na wyjazdy za granicę... 
remineus, 1 marca 2022, 14:54 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jeśli Turcja chce mieć przyzwoite relacje z UE, to kacapy pojadą w najbliższych latach wyłącznie na syberię
Agnieszka Bujlis, 1 marca 2022, 17:07 | odpowiedz
Hm, ale przecież Słońce Kremla zakazał przelewów za granicę, to niby jak zapłacą za te swoje zagraniczne wojaże? Chyba do tego ćwoka nic nie dotarło...
wit123, 1 marca 2022, 19:25 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »