Fly4free.pl

Planujesz przyjąć dawkę przypominającą? Uważaj na swój certyfikat i planowane podróże

certyfikat covid
Foto: Unsplash
Pojawienie się dawek przypominających w szczepionkach przeciw koronawirusowi, wywołało spore zamieszanie w wypracowanym już systemie tzw. „paszportów covidowych”. Okazało się bowiem, że przyjęcia boostera w złym momencie może nam mocno pokrzyżować plany wyjazdowe.

Kilka dni temu opisywaliśmy sprawę jednego z pasażerów Ryanaira, który nie wszedł na pokład samolotu lecącego na Maltę, mimo że spełniał wszystkie wymogi wjazdowe. Choć być w pełni zaszczepiony, a jego unijny certyfikat COVID-19 był ważny, to okazało się, że w międzyczasie wziął trzecią dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi. A ta mocno namieszała.

Obsługa zauważyła, że od podania ostatniej dawki nie minęło 14 dni i uznała, że w takim razie nie może go wpuścić na pokład. I choć nie była to prawda, sprawa wywołała wśród podróżników ogromne emocje. Pojawiło się wiele teorii, sporo nieprawdziwych informacji i jeszcze więcej wątpliwości. Spróbujemy je więc rozwiać. A przy okazji podpowiedzieć, co zrobić, jeśli planujecie przyjąć trzecią dawkę szczepionki.

Na czym polega całe zamieszanie?

Zacznijmy od tego, jak w teorii miała wyglądać sytuacja. Każdy, kto jest w pełni zaszczepiony (tzn. przyjął jedną dawkę w przypadku szczepionek jednodawkowych lub dwie w przypadku dwudawkowych), może przyjąć tzw. dawkę przypominającą.

Pierwotnie unijny certyfikat COVID-19 miał być ważny przez 12 miesięcy, ale po przyjęciu dodatkowej dawki powinien wydłużyć się o równy rok. Niektóre kraje już teraz wprowadziły krótsze „daty ważności” pierwotnie przyznanego dokumentu (np. Austria – 270 dni, Izrael – 6 miesięcy), a Komisja Europejska nalega, by skrócić pierwotny okres do 9 miesięcy w całej UE.

Jednocześnie jednak od początku mówiło się o tym, że pełne przywileje osiągamy po 14 dniach od ostatniej dawki. Dopiero wtedy możemy podróżować jako w pełni zaszczepieni. I teraz – gdy łączą się te dwie sprawy – powstało gigantyczne zamieszanie.

Istotne jest to, że 14-dniowy bufor dotyczył osiągnięcia pełnego cyklu szczepień, czyli pierwszej dawki w przypadku preparatu Johnson&Johnson i drugiej w przypadku preparatu Pfizer, Moderna, AstraZeneca. Trzecia dawka (lub druga w przypadku J&J) w żaden sposób nie unieważnia dotychczasowego dokumentu, który przecież u wielu pasażerów będzie ważny jeszcze przez wiele miesięcy (chyba że zmienią się przepisy). Ale nasz kraj nie byłby sobą, gdyby coś po drodze nie poszło nie tak.

Certyfikaty się nadpisują, Ministerstwo Zdrowia reaguje

Okazało się, że w Internetowym Koncie Pacjenta, skąd możemy pobrać zaświadczenie o szczepieniu, dokumenty nadpisują się, gdy przyjmiemy dawkę przypominającą. W efekcie do pobrania mamy już zupełnie nową wersję, a „na papierze” wygląda to tak, jakbyśmy w ogóle zaszczepili się przed chwilą. Szczególnie, jeśli jako pierwszą przyjęliśmy szczepionkę jednodawkową.

Nic więc dziwnego, że obsługa na lotnisku mogła mieć wątpliwości, czy powinna wspomnianego pasażera wpuścić.
W efekcie zamieszania Ministerstwo Zdrowia wstrzymało dziś wydawanie zaktualizowanych paszportów covidowych osobom, które pierwotnie szczepiły się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson, ale zdecydowały się na dawkę przypominającą.

Po zaszczepieniu szczepionką Johnson & Johnson, kiedy decydujemy się na zaszczepienie dawką przypominającą, mamy w karcie szczepienia, przy certyfikacie, wpisane dwa na dwa. Oznacza to, że ostatnią przyjmowaną dawką jest albo Pfizer albo Moderna. Tym samym aplikacje we wszystkich państwach unijnych odczytują, że jesteśmy po pełnej dawce szczepienia Pfizera bądź Moderny i obowiązuje nas ten 14-dniowy okres wyczekiwania – wyjaśnił rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z RMF FM. – W ciągu dwóch tygodni na Internetowym Koncie Pacjenta każdej osoby, która zaszczepiła się dawką przypominającą, będą wygenerowane dwa certyfikaty. Będzie mógł posługiwać się starym certyfikatem, nowy certyfikat będzie również wystawiony – dodał.

Jak rozwiązać ten problem, jeśli wybieramy się w podróż?

No dobrze, ale zamieszanie zamieszaniem (zdążyliśmy przywyknąć), kraje nie doprecyzowały jeszcze przepisów, każdy pracownik na lotnisku czy granicy może zinterpretować zasady wedle własnego uznania, a my… musimy się w tym jakoś połapać.

Rozwiązanie na szczęście jest bardzo proste. Wystarczy, że przed pójściem na dawkę przypominającą pobierzemy dotychczasowy unijny certyfikat COVID-19 lub będziemy korzystać z wydrukowanej wcześniej wersji papierowej. QR kod zamieszczony na „starej” wersji nadal jest ważny i można się nim śmiało posługiwać. Nadal jesteśmy bowiem w pełni zaszczepieni, a tzw. booster w żaden sposób tego nie zmienia (póki co).

Nowy dokument pobierzcie dopiero, gdy minie 14 dni od dawki przypominającej. O ile w ogóle do tej pory zdąży pojawić się zaktualizować dokument dostępny na koncie. Wiemy bowiem, że niektórzy wciąż czekają na nowe wersje, mimo że przyjęli już kolejną dawkę.   

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
No i właśnie ja tak zrobiłem czyli mam zarówno stary certyfikat po dwóch szczepieniach i nowy po trzecim też sobie wydrukowałem i stosuje obydwie te wersję w zależności od planowanego terminu podróży.
biker, 3 grudnia 2021, 21:58 | odpowiedz
1. Dostałem  od razu certyfikat na trzecią dawkę (3/3) od lekarza, który mnie szczepił. NIE MA NA NIM DATY WAŻNOSCI.2. Ten certyfikat pojawił się w moim IKP (i zastąpił (2/2),  choć od szczepienia minęło 6 dni.3. W aplikacji mObywatel nadal mam certyfikat 2/2 z datą ważności i nie zamierzam uaktualniać danych w tej aplikacji (chyba że się dane same zaktualizują)
Kornel, 4 grudnia 2021, 8:00 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Pobierz sobie kod QR starego certyfikatu abyś miał go w razie czego. 
Kornel 1. Dostałem  od razu certyfikat na trzecią dawkę (3/3) od lekarza, który mnie szczepił. NIE MA NA NIM DATY WAŻNOSCI.2. Ten certyfikat pojawił się w moim IKP (i zastąpił (2/2),  choć od szczepienia minęło 6 dni.3. W aplikacji mObywatel nadal mam certyfikat 2/2 z datą ważności i nie zamierzam uaktualniać danych w tej aplikacji (chyba że się dane same zaktualizują)
marcin3city, 6 grudnia 2021, 11:33 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »