Fly4free.pl

Pasażer z Poznania przyjął trzecią dawką szczepionki i nie został wpuszczony do samolotu! Absurd czy pomyłka?

Foto: Kristi Blokhin / Shutterstock
Dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19, która miała ułatwiać podróże, skomplikowała plany jednego z pasażerów, który w sobotę rano chciał lecieć z Poznania na Maltę. Jako donosi jeden z czytelników, mężczyzna nie został wpuszczony na pokład przez obsługę, bo od daty szczepienia…nie minęło 14 dni.

Kolejna fala i kolejny wariant koronawirusa znów komplikują nasze plany, a eksperci apelują o to, aby się szczepić – dotyczy to także osób, które już zrealizowały pełny cykl szczepień i powinny się zgłaszać na szczepienia przypominające. Jednak jak donosi jeden z czytelników portalu epoznan.pl, może to być też przyczyną komplikacji.  Co się stało?

W relacji czytelnika czytamy, że jego rodzice w sobotę rano wybierali się na wakacje na Maltę (nazwa przewoźnika nie jest podana, ale z rozkładu lotów zakładamy, że chodzi o Ryanaira), jednak jego tata nie został wpuszczony na pokład podczas odprawy. Powód? 8 dni wcześniej zaszczepił się trzecią dawką przypominającą, a według przepisów (które uznają praktycznie wszystkie kraje UE) – za osobę w pełni zaszczepioną uznaje się każdego, u którego od ostatniego cyklu szczepień minęło przynajmniej 14 dni.

Sprawa jest jednak dość zawiła, ponieważ tak naprawdę pasażer był przecież w pełni zaszczepiony, bo już wcześniej przyjął obie dawki szczepionki na koronawirusa. Tym bardziej, że jak czytamy w serwisie epoznan.pl, problemu z wejściem na pokład nie miały inne osoby podróżujące z feralnym pasażerem, które nie zdecydowały się na dawkę przypominającą.

O co w tym wszystkim chodzi? Rzecznik lotniska Błażej Patryn komentuje, że w związku z dynamiczną i trudną sytuacją wszystkie scenariusze są możliwe. Dodaje jednak, że to nie lotnisko decyduje o tym, kto wejdzie do samolotu, bo odpowiada za to firma handlingowa.
 
– To nie lotnisko decyduje o tym, kto wejdzie na pokład samolotu. Decydują o tym linie lotnicze.Ze swojej strony apelujemy do każdego z naszych pasażerów, by przygotowując się do lotu szukał informacji na stronach rządowych, co szczególnie teraz w związku z dynamicznie zmieniająca się sytuacją jest bardzo ważne. Warto też podejść na lotnisko i wcześniej zapytać, co ewentualnie jest wymagane, lub co może powodować problemy – mówi Błażej Patryn.
 
Wysłaliśmy do linii lotniczej pytania o wyjaśnienie tej sprawy. W serwisie epoznan.pl pojawia się sugestia, że zamieszanie mogło wynikać z pomyłki w punkcie szczepień – być może zaznaczono np., że podano dawkę dodatkową dla osób o obniżonej odporności, a nie dawkę przypominającą.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Jeśli by to była dawka dodatkowa to tego nie ma w certyfikacie , sam tak mam , w certyfikacie widoczna jest tylko dawka przypominającą ale i tak nie przedłuża to ważności certyfikatu poza Polską
piksel, 1 grudnia 2021, 12:46 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Pomyłką jest ta chora segregacja sanitarna! 
Julian13, 1 grudnia 2021, 12:59 | odpowiedz
chory to Ty niedługo będziesz. Jaka segregacja? W przedszkolu jak dzieci mają dodatkowe punkty za okazanie kompletu szczepień (nie covid) to dla Ciebie też jest to segregacja? 
Julian13 Pomyłką jest ta chora segregacja sanitarna! 
ssaassaa, 1 grudnia 2021, 16:15 | odpowiedz
Avatar użytkownika
szmato zasrano, włącz myślenie, gdzie jeszcze 2 lata temu byś pomyślał o takim gównie.. aha no tak...nie masz mózgu  
ssaassaa chory to Ty niedługo będziesz. Jaka segregacja? W przedszkolu jak dzieci mają dodatkowe punkty za okazanie kompletu szczepień (nie covid) to dla Ciebie też jest to segregacja? 
Julian13 Pomyłką jest ta chora segregacja sanitarna! 
reteltt, 1 grudnia 2021, 16:58 | odpowiedz
Jest nowy komentarz tygodnia Witolda Gadowskiego na YT. 
Marcin Lipsa, 1 grudnia 2021, 18:23 | odpowiedz
Sam się nad tym zastanawiałem. Bo sam mam podobną sytuację - czyli zaszczepiłem się dawką przypominającą i po wydrukowaniu nowego "paszportu Covidowego" zobaczyłem, że tam widać jedynie datę i firmę szczepienia przypominającego i przedłużoną datę ważnosci. Niestety nigdzie nie ma napisane, że była to dawka przypominająca. ( A jestem pewien, że Pani w punkcie szczepień dobrze przeklikała bo robiła to przy mnie).Także taki Pan co wpuszcza do samolotu teoretycznie nie ma tego jak sprawdzić - może tylko wierzyć na słowo..Chyba warto w takiej sytuacji mieć gdzieś potwierdzoną datę tego "pierwszego" szczepienia. 
zielak666, 1 grudnia 2021, 20:23 | odpowiedz
Ja dzisiaj dostałem dawkę przypominającą i certyfikat jest zielony, czyli aktywny. Można po sprawdzić po ściągnięciu na smartfona aplikacji "scaner certyfikatów covid" do państwowa aplikacja właśnie do weryfikowania certyfikatów.
zielak666 Sam się nad tym zastanawiałem. Bo sam mam podobną sytuację - czyli zaszczepiłem się dawką przypominającą i po wydrukowaniu nowego "paszportu Covidowego" zobaczyłem, że tam widać jedynie datę i firmę szczepienia przypominającego i przedłużoną datę ważnosci. Niestety nigdzie nie ma napisane, że była to dawka przypominająca. ( A jestem pewien, że Pani w punkcie szczepień dobrze przeklikała bo robiła to przy mnie).Także taki Pan co wpuszcza do samolotu teoretycznie nie ma tego jak sprawdzić - może tylko wierzyć na słowo..Chyba warto w takiej sytuacji mieć gdzieś potwierdzoną datę tego "pierwszego" szczepienia. 
wit123, 1 grudnia 2021, 20:38 | odpowiedz
Avatar użytkownika
proponuje za-szczepy co 6 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu...Z pewnoscia POMOZE wyleciec w Powietrze ..
teddy5, 2 grudnia 2021, 7:36 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »