Fly4free.pl

Tajlandia otwarta! Jak wyglądają procedury wjazdowe? Testujemy je na własnej skórze

Foto: noinra / Shutterstock
Po wielu miesiącach zamknięcia i licznych, często skomplikowanych planach pononwego otwarcia, 1 listopada Tajlandia w końcu otworzyła się na turystów, także z Polski. Jak wyglądają nowe procedury w praktyce? Zdarzają się problemy, choć generalnie idzie dość gładko. O szczegółach opowiada nasz redakcyjny kolega Kamil Walinowicz, który jest obecnie w Tajlandii i przetestował już nowe wymogi na własnej skórze.


Trudno znaleźć na świecie drugi kraj, za którym w czasie pandemicznych lockdownów tęsknilibyśmy bardziej niż za Tajlandią. Azjatyckie państwo przez długie miesiące pozostawało zamknięte dla turystów, dzięki czemu udało się im opanować przyrost nowych zakażeń, jednak każdy kij ma dwa końce: Tajlandia jest krajem żyjącym z turystyki, więc brak zagranicznych gości mocno wpłynął na gospodarkę i portfele mieszkańców. Stąd władze tego kraju wielokrotnie próbowały otwierać granice, jednak pomysły zmieniały się tak często i były tak pokrętne, że jedyne co Tajlandia zyskała, to kompletna dezorientacja podróżników.

Wszystko zmieniło się 1 listopada, gdy Tajlandia w końcu szerzej otworzyła swoje granice dla podróżnych z 46 krajów, w tym z Polski. Oczywiście, wjazd do tego kraju wciąż wiąże się ze spełnieniem kilku warunków (obowiązek zaszczepienia czy wykonania 2 testów na obecność koronawirusa), ale to i tak ogromny przełom. Jak wyglądają te restrykcje w praktyce i czy wjazd do Tajlandii wiąże się z dużymi kłopotami?

Kilka dni temu media (w tym m.in. brytyjski „Independent”) informowały o problemach, jakie napotkali pierwsi zagraniczni turyści, którzy po przerwie wybierali się do tego kraju. Na co narzekali? Największym problemem było wypełnienie specjalnego formularza niezbędnego do uzyskania Thailand Pass – na jego podstawie otrzymujemy specjalny kod QR, który jest skanowany na lotnisku po przylocie i jest podstawą do naszego wjazdu na teren Tajlandii. Problemy? Poczynając od technikaliów po bardzo długi czas oczekiwania na otrzymanie kodu – wielu turystów skarżyło się, że albo nie otrzymało dokumentu w ogóle albo czekało na otrzymanie kodu przez kilka lub kilkanaście dni. Tajskie władze zapewniają, że pracują nad rozwiązaniem tych problemów, a my postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości. Na miejscu jest nasz redakcyjny kolega Kamil Walinowicz, który przyznaje, że… też musiał długo czekać na swój kod QR.

– Na swoje pozwolenie na wjazd też czekałem 8 dni. Powoli przygotowywałem się już na zmiany terminów wylotu, ale ostatecznie na 3 dni przed wylotem otrzymałem kod – mówi Kamil.

Foto: Kamil Walinowicz

Jednocześnie wskazuje on na kilka istotnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wypełnianiu Thailand Pass

– nie można wrzucać dokumentów w PDF (system przyjmuje tylko pliki jpg)
– negatywny wynik testu PCR wykonanego przed wylotem musi być w języku angielskim
– na pierwszą dobę należy zarezerwować hotel ze specjalnym certyfikatem SHA+, w którym będziemy oczekiwali na wynik testu przeprowadzonego na lotnisku. Do hotelu należy się udać od razu
– konieczne jest ubezpieczenie na kwotę minimum 50 tys. USD pokrywające koszty leczenia i hospitalizacji w przypadku zakażenia COVID-19. W dokumencie wysyłanym do aplikacji muszą się wyraźnie znaleźć te warunki;
– test po przylocie do Tajlandii należy wykupić przed wyjazdem. Kosztuje 2400 THB (ok. 300 PLN), choć możliwy jest też zakup od razu na lotnisku
– certyfikat zaszczepienia musi zawierać także datę przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.
 
– Ja nie miałem takiego problemu, bo szczepiłem się szczepionką jednodawkową, ale czytałem, że niektóre osoby miały problem z zatwierdzeniem Unijnego Certyfikatu COVID tylko z datą drugiej dawki – mówi Kamil.

Foto: Kamil Walinowicz

Sam nie miał właściwie żadnych problemów. Leciał na Phuket liniami Emirates z przesiadką w Dubaju.

– Już na lotnisku w Krakowie przy odprawie bagażowej sprawdzano mi wszystkie dokumenty. Nie wiem, czy trafiłem na jakiegoś nowego pracownika, ale zajęło mu to dość dużo czasu. Z kolei w Dubaju przed boardingiem sprawdzali tylko Thailand Pass i negatywny wynik testu. Boeing 777 lecący na Phuket był prawie pełny, ale na lotnisku w Phuket panował pełny profesjonalizm. Na miejscu jest mnóstwo ludzi, którzy pomagają, każdy wie, co ma robić. Widać, że są dobrze przygotowani, bo cała procedura idzie niezwykle sprawnie – relacjonuje Kamil.

Foto: Kamil Walinowicz

No właśnie, a jak wygląda cała procedura?

Po wyjściu z samolotu wchodzimy do specjalnie wydzielonej strefy. Na każdego czeka krzesło i pasażerowie zajmują je po kolei. Następnie obsługa wstępnie sprawdza dokumenty, żeby przyspieszyć cały proces. Stąd szybko udajemy się na kontrolę paszportową, a następnie do mobilnych punktów, gdzie przechodzimy test na koronawirusa.
 
– Wszystkie procedury od momentu wyjścia z samolotu do opuszczenia lotniska zajęły mi około 30 minut, ale gdybym nie nagrywał filmików i nie przyglądał się procedurom, to myślę, że trwałoby to jeszcze krócej. Maksymalnie 20 minut – mówi Kamil.

Foto: Kamil Walinowicz

O czym jeszcze warto pamiętać?

Od razu po wykonaniu testu na lotnisku musimy udać się do hotelu, gdzie oczekujemy na jego wynik. Ile trwa to czasu? W przypadku Kamila – wynik był dostępny po 6 godzinach. I to właściwie cała procedura – po uzyskaniu negatywnego wyniku testu, możemy swobodnie poruszać się po Tajlandii.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
A jak wygląda kwestia z podróżą lotniczą po Tajlandii? Czy podróżuje się już bez przeszkód? Np. do Chiang Mai i Surat Thani?
wiesiek222, 16 listopada 2021, 23:16 | odpowiedz
Avatar użytkownika
I jeszcze jedna uwaga - jeden z portali (Agoda) sprzedaje pobyty z tzw. pakietem covidowym w Bangkoku, także te na jedną noc. Kosztują krocie (pokój 2+2 z pakietem to 200-300 euro za noc). Z Twojej relacji rozumiem, że nie ma potrzeby wzięcia pokoju z takim pakietem, a jedynie pokój z obiekcie oznaczonym jako SHA lub SHA plus. Czy tak rzeczywiście tak jest (czy przeszedł Ci pobyt na pierwszą noc w hotelu z zwykłej cenie)?` Czy władze Tajlandii weryfikują to, jak dostaniesz się do hotelu (w wymogach jest wpisane, że trzeba mieć wcześniej zorganizowany transport)?Dziękuję za tę relację. Kupiłem bilety na luty2022  dla rodziny 2+2 i prawdę mówiąc miałem kasować bilet. Dzięki Twojej relacji może jednak pojedziemy :) Pomyślności!! Czekamy na informację odnośnie lotów wewnątrz Tajlandii.
wiesiek222, 17 listopada 2021, 8:04 | odpowiedz
Do lutego to się jeszcze wszystko może pozmieniać, dziś mamy 24tys przypadków Covid w Polsce, pandemia jest poza kontrolą, nijak tak dalej pójdzie to Polskę szybko Tajlandia wyrzuci z listy państw  uprzywilejowanych.Co do hotelu to może być dowolny z certyfikatem, mało tego nie ma wymogu ze hotel ma być w jakiejś odległości od od lotniska, w ambasadzie Tajlandii Pani powiedziała mi ze teoretycznie mogę wsiąść w autobus i jechać do certyfikowanego hotelu np z chang Mai i tam oczekiwać na wynik testu, ważne abym w razie kontroli mógł udokumentować ze przyleciałem do Tajlandii nie dawniej jak 24h temu.
wiesiek222 I jeszcze jedna uwaga - jeden z portali (Agoda) sprzedaje pobyty z tzw. pakietem covidowym w Bangkoku, także te na jedną noc. Kosztują krocie (pokój 2+2 z pakietem to 200-300 euro za noc). Z Twojej relacji rozumiem, że nie ma potrzeby wzięcia pokoju z takim pakietem, a jedynie pokój z obiekcie oznaczonym jako SHA lub SHA plus. Czy tak rzeczywiście tak jest (czy przeszedł Ci pobyt na pierwszą noc w hotelu z zwykłej cenie)?` Czy władze Tajlandii weryfikują to, jak dostaniesz się do hotelu (w wymogach jest wpisane, że trzeba mieć wcześniej zorganizowany transport)?Dziękuję za tę relację. Kupiłem bilety na luty2022  dla rodziny 2+2 i prawdę mówiąc miałem kasować bilet. Dzięki Twojej relacji może jednak pojedziemy :) Pomyślności!! Czekamy na informację odnośnie lotów wewnątrz Tajlandii.
Kiokio, 17 listopada 2021, 11:10 | odpowiedz
Avatar użytkownika
 Z tego co widzę na tej stronie: https://fanclubthailand.co.uk/quarantine-free-travel-to-thailand-faqs/ to w przypadku Phuket testy są wykonywane na lotnisku. Wnioskuję z tego, że w przypadku innych lotnisk testy są wykonywane dopiero w hotelu. 
wiesiek222 I jeszcze jedna uwaga - jeden z portali (Agoda) sprzedaje pobyty z tzw. pakietem covidowym w Bangkoku, także te na jedną noc. Kosztują krocie (pokój 2+2 z pakietem to 200-300 euro za noc). Z Twojej relacji rozumiem, że nie ma potrzeby wzięcia pokoju z takim pakietem, a jedynie pokój z obiekcie oznaczonym jako SHA lub SHA plus. Czy tak rzeczywiście tak jest (czy przeszedł Ci pobyt na pierwszą noc w hotelu z zwykłej cenie)?` Czy władze Tajlandii weryfikują to, jak dostaniesz się do hotelu (w wymogach jest wpisane, że trzeba mieć wcześniej zorganizowany transport)?Dziękuję za tę relację. Kupiłem bilety na luty2022  dla rodziny 2+2 i prawdę mówiąc miałem kasować bilet. Dzięki Twojej relacji może jednak pojedziemy :) Pomyślności!! Czekamy na informację odnośnie lotów wewnątrz Tajlandii.
Radek H, 17 listopada 2021, 15:55 | odpowiedz
W BKK tez na lotnisku 
Radek H  Z tego co widzę na tej stronie: https://fanclubthailand.co.uk/quarantine-free-travel-to-thailand-faqs/ to w przypadku Phuket testy są wykonywane na lotnisku. Wnioskuję z tego, że w przypadku innych lotnisk testy są wykonywane dopiero w hotelu. 
wiesiek222 I jeszcze jedna uwaga - jeden z portali (Agoda) sprzedaje pobyty z tzw. pakietem covidowym w Bangkoku, także te na jedną noc. Kosztują krocie (pokój 2+2 z pakietem to 200-300 euro za noc). Z Twojej relacji rozumiem, że nie ma potrzeby wzięcia pokoju z takim pakietem, a jedynie pokój z obiekcie oznaczonym jako SHA lub SHA plus. Czy tak rzeczywiście tak jest (czy przeszedł Ci pobyt na pierwszą noc w hotelu z zwykłej cenie)?` Czy władze Tajlandii weryfikują to, jak dostaniesz się do hotelu (w wymogach jest wpisane, że trzeba mieć wcześniej zorganizowany transport)?Dziękuję za tę relację. Kupiłem bilety na luty2022  dla rodziny 2+2 i prawdę mówiąc miałem kasować bilet. Dzięki Twojej relacji może jednak pojedziemy :) Pomyślności!! Czekamy na informację odnośnie lotów wewnątrz Tajlandii.
Kiokio, 17 listopada 2021, 19:47 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Wie ktoś jak wygląda kwestia dzieci? Też musza wykonywać testy PCR? W moim przypadku chodzi o 5 latkę...
bolusss, 17 listopada 2021, 22:50 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »