Fly4free.pl

Wyścig szczepień trwa. Branża chce jak najszybciej wrócić do pracy pełna parą

szczepienie koronawirus
Foto: Mufid Majnun / Unsplash

El Al zaszczepił wszystkich pracowników mających kontakt z klientami, Etihad wszystkich pilotów i stewardesy, na Seszelach osoby z branży turystycznej trafiły do „grupy 0” i dostaną szczepionki w pierwszej kolejności, a kolejni przewoźnicy dołączają do testów paszportów immunologicznych. Branża turystyczna nie od dziś upatruje w szczepieniach szansy na powrót do normalności, ale szczególnie teraz widać, że akcja szczepień nabiera rozpędu.

Wraz z nowym tygodniem nadeszła informacja o kolejnej linii, która zdecydowała się zaszczepić swoich pracowników. El Al – izraelska linia lotnicza, poinformowała, ze udało się przeprowadzić szczepienia całego personelu. Zaszczepiono zarówno personel pokładowy, jak i wszystkie osoby, które mają kontakt z klientami – od personelu naziemnego aż po ochroniarzy. Jest to pierwsza taka linia na świecie.

Jest to tym bardziej ciekawe, że El Al już blisko od miesiąca nie wykonuje żadnych lotów. Izrael szczelnie zamknął granice, wstrzymał połączenia lotnicze i obiecuje stopniowo otwierać się dopiero, gdy większość społeczeństwa zostanie zaszczepione. Nie oznacza to jednak długiego zamknięcia. Do tej pory już 41 proc. mieszkańców dostało przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Według wstępnych założeń, już pod koniec lutego zaczną się otwierać pierwsze hotele, a na początku marca także restauracje i siłownie. Najpierw dostęp do nich będą miały jedynie zaszczepione osoby. Dodatkowo prezydent Izraela porozumiał się z władzami Cypru i już w najbliższym czasie pomiędzy tymi krajami ma powstać turystyczna bańka, która pozwoli na bezproblemowe podróże.

Pozostałym izraelskim liniom szczepienia też idą sprawnie, choć mniej spektakularnie niż w przypadku El Al. Według dostępnych informacji Arkia Israeli Airlines zaszczepiła 70 proc. pracowników, a Israir – 95 proc. (ale tylko pośród pilotów).

Wyścig szczepień trwa w najlepsze

W ubiegłym tygodniu w wyścigu szczepień triumfował natomiast Etihad. Linia lotnicza ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich pochwaliła się, że już wszystkie osoby pracujące na pokładach samolotów otrzymały dwie dawki szczepionki. A to plasowało ich na miejscu lidera, jeśli chodzi o tempo i zakres szczepień. Tym bardziej, że program szczepień uruchomiono w styczniu – czyli cały personel pokładowy otrzymał dwie dawki w niespełna miesiąc.

– Umożliwiliśmy szczepienia wszystkim naszym pracownikom, aby nie tylko pomóc w zwalczaniu skutków COVID-19, ale także, aby podróżni czuli się pewnie – powiedział Tony Douglas, dyrektor generalny linii Etihad. – Jesteśmy jedyną linią lotniczą na świecie, która wymaga, aby testy COVID-19 były obowiązkowe dla każdego pasażera i członka załogi przed każdym lotem, a teraz jesteśmy pierwszą linią lotniczą na świecie ze 100% zaszczepioną załogą na pokładzie – dodał.

El Al, który zdecydował się na szczepienie wszystkich pracowników – a nie tylko personelu pokładowego, zdecydowanie ich jednak wyprzedził. To jednak nie znaczy, że Etihad zwalnia w tym peletonie – jeśli chodzi o pracowników spoza tych pracujących na pokładach, współczynnik szczepień wynosi 75 proc.

I trudno się temu dziwić, bo zarówno Izrael jak i Zjednoczone Emiraty Arabskie przodują w tempie szczepień swoich społeczeństw. W tym momencie, według danych gromadzonych przez Our World in Data, Izrael podał średnio 71 dawek na 100 osób, a ZEA 53 dawki. W ZEA większość społeczeństwa ma być zaszczepiona do marca, a w Izraelu do kwietnia. Dorównują im jedynie Gibraltar – 75 dawek na 100 osób i Seszele – 53 dawki na 100 osób.

A skoro już o Seszelach mowa…

Branża turystyczna to „grupa 0”? Są i takie kraje!

Co dość oczywiste, większość krajów zdecydowała się skategoryzować szczepienia i określić pewne grupy, które w kolejce do szczepionki będą mieć priorytet. Zazwyczaj są to osoby starsze lub przewlekle chore, ale także konkretne grupy zawodowe –  w Polsce przede wszystkim lekarze, policjanci, żołnierze, ratownicy medyczni, górscy, wodni, a także nauczyciele.

Tymczasem na Seszelach do najważniejszej grupy dołączono także… pracowników branży turystycznej. Wszystko dlatego, że już w marcu wyspy chciałyby się szeroko otworzyć na turystów z całego świata. Obecnie – po okazaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa – wpuszczają  jedynie osoby zaszczepione i te z listy tzw. zielonych krajów. W marcu, gdy według szacunków zaszczepione zostanie blisko 70 proc. społeczeństwa, będą tu mogli wjechać wszyscy – choć testy nadal będą obowiązywać.

Podobne podejście prezentują zresztą też inne kraje i mówią wprost – wyszczepimy społeczeństwo, zaczniemy wpuszczać turystów. Warto też przypomnieć, że coraz więcej linii lotniczych chce wdrożyć u siebie tzw. paszporty zdrowia.

 – Ponad 20 przewoźników na początku marca wprowadzi testowo aplikację IATA Travel Pass, w której znajdą się informację na temat stanu zdrowia pasażerów, aktualnych testów na obecność koronawirusa i ewentualnych szczepień przeciw COVID-19 – pisaliśmy na łamach Fly4free.pl zaledwie kilka dni temu.

Wśród nich są m.in. Qatar Airways, Emirates, Etihad czy Singapore Airlines. IATA zapewnia też, że wciąż trwają rozmowy z kolejnymi 30-40 liniami.

Choć kraje obierają różne drogi, linie lotnicze działają wedle własnych zasad i trochę metodą prób i błędów, a pasażerowie wciąż toczą zaciekłe dyskusje na temat sensu, bezpieczeństwa i innych aspektów szczepień, to widać wyraźnie, że branża upatruje w nich swojej jedynej szansy na powrót do normalności. Czy słusznie? O tym pewnie przekonamy się za kilka lat, gdy na największy kryzys w historii turystyki będziemy patrzeć już z dystansu (miejmy nadzieję!).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Od dzisiaj w Irlandii zaczynaja szczepic osoby wieku 85 i wyzszym.  Wyscig szczepien :)
hudyts, 15 lutego 2021, 20:28 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jak zaszczepią wszystkich to powiedzą że jest nowa odmiana  i nici z latania.
piterson11, 16 lutego 2021, 9:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czyżby komuś zależało żeby zwolnić gospodarkę na świecie..? 
piterson11 Jak zaszczepią wszystkich to powiedzą że jest nowa odmiana  i nici z latania.
86dawid, 16 lutego 2021, 10:06 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »