Fly4free.pl

Polski rząd wreszcie pomyślał o turystach! Nowy system to strzał w dziesiątkę

bałtyk plaza
Zamów powiadomienia o takich ofertach
Foto: Wojciech Wrzesien / Shutterstock

Czy nocleg, który zamierzam zarezerwować naprawdę istnieje i legalnie działa? Czy przewodnik, którego chcę wynająć, ma potrzebne uprawnienia? Czy kupić wycieczkę w biurze podróży, o którym nigdy nie słyszałam, choć działa od wielu lat? Wraz z rozkwitem sezonu wakacyjnego, pytań i wątpliwości nie brakuje. Ale tym razem, rozwiać je pomoże… polski rząd. Zaskoczeni? To tak jak my.

Ostatnich kilkanaście miesięcy wyraźnie pokazało, że polski rząd w większości przypadków ma podróżników w nosie. Notorycznie zmieniane zasady kwarantanny i dokładanie obostrzeń, blokady i zakazy lotów wprowadzane w absolutnie chaotyczny sposób, liczne rozporządzenia publikowane w ostatniej chwili, na kilka godzin przed tym, jak zaczynały obowiązywać – to tylko kilka zarzutów, jakie można wymienić z długiej listy.

Jednak, gdy w końcu władzy udało się przygotować coś pożytecznego, co wielu turystom wybierającym wczasy w Polsce może naprawdę się przydać, nie możemy tego nie pochwalić. Poznajcie… „sprawdzarkę noclegów”, bo tak roboczo postanowiliśmy nazwać jakże oficjalnie brzmiący System Rejestrów Publicznych w Turystyce..

System Rejestrów Publicznych w Turystyce, czyli każdy może powiedzieć „sprawdzam”

Wakacyjna atmosfera, wizja wymarzonego urlopu, a także pośpiech, mała dostępność noclegów i atrakcyjna cena potrafią przysłonić nam zdrowy rozsądek. Kto choć raz nie zarezerwował noclegu spontanicznie, bez dokładnego sprawdzenia, niech pierwszy rzuci paszportem. Tymczasem takie weryfikowanie jest bardzo istotne i może uratować cały nasz wyjazd.

Polski rząd postanowił jednak stworzyć specjalny System Rejestrów Publicznych w Turystyce, dzięki czemu wszystkie istotne elementy wyjazdu możemy wreszcie sprawdzić w jednym miejscu. Znajdziecie go na stronie turystyka.gov.pl. A od 19 lipca wszystkie funkcjonalności strony będą dostępne także w aplikacji TurystykApp.

– Chcesz wynająć pokój, kemping, skorzystać z noclegu w schronisku, motelu, hotelu, pensjonacie? Korzystasz z usług biura podróży? Sprawdź, czy działają legalnie – opisuje nowy system Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. – Na tej stronie znajdziesz również wykaz przewodników górskich oraz wykaz organizatorów szkoleń dla kandydatów na przewodników górskich. Sprawdzisz także, czy podmiot, u którego chcesz zakupić usługę turystyczną, znajduje się w odpowiednim rejestrze – czytamy.

I dokładnie tym jest nowo powstała strona. „Sprawdzarką” usług i obiektów turystycznych, które działają w Polsce. Dzięki niemu zaledwie w kilka kliknięć możecie sprawdzić legalność obiektu, do którego się wybieracie, działalność biura podróży, któremu chcecie zaufać, czy uprawnienia przewodnika, któremu chcecie powierzyć swoją wycieczkę.

Co istotne, z portalu bez trudu mogą korzystać także obcokrajowcy, bowiem dostępny on jest także w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Oszustów nie brakuje, ale można się im nie dać!

Oczywiście taki rejestr, choć jest bardzo pomocny – powinien być dopiero pierwszym krokiem w sprawdzaniu noclegu, który chcecie zarezerwować. Niemal każdy sezon turystyczny przynosi informacje o oszustach, którzy wyłudzają pieniądze od zbyt łatwowiernych turystów. W 2006 roku tylko jeden z oszustów wyłudził aż 400 tys. PLN.

– Oszuści zamieszczają w internecie, na portalach aukcyjnych lub na sfałszowanych stronach bardzo atrakcyjne oferty. Często to znakomita lokalizacja, zaniżona cena, a do tego zdjęcia pięknych pokoi, apartamentów czy domków – przypominała dolnośląska policja już kilka miesięcy temu, gdy sezon dopiero się zaczynał. – Żądają wpłaty zaliczki lub całości kwoty, a następnie po przyjeździe na miejsce okazuje się, że takie pomieszczenia nie istnieją – ostrzegali.

Najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać, zanim zdecydujemy się przelać jakiekolwiek pieniądze, to sprawdzenie obiektu w innych miejscach (np. właśnie taki wspomniany rejestr), sprawdzanie opinii (Facebook, Google, Tripadvisor), weryfikowanie informacji (np. przez Google Street View), korzystanie ze sprawdzonych pośredników i rozsądek przy przelewach.

Na łamach Fly4free.pl przygotowaliśmy nawet specjalny poradnik, w którym szczegółowo podpowiadamy jak nie dać się oszukać w trakcie rezerwowania noclegów i na co zwrócić uwagę.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »