Fly4free.pl

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Jak nie stracić pieniędzy?

obsługa hotelowa
Foto: dotshock / Shutterstock

W ostatnich dniach policja otrzymuje coraz więcej zgłoszeń o oszustwach związanych z wynajmowaniem nieistniejących noclegów. Choć część oszustów udaje się zatrzymać, takich ofert wciąż przybywa. Podpowiadamy, jak nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia policja rozpoczęła dochodzenie w dwóch dużych sprawach osób oszukanych na wynajmowaniu noclegów. Najpierw turyści nacięli się na liczne, nieistniejące oferty obiektów w Karpaczu i Szklarskiej Porębie. Zaledwie kilka dni wcześniej podobna sytuacja miała miejsce nad Bałtykiem. Tu oszust – jak się później okazało 21-latek z Wyszkowa – brał od „klientów” po 500 PLN zaliczki za noclegi. Gdy przelew dotarł, urywał kontakt.

– Oszuści zamieszczają w internecie, na portalach aukcyjnych lub na sfałszowanych stronach bardzo atrakcyjne oferty. Często to znakomita lokalizacja, zaniżona cena, a do tego zdjęcia pięknych pokoi, apartamentów czy domków – wyjaśnia dolnośląska policja. – Żądają wpłaty zaliczki lub całości kwoty, a następnie po przyjeździe na miejsce okazuje się, że takie pomieszczenia nie istnieją – ostrzega.

A to tylko ostatnich kilka dni. Co roku – szczególnie w wysokim sezonie – oszustwa związane z wynajmowaniem nieistniejących noclegów wracają jak bumerang. Jedną z najgłośniejszych spraw była ta z 2006 roku, gdy tylko jeden oszust oferujący fałszywe noclegi w Zakopanem wyłudził aż 400 tys. PLN. A teraz, gdy jesteśmy spragnieni wypoczynku, często działamy pod wpływem emocji zamiast na spokojnie sprawdzić ofertę. W efekcie zostajemy nie tylko bez pieniędzy, ale i z rozczarowaniem i frustracją – że zmarnowaliśmy szansę na wyjazd i daliśmy się oszukać.

Pamiętajcie więc o kilku ważnych zasadach:

1. Sprawdź ofertę w innych miejscach

Niemal każdy obiekt – czy to pensjonat, hotel, prywatny apartament czy willa – powinien mieć jakąś historię. Oczywiście, zdarzają się nowo otwarte obiekty, ale to znikomy procent wszystkich ofert. Dlatego sprawdź, czy obiekt jest w różnych miejscach? Znalazłeś ofertę na OLX? Sprawdź też Booking, Nocowanie, Airbnb, a nawet Allegro. Znalazłeś na Bookingu? Zrób odwrotnie. Wygoogluj nazwę hotelu, porównaj zdjęcia z tymi, które widzisz.

Warto też dzwonić do obiektu. Nie tylko na numer podany w ogłoszeniu (ten w fałszywej ofercie zazwyczaj jest dedykowany oszustwu), ale także ten w Google czy znaleziony w innym źródle. Nie tylko pomoże wam to zweryfikować sam hotel i pośrednika, u którego chcecie zarezerwować ofertę (czy hotel z nimi współpracuje?), ale przy okazji może się okazać, że po bezpośrednim kontakcie uda wam się uzyskać niższą cenę.

Dodatkowo obiekty działające legalnie powinny być zarejestrowane w Urzędzie Miasta lub Gminy czy w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – przypomina także dolnośląski oddział policji.

2. Korzystasz z pośredników? Wybieraj tych sprawdzonych

Nie ma co ukrywać, pokochaliśmy pośredników, bo strony agregujące oferty noclegowe w jednym miejscu znacznie ułatwiają poszukiwania. Booking, Airbnb czy inne portale pozwalają w łatwy sposób porównać tysiące ofert, w przejrzysty sposób podają ostateczną cenę i gromadzą opinie innych gości.

Warto jednak zastanowić się, czy pośrednik, z którego korzystamy jest powszechnie znany i dowiedzieć się, jak zachowuje się w przypadku problemów z wynajmem. Wielu z nich obiecuje bowiem, że w razie kłopotów, znajdzie nam inny nocleg.

3. Zweryfikuj informacje w różnych źródłach

Piękne zdjęcia, dobra cena, porządny opis i profesjonalnie wyglądająca oferta – to często wystarczy, żebyśmy nabrali zaufania do obiektu. Warto jednak ostudzić emocje i podejść do tego racjonalnie. Sprawdźmy, czy obiekt istnieje chociażby w Google Maps, a jeśli to możliwe, wykorzystajmy też opcję Street View. W ten sposób można łatwo zweryfikować, czy pod podanym adresem nie stoi np. wielopiętrowy blok, choć miała być nasza willa. A nawet to, czy taki adres w ogóle istnieje.

A może akurat znajomi są w miejscowości, do której się wybierasz? Zawsze mogliby podejść i sprawdzić, czy obiekt istnieje naprawdę. Znajomi odpadają? Pamiętaj, że możesz też korzystać z grup na Facebooku czy naszego forum – przy tak dużych społecznościach zawsze znajdzie się ktoś, kto może ci pomóc.

Kolejnym krokiem jest opcja „szukaj obrazu w Google” dostępna po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na dowolnym zdjęciu. Oszuści często posługują się zdjęciami istniejących obiektów, przypisując im nowe nazwy czy adresy (łącznie ze zmianą miejscowości). Dzięki wyszukaniu ich w Google, łatwo złapać trop, który podpowie wam, że coś tu się nie zgadza.

4. Sprawdź opinie – Tripadvisor, Google, Booking

Zawsze mówimy, żeby podchodzić do opinii w internecie z dystansem i dalej się tego trzymamy. Jedna osoba narzekająca pośród stu? Można zignorować. Jeśli jednak 15 osób napisze o oszustwie czy przekręcie, warto poszukać innego obiektu i oszczędzić sobie nerwów. Warto jednak sprawdzać opinie w kilku miejscach i bardziej serio traktować te, które można wystawić dopiero po pobycie w danym miejscu.

Bardziej będzie się więc liczyć Booking niż Tripadvisor. Ale Tripadvisor nadal bardziej niż opinie wklejone na prywatna stronę obiektu.

5. Nie daj się namówić na transakcje poza systemem

Największy błąd to transakcje poza systemem. Oszuści często kuszą nas zniżką, jeśli zdecydujemy się przejść na inną formę komunikacji – bez pośrednika w postaci dużego portalu czy poza oficjalnym hotelowym mailem. Czasem wysyłają po prostu numer konta, czasem fabrykują przedziwne systemy transakcyjne i podsyłają link do płatności. Tłumaczą to na różne sposoby – prowizjami, kwestiami podatkowymi i wieloma innymi rzeczami.

Nie dajmy się jednak nabrać. Nic nam po zniżce, jeśli okaże się, że oferta była fałszywa, a nasze pieniądze rozpłynęły się w powietrzu. Tym bardziej, że wtedy każdy pośrednik – od OLX po Booking – umywa ręce, bowiem w regulaminach wyraźnie przestrzegają przed takimi praktykami.

Chcecie zniżkę? Dzwońcie i pytajcie bezpośrednio w hotelu. I oczywiście śledźcie na bieżąco Fly4free.pl, bo ofert z tanimi noclegami w Polsce u nas nie brakuje. 

6. Nie przelewaj całej kwoty

W miarę możliwości nie daj się wmanewrować w przelewanie całej kwoty jeszcze przed przyjazdem. W razie oszustwa zawsze lepiej stracić zaliczkę niż całą kwotę – np. za tygodniowy wyjazd 4-osobowej rodziny. Jeśli obiekt upiera się przy płaceniu z góry – ma do tego prawo. Ale my mamy prawo poszukać innego miejsca i na pewno warto to zrobić.

Nie zapomnijmy też, żeby dokumentować wszystkie wpłaty.

Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę i zachowajmy całą dokumentację związaną z transakcją, jak również całą korespondencję dotyczącą rezerwacji. – ostrzega policja.

Warto też wziąć pod uwagę płacenie kartą z opcją chargeback (najczęściej karty kredytowe, ale szczegółów dowiesz się w swoim banku). Taka opcja pozwala łatwo odzyskać pieniądze, gdy jakaś transakcja nie dojdzie do skutku, czyli np. wtedy, gdy zostaniesz oszukany.

***

I choć nie są to idealne metody, zawsze dają nam większe szanse w starciu z oszustami. A jeśli już zostaliśmy oszukani nie zapomnijmy zgłosić tej sprawy – przede wszystkim na policji, ale także do portalu aukcyjnego czy pośrednika, u którego znaleźliśmy daną ofertę. Warto również opisać swoje doświadczenia w miejscach gromadzących opinie – na Tripadvisorze, w Google czy innych miejscach, gdzie zobaczymy „wizytówkę” nieistniejącego hotelu. Oczywiście to nie zwróci nam pieniędzy, czasu i nerwów, ale może dać do myślenia innym chętnym.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »