Fly4free.pl

Nowy trend? Kolejny kraj wlepi słone mandaty liniom za każdego niezaszczepionego pasażera!

Foto: Irina VIV / Shutterstock
Najpierw Portugalia wprowadziła kary dla linii, które przewożą pasażerów bez ważnego negatywnego wyniku testu na COVID-19, teraz w ślad za nią idzie Ghana. Główny port w tym kraju ogłosił, że linie lotnicze będą płaciły 3,5 tys. USD (14,4 tys. PLN) za każdego niezaszczepionego przeciw COVID-19 pasażera, którego wpuszczą na pokład samolotu.

Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od wtorku i są pokłosiem ubiegłotygodniowej decyzji władz Ghany, która poinformowała, że będzie wpuszczać do kraju tylko osoby w pełni zaszczepione. W przypadku podróży lotniczych oznacza to, że każdy pasażer podróżujący do tego kraju musi przed wylotem przedstawić na lotnisku certyfikat zaszczepienia. Jeśli tego nie zrobi, pracownicy danej linii lotniczej nie powinni wpuścić takiej osoby na pokład.

Aby nieco „zmotywować” przewoźników, władze Ghany ogłosiły, że każda linia, która wpuści na pokład pasażera bez certyfikatu zaszczepienia, zapłaci karę 3,5 tys. USD… za każdego niezaszczepionego podróżnego, jakiego przywiezie do Ghany.

Władze lotniska Kotoka w Akrze poinformowały jednocześnie, że o ile obywatele Ghany będą wpuszczani do kraju (będą musieli odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę), o tyle niezaszczepieni obcokrajowcy mogą w ogóle nie zostać wpuszczeni na terytorium Ghany.

Władze kraju tłumaczą ten krok, twierdząc, że ponad 60 procent nowych przypadków koronawirusa w ostatnim czasie pochodzi od pasażerów z lotniska w Akrze.

Portugalia też karze linie lotnicze

Ghana nie jest pierwszym krajem, który wprowadza kary dla linii lotniczych jako restrykcje związane z koronawirusem. Pierwszym głośnym przypadkiem była Portugalia, która ogłosiła, że od 1 grudnia każda linia, która będzie przewozić pasażerów bez ważnego negatywnego wyniku testu na COVID-19, będzie musiała zapłacić karę w wysokości nawet do 20 tys. EUR (ok. 94 tys. PLN). Kary mają płacić też pasażerowie – w takim przypadku wysokość mandatów ma wynosić od 300 do 800 EUR.

Jak się okazało, tak wysokie mandaty nie odstraszyły podróżnych. W piątek resort spraw wewnętrznych tego kraju poinformował, że w ciągu pierwszych 9 dni mandaty wlepiono 21 liniom lotniczym (wśród nich znalazły się m.in. TAP, easyJet, Ryanair i British Airways) i 591 pasażerom bez ważnego wyniku testu na COVID.
 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »