Fly4free.pl

O’Leary: Życzę Wizz Airowi, żeby poleciał z Radomia. Nie ma szans, żeby Ryanair się tam pojawił

Foto: Mariusz Piotrowski
– Wizz Air ma cwaną strategię wybierania lotnisk, na których nas nie ma i gdzie nie możemy ich zmiażdżyć, więc życzę im, żeby dogadali się w sprawie uruchomienia lotów z Radomia i nowego centralnego lotniska. Nie ma szans, abyśmy pojawili się na którymkolwiek z tych lotnisk – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Michael O’Leary, szef Ryanaira.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Ryanair przedstawił swój zimowy rozkład lotów z Polski. Jeśli chodzi o zupełnie nowe połączenia, będzie on dość skromny: są to już dostępne w systemie rezerwacyjnym trasy z Krakowa do Tuluzy, z Krakowa do Poznania oraz 3 nowe trasy z Łodzi: do Alicante, Brukseli i Mediolanu-Bergamo. Jednak zdecydowanie najważniejszą informacją była ta o cięciach w siatce połączeń, jakie Ryanair zafunduje lotnisku w Modlinie. Podwarszawski port straci w sumie 5 tras, a na części połączeń zmniejszona zostanie liczba lotów. Jak tłumaczy Michael O’Leary, jest to związane z impasem w negocjacjach w sprawie nowej długoterminowej umowy na loty z Modlina.

Nasza oferta zakładała podwojenie wysokości opłat, jakie ponosimy obecnie na rzecz lotniska przy jednoczesnym podwojeniu liczby obsługiwanych tu pasażerów z 3 do 6 mln ludzi rocznie w ciągu 8 najbliższych lat. Niezbędnym warunkiem jest jednak rozbudowa terminala na lotnisku w Modlinie. Wiemy, że marszałek i burmistrz, a nawet zarząd lotniska popiera te plany, ale są one blokowane przez PPL, który nie chce rozwoju lotniska w Modlinie. Wydaje nam się to dziwne, bo skoro PPL twierdzi, że Lotnisko Chopina jest pełne, to w ich interesie jest zwiększenie przepustowości, zwłaszcza, że da się to zrobić niewielkim kosztem w Modlinie. Niestety, PPL woli blokować Modlin i zamiast tego inwestować w niewydolne lotniska w Warszawie i Radomiu – powiedział Michael O’Leary.

Co w takim razie z obecnością Ryanaira w Modlinie?

– Po prostu redukujemy tam swoją obecność, a będziemy rosnąć tam, gdzie będziemy mieli do tego lepsze warunki. Jesteśmy obecni w ponad 40 europejskich krajach, rośniemy na Słowacji, w Rumunii, ale też na innych polskich lotniskach. W dalszym ciągu planujemy mocno rozwijać naszą ofertę na takich lotniskach jak Gdańsk czy Kraków – mówi O’Leary.

Co z Radomiem? „Życzę Wizz Airowi powodzenia”

Czy w takim razie Ryanair widzi możliwość pojawienia się w Radomiu? Kilkanaście dni temu pisaliśmy na naszych łamach o planach Wizz Aira – jego przedstawiciele zadeklarowali, że chcieliby latać z Radomia, jeśli opłaty będą tam niższe niż w Modlinie. Czy takie opłaty mogłyby skłonić Ryanaira do zmiany decyzji?

Wizz Air ma strategię, w ramach której chce być możliwie najdalej od Ryanaira, jak to tylko możliwe. Wszędzie gdzie rywalizujemy, miażdżymy ich. Pokonaliśmy ich już pod względem udziałów rynkowych w Budapeszcie, w Rumunii i na innych rynkach. To dość cwana strategia i dlatego zachęcam ich i życzę, aby zaczęli latać z Radomia i z nowego centralnego lotniska. Nie ma szans, aby Ryanair się tam pojawił. Z całym szacunkiem do Radomia, ale to nie jest duże miasto ani duży rynek dla nas – powiedział O’Leary.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
A Poznan może liczyć na kolejne kierunki ? W Poznaniu brakuje wielu kierunków - Malaga , Madryt , Lizbona , Wiedeń czy Zurich… 
michalzpoznania, 6 września 2022, 14:23 | odpowiedz
Zmięknie...zobaczycie!
wadl, 6 września 2022, 15:30 | odpowiedz
Jeszcze niedawno bym obstawał przy tym, że Radom nie ma sensu. Ale skoro to tam inwestują i terminal będzie lepszy od Modlina to powinni tam się przenieść. Pomimo większej odległości czas dojazdu dla Warszawy i tak będzie podobny. Być może w ten sposób Wizzair mógłby obniżyć ceny lotów, bo te z Okęcia prawie zawsze są wyższe niż z innych lotnisk. A Modlin to masakra, bez rozbudowy ten kurnik nie powinien dalej funkcjonować. Niestety ten rząd na tą przebudowę nie pozwoli na złość władzom Mazowsza. Więc pozostaje Radom.
Greg1986, 6 września 2022, 15:56 | odpowiedz
Prezesura szykuje sobie pole do negocjacji z Radomiem. To dla nich łakomy kąsek i gały mu wyszły jak zobaczył prawie gotowe już lotnisko w Radomiu. Dla użytkowników ważne są destynacje, ceny biletów, opłaty parkingowe. Te składniki zadecydują skąd polecą, z Radomia czy z Modlina...
LOLSON-POLAND, 6 września 2022, 20:31 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »