Fly4free.pl

Ryanair znika z 8 lotnisk w Polsce! Wróci najwcześniej za 3 miesiące!

Samolot Ryanair
Foto: sorbis / Shutterstock

Z systemu rezerwacyjnego Ryanaira wynika, że z polskiej siatki połączeń irlandzkiej linii znika większość połączeń! W przypadku 8 lotnisk irlandzka linia zniknie na prawie 3 miesiące i wróci do latania (jeśli wszystko pójdzie dobrze) dopiero pod koniec marca.

Gdy w czwartek Ryanair zapowiedział kolejne drastyczne cięcie siatki, które dotyczy przede wszystkim lotów do Wielkiej Brytanii i Irlandii, było jasne, że najmocniej ucierpią na tym małe lotniska w Polsce, których siatki połączeń to niemal wyłącznie trasy emigracyjne. Ale skala cięć, jakie wykonał Ryanair w Polsce, i tak przeszła najśmielsze oczekiwania. Jakie trasy zostaną skasowane?

Sprawdziliśmy system rezerwacyjny Ryanaira i wynika z niego, że irlandzka tania linia lada moment zniknie i zawiesi wszystkie trasy aż z 8 polskich lotnisk. Są to porty w Rzeszowie, Szczecinie, Bydgoszczy, Łodzi, Szymanach, Lublinie, Poznaniu i Katowicach. W przypadku pozostałych lotnisk, a więc Krakowa, Modlina, Gdańska i Wrocławia, w systemie zachowane zostały jedynie pojedyncze trasy.

W niektórych przypadkach Ryanair będzie jeszcze realizował  pojedyncze trasy, przede wszystkim do Wielkiej Brytanii, potem zaś wygasi trasy na tych lotniskach.

Wiele z nich może wrócić pod koniec marca, czyli na starcie letniego rozkładu lotów, ale już dzisiaj wydaje się, że nie wszystkie. Oczywiście, wiele będzie też zależało od rozwoju sytuacji pandemicznej, a co za tym idzie – poluzowaniem restrykcji w Wielkiej Brytanii i Irlandii, bo to tych tras przede wszystkim dotyczą cięcia.

W niektórych przypadkach zawieszenie tras przez Ryanaira oznacza, że na lotniskach nie będzie żadnego ruchu. Przyjrzyjmy się tym przykładom.

Samoloty
Foto: Ryanair

W Łodzi pusto przez 2,5 miesiąca!

Największe zmiany dotyczą lotniska w Łodzi, skąd Ryanair praktycznie zniknie na grubo ponad 2,5 miesiąca. Z systemu rezerwacyjnego wynika, że w niedzielę 10 stycznia irlandzka linia wykona ostatnie loty do Dublina i Londynu-Stansted. Kiedy wróci? Trasa do stolicy Wielkiej Brytanii ma być realizowana od 28 marca (na dzień dzisiejszy loty mają być realizowane codziennie), a jeśli chodzi o pozostałe trasy Ryanaira z Łodzi, czyli Dublin i East Midlans, to w tej chwili… w ogóle nie ma ich w rozkładzie. Czy oznacza to, że Ryanair zamknie te trasy na dobre? Wszystko na to wskazuje, a to oznacza, że wiosną jedyną trasą pasażerską z Łodzi będzie Londyn. Teoretycznie można się kłócić, że letni rozkład nie jest jeszcze zamknięty, ale na większości tras Ryanaira z Polski spokojnie można kupić bilety w okresie od końca marca do końca października.

Podobnie w Bydgoszczy

Drugim lotniskiem, które traci wszystkie trasy Ryanaira i zarazem odpocznie chwilę od ruchu pasażerskiego jest Bydgoszcz, gdzie ostatni planowy lot Ryanaira odbędzie się w niedzielę (połączenie do Londynu Stansted). Potem wszystkie trasy znikają do 28 marca – wtedy zgodnie z rozkładem wracają trasy do Stansted, Luton i Edynburga. Co ciekawe, w systemie rezerwacyjnym na wiosnę nie ma dostępnych połączeń na trasach z Bydgoszczy do Dublina i Birmingham, co może sugerować, że Ryanair zawiesi także te 2 trasy. Jak długo lotnisko w Bydgoszczy pozostanie puste? To zależy od LOT, który (według informacji w systemie) ma 1 marca wznowić loty do Warszawy.

Foto: Wroclaw Airport

Na innych lotniskach tak samo

Analogiczna sytuacja jest też na innych lotniskach. W Szymanach loty Ryanaira do Londynu Stansted mają zostać wznowione dopiero 29 marca. Z kolei Wizz Air też zrobi sobie przerwę – loty z Szyman do Luton i Dortmundu zostaną wznowione dopiero na początku marca. W tej sytuacji jedyną trasą realizowaną z lotniska Olsztyn-Mazury jest w tej sytuacji weekendowe połączenie LOT do Krakowa!

Podobnie jest w Rzeszowie, gdzie wciąż utrzymana będzie trasa LOT do Warszawy. Co z Ryanairem? W siatce na styczeń, luty i prawie cały marzec nie ma żadnych połączeń. Ryanair powróci na Podkarpacie dopiero 28 marca, jednak jedyne trasy (przynajmniej tak wynika z systemu rezerwacyjnego), na których będzie latał to Londyn Stansted i Luton.

Analogiczną sytuację mamy w Szczecinie, skąd Ryanair poleci jeszcze co prawie 10 i 15 stycznia do Londynu Stansted, jednak później wróci na tę trasę dopiero 28 marca. Podobnie jest z połączeniem do Liverpoolu oraz trasą krajową do Krakowa – obie także ruszą pod koniec marca. Z rozkładu zniknęło za to połączenie do Dublina.

Które trasy zostały w rozkładzie Ryanaira i czy w ślad za irlandzką linią pójdzie Wizz Air? Przeczytacie o tym już niedługo na naszych łamach.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Czyli w Łodzi pusto, można zamykać lotnisko. Pewnie z korzyścią dla wyniku finansowego, straty będą mniejsze przy zamkniętym lotnisku 
miki4g, 9 stycznia 2021, 17:26 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »