Fly4free.pl

Ryanair zamyka 8 tras z powodu wprowadzenia nowego podatku. Znikają też loty z Polski

Foto: Dmitry Birin / Shutterstock
Z systemu rezerwacyjnego Ryanaira zniknęło 8 tras z Budapesztu, na których irlandzka linia miała latać w nadchodzącym rozkładzie zimowym. Na liście jest też połączenie z Krakowa. Węgierskie media nie mają wątpliwości: to efekt wprowadzenia nowego podatku pasażerskiego w tym kraju i solidnej kary, która w ostatnich dniach została wlepiona Irlandczykom z powodu awantury, jaka rozpętała się wokół nowej daniny.

Ryanair zaczyna spełniać swoje groźby i redukuje siatkę połączeń ze stolicy Węgier. Jak informuje serwis Okosutas.hu, z systemu rezerwacyjnego wypadło 8 połączeń, które irlandzka linia miała realizować w zimowym rozkładzie. Na liście znalazły się połączenia do Bordeaux, Bournemouth, Kolonii, Kowna, Lappenranty, Rygi, Turynu i Krakowa. Ta ostatnia trasa jest oczywiście szczególnie bolesna dla pasażerów z Polski, bo Ryanair obecnie wykonuje na niej 4 loty w tygodniu. Z systemu rezerwacyjnego wynika, że ostatni lot na tej trasie zostanie wykonany w sobotę, 29 października.

Co z pozostałymi trasami z Polski do Budapesztu? Ryanair w dalszym ciągu będzie zimą latał na Węgry z Modlina (w dalszym ciągu 4 razy w tygodniu) oraz z Poznania, choć w tym przypadku częstotliwość lotów zostanie ograniczona. Obecnie Ryanair lata z Ławicy do Budapesztu 4 razy w tygodniu, od listopada będzie wykonywał tylko 2 loty tygodniowo (w środy i soboty), co oznacza zmniejszenie liczby rotacji o jedną tygodniowo, bo jeszcze niedawno w systemie irlandzkiej linii widniały 3 połączenia tygodniowo.

Ryanair oficjalnie nie skomentował decyzji o zawieszeniu tras, jednak węgierskie media są zgodne, że jest to efekt awantury wokół wprowadzonego od 1 lipca na Węgrzech podatku od nadmiarowych zysków, którymi objęto także branżą lotniczą. Przypomnijmy, że obejmuje on każdego pasażera wylatującego z Węgier i wynosi 10 EUR (dla lotów do Europy) i 25 EUR (dla lotów poza Europę). Ryanair od początku głośno protestował przeciw wprowadzeniu nowej daniny i jako jedyna linia zdecydował się na obciążenie kosztami podatków pasażerów, którzy już wcześniej mieli wykupione bilety. Spotkało się to z ostrą reakcją węgierskiego rządu, a sprawę pod lupę wziął węgierski urząd ochrony konsumentów. W tym tygodniu wydał werdykt w tej sprawie i nakazał Ryanairowi zapłacenie 3,6 mln PLN grzywny za wprowadzanie niedozwolonych klauzul i wprowadzanie swoich klientów w błąd. Ryanair już poinformował, że nie zamierza płacić kary i zamierza się od tego werdyktu odwoływać.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
I bardzo dobrze. Ja bojkotuję ten kraj i jego produkty
Józef Kołodziej, 11 sierpnia 2022, 12:13 | odpowiedz
3,6 mln. ZŁOTYCH na Wegrzech? Kolejny kraj przechodzi na złotówki, widzę.
edro, 12 sierpnia 2022, 11:19 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »